Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Muzyka na telefonie bez ograniczeń – czym jest Spotify i Tidal?

avatar
3
Spoity i Tidal. Muzyka na telefonie

Telefony komórkowe pełnią dzisiaj wiele funkcji, a jedną z nich jest bez wątpienia możliwość odtwarzania muzyki w dowolnym miejscu i czasie – wszystko dzięki opcji podłączenia do komputera i wgrania ulubionych utworów do pamięci naszego smartfona. Od około dwóch lat coraz popularniejsze stają się również wszelkiego rodzaju serwisy, które oferują własne zasoby muzyczne. Dzięki nim otrzymujemy praktycznie nieograniczony dostęp do większości utworów – zarówno tych starszych, jak i najnowszych hitów. Poniżej prezentujemy dwie najpopularniejsze platformy służące do streamowania muzyki na nasze urządzenia mobilne – Spotify oraz Tidal. Zdradzamy również który operator pozwala cieszyć się nielimitowanym internetem w przypadku korzystania ze wspomnianych aplikacji.


Spis treści:

 1. Czym jest i czego wymaga streamowanie muzyki
 2. Muzyka w telefonie za darmo? Sprawdzamy Spotify
 3. Instalacja Spotify
 4. Tidal w Play – czy to się opłaca
 5. Aktywacja Tidal w Play
 6. Instalacja Tidal
 7. Inni operatorzy – gdzie słuchać muzyki za darmo?

Czym jest i czego wymaga streamowanie muzyki

Najprościej rzecz ujmując, streamowanie polega na przesyłaniu obrazu oraz dźwięku za pośrednictwem Internetu na wybrane urządzenie, bez konieczności zapisywania danych. Za przykład weźmiemy serwis YouTube – wpisujemy dowolną nazwę piosenki, a następnie odtwarzamy ją na naszym urządzeniu. Tym sposobem nie pobieramy żadnych danych na nasz dysk, a cały proces odbywa się automatycznie. Na podobnej zasadzie działają dwa wspomniane wcześniej serwisy oferujące muzykę online: Spotify oraz Tidal. Po pomyślnym uzupełnieniu formularza rejestracyjnego i opłaceniu ewentualnego abonamentu, uzyskujemy dostęp do wszystkich zasobów.

Jedynym wymogiem korzystania z serwisów (oraz dedykowanych im aplikacji) jest posiadanie aktywnego połączenia internetowego. Jeśli chcesz słuchać muzyki w dowolnym miejscu, wtedy konieczne będzie włączenie przesyłu danych w sieci komórkowej.

Uwaga – streamowanie muzyki zużywa pokaźne ilości danych, warto więc zainwestować w dodatkowy pakiet Internetu. Dodatkowo istnieje możliwość aktywacji specjalnych usług u różnych operatorów, jak np. usługa Tidal w Play.

Muzyka w telefonie za darmo? Sprawdzamy Spotify

Spotify to obecnie najpopularniejszy serwis oferujący muzykę online. ZostałSpotify Logo uruchomiony 7 października 2008 roku przez spółkę Spotify AG. Warto dodać, że prace trwały dwa lata – pierwszy projekt pojawił się już w 2006 roku. Głównym atutem szwedzkiego rozwiązania jest społecznościowe podejście do tematu, przez co korzystanie z niego przypomina popularnego Facebooka. Głównym założeniem jest dzielenie się ulubionymi utworami ze znajomymi, ich rekomendowanie oraz komentowanie. Niestety, aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności, jakie oferuje Spotify, musimy zdecydować się na abonament Spotify Premium, którego koszt został ustalony na poziomie 19,99 zł miesięcznie. Szwedzi, chcąc zachęcić do wydania pieniędzy, przygotowali cały szereg promocji, np. 0,99 zł za trzy pierwsze miesiące. Jeśli nie chcemy wydać ani złotówki, wtedy musimy zadowolić się podstawową ofertą.

Instalacja Spotify

Przechodzimy do procesu instalacji. Aplikacja Spotify dostępna jest na następujących platformach:

 1. Android – Sklep Google Playkliknij i pobierz
 2. iOS – AppStore – kliknij i pobierz
 3. Windows Phone – Microsoft Store – kliknij i pobierz 

Po pomyślnym zainstalowaniu otwieramy okno programu. Naszym oczom ukazuje się ekran powitalny:

Spotify - ekran powitalny

Nie posiadamy konta w serwisie? Wybieramy przycisk „REJESTRACJA”. Przechodzimy do specjalnego formularza, w którym podajemy adres e-mail, wiek, imię oraz płeć. Jeśli jesteśmy zalogowani w telefonie do Facebooka, wystarczy kliknąć w przycisk „Zaloguj przez Facebooka” – cały proces stanie się o wiele prostszy.

Spotify - ekran glowny

Menu główne Spotify zostało podzielone na kategorie. U góry znajdują się kafelki prezentujące aktualnie promowane kategorie. Wejście w nie spowoduje wyświetlenie listy utworów. W razie braku opłacenia konta premium, nie będziemy mieli możliwości wyboru konkretnego kawałka – zamiast tego program sam ustali za nas co słuchamy (oczywiście w ramach playlisty lub albumu wykonawcy). Biorąc pod uwagę mnogość dodatkowych korzyści, płynących z posiadania premium, nie opłaca się korzystać z darmowego wariantu Spotify.

Spotify Premium to:

 • możliwość słuchania ulubionej muzyki bez dostępu do internetu,
 • brak reklam pomiędzy utworami,
 • wyższa jakość dźwięku,
 • możliwość odtworzenia dowolnego utworu,
 • podgląd następnego kawałka,
 • przewijanie do ulubionego miejsca piosenki.

Tidal w Play – czy to się opłaca?

Sieć Play postanowiła zawrzeć porozumienie z drugim wielkimTidal logo serwisem streamingowym, który jest obecny na polskim rynku – Tidalem. Jego premiera odbyła się stosunkowo niedawno (październik 2014 roku), lecz wchłonięcie niegdyś popularnego WiMP-a pozwoliło na przejęcie znacznej części rynku. Z bazą szacowaną na ponad 40 milionów utworów, stanowi realną konkurencję dla wspomnianego wyżej Spotify. Jednym z głównych powodów sukcesu tego serwisu w Polsce jest umowa z siecią Play. Każdy posiadacz abonamentu lub oferty mix tego operatora otrzymuje konto Tidal Premium (oferta nie dotyczy prepaid). Usługę aktywujemy za pośrednictwem Play24 – serwisu do zarządzania naszym kontem. Warto dodać, że podobną (a nawet lepszą) możliwością dysponuje Red Bull Mobile, czyli… sieć należąca do właściciela Play – P4. Jej abonenci również uzyskują dostęp do płatnego wariantu Tidala. Więcej informacji znajdziecie na końcu naszego poradnika.

Aktywacja Tidal w Play

W celu aktywacji Tidala, logujemy się do serwisu Play24. Wchodzimy w zakładkę Pakiety i usługi -> Usługi dodatkowe. Rozwijamy listę w kategorii Użyteczne i rozrywka i zmieniamy status „TIDAL – Nielimitowana muzyka za darmo w Play!” na włączone. Kod potwierdzenia aktywacji otrzymamy SMS-em – wpisujemy go w wyróżnione pole i możemy cieszyć się darmowym dostępem do jednego z największych serwisów streamujących muzykę.

Sieć Play pomyślała również o posiadaczach mniejszych pakietów internetowych. Po aktywacji usługi, we wspomnianej wyżej zakładce serwisu Play24 pojawi się możliwość wzbogacenia posiadanego przez nas abonamentu o nielimitowany transfer danych w Tidalu. Postępujemy analogicznie, zaznaczając „Transmisja danych w usłudze TIDAL”. Otrzymujemy SMS-a z kodem i nie obawiamy się o znikające gigabajty z naszego konta.

Puryści z pewnością zapytają o haczyk. Owszem – jak każda darmowa oferta, również Tidal w Play posiada ukryte wady. Najbardziej istotne ograniczenie znajdziemy w regulaminie usługi. Decydując się na aktywację, warto pamiętać, że po dwóch darmowych latach, które otrzymujemy w ramach promocji, będziemy zobowiązani do miesięcznej opłaty w wysokości 19,99 złotego – zostanie ona doliczona do naszej faktury w Play. Aby uniknąć dodatkowych kosztów, zalecamy dezaktywację usługi nie później niż 60 dni przed upływem dwóch lat. Kolejną istotną sprawą jest informacja o tym, co tak naprawdę wchodzi w skład „nielimitowanego” Tidala. Sięgnijmy do regulaminu:

Nielimitowana Transmisja obejmuje nieograniczony dostęp do serwisu TIDAL polegający na odtwarzaniu muzyki, pobieraniu utworów, grafik, okładek płyt, pobieraniu, zapisywaniu i modyfikacji list utworów (tzw. playlisty). Oznacza to, że krajowa transmisja danych związana z innymi funkcjonalnościami aplikacji TIDAL, w szczególności korzystanie z funkcji audiowizualnych (np. odtwarzanie wideoklipów), serwisów Google, last.fm i Facebook będzie wiązała się z ponoszeniem opłat lub będzie pomniejszać limit pakietów transmisji danych, z których korzysta Abonent.

Jak widać, wszystkie funkcje Tidala, które związane są ze streamowaniem muzyki – są zupełnie darmowe. Warto jednak pamiętać, że oglądanie wideoklipów lub np. używanie funkcji Facebooka czy Google będą uszczuplać nasz pakiet danych. Zalecamy ostrożność!

Instalacja Tidal

Aplikacja Tidal dostępna jest na dwóch platformach mobilnych. Poniżej znajdziecie linki do pobrania najnowszej wersji:

Po uruchomieniu Tidala, naszym oczom ukaże się okno logowania:

Tidal okno glowne

Jeśli nie posiadamy konta w serwisie, klikamy „Wypróbuj”. Klienci posiadający odpowiednią taryfę w Play, w celu aktywacji Tidala również muszą kliknąć wspomniany wyżej przycisk. Nastąpi przekierowanie do ekranu głównego, który prezentuje się następująco:

Tidal - menu glowne

Na górze znajduje się pasek wyszukiwania artysty, utworu, albumu lub playlisty. Klikamy interesującą nas pozycję i cieszymy się muzyką. Abonenci Play, podczas uruchamiania pierwszego utworu, zostaną poproszeni o zaakceptowanie postanowień regulaminu. Inni użytkownicy będą mogli zdecydować, czy chcą ponieść opłatę miesięczną w wysokości 19,99 złotego (lub 39,99 zł za droższą wersję HiFi, charakteryzującą się lepszą jakością dźwięku), czy też skorzystać z darmowego wariantu Tidala.

Inni operatorzy – gdzie słuchać muzyki za darmo?

Jak na tle Play prezentują się inni polscy operatorzy? Najbardziej zbliżoną ofertą dysponuje sieć Red Bull Mobile, należąca do P4 – właściciela sieci Play. Rozwiązanie jest bliźniaczo podobne i polega na konieczności włączenia dedykowanej usługi w serwisie Play24 (wspólnym dla obydwu rozwiązań). Nielimitowany transfer wymaga od nas opłaty wynoszącej 5 złotych miesięcznie.

Orange

Orange pozwala na aktywowanie nielimitowanego internetu, który możemy wykorzystać na słuchanie muzyki w Spotify. Jego koszt wynosi 4,99 złotego miesięcznie. Włączenie usługi wymaga wysłania SMS o treści A pod numer 80802. Wszystkie informacje o ofercie można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej pomarańczowego operatora.

star ocena
4.7/5 - (7 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Aktualnie korzystam z aplikacji Spotify wraz z apką Vision Głosowy Asystent, serdecznie polecam obie :)

I to ma być za darmo????

Z tego co wiem w t mobile w abonamencie max 129,99 zł też dają tidala w gratisie.

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: