Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Samsung DeX – co to jest i jak działa?

grafika firmy Samsung prezentująca możliwości usługi i funkcjonalności Samsung DeX

Czy słyszałeś kiedyś o Samsung DeX? Nie? Szkoda, tym bardziej, jeżeli codziennie używasz swojego smartfona do pracy i rozrywki. Czasami trudno wykonywać niektóre czynności na stosunkowo niedużym ekranie telefonu komórkowego, ale z pomocą przychodzi właśnie usługa Samsung DeX. Ale czym ona właściwie jest?

Samsung DeX – wprowadzenie

Samsung DeX to specjalna funkcjonalność oferowana przez firmę Samsung umożliwiająca przekształcenie smartfonów i tabletów z serii Samsung Galaxy w urządzenie o funkcjonalności zbliżonej do komputera stacjonarnego. Dzięki DeX użytkownicy mogą cieszyć się wygodą pracy na dużym ekranie – korzystając z telewizora lub monitora – a także z możliwością podłączenia klawiatury i myszy dla zwiększonej wydajności.

To proste! Nie jesteś już ograniczony przekątną rzędu około 6,20-6,80″ (tyle najczęściej mają smartfony z serii Samsung Galaxy S). Zamień swój telefon lub tablet Galaxy w komputer stacjonarny używając telewizor lub monitor o odpowiedniej przekątnej.

Usługa DeX zadebiutowała w 2017 roku i początkowo wykorzystywała stację dokującą DeX Station. Od momentu pojawienia się ówczesnego biznesowego flagowca Samsung Galaxy Note 9 Koreańczycy wprowadzili wsparcie dla klasycznego połączenia przewodowego z końcówkami USB-C i HDMI oraz (w przypadku monitorów) USB-C i USB-C.

Kolejny przełom nastąpił w 2019 r. Od tego momentu DeX wymaga jedynie kabla USB-A i USB-C lub połączenie bezprzewodowe w telewizorach ze Smart TV ze wsparciem dla Miracast.

Koreańczycy pomyśleli o czymś jeszcze. Możesz zamienić swojego smartfona w touchpada, aby nie korzystać z myszki. W tym celu wystarczy zaopatrzyć się w DeX Pad.

Jak zamienić telefon lub tablet Galaxy w komputer stacjonarny?

No dobrze, ale jak połączyć swojego smartfona lub tablet Samsung Galaxy z komputerem?

Połączenie Galaxy z komputerem PC za pomocą DeX

Możliwe jest połączenie smartfona lub tabletu Samsung Galaxy z komputerem PC z systemem operacyjnym Microsoft Windows 10 64 bit lub nowszym. Usługa DeX nie ma już wsparcia dla Windowsa 7 i Mac OS.

Aby podłączyć urządzenie południowokoreańskiego producenta do komputera osobistego, wykorzystaj kabel USB (końcówki USB-A i USB-C). Warto dodać, że na dysku twardym komputera powinno być przynajmniej ok. 500 megabajtów wolnej przestrzeni. Wymagana pamięć operacyjna to minimum 4 GB RAM.

Połączenie Galaxy z telewizorem za pomocą DeX

Wygodne korzystanie z aplikacji zainstalowanych na smartfonie możliwe jest też na telewizorze czy zewnętrznym monitorze. W ten sposób możesz użyć klasycznego kabla z końcówkami USB-C i HDMI, ale nie tylko.

Wystarczy, że Twój telewizor ma Smart TV, połącz się z nim bezprzewodowo bez pomocy kabli za pomocą Wi-Fi! Dobrze, gdy telewizor jest w miarę nowy, tj. wyprodukowany po 2019 roku, gdyż powinien wspierać funkcję Miracast, a więc dublowanie ekranu smartfona z Androidem, a takie właśnie są przecież telefony Samsung Galaxy.

Połączenie bezprzewodowe wspierają nowsze modele koreańskiego producenta, jak flagowce Samsung Galaxy S22, Galaxy S23 czy Galaxy S24 debiutujący w styczniu 2024 r.

Kompatybilność z Samsung DeX

Które urządzenia koreańskiego producenta wspierają usługę DeX?

  • Samsung Galaxy S – od generacji Galaxy S8 (bezprzewodowo od Galaxy S22)
  • Samsung Galaxy Note – od generacji Galaxy Note 8
  • Samsung Galaxy Z Fold – od pierwszej generacji Galaxy Z Fold
  • wybrane tablety Galaxy, m.in. Galaxy Tab S4, S6, S7, S8

Jakie są zalety Samsung DeX?

Zalet usługi Samsung DeX jest co najmniej kilka. W aktywnym trybie DeX:

  • Samsung DeX ułatwia tworzenie i prowadzenie prezentacji, pozwalając na połączenie się z telewizorem lub monitorem w sali konferencyjnej za pomocą funkcji bezprzewodowej
  • oprócz pracy, Samsung DeX świetnie sprawdza się również w rozrywkowych zastosowaniach, takich jak granie w gry czy oglądanie filmów
  • w przypadku tabletów Galaxy Tab S7, S8 i S9, tryb Samsung DeX oferuje dodatkowe funkcje dla rysika S Pen, w tym menu Air Command i możliwość robienia notatek
  • w przypadku tabletów Galaxy, Samsung DeX umożliwia pracę w dwóch trybach – New DeX i Classic DeX; w trybie New DeX interfejs UI tabletu nie zmienia się, natomiast w Classic DeX interfejs jest przekształcany w środowisko pulpitu komputerowego

Jak widać, możliwości DeX są całkiem spore!

Samsung DeX – podsumowanie

Narzekasz, że Twój smartfon nie jest wyposażony w wystarczająco duży ekran? Gdyby był zbyt duży, to nie miałbyś go jak zmieścić w kieszeni. Niech smartfony mają te ok. 6,50″, ale do pracy – czy rozrywki – możesz wykorzystać usługę DeX. Oczywiście jeżeli korzystasz ze sprzętu mobilnego Samsunga.

Po podłączeniu smartfona lub tabletu Samsung Galaxy do komputera czy telewizora, otwierają się przed Tobą nowe możliwości, które nie były możliwe (lub były, ale do realizacji w bardzo niewygodny i nieefektywny sposób) do wykonania na telefonie komórkowym. Właśnie po to powstał DeX łączący Twoje urządzenia mobilne (smartfon/tablet) i stacjonarne (komputer/telewizor/zewnętrzny monitor) w domu lub w biurze.

Skorzystaj z funkcji DeX, a już nigdy nie będziesz chciał zrezygnować ze smartfonów marki Samsung Galaxy!

Najpopularniejsze telefony komórkowe w 2024 roku:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Samsung DeX to usługa koreańskiego producenta zamieniająca jego smartfony i tablety z serii Galaxy w komputer. Wystarczy połączyć swoje urządzenie mobilne z komputerem PC, telewizorem lub zewnętrznym monitorem.

Aby korzystać z aplikacji zainstalowanych na smartfonie czy tablecie Galaxy na dużym ekranie, wystarczy połączyć się kablem USB-A - USB-C z komputerem PC lub kablem USB-C - HDMI w przypadku telewizora. W tym drugim przypadku możesz użyć też połączenia bezprzewodowego Wi-Fi.

Masz ważny plik Excela na smartfonie, ale trudno w nim operować na małym ekranie? A może masz prezentację multimedialną lub fajną grę? Wszystko, co masz na swoim telefonie/tablecie Samsung Galaxy, możesz przenieść na duży ekran monitora czy telewizora za pomocą usługi DeX.

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (3 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.