W tym zestawieniu porównamy dwa smartfony, o których trudno mówić, aby były urządzeniami z najwyższe półki. Z drugiej strony są to urządzenia dość nowe i oferujące całkiem sporo, za… no cóż, niemałe pieniądze. Są to jednocześnie jedne z najbardziej atrakcyjnych modeli w swoim przedziale cenowym. Sprawdźmy, jak radzi sobie Samsung Galaxy A8 w konfrontacji z Huawei P20 Lite.
Wygląd
Jak można zauważyć sprzęt do Samsunga to ewolucja linii A5, chociaż jego wygląd nie zmienił się znacząco, łatwo jest dostrzec, że stanowczo odchudzono ramki i pozbyto się zbędnej przestrzeni, którą zajmowały wielkie fizyczne przyciski. Po drugiej stronie mamy P20 Lite, które delikatnie przypomina swojego mocniejszego brata – P20. Wyróżnia się nie tylko notch i cienkie ramki, ale również interesująco mieniące się plecy. To oczywiście kwestia gustu, ale Samsung wydaje się jedynie rozwijać swoje dawne pomysły, a P20 Lite wyróżnia się na tle konkurencji i jest, cóż, ekstrawagancki.
Zwycięzca: Huawei P20 Lite.
Przykładowa oferta z Samsungiem Galaxy A8:
Podzespoły
Oceniając podzespoły pamiętajmy, że Samsung Galaxy A8 jest o 4 miesiące starszy od swojego konkurenta. W branży technologicznej kwartał może robić sporą różnicę. Na pierwszy rzut oka jednak nie są ogromne. Samsung ma 4 GB pamięci RAM, 32 GB pamięci przeznaczonej na pliki użytkowników i ośmiordzeniowy procesor Exynos 7885, w którym dwa rdzenie taktowane są zegarem 2,2 GHz i 6 1,6 GHz. Całość wspiera układ graficzny ARM Mali-G71. Natomiast sercem chińskiego smartfona jest HiSilicon Kirin 659. Tu procesor również jest ośmiordzeniowy, ale wszystkie rdzenie taktowane są zegarem 2,4 GHz. Sprzęt pracuje na układzie graficznym Mali-T830 MP2, a pamięć RAM wynosi 4 GB, natomiast użytkownicy będą mogli zapełnić wirtualną przestrzeń o pojemności 64 GB. Który z nich sprawdza się lepiej w praktyce? Okazuje się, że to starszy Samsung radzi sobie znacznie, znacznie lepiej w testach benchmarkowych.
Sprzęt Samsunga wygrywa w tym zestawieniu ze względu na szybkość działania. Zauważmy jednak, iż chiński sprzęt ma dwukrotnie więcej pamięci na pliki użytkownika.
Zwycięzca: Samsung Galaxy A8.
Wyświetlacz
Oba urządzenia różnią się – jeśli chodzi o wyświetlacze – chociażby ze względu na notcha, który pojawia się w P20 Lite. Podstawową kwestią jest to, iż oba urządzenia mają bardzo podobną rozdzielczość ekranu. W przypadku Samsunga jest to 2220 na 1080, Huawei ma z kolei 2280 na 1080 pikseli. Różnica polega jednak na tym, że pierwszy z nich ma mniejszy ekran – 5,6 cala. Jego konkurent ma 5,84 cala, co oznacza, że zagęszczenie pikseli wynosi tu 432 ppi, natomiast u Samsunga 441 ppi. Różnica niewielka, ale po stronie A8 mamy jeszcze ekran AMOLED, a u konkurenta to IPS LCD. To ostatecznie sprawia, iż zwycięzca może być tylko jeden. Pamiętajmy jednak, że oba wyświetlacze prezentują się naprawdę świetnie.
Zwycięzca: Samsung Galaxy A8.
Przykładowa oferta z Samsungiem Galaxy A8:
Akumulator
Oba sprzętu mają akumulator o pojemności 3000 mAh i oba obsługują szybkie ładowanie. Podobny jest też czas pracy na baterii i wystarczą spokojnie na jeden dzień użytkowania. Tu werdykt może być tylko jeden.
Zwycięzca: Remis.
Aparat fotograficzny
Po stronie Samsunga mamy dwa aparaty, które na papierze wyglądają zupełnie tak samo. Oba mają rozdzielczość na poziomie 16 Mpix i przysłonę o wartości f/1.9. Urządzenie może nagrywać wideo w rozdzielczości 1080p. W przypadku Huaweia sprawa jest trochę bardziej złożona, bo mamy tutaj matrycę 16 Mix i dodatkowy moduł, który ma 2 Mpix służący rozpoznawaniu głębi. Urządzenie również nagrywa w Full HD. Jeśli jednak spojrzeć na jakość nagrywania i zdjęcia wykonane przez oba aparaty, łatwo dostrzec, iż jakość obu jest bardzo dobra, chociaż należy zwrócić uwagę, że wspomniany moduł w P20 Lite działa bardzo słabo, a uzyskane przez niego efekty nie są zadowalające, ponadto urządzenie umiarkowanie dobrze radzi sobie ze zdjęciami nocnymi.
Zwycięzca: Remis.
Przykładowa oferta z Huawei P20 Lite:
Łączność, system i inne elementy
Oba urządzenia ładowane są za pomocą USB typu C, obsługują NFC, oba mają czytnik linii papilarnych – chociaż producent chińskiego smartfona chwali się, że jego urządzenie można odblokować przez rozpoznanie twarzy. Ponadto Samsung Galaxy A8 chroni przed wodą i pyłem na poziomie IP68. Żaden z nich nie posiada głośników stereo. Ponadto urządzenie Koreańczyków obsługuje Bluetooth w wersji 5.0, a Huawei w wersji 4.2. Trudno tu wskazać jednoznacznego zwycięzcę, ale istotne jest, że Samsung Galaxy A8 przekonuje chociażby wodoodpornością i takim drobiazgiem, jak lepszy moduł Bluetooth.
Zwycięzca: Samsung Galaxy A8.
Cena
Tu sprawa nie jest prosta, bo oba sprzęty kosztują ok. 1600 zł. To o tyle istotne, że P20 jest świeżym urządzeniem, a Samsung Galaxy A8 zdążył już nieco stanieć, startując z odrobinę wyższego pułapu, a jak widać, te kilka miesięcy różnicy, nie zmienia wiele w ostatecznych wynikach sprzętu. Nie zmienia to jednak faktu, że oba smartfony są dość drogie jak na urządzenia ze średniej półki cenowej.
Zwycięzca: Remis.
Podsumowanie
Chociaż Huawei P20 Lite wyrwał jeden punkt – resztę zdobył dzięki remisom – w zdobył go w kategorii, która jest najbardziej subiektywna – w wyglądzie. W tych najważniejszych, a więc dotyczących podzespołów i aparatu, dominatorem okazał się Samsung i trudno nie zauważyć, że spadek ceny koreańskiego smartfona spowodował, iż w zasadzie wyjścia są dwa. Pierwsze zakłada, że Huawei szybciutko stanieje – co jest bardzo prawdopodobne – a wtedy warto się nim zainteresować, bo to ciekawy i w gruncie rzeczy niezły sprzęt. Jeśli jednak nie chcecie czekać, to Samsung A8 będzie naprawdę dobrym wyborem. A z pewnością lepszym.
Samsung Galaxy A8 kontra Huawei P20 Lite – 6:4