Jak zrootować Androida – poradnik krok po kroku

7

Producenci smartfonów ograniczają dostęp do zaawansowanych funkcji Androida poprzez blokowanie dostępu do tzw. konta administratora, które nosi nazwę Root. Najważniejszym powodem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, lecz nie pozwala to na pełną kontrolę ustawień telefonu. Czym jest rootowanie i jak skutecznie przeprowadzić tą czynność na swoim urządzeniu?

Dotychczasowo czynność rootowania wymuszała instalację specjalnego oprogramowania na komputerze i podłączenie smartfona za pomocą kabla USB. Wiązało się to z ryzykiem, ponieważ nawet najmniejsza usterka kabla lub synchronizacji mogła spowodować krytyczną awarię telefonu, a w rezultacie konieczność oddania go do serwisu. Co więcej, nieumiejętne postępowanie naraża nasz mobilny system na zagrożenia ze strony różnych wirusów i programów wykradających dane. Premiera aplikacji Kingo Root znacznie uprościła ten proces, dając możliwość tzw. rootowania mniej doświadczonym użytkownikom Androida. Poniżej prezentujemy kompleksowy poradnik krok po kroku.


Root – co to właściwie jest?

Root to nazwa konta administracyjnego w systemie mobilnym Android. Nazwa wzięła się od angielskiego słowa korzeń i określa taką samą usługę w różnych dystrybucjach Linuxa. Administrator ma prawo do pełnej modyfikacji plików systemowych, co pozwala na kontrolę każdego ustawienia. Nie jest to możliwe w przypadku standardowego poziomu dostępu, jakim dysponujemy w normalnej pracy ze smartfonem. Można to porównać do kont w systemie Windows – jeśli nie jesteśmy administratorami, to nie możemy instalować żadnych programów oraz zmieniać zaawansowanych ustawień okienek Microsoftu.


Root – ryzyko i bezpieczeństwo

W przypadku zdecydowanej większości producentów, rootowanie wiąże się z utratą gwarancji, ponieważ ten proces narusza integralność systemu plików w telefonie. W niektórych przypadkach istnieje możliwość dokonania czynności odwrotnej tzw. unroot, jednak ślad pozostanie w trwałych mechanizmach zabezpieczających, takich jak np. Know w telefonach Samsunga.

Rootowanie wykonujemy na własną odpowiedzialność!

Drugim ważnym aspektem jest poziom bezpieczeństa zrootowanego Androida. Uzyskanie dostępu do plików systemowych zwiększa zagrożenie atakami hakerskimi oraz wirusami. Zalecamy używanie zaawansowanego oprogramowania antywirusowego, które zabezpieczy nas przed utratą ważnych danych osobowych np.: numerów kart kredytowych oraz logowania do konta pocztowego.

Warto sięgnąć do naszego poradnika „Wirus w telefonie? Sprawdź jak usunąć i się zabezpieczyć„.


Root krok po kroku

1. Włączamy możliwość instalacji oprogramowania spoza Sklepu Google Play

W tym celu udajemy się do Ustawień i klikamy Ekran blokady i zabezpieczenia. Przełączamy opcję Nieznane źródła na włączoną:

ekran-blokady-1

 

2. Pobieramy i instalujemy aplikację Kongo Root

Pobierz Kongo Root ze strony internetowej

pobieramy-kongo-root

3. Aktywujemy połączenie z internetem w telefonie

Dostęp do sieci jest wymogiem programu Kingo Root.

4. Włączamy aplikację i klikamy:

One Click Root

5. Po zakończeniu procesu otrzymujemy komunikat:

Root Succeeded

6. Restartujemy urządzenie i możemy cieszyć się z dostępu do zaawansowanych funkcji systemu Android

W Sklepie Google Play znajdziemy całą gamę aplikacji, dzięki którym skonfigurujemy dotychczas niedostępne ustawienia. Aplikacja rootująca instaluje domyślnie Kingo SuperUser, który na początek powinien być dobrym przykładem rozszerzonej funkcjonalności naszego smartfona.

avatar
 • dj hazel

  Ale lipa, nie korzystajcie !! Telefon nie chce „wstać”
  P.S. Ormaniec oddajesz mi iphona !

  • DJ Hazel,

   Poradnik przeznaczony jest dla posiadaczy Androida i nie ma zastosowania dla telefonów z iOS-em. Co więcej – nie ma możliwości popsucia systemu w przypadku rootowania aplikacją, więc gratuluję poczucia humoru :)

 • Jakub Klimas

  Działa na każdym androidzie ? (mam 4.1.2)

 • Raoul Duke

  Ile to moze trwac? BO mi stanęło na 90% i czekam juz 5 min

 • Tomasz Korab

  Witam.
  ROOT FAILED
  Alcatel One touch POP4 – ERROR CODE: 0x1F8988

  Give it another shoot >
  Refer to Windows version with higher success rate >
  Macie jakiś pomysł?

  • Mateusz Król

   Mam to samo :(

 • Mpoppins

  Huawei y5ll w ten sposób nie zrotujesz

Wybrane oferty: