Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Pierwsze ładowanie telefonu – czy musisz na coś uważać?

zdjęcie firmy realme przedstawiające smartfona podpiętego do ładowarki kablem USB-C

Pierwsze ładowanie telefonu jest bardzo ważne, ale nie bardziej niż kolejne. Prawidłowe ładowanie będzie miało wpływ na żywotność baterii. A jest to element szalenie istotny wobec coraz to mocniejszych urządzeń. To w końcu jeden z najszybciej zużywających się elementów smartfona i od tego w jaki sposób go ładujesz może zależeć jak długo będziesz cieszył się wydajną baterią. A warto o tym pomyśleć już przy kupnie Twojego nowego smartfona i przy jego pierwszym ładowaniu. Co zrobić i jak ładować telefon? Już mówimy. 

Ładowania a żywotność baterii – jak było kiedyś?

Możliwe, że zetknąłeś się z informacjami, że nowy telefon trzeba rozładować do końca. Otóż nie. Owszem, kiedyś w bateriach wykonanych w starszej technologii niklowo-kadmowej takie działanie było wręcz wskazane, jednak od czasu wprowadzenia do powszechnego użytku baterii litowo-jonowych takie postępowanie może wręcz zaszkodzić.

Współczesne baterie cechują się znacznie większą wydajnością podczas ładowania, są pojemniejsze, a przede wszystkim nie mają tzw. „efektu pamięciowego”. To właśnie ten efekt był odpowiedzialny za problemy baterii wykonanych w starszej technologii. Żywotność baterii, która nie była rozładowywana do końca, zdecydowanie spadała.

Jak ładować telefon? Optymalny poziom naładowania baterii

Teraz wcześniej wymienione zasady już nie obowiązują. Co więcej, warto się zastanowić, czy nie ładować baterii jedynie do 80-90 procent. Wielu fachowców zaleca właśnie tego typu postępowanie uważając, że jest to optymalne naładowanie baterii smartfona. A już zdecydowanie nie należy jej całkowicie rozładowywać. Optymalnie jest podłączać telefon do źródła zasilania już przy stanie 15-20 procent.

Nie wiesz jak ładować swojego nowego smartfona?
Zobacz jak poprawnie ładować smartfona

Czym po raz pierwszy (i nie tylko pierwszy) ładować telefon?

Kiedyś na pytanie jaka ładowarka jest bezpieczne najszybsza i najlepsza odpowiedź byłaby – ta z pudełka od telefonu. No właśnie, kiedyś.

W dobie dość dziwnie pojmowanej „ekologii” pytanie o to, czym ładować telefon, który właśnie zakupiłeś wydaje się całkiem zasadne. O ile jeszcze masz to szczęście, gdy kupisz smartfona z pełnym zestawem, to nie masz problemu. Podłączasz i ładujesz. Pierwsze ładowanie telefonu nie jest tutaj problemem. Gorzej jeśli w zestawie nie ma ładowarki. Co wtedy?

Generalnie każda ładowarka powinna naładować Twój nowy telefon, ale nie każdą ładowarką warto go ładować. Na pewno odpuść sobie wszelkie najtańsze, ładowarki kupowane z niewiadomych i niepewnych źródeł. Jeżeli masz ładowarkę z poprzedniego telefonu, to powinno być wszystko w porządku, przynajmniej jeśli chodzi o bezpieczeństwo, o ile nie jest to jakaś bardzo stara ładowarka. Ważne, aby jej moc ładowania odpowiadała tym parametrom, które obsługuje Twój nowy telefon.

Szybkie ładowanie a ładowarka

Pamiętaj również, że niektórzy producenci mają „swoje” standardy ładowania i nie każda ładowarka będzie obsługiwała pełną moc. Jeżeli zaś kupujesz nowe akcesorium to warto kupić dedykowaną ładowarkę do Twojego telefonu tego samego producenta. Niestety często jest ona wyceniona niewspółmiernie do oferowanych możliwości.

Zawsze możesz też zakupić ładowarkę renomowanych marek. Posiadają one stosowne zabezpieczenia i deklarowana moc ładowania zgadza się z tym, co otrzymujesz w rzeczywistości. Warto również poszukać w specyfikacji Twojego telefonu jakie standardy obsługuje i wedle nich dopasowywać ładowarkę. A co do szybkiego ładowania, to wiele smartfonów realme oferuje w dobrej cenie bardzo szybkie ładowanie – czasem nawet ponad 100 W!

Szybkie ładowanie przewodowe to bardzo wygodne rozwiązanie. Pamiętaj jednak, że w dłuższym czasie może ono w niektórych przypadkach niekorzystnie odbić się na baterii.

Współczesne ogniwa są wrażliwe na ciepło i przegrzanie. I o ile sama technologia szybkiego ładowania jest stosunkowo bezpieczna, o tyle generowane przez nią ciepło nie pozostaje obojętne wobec baterii. Dlatego niektórzy sugerują, aby funkcję szybkiego ładowania wyłączyć. Weź to pod uwagę, szczególnie jeśli zamierzasz korzystać z telefonu dłużej niż dwa lata.

Kiedy naładować nowy telefon?

Tutaj odpowiedź jest stosunkowo prosta – po skonfigurowaniu. Poziom naładowania baterii w nowym smartfonie po zakupie powinien oscylować w okolicy 50 procent, czasem nawet więcej. Taka ilość energii pozwala na spokojną konfigurację urządzenia.

Po zrobieniu tej czynności podłączasz telefon do ładowania i ładujesz – najlepiej do maksymalnie 90 procent. Odłączasz ładowarkę i cieszysz się nowym telefonem. Co ważne, niektóre nowe smartfony w ustawieniach mają możliwość opcję ładowania baterii do 80 procent i odcinają zasilanie. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić, aby w odpowiednim momencie odłączyć ładowarkę. W ten sposób w praktyczny sposób chronisz baterię telefonu.

Ładowanie telefonu w nocy

A czy można ładować nowy telefon w nocy? Ładowanie nocne, pomimo tego że jest tak popularne, generalnie nie jest polecane. Ma to związek z ewentualnym generowaniem ciepła podczas ładowania. Dodatkowo bateria jest cały czas doładowywana do 100 procent, a więc do swoich maksymalnych możliwości, a to z kolei powoduje jej szybsze zużycie.

Ładowanie adaptacyjne telefonu

Niemniej jednak jest i na to sposób. W wielu przypadkach ładowanie nocne to jedyny praktyczny sposób ładowania telefonu dla niektórych osób. Aby uniknąć efektu ciągłego doładowywania telefonu i w ten sposób szybszego eksploatowania baterii, warto uruchomić ładowanie adaptacyjne.

Polega ono na tym, że smartfon zostaje częściowo naładowany, a pozostała część energii zostanie dostarczona dopiero przed włączeniem budzika. Jak widzisz, musisz tutaj także ustawić budzik, aby telefon „wiedział” kiedy uzupełnić pozostałą energię. Dzięki temu nie musisz na bieżąco sprawdzać poziom baterii.

Indukcyjne ładowanie telefonu

Są jeszcze inne sposoby aby ładować nowy telefon. Niektóre smartfony obsługują ładowanie indukcyjne. To bardzo wygodna funkcja. Jeśli masz odpowiednią ładowarkę pozwoli Ci to ładować nowy telefon po prostu kładąc go na to akcesorium.

Taka ładowarka bezprzewodowa zazwyczaj jest dostępna od ręki w wielu sklepach stacjonarnych z elektroniką. Tylko i tutaj zwróć uwagę, że wydziela ona ciepło, a to może mieć wpływ na żywotność ogniwa. Dlatego dobrym wyborem są markowe ładowarki, które dodatkowo posiadają system chłodzenia. Są one nieco głośniejsze, ale warto ponieść ten koszt, gdyż dzięki temu ograniczysz ilość wytworzonego i przekazanego ciepła.

Które smartfony obsługują ładowanie indukcyjne, a więc bezprzewodowe?
Najlepsze telefony z ładowaniem indukcyjnym - ranking

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Pierwsze ładowanie telefonu - podsumowanie

Jak więc widzisz, pierwsze ładowanie telefonu w przypadku współczesnych smartfonów i ogniw niczym nie różni się kolejnych - to nie urządzenia sprzed około 20 lat, kiedy na początku użytkowania baterię należało "formować". Przy odrobinie wiedzy i korzystając z naszych rad, wszystko powinno być dobrze.

Lepszą sytuację mają wszyscy Ci, którzy dostają ładowarkę w zestawie sprzedażowym. Jeżeli jej nie ma, musisz zaopatrzyć się w spełniającą parametry baterii Twojego smartfona.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Pierwsze ładowanie telefonu jest ważne, ale... nie bardziej niż kolejne! Współczesne ogniwa smartfonów nie mają tzw. efektu pamięci, który występował w bateriach typu Ni-Cd (niklowo-kadmowych). Taki akumulator należało "formować", a więc ładować i rozładowywać do 0% w odpowiednich cyklach. W dzisiejszych akumulatorach taka czynność nie jest wskazana.
Pierwsze ładowanie baterii współczesnego telefonu czy smartfona nie będzie się niczym różniło od kolejnych. Koniec z uciążliwym "formowaniem" (często błędnie określanym mianem "formatowanie") baterii!
Dobrze, jak nie rozładowujesz baterii do końca, a podłączasz telefon komórkowy do ładowarki przy stanie baterii około 15-20%. Równie dobrze, gdy nie ładujesz jej w 100% do pełna, a jedynie do około 90%. Utrzymanie przedziału między 20 a 90% będzie najbardziej zdrowe dla kondycji baterii Twojego telefonu!
star ocena
5/5 - (5 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia politolog. Przez wiele lat związany z branżą telekomunikacyjną. Pasjonat nowych technologii, fotografii i rowerów.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: