Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Darmowy roaming – czy warto dopłacać?

2

Od czerwca zeszłego roku wielu operatorów komórkowych w Polsce wprowadziło roaming UE bez dodatkowych opłat. Od tego czasu minął już ponad rok, ale wciąż niektóre sieci nie zapewniają warunków Roam Like At Home. Mało tego - telekomy zaczęły wprowadzać na nowo dodatkowe opłaty w swoich ofertach na kartę. Czy jednak jest to powód do paniki? Płatny roaming międzynarodowy był od zawsze, a ile razy z niego korzystaliśmy? Czy wybierając pakiety z darmowym roamingiem UE najpopularniejszych sieci ma sens, czy może korzystniej jest wybrać tańsze rozwiązanie bez RLAH?

#zostanwdomu! Przedstawiane przez nas oferty i telefony możesz zamówić online, a przesyłkę dostarczy Ci kurier. Możesz też skorzystać z pomocy naszych Doradców - aby mogli się z Tobą skontaktować, wypełnij formularz znajdujący się na dole strony.

UWAGA - operatorzy mogą naliczać dodatkowe opłaty za korzystanie z usług roamingu UE np. wtedy, gdy dłużej przebywamy za granicą niż w kraju.

Porównaj oferty GSM

Najpopularniejsze sieci komórkowe w Polsce to oczywiście „Wielka Czwórka”. Pod lupę wzięliśmy ich pakiety bez telefonu z nielimitowanymi połączeniami głosowymi i tekstowymi do wszystkich. W każdym przypadku umowa podpisywana jest na 2 lata. Oto one:

Orange Plan Optymalny - 1249,75 zł przez 24 miesiące:

Play Stan Nielimitowany Solo - 1250 zł przez 24 miesiące:

Plus.60 - 1200 zł przez 24 miesiące:

T-Mobile T1 Bez Limitu - 1249,90 zł przez 24 miesiące:

Są one do siebie bardzo podobne i kosztują niemal tyle samo. Kolejny ważny aspekt, jaki łączy powyższe abonamenty tych sieci, to roaming UE bez dodatkowych kosztów. Ostatecznie Plus wychodzi najtaniej przez brak opłaty aktywacyjnej. Sprawdźmy jednak oferty mniejszych operatorów, bez RLAH, ale z bardzo dobrymi warunkami krajowymi. Dla równowagi wzięliśmy pod uwagę przykładowe pakiety za około 25 zł. Czy dwukrotnie niższa cena zrekompensuje nam poniesienie dodatkowych kosztów z tytułu korzystania z roamingu w 1 Strefie UE?

Mobile Vikings Viking 25 No Limit - 600 zł przez 24 miesiące:

Premium Mobile Freedom2 - 621,80 zł przez 24 miesiące:

Virgin Mobile #Gigadaje - 600 zł przez 24 miesiące:

Tak prezentują się stawki naszych kandydatów w Strefie 1 roamingu UE:

Stawki roamingu UE

    
Mobile Vikings
Premium Mobile
Virgin Mobile
1 minuta wychodząca
0,16 zł
0,08 zł
0,26 zł
1 minuta przychodząca
0 zł
0 zł
0 zł
1 SMS wychodzący
0,05 zł
0,03 zł
0,09 zł
1 SMS przychodzący
0 zł
0 zł
0 zł
1 MMS wychodzący
0,05 zł
0 zł
0,25 zł
1 MMS przychodzący
0 zł
0 zł
0 zł
1 MB
0,04 zł
0,02 zł
0,04 zł

Standardowe koszty powyższych ofert to 600-621,80 zł. Ale tylko wtedy, gdy nie korzystamy z dodatkowo płatnych usług, jak roaming UE. Zobaczmy jednak, o ile wzrosną opłaty, gdy będziemy korzystać z telefonu za granicą. Przyjęliśmy 3 różne scenariusze (2 krótkie wyjazdy za granicę w skali 24 miesięcy) posiłkując się stawkami roamingu UE aktualnymi na 11.07.2018.

Porównaj oferty GSM

Scenariusz 1

Przez 2 lata jesteśmy dwukrotnie na wczasach w krajach Unii Europejskiej. Korzystamy z telefonu, choć są to raczej śladowe ilości. Zużywamy w roamingu UE 30 minut, 30 SMS-ów i 300 MB podczas jednych wczasów i tyle samo podczas kolejnych. Przez 2 lata (w tym 2 wakacje za granicą) za bezterminowy kontrakt zapłacimy:

  • Mobile Vikings - 639,60 zł
  • Premium Mobile - 611,40 zł
  • Virgin Mobile - 660 zł

Scenariusz 2

Przez 2 lata jesteśmy dwukrotnie na wczasach w krajach Unii Europejskiej. Jesteśmy świadomi, że każde połączenie i SMS są dodatkowe płatne. Jesteśmy jednak bardziej rozrzutni i zużywamy w roamingu UE 100 minut, 100 SMS-ów i 1000 MB podczas jednych wczasów i tyle samo podczas kolejnych. W skali 2 lat zapłacimy z dopłatami za roaming UE:

  • Mobile Vikings - 732 zł
  • Premium Mobile - 654,80 zł
  • Virgin Mobile - 800 zł

Scenariusz 3

Przez 2 lata jesteśmy dwukrotnie na wczasach w krajach Unii Europejskiej. Tym razem w ogóle nie oszczędzamy i zużywamy w roamingu UE aż 300 minut, 300 SMS-ów i 3000 MB podczas jednych wczasów i tyle samo podczas kolejnych. W skali 2 lat zapłacimy z dopłatami za roaming UE:

  • Mobile Vikings - 996 zł
  • Premium Mobile - 778,80 zł
  • Virgin Mobile - 1200 zł

Podsumowanie

Jak widać, nawet wyjazdy na wczasy za granicą bez RLAH nie muszą wiązać się z olbrzymimi kosztami. Oczywiście o ile jesteśmy w stanie powstrzymać się przed wysyłaniem zdjęć do znajomych za pomocą MMS czy na FB. Symboliczne korzystanie z telefonu za granicą nie pociąga za sobą znacznych kosztów na tyle, aby przebić droższe abonamenty W4. Np. w Virgin Mobile należałoby wykonać przez 2 lata 300 minut połączeń, wysłać 300 SMS-ów i wykorzystać 3 GB w roamingu UE, aby osiągnąć granicę 1200 zł, a więc praktycznie tyle, ile kosztują abonamenty z RLAH największych sieci.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie, które zdaje się być przysłowiowym złotym środkiem. Submarki największych graczy - jak np. Plush i nju mobile - zapewniają darmowe warunki roamingu UE w cenie poniżej 30 zł i dodatkowo w bezterminowej umowie. Jeżeli często wyjeżdżamy za granicę i często korzystamy z telefonu w roamingu, to warto skorzystać z ich ofert.

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Rankomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Filip WitkowskiJola1111 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jola1111
Gość
Jola1111

Ja korzystałam raz z vikingów za granica i wiadomo nie była to super przygoda :D ale szczerze to miło się zaskoczyłam. Oczywiście oszczędnie, bez snapków itp ale sms i rozmowy działają dobrze

Filip Witkowski
Gość
Filip Witkowski

Należy wspomnieć także o tym że w Plush ABO dokupując dodatkowe 5 GB za 5 zł dostajemy 0,5 GB w UE bez dodatkowych kosztów

Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów