Szybki, wydajny i bezproblemowy. W dodatku ze świetną baterią i niezłymi aparatami. Specyfikacja flagowa, zaś cena produktu z średniej półki. Czym jest naprawdę realme GT Neo2? Jeszcze niedawno smartfony realme w ogóle nie były znane w Polsce. Teraz robią niezłe zamieszanie. Zapraszam do recenzji świetnego i wydajnego smartfona w bardzo atrakcyjnej cenie!
Wygląd i komfort użytkowania
Do testów dostałem smartfona w wersji 8/128 GB. Miałem zatem okazję sprawdzić, czy opłaca się dopłacać do mocniejszej wersji, jaką jest wariant 12/256 GB!
Pierwsze wrażenie jest jak najbardziej pozytywne. Zestaw sprzedażowy posiada wszystko co niezbędne. Jest szybka i całkiem sporych rozmiarów ładowarka. Jest też oczywiście igła do otwierania tacki SIM, a także silikonowe etui. I tutaj muszę pochwalić realme, że nie jest to najtańszy standardowo dodawany kawałek gumy, ale całkiem dobrej jakości ciemnoszary futerał.
Sam telefon natomiast również robi porządne wrażenie. Dostałem go w kolorze błękitnym zwanym przez producenta NEO Blue. Smartfon, dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu, dobrze leży w dłoni. Pomimo jego wielkości nie miałem problemu z odpowiednim chwytem. Po włączeniu naszym oczom ukazuje się ekran. Świetnie się prezentuje, tym bardziej że jest wykonany w technologii AMOLED. Posiada całkiem niewielkie ramki z nieco bardziej zaznaczonym podbródkiem, ale więcej o nim nieco dalej.
Jeśli chodzi o ulokowanie przycisków – nie mam większych zastrzeżeń. Wszystko bardzo dobrze spasowane, nic nie trzeszczy i nic nie kłuje w oczy. Rozlokowanie również jest niezłe, choć nie jest to mój ulubiony styl. Po prawej stronie jest pojedynczy, dobrze ulokowany przycisk włącznika. I tyle. Po prawej stronie z kolei znalazły się dwa odrębne klawisze głośności. O ile nie jestem fanem takiego rozwiązania, o tyle w tym wypadku są one bardzo dobrze rozlokowane, nieco niżej niż w większości smartfonów, przez co różnica w obsłudze jest praktycznie niezauważalna. Na dole od lewej strony możesz zobaczyć slot na kartę SIM, mikrofon, port USB-C oraz kratkę głośnika. Góra urządzenia skrywa jedynie dziurkę mikrofonu ulokowaną mocno po prawej stronie. Urządzenie nie jest najcieńsze, ale dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu bardzo dobrze leży w dłoni.
Jak już wspomniałem, smartfon przyszedł do mnie w kolorze NEO Blue. Swoją drogą podziwiam producentów za tworzenie fantazyjnych nazw klasycznych kolorów. Najprościej określając kolor – jest to mieniący się błękit. Wygląda efektownie, choć sam nie przepadam do końca za takimi odblaskowymi wariantami. Na szczęście tutaj jest on zmatowiony, dzięki czemu praktycznie nie zbiera odcisków palców i może się on podobać. Warto także dodać i pochwalić, że wyspa aparatów jest w tym sam kolorze, choć tutaj już brak zmatowienia, przez co dużo łatwiej zbiera zabrudzenia.
Na końcu ekran. Jest płaski, co według mnie jest najlepszym rozwiązaniem pod względem praktycznym. Tutaj dostajesz front wypełniony wyświetlaczem. Uwagę zwraca jedynie „podbródek”, jednak nie jest on jakiś gigantycznych rozmiarów. Pochwalić natomiast mogę pojedynczą i niewielką dziurkę na aparat do selfie ulokowaną w lewym górnym rogu.
Wyświetlacz realme GT Neo 2
Wyświetlacz | Super AMOLED 6,62" 120 Hz 1080x2400 pix, 398 ppi |
Aparat tylny | 64+8+2 Mpix, f/1.8, f/2.3 i f/2.4 |
Aparat przedni | 16 Mpix, f/2.5 |
Producent stawia na szybkość. I tutaj tak jest. Ale od początku. W realme GT Neo 2 zastosowano ekran o przekątnej 6,60 cala. Jest on wykonany w technologii Super AMOLED i obsługuje rozdzielczość Full HD+. Znalazło się również miejsce dla odświeżania na poziomie 120 Hz.
Tyle cyfry. A jak jest w codziennym użytkowaniu? Dobrze, a nawet bardzo dobrze! Rzeczywiście ekran to jeden z najmocniejszych punktów tego smartfona, przynajmniej moim zdaniem. Wszystko zawdzięcza z jednej strony dobrej jakości wyświetlaczowi, z drugiej strony stosownej szybkości odświeżania, a z trzeciej lekkiej przyjemnej nakładce. Wszystko działa płynnie i bez żadnych spowolnień. W zasadzie nie przypominam sobie bym uświadczył jakiegoś spowolnienia czy przyklatkowania podczas użytkowania urządzenia. Ekran reagował na dotyk dobrze i wykonywał wszystkie polecenia bez zbędnej zwłoki.
Możesz tutaj oczywiście ustawić sobie trzy tryby odświeżania ekranu – standardowe 60 Hz, wtedy oszczędzasz baterię, adaptacyjne – wtedy telefon sam decyduje o wszystkim oraz sztywne 120 Hz. Ja w przeważającej części testów korzystałem z tego ostatniego ustawienia. Jeśli już mam taką możliwość to będę z niej po prostu korzystał.
Kolory jak na AMOLED-a przystało są bardzo dobre. I to już w standardowym ustawieniu. Wszystko tutaj natomiast można dostosować do swoich preferencji. Nie narzekałem na jasność ekranu w nocy. W dzień też jest całkiem dobrze i nawet te sporadyczne słoneczne dni nie były mi, a co najważniejsze smartfonowi, straszne. Wszystko było należycie czytelne. Ekran jest jednym z mocniejszych punktów programu.
Podzespoły realme GT Neo 2
Procesor | Qualcomm Snapdragon 870, ośmiordzeniowy 3,20 GHz |
Pamięć RAM | 8 lub 12 GB |
Pamięć telefonu | 128 lub 256 GB |
Slot na karty pamięci | brak |
Flagowiec czy nie flagowiec? Smartfon jest szybki jak błyskawica, ale niestety znajdą się tutaj pewne ale… Ale na początek tradycyjnie specyfikacja i suche cyferki.
realme GT Neo 2 pracuje pod kontrolą Snapdragona 870. W mojej wersji wsparty był on 8 GB pamięci RAM, a na pliki miałem 128 GB przestrzeni dyskowej. Jak już wspominałem, dostępna jest także jeszcze mocniejsza wersja! Co istotne, możesz tutaj także uruchomić „wirtualną” pamięć RAM. Funkcja ta dodaje maksymalnie dodatkowe 5 GB pamięci operacyjnej, które lokowane jest w ramach pamięci masowej. Fajna sprawa, tym bardziej, że pamięć wewnętrzna to UFS 3.1.
Podczas korzystania ze smartfona nie miałem żadnych zastrzeżeń jeśli chodzi o kulturę pracy urządzenia. Śmiało mogę powiedzieć, że zachowuje się jak flagowiec. Przynajmniej pod tym względem.
Nie przypominam sobie także sytuacji, podczas której smartfon by się grzał. Oczywiście podczas ładowania stawał się lekko ciepły, ale nie było to w żaden sposób niekomfortowe i jest to naturalna kolej rzeczy. Wysoka częstotliwość odświeżania, oprócz codziennego użytkowania fajnie sprawdzała się podczas gier. Tutaj również muszę zaznaczyć, że smartfon w żaden sposób się nie grzał.
W przypadku codziennego użytkowania aplikacje uruchamiały się błyskawicznie i nigdy nie odczułem jakiegoś dyskomfortu w tym wypadku. Zapewne jeżeli bym obok położył flagowca ze Snapdragonem 888, to zapewne o te parę milisekund dana apka uruchomiłaby się szybciej. Jednak w codziennym użytkowaniu w żaden sposób nie jest to odczuwalne. Nie mam również większych zastrzeżeń do nakładki realme. Choć w przypadku niektórych ustawień musiałem się do niej przyzwyczaić. Jednak jest ona dopracowana i lekka. Poza jednym wyjątkiem.
Niestety udało się mi znaleźć „chińskie krzaczki”. Są one głęboko schowane, ale w menu dotyczącym aktualizacji oprogramowania jest mieszanka chińskiego i angielskiego. Niestety druga niezbyt miła rzecz jest już zdecydowanie bardziej negatywna. Mianowicie łatki bezpieczeństwa jakie podczas całego okresu testowania miałem były datowane na 5 sierpnia 2021. I to pomimo dość regularnego sprawdzania aktualizacji. Szczerze powiedziawszy nie przypominam sobie telefonu z oficjalnej dystrybucji, który pod tym względem tak by mnie rozczarował. Liczę jednak, że realme szybko nadrobi opóźnienie w tym względzie.
Bateria | Li-Ion 5000 mAh |
System operacyjny | Android 11 |
Wymiary | 162,9x75,8x8,6 mm |
Masa | 200 g |
Dual SIM | tak |
Czytnik linii papilarnych | tak, w wyświetlaczu |
Sloty i moduły | USB-C, Bluetooth 5.2, NFC, 5G |
Debiut na rynku | III kwartał 2021 |
Nie miałem natomiast najmniejszych problemów jeżeli chodzi o nawigowanie za pomocą GPS. Fix był łapany szybko i jak już złapał to cały czas trzymał sygnał. Przy tym samo urządzenie nie grzało się, a nawigacja była przyjemna i komfortowa.
Nie miałem również najmniejszych zastrzeżeń do czytnika linii papilarnych ulokowanym pod ekranem. Należy go wręcz pochwalić, gdyż był błyskawiczny i praktycznie się nie mylił. Jedyną trudność sprawiał mu brudny lub mokry palec. Poza tymi sytuacjami działał wzorowo.
Oczywiście warto także odnotować, że jakość połączeń stała na wysokim poziomie. Dźwięk był pełny i zrozumiały. Głośność również odpowiednia. Praktycznie zawsze też miałem pełny zasięg, co również warte odnotowania.
Aparat realme GT Neo 2
Dobry aparat nie jest zły. Tym bardziej, że dla wielu osób aparat jest jednym z głównych kryteriów wyboru smartfona. A jak było w przypadku realme GT Neo 2? Na początek specyfikacja. Główny aparat to jednostka Samsung S5KGW1 o matrycy 64 Mpix. Jasność przesłony to f/1.8. Oprócz tego do dyspozycji jest aparat ultraszerokokątny o matrycy 8 Mpix. Całość zamyka „oczko” 2 Mpix dedykowane zdjęciom makro. Na froncie zaś znalazł się pojedynczy aparat do selfie o matrycy 16 Mpix.
Przejdźmy jednak do praktyki. Musimy zdecydowanie rozróżnić tutaj wszystkie aparaty. Najlepiej, co specjalnym zaskoczeniem nie jest, spisywał się tutaj główny aparat. Musze również dodać, że z racji pory roku miałem bardzo mało słonecznych dni do testów. A zatem warunki były nieco utrudnione, choć w dzisiejszych czasach niemal każdy aparat robi dobre zdjęcia przy odpowiedniej ilości światła. Z aparatu głównego mogę powiedzieć, że byłem zadowolony. Nawet bardzo. Za dnia, niezależnie od warunków, zdjęcia wychodzą szczegółowe i naturalne. Barwy są odpowiednio odwzorowywane, nie widać ubytków w ostrości na krańcach kadru, a rozpiętość tonalna jest dobra. Nieco gorzej wygląda to w pomieszczeniach, gdyż nienaturalne światło i jego mniejsza ilość sprawia, że zdjęcia są mniej szczegółowe i pojawia się ziarno. Jednak odwzorowanie kolorów dalej trzyma poziom.
W przypadku zdjęć nocnych, nie jest już tak kolorowo. Patrząc jednak przez pryzmat ceny w dalszym ciągu jest nieźle. Jednak tutaj musisz pamiętać o stosowaniu nocnego trybu. Musisz również zwrócić uwagę, że niektóre zdjęcia czasem wychodzą nieostre. Jednak jeżeli w kadrze znajdzie się źródło światła, z efektów możesz być zadowolony. W większości wypadków kolory są oddane naturalnie i nie są specjalnie przeostrzone.
Warto również dodać, że aparat główny bardzo dobrze spisuje się jako podwójny zoom. W menu aparatu jest taka funkcja, natomiast jest to klasyczny podwójny zoom cyfrowy, gdyż smartfon nie ma teleobiektywu. Natomiast jakość praktycznie nie odbiega od aparatu głównego.
Poprawnie spisuje się także aparat ultraszerokokątny. Szczególnie jeśli jest dużo światła. Kolory nie odbiegają od aparatu głównego, za co plus. Nawet zdjęcia robione pod światło dają radę. Jest on jednak wyraźnie mniej szczegółowy, szczególnie jeśli spojrzysz na krawędzie kadru. Im mniej światła tym gorzej. Nocne zdjęcia, jeżeli tylko możesz, to najlepiej żebyś robił aparatem głównym.
Trzeci aparat jest dedykowany zdjęciom makro. Mówiąc szczerze, jego obecność usprawiedliwia jedynie marketing – muszą być co najmniej 3 obiektywy i już! Po pierwsze włączenie owego „oczka” jest dość głęboko ukryte w menu. Po drugie o wiele lepsze zdjęcia makro można uzyskać robiąc je aparatem głównym i potem kadrując. Swoją drogą, jednostka główna ostrzy z całkiem bliskiej odległości, więc można coś z nich interesującego wyciągnąć.
Sporym problemem natomiast jest dla mnie aparat do selfie. Nie bardzo wiem co się tutaj wydarzyło. O ile w przypadku zdjęć w pomieszczeniach i zdjęć nocnych nie mam większych zastrzeżeń. Aparat jest zgodny z klasą urządzenia. O tyle to co się dzieje w „normalnych” warunkach trudno opisać. I to niezależnie czy zdjęcia były robione „pod światło, czy ze światłem”. Po prostu automatyka aparatu wariowała. I albo ja byłem kompletnie prześwietlony, albo tło zupełnie do niczego się nie nadawało. Niezależnie od tego czy był włączony HDR, czy nie. Nie pomogła nawet lampa błyskowa, która czasem w tym wypadku jest robiona z podświetlenia na biało ekranu. Rezultat praktycznie zawsze był podobny. Może jedno na cztery zdjęcia wychodziły w miarę używalne. Zapewne jest to jakiś problem softwearowy. Niestety, jeśli ktoś myśli o zdjęciach do selfie w przypadku tego modelu na ten moment jest to kiepski pomysł.
Aplikacja do aparatu nie wyróżnia się na tle innych podobnych. Większość ustawień jest pod ręką, a dostęp do nich jest przemyślany i prawidłowy. Tryb makro jest schowany głębiej w menu, ale jak już wcześniej mówiłem, ten aparat jest tutaj niepotrzebny, gdyż lepsze efekty uzyskasz aparatem głównym.
Podsumowując, fotograficznie realme GT Neo 2 spisywał się całkiem dobrze, szczególnie na głównym aparacie. Szeroki kąt jak na tą półkę cenową również daje radę. Pozostałe aparaty zakryję płachtą milczenia.
Audio realme GT Neo 2
realme GT Neo 2 nie zwalił mnie z nóg pod względem muzycznym. Z drugiej strony nie zawiódł mnie również. Nie uświadczysz tutaj klasycznego złącza słuchawkowego, jednak na słuchawkach bezprzewodowych lub podłączając przejściówkę gra całkiem dobrze.
Smartfon dość neutralnie oddaje wszelkie dźwięki. Smartfon dobrze nadaje się także do konsumowania wszelkiego rodzaju treści multimedialnych. Posiada głośniki stereo, aczkolwiek są one lekko asymetryczne. Dobrze oddają dźwięki, słychać nawet lekkie basy. Nie piszczą, ale nie są to również najgłośniejsze głośniki w smartfonie. Do codziennego użytkowania jak najbardziej.
W przypadku sparowania z zewnętrznym sprzętem audio, nie było żadnego problemu i cała operacja przebiegała poprawnie. Połączenie trzymało mocno, bez przerywania, a głośność była na odpowiednim poziomie.
Bateria
Dobra zabawa to dobra energia. A tej tutaj nie zabraknie. Jest i pojemne ogniwo i szybkie ładowanie. Ale po kolei. Najpierw parametry.
W smartfonie zastosowano baterię o pojemności 5000 mAh z szybkim ładowaniem na poziomie 65 W. Wydaje mi się, że jest to to zestaw niemal idealny. Po pierwsze pojemność ogniwa w zupełności wystarczy na sporo ponad jeden dzień ciągłej intensywnej pracy. A jeśli masz spokojniejszy dzień, to smartfon wytrzyma nawet dwa dni. Po drugie, nawet jak już potrzeba go podładować, to dzieje się to na tyle szybko – że praktycznie nie wpływa to na Twój tryb funkcjonowania. Podłączasz smartfona, idziesz zaparzyć kawę i już jest sporo naładowany. Wypijasz kawę, a smartfon „uśmiecha się” cyferkami o poziomie naładowania na 100 procent. Bateria i szybkie ładowanie to kolejny mocny element tego smartfona!
Podsumowanie – czy warto kupić GT Neo 2?
realme GT Neo 2 to bardzo dobry i fajny smartfon niestety nie jest pozbawiony wad. Za jego kupnem przemawiają takie elementy jak wydajność, kultura pracy, bateria i szybkie ładowanie, aparat główny i ogólna kultura pracy. Jednak musisz wziąć pod uwagę szalony aparat do selfie oraz problemy z łatkami bezpieczeństwa. Co istotne, obie te wady wydają się kwestią softwearową, więc wkrótce mogą zniknąć. Jednak póki są trzeba je odnotować.
Z drugiej strony realme GT Neo 2 w wersji którą testowałem w oficjalnej cenie kupisz poniżej 2000 zł. A jeśli trafisz na promocję – a te w przypadku realme zdarzają się często – możesz ustrzelić tego smartfona w cenie nawet nieco ponad 1600 zł! W tych widełkach ze świecą szukać tak wydajnego smartfona. Zatem jeśli nie przeszkadzają Ci te wcale niedrobne wady, to śmiało mogę urządzenie polecić.
Zalety:
- ekran AMOLED 6,60″ 120 Hz
- nawet 12 GB RAM w topowej wersji
- Snadpragon 870 3,20 GHz = wysoka kultura pracy
- bateria z szybkim ładowaniem 65 W
- główny aparat
- wygląd
- atrakcyjna cena
- łączność 5G
- design
Wady:
- mocno opóźnione łatki bezpieczeństwa
- szalony aparat do selfie
- brak złącza słuchawkowego
Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!