Kończy Ci się miejsce na pliki i nie wiesz co zrobić? Myślisz o zmianie telefonu tylko dlatego, że brak Ci miejsca na zdjęcia i filmy, pomimo że smartfon w dalszym ciągu działa nienagannie? A może warto by było po prostu lepiej zarządzać przestrzenią w urządzeniu? Dziś podpowiemy jak zwiększyć pamięć w telefonie komórkowym.
- 1. Dlaczego warto dbać o wolną przestrzeń i pamięć wewnętrzną?
- 2. Jak zwiększyć pamięć w telefonie? 9 metod
- 2.1. 1. Zainstaluj zewnętrzną kartę pamięci
- 2.2. 2. Ustaw kartę pamięci jako pamięć domyślną
- 2.3. 3. Usuń zbędną pamięć podręczną
- 2.4. 4. Wyczyść folder Pobrane
- 2.5. 5. Odinstaluj zbędne aplikacje
- 2.6. 6. Zrób kopię zapasową
- 2.7. 7. Korzystaj z chmury
- 2.8. 8. Korzystaj ze Streamingu
- 2.9. 9. Uważaj na złośliwe oprogramowanie
- 3. Kończy się pamięć wewnętrzna telefonu? Podsumowanie
- 4. Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Dlaczego warto dbać o wolną przestrzeń i pamięć wewnętrzną?
Na początku warto zdać sobie sprawę, że warto pomyśleć o pozostawieniu co najmniej 20 procent wolnej pamięci wewnętrznej, aby Twój smartfon działał prawidłowo. Taka ilość wolnej przestrzeni pozwoli między innymi na sprawne aktualizacje.
Dodatkowo, jeżeli dużo fotografujesz w „ciężkich” formatach i/lub nagrywasz filmy w wysokiej rozdzielczości, warto abyś miał spory zapas miejsca. Wszystko po to, aby w najważniejszym momencie nie miał sytuacji, gdy smartfon nie nagra lub nie zrobi zdjęcia właśnie ze względu na brak miejsca i ograniczenia pamięci telefonu.
Jak zwiększyć pamięć w telefonie? 9 metod
Co zrobić, aby zwiększyć pamięć w telefonie komórkowym? Koniec problemów dotyczących pamięci podręcznej czy zapchanego dysku – oto 9 skutecznych rad!
1. Zainstaluj zewnętrzną kartę pamięci
Najprostszym i jednocześnie bardzo efektywnym rozwiązaniem problemu pamięci telefonu jest dołączenie karty microSD. Oczywiście o ile Twój telefon ma slot na taką kartę.
Przed ewentualnym zakupem warto sprawdzić jaki maksymalny rozmiar takiej karty pamięci obsługuje Twój smartfon i czy w ogóle możesz w ten sposób zwiększyć pamięć urządzenia. Jej cena nie powinna zwalać z nóg, dlatego warto kupić możliwie najpojemniejszą z obsługiwanych.
Teraz wystarczy tylko zainstalować ją w odpowiednim slocie urządzenia. Pamiętaj, że producenci często dają wybór na zasadzie albo druga karta SIM albo dodatkowa karta pamięci. Dzięki temu bez problemu zwiększysz pamięć telefonu.
2. Ustaw kartę pamięci jako pamięć domyślną
Karta SD jako domyślna pamięć? Dlaczego nie!
Warto tutaj dodać, że po samym włożeniu karty, dane w dalszym ciągu będą zapisywane w podstawowej przestrzeni. Żeby to zmienić musisz wejść w ustawienia aparatu i zmienić automatyczny zapis zdjęć i filmów na opcję wskazującą kartę microSD jako domyślną pamięć w telefonie. W ten sposób, szczególnie jeśli robisz dużo zdjęć i filmów, nie zapełnisz zbyt szybko przestrzeni swojego smartfona.
Możesz również od razu po włożeniu karty microSD odpowiednio ja sformatować i dodać jako element pamięci wewnętrznej urządzenia. To wygodne rozwiązanie, ale niesie ze sobą także pewne trudności. Podstawową jest to, że po wyjęciu że smartfona nie będzie ona wykrywana jako zewnętrzny nośnik. Nie podłączysz jej zatem przykładowo do komputera, bo nie zostanie wykryta.
W przypadku zewnętrznej karty microSD możesz również skorzystać z opcji przeniesienia aplikacji. Warto to zrobić w przypadku dużych i rzadziej używanych programów. Nie każde również pozwolą na takie rozwiązanie.
3. Usuń zbędną pamięć podręczną
Jeżeli nie masz możliwości zainstalowania zewnętrznej karty pamięci, będziesz musiał posiłkować się innymi metodami. Na początku warto pozbyć się zbędnych plików i wyczyścić tzw. pamięć podręczną, czyli cache. Są to pliki, które w pewnym momencie były potrzebne – przykładowo przy instalacji – ale teraz zazwyczaj są już nie. Jak to zrobić? Jest kilka sposobów.
Do czyszczenia pamięci podręcznej możesz użyć wbudowanego w telefonie menedżera pamięci – oczywiście jeśli taki jest – będzie tam opcja usuń pliki pamięci podręcznej, cache. Wybierasz tę opcję i masz problem z głowy. Możesz także skorzystać z zewnętrznych programów tego typu jak choćby CCleaner. Ostatnią metoda jest ręczne usunięcie tych plików z wybranych aplikacji. Aby to zrobić powinieneś wejść w ustawienia, następnie aplikacje. Wybierasz aplikację, którą chcesz „odchudzić”, a następnie opcję Wyczyść pamięć podręczną. I tak z każdą wybraną aplikacją. Nie trzeba jednak mówić, że w ten sposób pamięć podręczna nie będzie zbyt szybko wyczyszczona.
Warto również wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki internetowej z jakiej korzystasz. To również wpływa na ilość zajmowanego miejsca i dostępnej pamięci telefonu. Dodatkowo w ten sposób dbasz o swoje bezpieczeństwo przy okazji rozwiązując problem braku miejsca na twoim urządzeniu.
4. Wyczyść folder Pobrane
Jak jeszcze zwolnić miejsce na dysku? Czasem najprostsze metody są najskuteczniejsze. Zazwyczaj, jak jakiś plik został pobrany i otwarty, to staje się już zbędny. Ile razy było tak, że taką czynność wykonywałeś raz? Przykładowo przy zakupie i okazaniu biletu. A potem o nim zapomniałeś. Ale Twój telefon nie zapomniał. A po co Ci stare pliki?
Ten plik dalej jest w folderze Pobrane. Warto tam od czasu do czasu zajrzeć i skasować wszystko to, co absolutnie nie będzie już potrzebne. Uporządkowanie tego folderu czasem może czynić cuda, a niepotrzebne pliki nie będą już stanowiły problemu. To łatwy sposób aby szybko uzyskać dostęp do większej ilości pamięci w telefonie.
5. Odinstaluj zbędne aplikacje
Podobny efekt możesz uzyskać odinstalowując zbędne aplikacje. W szczególności efektywne rezultaty przyniesie usunięcie różnego rodzaju gier i aplikacji graficznych. To one najwięcej pochłaniają wolnej przestrzeni.
Zapewne wiesz, których aplikacji używasz najczęściej, a których już nie. Możesz także skorzystać z wbudowanego menedżera aplikacji i posegregować je przykładowo wedle ostatniego użycia. To bardzo pomaga w ewentualnym porządkowaniu, a samo odinstalowanie zbędnych aplikacji trwa dosłownie parę chwil.
6. Zrób kopię zapasową
Generalna zasada jest taka, że zawsze warto robić kopię zapasową swoich plików. Czy to zgromadzonych na telefonie, czy to na komputerze. W przypadku telefonu dobrze jest przykładowo raz na miesiąc zgrać na komputer pliki i multimedia które uznasz za ważne.
W ten sposób możesz także zwiększyć swoją pamięć wewnętrzną smartfona – po prostu przerzucając je ze swojego urządzenia na komputer. Szczególnie efektywne rezultaty uzyskasz w przypadku zdjęć i filmów.
7. Korzystaj z chmury
Ciekawym, efektywnym i nowoczesnym rozwiązaniem jest chmura. W chmurze możesz z niej skorzystać na wiele sposobów. Zasadniczo polega to na tym, że Twoje pliki są zapisywane w przestrzeni wirtualnej na zewnętrznym serwerze. W każdej chwili, po zalogowaniu do konta masz do nich dostęp z każdego urządzenia. Możesz korzystać z rozwiązań różnych producentów.
Do najpopularniejszych zalicza się Google Drive, Dropbox czy OneDrive. Ale oczywiście nie musisz się do nich ograniczać. Ważne aby to była sprawdzona i pewna firma – w końcu to są Twoje dane! W zależności od wybranej aplikacji i sposobu będziesz miał możliwość robienia i przerzucania wybranych plików do chmury. Warto także zastanowić się, czy nie uruchomić synchronizacji i robienia kopii zapasowej twoich fotografii w aplikacji Zdjęcia od Google.
8. Korzystaj ze Streamingu
Niemal na samym końcu warto także pomyśleć nad aplikacją streamingową. Jeżeli słuchasz dużo muzyki, niekoniecznie musisz ją fizycznie mieć na telefonie. Wystarczy odpowiednia aplikacja do streamingu i już możesz korzystać z bogatej biblioteki utworów, a nie koniecznie musisz je kopiować na dysk telefonu.
9. Uważaj na złośliwe oprogramowanie
Ostatnim, aczkolwiek najrzadszym przypadkiem, który wpływa na twoją pamięć wewnętrzną jest złośliwe oprogramowanie. Może się zdarzyć, że taka aplikacja trafi na Twoje urządzenie, a jednym z problemów jaki się pojawi to będzie właśnie brak pamięci. Dla spokoju warto posiadać na swoim smartfonie aplikację antywirusową. Warto od czasu do czasu przeskanować nim telefon.
Kończy się pamięć wewnętrzna telefonu? Podsumowanie
Jeżeli kończy się pamięć wewnętrzna Twojego smartfona, to niekoniecznie musisz od razu myśleć o jego zmianie na nowszy model z większym dyskiem.
Jak sam widzisz, istnieje sporo sposobów na odzyskanie sporo gigabajtów wolnej przestrzeni! Czyszczenie nie tylko dysku ze śmieci czy nieużywanych aplikacji, ale i pamięci podręcznej nie tylko pozwoli na uratowanie przestrzeni dyskowej, ale i może znacząco przyspieszyć działanie Twojego telefonu komórkowego.
Jeszcze raz podsumowując - aby zwiększyć pamięć w telefonie:
- zainstaluj zewnętrzną kartę pamięci,
- ustaw kartę pamięci jako pamięć domyślną,
- usuń zbędną pamięć podręczną,
- zwolnij miejsce czyszcząc folder Pobrane,
- odinstaluj zbędne aplikacje,
- zrób kopię zapasową,
- korzystaj z chmury,
- uważaj na wirusy, zwłaszcza na systemie Android.