Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Gdzie jest kosz w telefonie z systemem Android i iOS?

zdjęcie przedstawiające w przybliżeniu mężczyznę na ulicy klikającego w ekran dotykowego smartfona

Gdzie znajduje się kosz w telefonie? Czy da się przywrócić skasowane pliki? Co robić, gdy skasuję plik, a jest on akurat teraz potrzebny? Zapewne wiele osób zastanawiało się nad tym pytaniem, gdy nieopacznie skasowało zdjęcie, film czy inne dane, które potem okazywały się jednak niezwykle potrzebne. Jak odzyskać ważne pliki na telefonie? Na te i na kilka innych pytań postaramy się tutaj odpowiedzieć.

Kosz w telefonie – podstawowe funkcje

Na początku zaznaczmy również, że mówimy tutaj o telefonach z systemem Android. O systemie iOS będzie wzmianka w późniejszej części tekstu.

Przezorny zawsze ubezpieczony – najlepiej jest zaopatrzyć się w kopię zapasową najważniejszych plików. Sam system również się różni w zależności od generacji oraz nakładki producenta. Kosz w telefonie taki jak go znamy choćby z systemu Windows nie istnieje poza pewnymi wyjątkami, ale o tym później.

Sam system co do zasady nie ma kosza jako takiego. Powodem tego stanu rzeczy jest ograniczona pamięć, szczególnie w starszych modelach. Po prostu nie byłoby możliwości przechowywania wszystkich plików, które chciałbyś zachować na wszelki wypadek. Nie oznacza to, że jednak nie możesz ich pod pewnymi warunkami odzyskać. Szczególnie w nowych generacjach Androida jest taka opcja. Sam kosz w telefonie spełnia dokładnie takie same funkcje, jak w przypadku kosza systemowego w Windows. Po prostu zabezpiecza przed zbyt szybkim skasowaniem zdjęć.

screen z kosza w telefonie komórkowym z systemem Android

A jak przywrócić usunięte zdjęcia z kosza w telefonach z systemem Android? Tutaj generalnie sprawa jest dość prosta. Oczywiście jeśli zachowasz wspomniany wcześniej termin. 30 dni od skasowania zdjęcia jest kluczowe. W takim przypadku wystarczy, że w menu ustawienia wpiszesz słowo kluczowe „Kosz” i na niego klikniesz. Tam znajdziesz fotografie, które w tym czasie zostały skasowane. Wystarczy, że zaznaczysz wybrane i opcję przywróć. Oczywiście w zależności od nakładki producenta i generacji Androida polecenia mogą się nieco różnić. 

Jest także inna opcja odzyskania skasowanych zdjęć. Wiele zależy od tego, jakich aplikacji galeria używasz na swoim smartfonie. Jeżeli są to Zdjęcia od Google to tutaj również masz 30 dni na ich odzyskanie. Natomiast niektóre inne galerie zewnętrznych producentów umożliwiają odzyskanie fotografii nawet w okresie przykładowo 60 dni. Zasada ich przywrócenia jest generalnie prosta. Najczęściej w podręcznym menu lub w ustawieniach, które najczęściej znajdują się w prawym górnym rogu, szukasz opcji „kosz” lub przywróć „skasowane zdjęcia”. Wystarczy, że zaznaczysz odpowiednie pliki i dasz opcje „przywróć”. W ten sposób odzyskasz skasowane zdjęcia.

screen z kosza w telefonie komórkowym z systemem Android

A jak usunąć zdjęcia trwale? Na podobnej zasadzie, jeśli masz jakiś plik graficzny i chcesz się go pozbyć na stałe, możesz znaleźć i usunąć go „od ręki”. Po prostu znajdujesz go w koszu i podobnie jak w systemie Windows – po prostu go usuwasz. W większości przypadków to w zupełności wystarczy, choć musisz pamiętać, że żyjemy w takim świecie, że jeśli tylko urządzenie jest sprawne to wiele uprzednio skasowanych plików da się jeszcze odzyskać.

Gdzie jest kosz w telefonie z Androidem?

screen z kosza w telefonie komórkowym z systemem Android

Wystarczy, że wejdziesz w ustawienia i w podręcznym pasku wyszukiwania wpiszesz „Kosz” wtedy taka opcja się pojawia. Jeśli ja klikniesz – przeniesie Cię właśnie do do odpowiedniego folderu. Tutaj jednak należy zauważyć, że możliwości odzyskania dotyczą zazwyczaj zdjęć i zazwyczaj w ograniczonym czasie – najczęściej do 30 dni od skasowania pliku. Ale im szybciej, tym lepiej. 

Gdzie jest kosz w telefonie z iOS?

A jak to jest w systemie iOS? Czy tutaj również występuje funkcja „Kosz w telefonie”? Nie do końca. Jednak nie znaczy to, że nie można przywrócić niektórych plików.

Tak jest chociażby ze zdjęciami. Tutaj również przez pewien czas możesz je przywrócić zdjęcia. W aplikacji Zdjęcia w sekcji Albumy jest opcja Inne rzeczy. Tam znajdziesz Ostatnio usunięte. To właśnie tutaj możesz przywrócić usunięte pliki.

Podobny kosz w telefonie znajduje się w aplikacji do obsługi e-mail oraz w notatkach. Również niektóre aplikacje posiadają taką funkcję. Dzięki temu również w tym systemie w łatwy sposób będziesz mógł odzyskać pliki i usunięte zdjęcia.

Usunięte pliki – a może chmura?

Jeżeli korzystasz z systemowej aplikacji Zdjęcia lub jakiejkolwiek innej oferującej synchronizację z chmurą jak np. konto Google, czy to jakiejś innej zewnętrznej firmy, być może warto abyś przemyślał skorzystanie z tej opcji. Po prostu, nawet jeżeli skasujesz zdjęcie z telefonu, możesz je odzyskać praktycznie na każdym urządzeniu, gdyż jego kopia zachowała się w owej chmurze (oczywiście jeśli w międzyczasie i tutaj jej nie skasowałeś).

To również bardzo przydatna funkcja w momencie, gdy uszkodzisz telefon. Masz wtedy możliwość odzyskania utraconych zdjęć jak i plików – jeśli tylko i taką opcję skonfigurowałeś. W takim wypadku nawet kosz w telefonie o którym czasem zapomnisz nie jest wielkim problemem. Po prostu usunięte pliki masz na wyciągnięcie ręki w chmurze. Utracone dane w ten sposób przywrócisz niemalże za jednym przyciskiem.

A co ze skasowanymi plikami?

Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana, gdyż zazwyczaj usunięte pliki to usunięte zdjęcie, czy usunięte dane. Nie ma możliwości takiego szybkiego ich odzyskania. Jednak na szczęście są odpowiednie aplikacje, które są w stanie odzyskać przynajmniej niektóre skasowane już pliki. Co ważne, większość telefonów bez problemu powinna umożliwić takie przywrócenie danych.

Dzięki zewnętrznym aplikacjom jest szansa odzyskać usunięte zdjęcia i pliki. Warto również przemyśleć także zainstalowanie jakiejś aplikacji do zarządzania plikami, gdyż pomoże ona uporządkować dane zarówno w systemie android jak i na telefonach z systemem iOS.

Jak przywrócić skasowane zdjęcia z telefonu

Pliki usunięte z kosza. Aplikacje do odzyskiwania danych

Oto przykładowe aplikacje do przywracania danych z telefonu.

7thShare Android Data Recovery

To interesujący program do odzyskiwania wielu rodzajów plików z telefonów z Androidem. Dzięki niej możesz przywrócić zarówno zdjęcia jak i inne pliki, które skasowałeś, a które okazały się potrzebne. Możesz także przywrócić listę kontaktów, usunięte multimedia, a także listę połączeń.

Program może także spróbować odzyskać dane z zewnętrznej karty pamięci. W tym wypadku program instalujesz na komputerze i podłączasz kablem USB telefon. W ten sposób program skanuje Twoje urządzenie i przywraca wybrane pliki.

Aiseesoft Android Data Recovery

Kolejny program do odzyskiwania danych z telefonu. On również pozwala na odzyskanie skasowanych danych, SMS-ów, plików tekstowych, kontaktów i wielu innych. Podobnie jak w innych tego typu programach – wymagana jest instalacja na komputerze oraz późniejsze podpięcie telefonu.

Pamiętaj również, że należy włączyć również tryb debugowania. Następnie program krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces odzyskiwania danych.

FonePaw

To jeden z ciekawszych programów do odzyskiwania danych na Androida. Pozwala na odzyskanie różnego rodzaju plików. Dzięki niemu możesz także odzyskać wiadomości tekstowe, wiadomości z WhatsAppa, kontakty, pliki audio i wiele innych. Aplikacja wymaga zainstalowania na Twoim komputerze.

Gdy będzie już gotowa do użycia, podłączasz kablem swój telefon i wybierasz rodzaj plików jaki ma zostać odzyskany. Możesz wybrać różne opcje, takie jak szybkie lub głębokie skanowanie. Początkowo otrzymujesz podgląd, jakie pliki możesz odzyskać, a następnie wybierasz konkretne, które rzeczywiście chcesz przywrócić. 

Recuva

To prosty, ale skuteczny program, który pozwoli ci odzyskać usunięte pliki. Jest to narzędzie, które wymaga instalacji na komputerze. Po tej czynności wystarczy podłączyć kablem telefon i postępując zgodnie z instrukcją spróbować odzyskać pliki, które nieopatrznie zostały skasowane. Dzięki temu programowi możesz spróbować odzyskać zdjęcia, pliki usunięte, a także inne dane.

Aplikacja może również posłużyć do przeskanowania i próby odzyskania usuniętych danych z karty sd. Narzędzie to może także posłużyć do odzyskania usuniętych kontaktów. I co ważne, jest darmowe.

Wondershare dr Fone

To narzędzie, które już od jakiegoś czasu jest na rynku i pomaga w odzyskaniu utraconych plików. Daje możliwość odzyskania wieku różnego rodzaju danych. Co ciekawe, możesz go również spróbować użyć do odzyskania danych z dysku Google. Aplikacja jest dostępna zarówno na komputer – po zainstalowaniu podłączasz do niego telefon i wtedy próbujesz odzyskać dane.

Jest także dostępna jako osobna aplikacja do zainstalowania na Twoim telefonie. Tutaj również masz do dyspozycji opcje odzyskiwania różnego rodzaju plików, zdjęć, czy innych danych. Co ważne, jest on dostępny zarówno jako program na komputer, jak i aplikacja na telefon.

Kosz w telefonie – podsumowanie

Jak widzisz, kosz w telefonie generalnie istnieje. Działa co prawda na nieco innej zasadzie, niż w przypadku popularnego kosza w systemie Windows. Dzięki temu, często możesz uniknąć całkowitego skasowania zdjęć, które okazują się jednak potrzebne w późniejszym czasie. Nieco inaczej ma się sprawa z plikami. Ale tutaj z pomocą przychodzą programy do odzyskiwania danych. One czasem w takiej sytuacji mogą okazać się nieocenione. 

Najpopularniejsze telefony w 2024 roku:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Na pulpicie swojego smartfona nie znajdziesz kosza znanego choćby z MS Windows. Nie zmienia to faktu, że smartfony mają podobne rozwiązanie w swoich systemach mobilnych.

W niektórych Androidach Kosz może być ukryty w menu głównym. Możesz też wpisać frazę "kosz" w wyszukiwarce systemowej swojego telefonu - to właśnie tam znajdziesz skasowane pliki przez (najczęściej) 30 dni. 

W wielu przypadkach system automatycznie kasuje na zawsze (choć nie też tak do końca) pliki z kosza po 30 lub ew. 60 dniach. Dopiero po tym okresie czasu kosz zostanie opróżniony, ale możesz to wcześniej zrobić w każdej chwili.

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (3 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.