Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak zrootować Androida – poradnik krok po kroku

avatar
36
jak zrootować Androida?

Ostatnia aktualizacja: 2023-10-13

Według komunikatu CBOS (Centrum Badania Opinii Społecznej) – ponad 92% dorosłych Polaków korzysta z telefonów komórkowych, a 57% z nich używa tylko i wyłącznie smartfonów. Biorąc pod uwagę fakt, iż urządzenia przenośne oferują zbliżone funkcjonalności użytkowe do komputerów i laptopów, istnieje realny popyt na ciągłe zwiększanie ich możliwości. Można tego dokonać np. przez zrootowanie telefonu komórkowego z Androidem na pokładzie.

Jak zrootować telefon z Androidem – wstęp

W tym celu warto wykorzystać uprawnienia umożliwiające dostęp do zabezpieczonych i ukrytych obszarów telefonu (np. specjalnych plików). Dodatkowe przywileje pozwolą na modyfikację (a nawet zwiększenie) możliwości narzuconych przez producenta. Nie jest to proces zbytnio skomplikowany, jednak wymagający chwilowego zgłębienia tematu.

Nothing Phone Android 13 aktualizacja

Zatem, jak zrootować telefon z Androidem? Co to jest, jak to zrobić, jakie są korzyści i ewentualne ryzyko? Odpowiadamy!

Co to jest ROOT telefonu?

Zacznijmy jednak od podstaw. Czym tak naprawdę jest rootowanie telefonu?

ROOT (rdzeń) to poziom odpowiednich uprawnień umożliwiających dostęp do zabezpieczonych i ukrytych plików, które można wykorzystać m.in. w celu zwiększenia wydajności telefonu (dostęp do rdzenia jest wykorzystywany, aby modyfikować możliwości narzucone przez twórców).

jak zrootować Androida?

Na zrootowanym telefonie może być więcej ukrytych funkcji/plików, może też działać szybciej niż dotychczas. System operacyjny Android pozwala na stosunkowo łatwe rootowanie telefonu, a modeli z Androidem na rynku jest mnóstwo – są bardzo licznie oferują je m.in. operatorzy komórkowi.


Przykładowy abonament Plush z telefonem na Androidzie:


Każde urządzenie mobilne (np. telefon lub tablet) jest w pewien sposób ograniczone przez producenta, aby zniwelować możliwość przegrzania, zachować pamięć na przyszłe aktualizacje itd. Rootowanie telefonu z systemem operacyjnym Android pozwala obejść, rozszerzyć lub zmodyfikować istniejące ograniczenia.

Jak zrootować telefon z Androidem w 5 krokach?

Telefony z Androidem

Zrootowanie Androida to kilkupoziomowy proces wymagający chociaż minimalnego zainteresowania danym tematem. Nie można przedstawić jednoznacznej procedury, ponieważ poszczególne etapy zależą od modelu telefonu, jednak większość wskazówek zawartych w tym artykule sprawdzi się znakomicie bez znaczenia na rodzaj urządzenia.

Wszystko o systemie Android

Więc jak zrootować Androida w 5 krokach? Wykonaj następujące czynności:

KROK 1 – uruchom smartfon w trybie RECOVERY

Powyższy tryb jest niezbędny do wykonania bardzo użytecznych manipulacji. Domyślnie ustawione „odzyskiwanie” jest okrojoną wersją umożliwiającą instalację zmodyfikowanego RECOVERY o nazwie „CUSTOM RECOVERY”. Jak to uruchomić? Jak zrootować Androida?

  1. Wyłącz smartfona
  2. Uruchom go przy pomocy kombinacji przycisków: POWER oraz VOL+

A) POWER jest przyciskiem zasilania (w branżowym słownictwie występuje również w skrócie „POW”)

B) VOL+ odpowiada za zwiększanie głośności w telefonie (w branżowym słownictwie występuje również w skrócie „V+”)

KROK 2 – przygotuj się do instalacji autorskiego RECOVERY

Aby prawidłowo wgrać powyższy tryb, należy zapoznać się z instrukcją flashowania dla poszczególnych modeli. Jedną z najpopularniejszych autorskich modyfikacji jest TWRP (nazwa własna tego, co nazywa się w Twoim smartfonie RECOVERY).

Można to wykorzystać dokładnie do tych samych czynności, co klasyczne „odzyskiwanie”, znajdujące się domyślnie na wszystkich urządzeniach (TWRP zapewnia więcej użytecznych możliwości).

Najnowszą wersję TWRP (ogólnodostępną) można pobrać z dedykowanej witryny, jednak w niektórych przypadkach wymagane jest zmodyfikowane TWRP na potrzeby danego modelu telefonu komórkowego. W tym celu należy uzyskać dostęp do pełnego procesu rootowania, aby sprawdzić, jakiego rodzaju ulepszenie jest wymagane.

KROK 3 – wgraj RECOVERY

Po włączeniu debugowania USB (wskazówki znajdują się w instrukcji od smartfona), należy pobrać docelową aplikację TWRP (czyli odpowiedni plik z rozszerzeniem „img”), a następnie przy pomocy kabla, podłączyć urządzenie do komputera lub laptopa. Tryb debugowania telefonu zrobiony – co dalej?

Rootowanie to sprawny proces pod warunkiem, że wszystko zostanie wykonane poprawnie. W innym wypadku należy zweryfikować przyczyny niepowodzenia i spróbować ponownie. Pozytywną informacją jest fakt, iż nieudane rootowanie może popsuć tylko i wyłącznie system Android (nie uszkodzi urządzenia).

Zepsuty system Android uniemożliwia poprawne włączenie smartfona, jednak po przeanalizowaniu wszystkich błędów zgodnie z instrukcją, operacja powinna zakończyć się powodzeniem. W większości przypadków wystarczy kilka prób, aby cały proces przebiegł pomyślnie.

KROK 4 – uruchom TWRP

Po uruchomieniu autorskiego TWRP można ustawić dowolny język, stworzyć kopię zapasową systemu, a nawet usunąć aplikacje, które „uśmierciły” telefon. Jest to tylko kilka z wielu opcji oferowanych przez tę modyfikację. Aby dowiedzieć się więcej, warto po prostu „przeklikać” wszystkie funkcjonalności.

KROK 5 – zainstaluj aplikację rootującą Androida

Zmodyfikowane TWRP umożliwia zainstalowanie aplikacji rootującej Androida. Najpopularniejszą i najbardziej funkcjonalną jest MAGISK (można ją pobrać ze sklepu Google Play). Rootowanie telefonu czas zacząć!

MAGISK umożliwia nadawanie uprawnień ROOT, a także pobieranie aplikacji dla zrootowanych smartfonów z dedykowanego sklepu. Znajdują się tam bardzo ciekawe dodatki do systemu Android. Są to m.in.:

  • aplikacja XPOSED – możliwość instalacji programów poprawiających wygląd interfejsu oraz poszczególnych elementów (m.in. zegarka, ekranu blokady, ikonek powiadomień)
  • aplikacja SUBSTRATUM – zmienia wygląd interfejsu, czcionek itd. (w przypadku instalacji tego programu warto zaopatrzyć się w zapasową wersję systemu – najnowsze aktualizacje Androida źle znoszą kooperację z tą aplikacją)

Programy rootujące gwarantują wiele ciekawych funkcjonalności (np. zmiana interfejsu, czcionek, motywów, zaawansowanych ustawień audio).

Są to bardzo ciekawe funkcjonalności niosące za sobą ryzyko wystąpienia licznych błędów (w przypadku niewłaściwego użytkowania). Warto pamiętać, aby przed działaniami z ROOTEM zaopatrzyć się w kopię zapasową systemu Android.

To już koniec! Już po zrootowaniu telefonu!

9 najlepszych aplikacji na ROOTA – konkretne przykłady

Najbardziej funkcjonalne aplikacje na ROOTA wyróżniają się licznymi możliwościami. Niektóre odpowiadają za usuwanie reklam, kolejne odzyskują zdjęcia z telefonu i zmieniają zaawansowane ustawienia audio, a jeszcze inne zapewniają dostęp do plików systemowych. W zależności od poziomu zagłębienia się w tematykę – można wnieść wiele pożytecznych opcji do swojego smartfona (pod warunkiem odpowiedniego użytkowania).

Android system operacyjny

Zatem, jakie są najlepsze aplikacje na rootowanie telefonu?

  1. Magisk Manager – aplikacja umożliwiająca ukrycie ROOTA
  2. AFWall+ – wysokiej jakości zapora sieciowa na zrootowanego Androida
  3. AdAway – likwidacja reklam w dowolnej aplikacji
  4. Solid Explorer – intuicyjny menedżer umożliwiający dostęp do plików systemowych
  5. DiskDigger Photo Recoveryaplikacja ułatwiająca odzyskiwanie usuniętych zdjęć
  6. ViPER4Android – renomowany program pozwalający na zwiększenie jakości dźwięku
  7. Titanium Backup – aplikacja do tworzenia kopii zapasowych (łącznie z ustawieniami i danymi poszczególnych aplikacji
  8. System App Remover – usuwanie aplikacji systemowych w celu zaoszczędzenia przestrzeni dyskowej (odinstalowanie niektórych programów może uszkodzić system)
  9. SD Maid – czyszczenie pamięci telefonu z uwagą na najdrobniejsze detale

Wszystkie aplikacje należy użytkować ostrożnie, zapoznać się dokładnie z ich opisem i nie wykonywać żadnych czynności przypadkowo, ponieważ może to narazić oprogramowanie Android na liczne uszkodzenia, wystąpienie luk w zabezpieczeniach itd.

Jak zrootować telefon z Androidem? Co to jest, jak to zrobić, jakie są korzyści i ewentualne ryzyko? – podsumowanie

Jak zrootować telefon komórkowy? Rootowanie Androida to nic innego jak modyfikacja standardowych możliwości narzuconych przez twórców przy pomocy odpowiednich uprawnień. Niesie to za sobą liczne korzyści w postaci znacznego przyspieszenia urządzenia, podwyższenia jakości dźwięku, a nawet zmiany interfejsu na ładniejszy i bardziej intuicyjny.


Przykładowy abonament T-Mobile z telefonem na Androidzie:


Warto również pamiętać o drugiej stronie medalu – rootowanie telefonu ma też wady. Przez niektóre działania można stracić gwarancję, utrudnić płatności online oraz procesy logowania do niektórych stron, a co więcej – wprowadzić luki bezpieczeństwa do oprogramowania.

Reasumując, rootowanie Androida to ciekawa funkcja niosąca za sobą wiele możliwości, jednak należy zawsze pamiętać o stworzeniu kopii zapasowej przed jakimikolwiek czynnościami, a co najważniejsze – o konsekwencjach wykonywanych działań.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jak zrootować Androida w skrócie?

Potrzebny czas: 1 godzina

Co musisz zrobić aby wykonać root telefonu komórkowego?

  1. Uruchom telefon w trybie RECOVERY

    Pierwszym krokiem jest uruchomienie telefonu w trybie RECOVERY. Wyłącz go i przytrzymaj przyciski POWER i VOL+.

  2. Przygotowanie do instalacji RECOVERY

    Przed wgraniem tego trybu zapoznaj się z instrukcją flashowania dla poszczególnych modeli.

  3. Wgraj RECOVERY

    Pobierz docelową aplikację TWRP i podłącz telefon do komputera/laptopa. Pamiętaj, że rootowanie może w najgorszym przypadku zepsuć tylko system Android, nie samo urządzenie.

  4. Uruchom TWRP

    Uruchom i skonfiguruj TWRP według własnych preferencji.

  5. Zainstaluj aplikację rootującą Androida

    Zmodyfikowany TWRP umożliwia rootowanie Androida. Możesz tego dokonać za pomocą MAGISK. Aplikację tę pobierzesz z Google Play.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

3.7/5 - (150 votes)
Subscribe
Powiadom o
36 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

A bez komputera jak sprostować?

Należy pamiętać, że poradnik jest nieco stary i doszło wiele nowych telefonów z Androidem, na których ten poradnik może nie działać. W tych czasach na starszych urządzeniach może by poszło, ale nie przy tych nowszych to ja nie wiem… Jest wiele innych, nowych, lepszych i bardziej współczesnych poradników. Skorzystajcie z najlepszego i z tego najnowszego

Mnie interesuje jak programy antywirusowe reagują na z rootowany smartfon. Artykuł w dużym skrócie i trudno wykryć zagrożenia (-minusy), które wpływają na uszkodzenia smartfona w późniejszym użytkowaniu. Przydało by się przeprowadzenie takiej analizy na smartfonie, który krok po kroku rozwiązałby wszelkie wątpliwości (np. film).

A jak ta aplikacja z rootowania nie działa to co?

Na tablecie LG GPad 8, proces rotowania zakończył się sukcesem. Po restarcie coś się niby zmieniło, ale po wejscieu w aplikacje trzeba jeszcze raz znaleźć opcę i rootować ręcznie. Ale działa. Pokazuje No ROOT

Jak jest no root to znaczy że nie jest zrootowany… XDDD

A co jak mi się wyświetla root failed
Co teraz

sproboj z komputerem

Pomóż mi z tym jak zrootować telefon Blackview max1

Na mojej Xperii Z2 z Marshmallow nie działa

na Blackview tez nie działa!!!!

galaxy s7 edge po zainstalowaniu apki przy próbie uruchomienia root’a zamyka ja I tyle. Wywalam.

Po kliknięciu one click root aplikacja się wyłącza.

Naciskam one root i wywala mnie z aplikacji i nic się nie dzieje. Czemu tak

Uszcęśliwiłem się aktualizacją do 9 P i mam to samo.

kiano5.1 nie działa

Rewelacja. Polecam

Duplikat delete

NA Xperia Z3 nie działa. Na Z działa xd

Jeśli ktoś ma androida 7.0/7.1 to jest jedna z trudniejszych wersji z poziomem ocenionym na hard

Dupa,nie działa na Lenovo A2016a40
Android Version: 6.0

na Honor 8 nie działa.

Honor 8 aplikacja nie działa

Nie działa na Prestigo MultiPad Thunder 7.0i PMT3377_Wi

Zróbcie instruktaż dla android 6 i więcej.

Tak

Nie działa

U mnie na tablecie ASTAR-Y3 , Model V11 z roku 2015, Processor QuadCore-A33 Android Vers.4.4.2 .
Nie chciala zadzialac najnowsza wersja 4-5-6-3 . Za to zadzialala wesja kingo-root-4-5-6-2.
Proponuje wyprobowac te starsze . Takie jak 4-5-6-1 oraz 4-5-6. Moze styknie :)
Teraz moge ten tablet w koncu przerobic na Linux Touch bo ten Android to o kant d… rozbic.
Co chwila inna wersja i kupa reklam przy kazdej instalacji ktorych nie mozna sie pozbyc.
Co innego Linux = wieczny spokoj…

Huawei y5ll w ten sposób nie zrotujesz

Witam.
ROOT FAILED
Alcatel One touch POP4 – ERROR CODE: 0x1F8988

Give it another shoot >
Refer to Windows version with higher success rate >
Macie jakiś pomysł?

Mam to samo :(

Ile to moze trwac? BO mi stanęło na 90% i czekam juz 5 min

Działa na każdym androidzie ? (mam 4.1.2)

Ale lipa, nie korzystajcie !! Telefon nie chce „wstać”
P.S. Ormaniec oddajesz mi iphona !

DJ Hazel,

Poradnik przeznaczony jest dla posiadaczy Androida i nie ma zastosowania dla telefonów z iOS-em. Co więcej – nie ma możliwości popsucia systemu w przypadku rootowania aplikacją, więc gratuluję poczucia humoru :)

Gościu tu chodziło o androida a nie ios

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.