Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jaki wybrać projektor do domu? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jaki projektor do domu?

Według badania firmy Nielsen Audience Measurement przedstawionego w serwisie wirtualnemedia.pl, co dziesiąta osoba w wieku 25-39 lat regularnie ogląda treści na Netflixie w systemie bringe-watching (bez przerwy) przez ok. 2,5 godziny. Ze statystyk wynika również, że 45% użytkowników korzysta z tego serwisu na komputerach, 38% na telewizorach, a 17% na urządzeniach przenośnych (np. telefony, tablety). Największa oglądalność natomiast została zanotowana w weekendy, między godziną 21:00 i 23:00. A może tak obejrzeć ulubiony film na projektorze? Jak kupić dobry projektor i ile on kosztuje?

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jakie elementy zwrócić uwagę przy zakupię projektora do domu?
  • Do czego można wykorzystać projektor multimedialny?
  • Jakie są rodzaje projektorów domowych?
  • Jaki projektor do domu wybrać?
  • Ile kosztuje projektor multimedialny?

Spis treści:

A gdyby tak zamienić niewielkie monitory komputerów i laptopów oraz nieco bardziej pokaźne gabarytowo telewizory na ogromny 100 lub 200-calowy obraz transmitowany bezpośrednio z mobilnego urządzenia, które można kupić w cenie standardowej plazmówki QLED? To jest możliwe dzięki projektorom multimedialnym w cenie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych!

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak przeanalizować kryteria jakościowe do aspektów cenowych, aby nie przepłacić i otrzymać urządzenie dostosowane do indywidualnych potrzeb, bez zbędnych funkcjonalności. Zatem, jaki projektor do domu wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Projektor do domu – na co zwrócić uwagę przy zakupie i do czego można go wykorzystać?

Wraz z rozwojem technologii, nowoczesne projektory multimedialne są coraz częściej wykorzystywane jako urozmaicenie kina domowego. Wyświetlanie prostych slajdów przy prezentacjach biurowych przestaje być ich jedynym zastosowaniem na skutek dostępności tysięcy wielofunkcyjnych rzutników, które są świetną alternatywą dla telewizorów, laptopów, telefonów i tabletów.

Projektory do domu są bardzo lekkie, nie wymagają rezerwowania dużej ilości przestrzeni, a co najważniejsze – oferują znakomitą jakość wyświetlanego obrazu. Jednak, do czego można je wykorzystać?

Do czego można wykorzystać projektory multimedialne?

  • transmisja wydarzeń sportowych
  • projekcja filmów i zdjęć
  • tworzenie grafik lub murali (wyświetlenie obrazu i odrysowanie konkretnych elementów),
  • efektowne animacje ozdabiające mieszkanie
  • gaming

Warto również zastanowić się nad odpowiednim wyborem takiego urządzenia. Klienci decydują głównie przez pryzmat ceny, oferowanych opcji (np. wbudowane Wi-Fi, porty USB lub Bluetooth), konkretnej marki oraz wybranych parametrów.

Przed podjęciem decyzji zakupowej należy zadać sobie pytanie – do czego najczęściej będzie używany projektor? (oglądanie filmów, granie w gry wideo, tworzenie różnorodnych grafik czy prezentowanie standardowych wykresów).

Ma to duże znaczenie, ponieważ w przypadku częstego oglądania filmów należy zdecydować się na urządzenie o wysokiej rozdzielczości (np. 2840 x 2160) i optymalnej głośności pracy. Przy okazji transmitowania wydarzeń sportowych warto zwrócić uwagę na głośniki – MONO (w przypadku kina domowego) lub STEREO, aby warunki pokojowe jak najbardziej odzwierciedlały atmosferę meczu. Przechodząc jednak do konkretów – na jakie elementy zwrócić uwagę przy zakupie projektora do domu?

Na jakie elementy zwrócić uwagę przy zakupie projektora do domu? – 7 przykładów

Najważniejszym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie projektora do domu jest specyfikacja techniczna. Wbrew obiegowej opinii cena powinna być na drugim miejscu, jeśli zależy nam na wydajnym i cichym urządzeniu, dostosowanym do konkretnych potrzeb. Warto również zadbać o minimalizm, a w konsekwencji nie wybierać rzutników z dodatkami, które użyjemy maksymalnie kilka razy.

Zatem, elementy na które powinno się zwrócić uwagę to: format obrazu, rozdzielczość, głośniki, kontrast, głośność pracy, regulacja oraz dodatki. Tylko co należy o tym wiedzieć? Praktyczne wskazówki.

1. Format obrazu

Format obrazu to niezwykle istotny czynnik wpływający przede wszystkim na komfort oglądania i grania w gry wideo. Placówki biznesowe i edukacyjne wybierają rzutniki odtwarzające obraz w proporcjach 4:3. Projektor do domu natomiast powinien być w wersji panoramicznej (format 16:10 oraz 16:9).

2. Rozdzielczość

Projektory multimedialne cechują się bardzo dużą rozpiętością rozdzielczości. Najpopularniejsze są oczywiście rzutniki odtwarzające w Full HD (ostry obraz w przystępnej cenie). Można jednak cieszyć się o wiele wyższą jakością, dokonując zakupu urządzenia wyświetlającego projekcje w 4K. Niesie to za sobą spore koszty (nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za renomowane egzemplarze). Polecamy projektory multimedialne wyświetlające obraz w rozdzielczościach:

  • 1024 x 768
  • 1280 x 800
  • 1920 x 1080
  • 1920 x 1200
  • 2840 x 2160

Wyświetlanie obrazu w 4K nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem. Oprócz projektora o widowiskowych parametrach, potrzeba dodatkowo komputer lub laptop z wysokiej jakości kartą graficzną, dużą ilością pamięci RAM oraz innymi elementami wpływającymi na płynne odtwarzanie takich projekcji (w przypadku podłączenia przez kabel HDMI). Do tego należy dodać oczywiście płynne łącze internetowe – najlepiej światłowód (jeśli filmy wymagają dostępu do sieci)

3. Głośniki

Niemal wszystkie projektory na polskim rynku występują z głośnikami MONO lub STEREO. Jeśli przyszli użytkownicy są zainteresowani użytkowaniem kina domowego, warto zainwestować w wersję rzutnika z głośnikami MONO.

4. Kontrast

Wybór tego czynnika zależy od warunków w jakich urządzenie będzie użytkowane. Jeśli zależy nam na sprzęcie do kina domowego, użytkowanego zazwyczaj w ciemności – warto zadbać o bardzo wysoki indeks kontrastu.

5. Głośność pracy

Projektor do domu powinien być wyposażony w wysokiej jakości układ chłodzący, na który składają się duże wentylatory, umożliwiające cichą pracę urządzenia (małe wiatraczki obracają się znacznie szybciej, a co za tym idzie – generują większy hałas).

6. Regulacja

Warto zadbać, aby rzutnik posiadał korektę zniekształceń trapezowych oraz regulację obrazu. Pozwoli to ustawić projektor w dowolnym miejscu i cieszyć się perfekcyjną jakością wyświetlania bez względu na gabaryty pomieszczenia.

7. Dodatki

Dodatki należy dobierać według własnych potrzeb, jednak warto pamiętać, że poprawiają one w znaczny sposób funkcjonalność urządzenia. Najpopularniejszymi z nich są m.in. Wi-Fi, złącze HDMI, wejścia USB oraz Bluetooth.

Projektory multimedialne – rodzaje

Projektory multimedialne dzielą się na dwa główne rodzaje – DLP oraz LCD. Pierwszy wybór jest znacznie droższy, jednak bardziej funkcjonalny, ponieważ cechuje się mniejszą ilością wad, niż jego konkurent. Druga opcja natomiast słynie z większej ekspozycji barw i atrakcyjnej ceny. Zatem co warto wiedzieć o technologiach DLP oraz LCD?

  • technologia DLP – do codziennego użytku

Technologia DLP to głęboka czerń, bardzo naturalna biel oraz wysoki kontrast umożliwiający wykorzystanie projektorów w ciemnych pomieszczeniach. Urządzenia DLP cechują się również niewielkim nasyceniem barw oraz niższą rozdzielczością obrazu od projektorów LCD.

  • technologia LCD – do sporadycznych projekcji (1-2 razy w tygodniu)

Technologia LCD gwarantuje niższą cenę i większą ekspozycję barw od DLP. Jest przeznaczona przede wszystkim do urządzeń mieszczących się w jasnych pomieszczeniach. Niestety panele projektorów z LCD znacznie szybciej się kurzą, a w konsekwencji jakość obrazu staje się gorsza, gdy rzutnik nie jest odpowiednio konserwowany.

Jaki projektor do domu wybrać? – konkretne przykłady

Wybór wysokiej jakości projektora do domu to trudna decyzja. Chociażby z tego powodu, że po wpisaniu w wyszukiwarkę fraz pt.: „projektor do domu”, „rzutnik do kina domowego” lub „projektor multimedialny”, wyskakują propozycje z dziesiątek firm, różniące się cenowo o kilkaset, kilka tysięcy, a nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. W związku z tym, w poniższym zestawieniu wytypowaliśmy 5 najlepszych projektorów do domu w 2021 r. (pod względem cen i parametrów).

1. Epson EH-TW7100 – ok. 7000 zł

Epson EH-TW7100 to projektor 3LCD z inputlagiem na poziomie ok. 30 ms. Gwarantuje pełną satysfakcję z oglądania przy włączonym świetle lub niezasłoniętych roletach. Urządzenie uniwersalne, doskonałe do odtwarzania filmów z całą rodziną ze względu na wielkość obrazu. W porównaniu do konkurencyjnych urządzeń, projektor ma przeciętną jakość i nie zapewnia kinowych doświadczeń w aspekcie kolorystycznym.

2. Optoma UHD300X – ok. 4000 zł

Urządzenie Optoma UHD300X wyróżnia się stosunkowo wysokim inputlagiem na poziomie ok. 60 ms. Dysponuje przeciętnym nagłośnieniem (25 dB), jest zgodne z HDR10, a co najważniejsze – oferuje wsparcie dla 4K (w tym kontekście to jeden z najtańszych rzutników w zestawieniu producentów z całego świata). Bardzo ważny jest fakt, iż produkt posiada opcję kalibrowania trybów ISD – dzień i noc.

Projektor Optoma to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą odtwarzać filmy na ogromnym ekranie w przystępnej cenie. Stosunek ceny do jakości jest tu jak najbardziej na plus!

3. Sony VW-590ES – ok. 30000 zł

Sony VW-590ES to jeden z najlepszych projektorów dostępnych w Polsce. Cechuje się natywną rozdzielczością 4K, bardzo wysoką jasnością, znakomitym odwzorowywaniem kolorów, wsparciem Motionflow (upłynniacz obrazu), realnie zauważalnym efektem HDR, a także niskim input lagiem.

Jest to sprzęt do codziennego użytku. Jeśli pomieszczenie oraz nagłośnienie będą pod niego odpowiednio przygotowane – przewyższy parametry obrazu odtwarzanego na salach kinowych.

4. BenQ W2700 – ok. 7000 zł

Urządzenie BenQ W2700 jest nieco lepsze od Optomy pod względem odwzorowywania barw oraz efektów HDR. Projektor został dodatkowo wyposażony w upłynniacz obrazu, co sprawdza się znakomicie podczas transmisji sportowych. BenQ W2700 to jedna z rozsądniejszych propozycji pod względem cenowym do filmów oraz rozgrywek sportowych.

5. Samsung The Premiere LSP7T – ok. 15000 zł

Samsung The Premiere LSP7T wspiera 4K, jest wyposażony we wbudowany soundbar oraz Smart TV (system Tizen), a co najciekawsze i najważniejsze – wykorzystuje laserowe źródło światła. Koreański producent przedstawia go jako 120-calowy telewizor w cenie kilkunastu tysięcy złotych. Intrygująca i jakościowa propozycja, jednak do odpowiednio przystosowanych pomieszczeń.

Jaki projektor do domu wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? – podsumowanie

Projektor do domu należy wybrać według własnych upodobań. Warto jednak pamiętać, iż minimalna, rekomendowana rozdzielczość urządzenia to FullHD. Lampa natomiast powinna wytrzymywać od 6 do 10 tysięcy godzin (lub więcej). Należy również zwrócić uwagę na odwzorowywanie kolorów (wskazana zgodność z REC.709).

Kontrast jest zazwyczaj stosowany przez producentów jako chwyt marketingowy, gdyż w rzeczywistości większość urządzeń umożliwia jego bezproblemową regulację na zadowalający poziom. Warto, żeby projektor do domu był wyposażony w jeden lub dwa porty HDMI, złącze USB, Bluetooth (nie zawsze występuje) oraz Wi-Fi.

Gracze powinni zadbać o jak najniższy inputlag (w przypadku średniej klasy projektorów, mniej niż 30 ms jest dobrym wynikiem). Należy również pamiętać o głośności pracy urządzenia – im większe wentylatory, tym cichsze działanie.

Reasumując, przy wyborze projektorów domowych, warto zwrócić uwagę na płynność i ostrość obrazu oraz reprodukcję barw (rekomendowany tryb – REC.709). Reszta funkcjonalności czy parametrów jest kwestią indywidualnych wymagań, a także budżetu przeznaczanego na dany zakup.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (3 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.