Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Kompas w telefonie

zdjęcie smartfona z zainstalowaną aplikacją kompas w telefonie

Kompas kiedyś był niezbędnym mechanicznym urządzeniem każdego podróżnika, czy to małego czy to dużego. Czasy się zmieniły i teraz ze świecą szukać kogoś, kto posiada kompas. Ale czy aby na pewno? A co z kompasem w telefonie? Tak! Nasze smartfony również dają możliwość korzystania z kompasu. Ale jak, skoro mało który – albo wręcz żaden z nich – ma kompas? Już wyjaśniamy.

Jak działa kompas?

Jak działa kompas i jak posługiwać się kompasem? Najprościej rzecz ujmując, kompas jest w stanie pomóc nam określić nasze położenie dzięki właściwościom magnetycznym kuli ziemskiej. Wskazująca północ igła kompasu umożliwia określenie pozostałych kierunków świata i dzięki temu mamy szansę odnaleźć drogę. Urządzenie to wykorzystuje tendencję swobodnie zawieszonego magnesu do ustawiania się wzdłuż linii pola magnetycznego ziemi. Najczęściej jest to charakterystyczne pudełko z zawieszoną igłą magnetyczną oraz przedziałami, czasem opisanymi kierunkami świata.

Kompas magnetyczny

Niestety, o ile jeszcze kilkadziesiąt lat temu, proste klasyczne kompasy miało niemal każde dziecko, tak w dzisiejszych czasach to zacne urządzenie najczęściej można spotkać dopiero w specjalistycznych sklepach lub ewentualnie w Internecie. W takiej sytuacji może nam pomóc nasz smartfon, który aktualnie jest chyba najpopularniejszym urządzeniem osobistym.

Kompas w telefonie

A właściwie jak działa kompas w telefonie? Przecież nie ma on wbudowanego klasycznego kompasu. Klasycznego co prawda nie ma, ale od czego są wszelkiego rodzaju czujniki. I jednym z nich jest właśnie magnetometr.

Jest to oczywiście wersja mniejsza i przystosowana do rozmiarów telefonu. Czujnik ten mierzy poziom oraz kierunek ziemskiego pola magnetycznego. Dzięki temu smartfon jest w stanie pokazać kierunki świata dokładnie tak samo jak klasyczny kompas. Co ciekawe, jest on wykorzystywany między innym w nawigacji do odpowiedniego ułożenia mapy w zależności od położenia smartfona.

Co najważniejsze, współcześnie każdy smartfon posiada ten czujnik. Jeśli nie ma, tzn. że masz raczej starszy model smartfona. Jeżeli Ci na tym bardzo zależy, przed zakupem smartfona upewnij się i sprawdź w jego specyfikacji, czy posiada magnetometr.

Jak korzystać z kompasu w telefonie?

Cały ten fakt może być pewnym zaskoczeniem dla użytkowników telefonów z systemem Android, a to dlatego, że skoro mamy domyślnie taki czujnik to logicznym byłoby, żeby była do niego domyślnie zainstalowana aplikacja.

Otóż nie. Na tym systemie operacyjnym nie znajdziesz takiej aplikacji. Wyjątek stanowią niektóre nakładki i producenci, którzy od siebie dodają różne aplikacje. Ale nawet jeśli masz czystego Androida, to nic trudnego. Po prostu wystarczy, że wpiszesz w Sklepie Google Play frazę „kompas” i już możesz przebierać! Jeżeli po prostu potrzebujesz kompasu wystarczy wybrać tę, z dużą ilością pobrań. Teraz wystarczy ją otworzyć i już możesz korzystać z kompasu w telefonie.

A jak ustawić kompas? Jak skalibrować kompas w telefonie? Czasem aplikacja prosi dodatkowe skalibrowane – należy to zrobić, aby otrzymywać precyzyjne wyniki.

Aplikacje Kompas w Sklepie Play.

kompas w telefonie apki

A co z telefonami na systemie iOS? Tutaj sprawa jest jeszcze prostsza. W tym systemie implementowana jest po prostu aplikacja kompas. Wystarczy ją uruchomić. Jeśli jej nie masz gdzieś na wierzchu, warto skorzystać z wyszukiwarki aplikacji. Niektóre mogą też podawać wysokość nad poziomem morza.

Jak już masz wszystko zainstalowane i znalezione po prostu uruchamiasz aplikację kompasu na telefonie i z niej korzystasz. Czerwona lub główna wskazówka zawsze będzie pokazywała kierunek północny. Na tej podstawie jesteś w stanie wyznaczyć kierunek swojej trasy. Banalnie proste!

udostępnianie Internetu na iPhone

Musisz jednak pamiętać żeby uważać na niektóre czynniki zewnętrzne, które z zasady mogą zaburzać działanie czujników magnetycznych, takich jak kompas w telefonie czy nawet tradycyjny kompas. Są to wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne o dużej mocy, miejsca o dużej ilości stali czy żelaza. I oczywiście wszelkie magnesy. Warto także zwrócić uwagę na linie wysokiego napięcia. Po uwzględnieniu tych czynników nie powinieneś mieć żadnego problemu z korzystaniem z kompasu w telefonie.

A jak sprawdzić, czy na pewno mamy magnetometr?

Co jeśli masz starszy model smartfona? Tutaj również powinieneś mieć omawianą wcześniej funkcje kompasu w telefonie. Jedynie w tych bardzo starych smartfonach może być z tym problem. Jeśli chcesz się przekonać jakie posiadasz czujniki w swoim urządzeniu, wystarczy, że ze Sklepu Play ściągniesz aplikację do sprawdzania czujników i specyfikacji technicznej.

Jedną z najpopularniejszych aplikacji tego typu jest AIDA64, która dostarcza praktycznie pełny przegląd specyfikacji urządzenia na którym zostanie zainstalowana. Ale oczywiście nie jest to jedyna tego typu aplikacja.

Kompas w telefonie – podsumowanie

kompas w smartfonie

Kompas w telefonie będzie dla Ciebie jedną z podstawowych aplikacji, jakie powinieneś mieć zainstalowane podczas wycieczek np. górskich czy po lesie. W tym ostatnim przypadku kompas w telefonie może okazać się szczególnie przydatny, gdyż zarośla i drzewa zakrywające linie horyzontu mogą znacząco utrudnić orientację w terenie.

Pomoże Ci w tym kompas w smartfonie!

Najpopularniejsze smartfony w 2024 roku, na których będą działać apki kompas:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
4.7/5 - (4 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia politolog. Przez wiele lat związany z branżą telekomunikacyjną. Pasjonat nowych technologii, fotografii i rowerów.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: