Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak zrobić backup Androida? 3 metody na kopię zapasową

avatar
zdjęcie przedstawiające Samsunga Galaxy S10+ trzymanego w ręce z otwartymi ustawieniami kopii zapasowej Androida

Masz smartfon z systemem Android, ale nie wiesz, jak zrobić kopię zapasową jego dysku? Jak uchronić swoje dane z telefonu, w tym ustawienia i dane aplikacji, a także zdjęcia, filmy, dokumenty i innego rodzaju pliki? Co z całą zawartością smartfona – nieraz z dziesiątkami, a nawet setkami gigabajtów danych – w przypadku jego awarii lub utraty? Przedstawiamy 3 skuteczne i szybkie metody na wykonanie kopii zapasowej (backupa) Androida!

Jak zrobić kopię zapasową telefonu na Androidzie?

Tworzenie kopii zapasowej danych z telefonu opartym na Androidzie jest bardzo łatwe. Co więcej, nie jesteś ograniczony do jednej słusznej metody, ale możesz wybrać taką, która będzie akurat w Twoim przypadku najwygodniejsza.

Chciałbyś zrobić kopię zapasową iPhone'a?
Jak zrobić backup iPhone? 3 metody na kopię zapasową

Zaczynamy!

Metoda 1 na zrobienie kopii zapasowej – użycie Dysku Google

Aby wykonać kopię zapasową danych z telefonu z systemem Android, możesz użyć Konta Google. Jak przenieść zawartość swojego smartfona na Dysk Google?

  1. Przejdź do aplikacji Ustawienia na swoim telefonie komórkowym z Androidem.
  2. W zależności od modelu telefonu, przejdź do opcji System -> Zaawansowane -> Kopia zapasowa lub bezpośrednio Konta i kopia zapasowa -> Kopia zapasowa i przywracanie. Ścieżka może różnić się w zależności od producenta, modelu smartfona czy wersji Androida i/lub interfejsu (MIUI, EMUI, One UI itd.).
  3. Włącz opcję Kopia zapasowa na Dysku Google. Podobnie jak wcześniej, jej dokładna nazwa może wyglądać nieco inaczej w zależności od modelu smartfona z systemem Android.
  4. Upewnij się, że masz wybrane konto Google, na którym chcesz przechowywać kopię zapasową.
  5. Włącz synchronizację danych z telefonu. W tym celu wejdź w Ustawienia -> Konta -> wybierz swoje konto Google -> Synchronizacja konta. Upewnij się, że synchronizacja dla wszystkich potrzebnych danych (kontakty, kalendarz, aplikacje itp.) jest włączona.

screen z ustawień kopii zapasowych na Androidzie

Jak widać, w przypadku Samsungów z One UI wszystkie możliwe opcje

Powinno być gotowe! Wykonanie kopii zapasowej na Koncie Google jest szybkie, bezproblemowe, bezpieczne, no i darmowe! Przy okazji nie musisz niczego pobierać i instalować na swoim smartfonie, bo każdy użytkownik Androida ma przypisany do siebie Dysk Google.

Metoda 2 na zrobienie kopii zapasowej – użycie aplikacji na smartfonie

Możesz też zrobić kopię zapasową telefonu komórkowego na Androidzie za pomocą odpowiednich aplikacji i programów. Mogą to być zarówno fabrycznie preinstowane oprogramowanie producenta, jak i zewnętrzne apki do pobrania ze Sklepu Google Play.

Wykonanie kopii zapasowej przy pomocy aplikacji producenta

Prawie każdy producent smartfonów „dorzuca” do czystego Androida swoje dodatki i aplikacje. Niektóre niepotrzebnie zapychają system operacyjny, ale inne mogą być bardzo przydatne, jak np. te do tworzenia kopii zapasowej. Zobaczmy jak to wygląda na przykładzie bardzo popularnego Samsunga i jego aplikacji Samsung Smart Switch.

Jeżeli nie masz preinstalowanej aplikacji Samsung Smart Switch na smartfonie Galaxy, pobierz ją z Google Play Store i zainstaluj na dysku urządzenia.

  1. Otwórz aplikację Smart Switch i wybierz Kopiuj dane z tego urządzenia.
  2. Wybierz dane, które chcesz zarchiwizować (kontakty, SMS-y, zdjęcia, aplikacje itp. itd.).
  3. Wybierz miejsce docelowe backupu. Możesz zapisać kopię zapasową na komputerze, karcie pamięci SD lub w chmurze (Samsung Cloud).

To jeden ze sposobów na utworzenie kopii zapasowej danych z telefonu komórkowego. Jeżeli masz smartfona z Androidem innego producenta niż Samsung, to możesz skorzystać z jego narzędzia (o ile takowe istnieje) lub zaufać jednej z uniwersalnych aplikacji do tworzenia kopii zapasowej. Wybór należy do Ciebie!

Wykonanie kopii zapasowej przy pomocy zewnętrznej aplikacji

W Sklepie Google Play masz naprawdę spory wybór! Możesz skorzystać z takich narzędzi, jak np. Helium, Super Backup & Restore, My Backup Pro i tym podobnych apek.

screen ze sklepu Google Play z aplikacji do backupu Androida

Jak należy postępować w tym przypadku? Generalnie zasada postępowania jest uniwersalna dla każdej aplikacji tego typu.

  1. Otwórz Google Play Store i wyszukaj aplikację do robienia kopii zapasowej, np. Super Backup & Restore.
  2. Po zainstalowaniu aplikacji, otwórz ją i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie, aby wykonać kopię zapasową danych.
  3. Wybierz, jakie dane chcesz zarchiwizować (kontakty, SMS-y, zdjęcia, aplikacje itp. itd.).
  4. Wybierz, gdzie chcesz zapisać kopię zapasową (lokalnie na urządzeniu, na karcie SD lub w chmurze).

Tworzenie kopii zapasowej jest też możliwe za pomocą nieco zapomnianej dziś metody.

Metoda 3 na zrobienie kopii zapasowej – backup telefonu na komputer

Dawno, dawno temu, kiedy mało kto śnił o chmurach, Androidach i innych otwartych mobilnych systemach operacyjnych, tworzenie kopii zapasowej na komputer było praktycznie jedynym rozwiązaniem. Chciałeś zachować zdjęcia z wakacji? Wystarczyło przenieść je z telefonu komórkowego na komputer. W ten sposób możesz też zrobić kopię zapasową zawartości smartfona i dziś!

  1. Użyj kabla USB, aby podłączyć telefon do komputera.
  2. Na przykład, dla telefonów Samsung, możesz użyć np. aplikacji Samsung Smart Switch na komputerze.
  3. Możesz także ręcznie przenieść pliki, takie jak zdjęcia i dokumenty, na komputer.

Za pomocą kabla USB możesz przenieść zawartość swojego smartfona z Androidem na PC! Co więcej, jeżeli kopia zapasowa danych ma zawierać „tylko” zdjęcia i filmiki wideo nagrane aparatem fotograficznym, to możesz je manualnie skopiować bez ingerencji dodatkowego oprogramowania. Szybko i wygodnie! W zależności od modelu/producenta, może pojawić się okno na pulpicie z pytaniem, czy chcesz przenieść dane, zdjęcia czy chcesz ładować smartfona za pomocą kabla USB-C.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Android Backup, a więc kopia zapasowa - podsumowanie

Każda z powyższych metod powinna pomóc w bezpiecznym przechowywaniu danych z urządzenia z Androidem. Nie bój się robić systematycznej kopii zapasowej telefonu! Warto poświęcić na nią kilka chwil, aby - w razie ewentualnej utraty danych np. wskutek awarii czy zgubienia telefonu - nie stracić swoje ustawienia, dane aplikacji czy swoje pliki.

O czym warto pamiętać, aby nie utracić nigdy danych z telefonu komórkowego?

  • Regularnie sprawdzaj, czy kopie zapasowe są aktualne.
  • Zabezpiecz swoje Konto Google silnym hasłem i włącz weryfikację dwuetapową.
  • Sprawdź miejsce dostępne na Dysku Google lub innym miejscu przechowywania kopii zapasowej, aby upewnić się, że jest wystarczająco dużo miejsca. Zamiast Dysku Google możesz korzystać z innych metod na tworzenie kopii zapasowej.

Kopia zapasowa danych z telefonu uchroni Cię przed najgorszym, a więc ich utraceniem. Wyobraź sobie, że Twój smartfon ulega awarii i trzeba go zrestartować do ustawień fabrycznych (tzw. "twardy" reset). Telefon zaczął poprawnie działać, ale... został całkowicie wyczyszczony. Mając kopię zapasową w innym miejscu, możesz ją odzyskać w parę chwil! W przeciwnym razie wszystkie dane i pliki przepadną na zawsze.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Backup Androida to nic innego, jak kopia zapasowa mobilnego systemu operacyjnego Android lub jego składowych. System ten znajduje się na wyposażeniu praktycznie wszystkich smartfonów z wyłączeniem iPhone'a posiadającego system iOS.
Backup Androida możesz wykonać na kilka sposobów. Istotą backupu jest wykonanie i przechowywanie kopii zapasowej w innym miejscu niż Twój smartfon. Może to być więc np. Dysk Google, innego rodzaju chmura czy dysk Twojego komputera osobistego. Backup Androida wykonasz też za pomocą odpowiednich aplikacji i narzędzi.
Tak! Nigdy nie wiesz, czy Twój smartfon - lub samo oprogramowanie Android - nie ulegnie awarii. Kopia zapasowa przyda się też w momencie utraty telefonu. Kupując nowego smartfona, wystarczy pobrać kopię - np. z Dysku Google - i cieszyć się zachowanymi zdjęciami sprzed lat i innymi plikami.
star ocena
5/5 - (2 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia mgr inż. inżynierii środowiska. Miłośnik natury, historii, muzyki rockowej i gier komputerowych (w szczególności strategii i cRPG). W Komórkomacie od początku jego istnienia, odpowiedzialny głównie za dział Promocje oraz Poradniki.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: