Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Odzyskiwanie danych z telefonu z uszkodzonym wyświetlaczem

jak odzyskać dane z telefonu z uszkodzonym ekranem

Czy możliwe jest odzyskanie danych z telefonu, gdzie został uszkodzony wyświetlacz? Jeśli już miałeś pecha i uszkodziłeś panel dotykowy w telefonie, to pewnie musisz go oddać do naprawy lub nawet kupić nowego smartfona. Dowiedz się, jak odzyskać dane, kiedy zdarzył Ci się wypadek.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak odzyskać dane z uszkodzonego telefonu?
  • Czy odzyskanie danych z telefonu z uszkodzonym ekranem jest możliwe?
  • Co to jest debugowanie USB?
  • Dlaczego lepiej nie zapominać o robieniu kopii zapasowej?
  • Uszkodzony ekran telefonu – co robić?

Uszkodzony wyświetlacz telefonu – wstęp

To może zdarzyć się każdemu. Wyświetlacze w telefonach są zarówno najważniejszymi, jak i najdelikatniejszymi częściami tych urządzeń. Oznacza to, że nawet drobne uderzenie czy upadek mogą spowodować, że na dotykowej tafli pojawi się pajęczyna pęknięć.

Wtedy pojawia się wiele problemów, bo po pierwsze trzeba ustalić, czy telefon w ogóle opłaca się naprawiać (wymiana panelu dotykowego może być bardzo droga), a po drugie – jak uratować dane, które trzeba przecież jakoś zapisać?

Odzyskiwanie danych z telefonu z uszkodzonym ekranem – co zrobić najpierw?

myPhone Hammer Energy 18x9 recenzja

Jak odzyskać dane z telefonu komórkowego? Na początek warto sprawdzić, jak rozległe jest uszkodzenie wyświetlacza. Jeśli to jedno drobne pęknięcie zewnętrznej tafli, to problem będzie minimalny. Jeśli telefon w czasie wypadku nie wyłączył się, działa, a Ty upewniłeś się, że rozbite szkło nie porani Ci palców (bo na przykład uszkodzony jest tylko róg urządzenia), możesz spokojnie wykonać backup na telefonie.

Musisz jednak pamiętać, że rozbity wyświetlacz może powodować niebezpieczeństwo skaleczenia się. Upewnij się również, że telefon nie nagrzewa się za bardzo w trakcie włączania. Uważaj więc, zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac. Bezpieczeństwo ponad wszystko!

Zepsuty ekran telefonu. Jak odzyskać dane

Odzyskiwanie danych z telefonu z uszkodzonym ekranem – najbezpieczniejsza opcja

W najgorszej sytuacji będą ci, którzy nie mają żadnego backupu (jak najbardziej warto robić regularne kopie zapasowe!), a telefon się nie włącza. W takiej sytuacji możliwości są dwie.

Tą najbezpieczniejszą będzie oczywiście zostawienie tego zadania specjalistom. Na pewno bez problemu znajdziesz w swoim mieście serwisy, które zajmują się odzyskiwaniem danych. Pamiętaj jednak, aby wybrać zaufaną firmę, aby mieć pewność, że Twoje dane nie wpadną w niepowołane ręce.

Dobrym pomysłem może być dogłębne sprawdzenie opinii oraz zweryfikowanie, jakim typem sprzętów (na przykład jakim producentem) zajmuje się dany serwis.

Odzyskiwanie danych z telefonu z uszkodzonym ekranem – jak zrobić to ręcznie?

Można też inaczej odzyskać dane z uszkodzonego telefonu komórkowego. Jeśli czujesz się na siłach, aby spróbować samemu dostać się do danych na uszkodzonym telefonie, powinieneś zacząć od sprawdzenia, czy w urządzeniu nie było na karty pamięci SD. Może się bowiem okazać, że wyciągnięcie jej i podłączenie do komputera (najlepiej laptopa, bo te mają odpowiednie porty) rozwiąże Twoje problemy. Warto tu pamiętać, że telefony często zapisują dane właśnie na kartach SD, lecz nie każde modele mają wspomniany slot na kartę pamięci.

Inną (jedną z prostszych) metodą może być podłączenie telefonu komórkowego do komputera za pomocą kabla USB. Metoda ta zadziała jednak tylko wtedy, gdy w telefonie nie są poważnie uszkodzone najważniejsze podzespoły. Ponadto aby móc odzyskać dane z telefonu, musi działać port USB. No i niestety jest jeszcze jedna zła wiadomość – czasem telefon może poprosić o wybranie opcji przesyłu danych. Jeśli telefon całkiem się nie włącza, to możliwe, że nie uda Ci się tego zrobić.

Możesz spróbować skorzystać również odpowiednich aplikacji do odzyskiwania danych. Jedną z nich, przeznaczoną dla telefonów z Androidem, jest Android Data Recovery. To narzędzie działa poprzez skanowanie pamięci urządzenia, identyfikowanie utraconych danych i ich odzyskiwanie. Obejmuje to różne rodzaje informacji, takie jak kontakty, wiadomości tekstowe, multimedia, historię połączeń, pliki zapisane na urządzeniu.

Główne funkcje Android Data Recovery to możliwość odzyskiwania usuniętych i tym samym utraconych plików, przywracania danych po zresetowaniu fabrycznym, przywracania danych po awarii systemu oraz wsparcie dla wielu modeli urządzeń. Pamiętaj, że będzie on działał jedynie, jeśli telefon nie będzie mocno uszkodzony.

Odzyskiwanie danych z telefonu z uszkodzonym ekranem – opcja dla zaawansowanych użytkowników

Ostatnią deską ratunku jest opcja debugowania USB. Niestety, ono również musi być włączone przed opisywaną operacją. Aby włączyć debugowanie USB, musisz najpierw włączyć tryb programisty na swoim telefonie.

Oto jak to zrobić:

  1. Wejdź w Ustawienia na swoim telefonie,
  2. Przewiń w dół i znajdź sekcję O telefonie lub Informacje o telefonie,
  3. W sekcji O telefonie znajdź opcję Numer kompilacji lub Numer wersji i kilka razy szybko na nią kliknij.

Po włączeniu trybu programisty, możesz teraz włączyć opcja debugowania USB. Oto jak to zrobić:

  1. Wróć do opcji Ustawienia,
  2. W sekcji System lub System i aktualizacje znajdź opcję Opcje programistyczne lub Programista,
  3. W sekcji Opcje programistyczne znajdź opcję Debugowanie USB i przełącz ją w pozycję Włączona.

Debugowanie USB może Ci pomóc!

Co zrobić, żeby uchronić się przed utratą danych, gdy zostanie uszkodzony wyświetlacz?

Podobno ludzie dzielą się na dwie grupy. Na tych, którzy robią kopie zapasowe swoich danych i na tych, którzy jeszcze go nie zrobili. To bardzo ważne, aby przygotować swój telefon i przede wszystkim swoje dane na najgorsze. Dzisiaj niemal każdy producent telefonów oferuje jakiś rodzaj chmury, do której możesz zgrywać swoje pliki z pamięci smartfona. A jeśli tego nie robi, to oferuje usługi jakiejś firmy zewnętrznej. W telefonach z Androidem możesz bez problemu skorzystać z chmury Google. Z kolei telefony Apple’a posiadają swoje autorskie rozwiązania.

Niestety w większości są one płatne. Pamiętaj jednak, że niektóre z nich posiadają swoje darmowe wersje. Będą one jednak wymagały od Ciebie bezwzględnego porządku w plikach – nie będziesz mógł po prostu przesadzać z liczbą zdjęć czy plików, które tam umieszczasz.

Robienie kopii zapasowych przedstawia się następująco.

W przypadku telefonu Android:

  1. Przejdź do ustawień telefonu,
  2. Wybierz opcję System lub System i aktualizacje,
  3. Następnie wybierz Kopia zapasowa i przywracanie,
  4. Możesz zaznaczyć Kopia zapasowa automatyczna lub ręcznie wybierać, które elementy chcesz skopiować, takie jak zdjęcia i filmy.

W przypadku telefonu iOS (iPhone):

  1. Otwórz ustawienia telefonu,
  2. Wybierz swoje imię na górze,
  3. Przejdź do iCloud lub Kopia zapasowa,
  4. Wybierz Kopia zapasowa iCloud i zaznacz, które dane chcesz skopiować, w tym zdjęcia i filmy.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – jak ochronić telefon?

Motorola One Zoom test

Jednym z najprostszych sposobów na ochronę ekranu telefonu jest założenie solidnego etui lub pokrowca. Dostępne są różne rodzaje etui, w tym te z dodatkową ochroną ekranu. Wybierając je upewnij się, że jest ono kompatybilne z Twoim modelem telefonu i zapewnia odpowiednią ochronę przed wstrząsami i upadkami.

Pamiętaj, że jeśli będziesz wybierał etui to nie musi ono zakrywać ekranu (choć może i takie rozwiązanie zapewnia lepszą ochronę). Najważniejsze jest tu jednak, aby nieco odstawało ono ponad taflę wyświetlacza. To sprawi, że przy upadku na podłogę czy chodnik uderzenie powinno zatrzymać się właśnie na etui.

Ponadto możesz zainteresować się folią lub szkiełkiem ochronnym. Szklane lub foliowe ekrany ochronne stanowią dodatkową warstwę ochrony przed uszkodzeniem ekranu. Mogą one złagodzić uderzenia i zadrapania, chroniąc oryginalny ekran przed uszkodzeniem.

Najpopularniejsze telefony komórkowe 2024:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (3 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.