Masz smartfon z systemem Android, ale nie wiesz, jak zrobić kopię zapasową jego dysku? Jak uchronić swoje dane z telefonu, w tym ustawienia i dane aplikacji, a także zdjęcia, filmy, dokumenty i innego rodzaju pliki? Co z całą zawartością smartfona – nieraz z dziesiątkami, a nawet setkami gigabajtów danych – w przypadku jego awarii lub utraty? Przedstawiamy 3 skuteczne i szybkie metody na wykonanie kopii zapasowej (backupa) Androida!
- 1. Jak zrobić kopię zapasową telefonu na Androidzie?
- 2. Metoda 1 na zrobienie kopii zapasowej – użycie Dysku Google
- 3. Metoda 2 na zrobienie kopii zapasowej – użycie aplikacji na smartfonie
- 3.1. Wykonanie kopii zapasowej przy pomocy aplikacji producenta
- 3.2. Wykonanie kopii zapasowej przy pomocy zewnętrznej aplikacji
- 4. Metoda 3 na zrobienie kopii zapasowej – backup telefonu na komputer
- 5. Android Backup, a więc kopia zapasowa - podsumowanie
- 6. Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Jak zrobić kopię zapasową telefonu na Androidzie?
Tworzenie kopii zapasowej danych z telefonu opartym na Androidzie jest bardzo łatwe. Co więcej, nie jesteś ograniczony do jednej słusznej metody, ale możesz wybrać taką, która będzie akurat w Twoim przypadku najwygodniejsza.
Zaczynamy!
Metoda 1 na zrobienie kopii zapasowej – użycie Dysku Google
Aby wykonać kopię zapasową danych z telefonu z systemem Android, możesz użyć Konta Google. Jak przenieść zawartość swojego smartfona na Dysk Google?
- Przejdź do aplikacji Ustawienia na swoim telefonie komórkowym z Androidem.
- W zależności od modelu telefonu, przejdź do opcji System -> Zaawansowane -> Kopia zapasowa lub bezpośrednio Konta i kopia zapasowa -> Kopia zapasowa i przywracanie. Ścieżka może różnić się w zależności od producenta, modelu smartfona czy wersji Androida i/lub interfejsu (MIUI, EMUI, One UI itd.).
- Włącz opcję Kopia zapasowa na Dysku Google. Podobnie jak wcześniej, jej dokładna nazwa może wyglądać nieco inaczej w zależności od modelu smartfona z systemem Android.
- Upewnij się, że masz wybrane konto Google, na którym chcesz przechowywać kopię zapasową.
- Włącz synchronizację danych z telefonu. W tym celu wejdź w Ustawienia -> Konta -> wybierz swoje konto Google -> Synchronizacja konta. Upewnij się, że synchronizacja dla wszystkich potrzebnych danych (kontakty, kalendarz, aplikacje itp.) jest włączona.
Jak widać, w przypadku Samsungów z One UI wszystkie możliwe opcje
Powinno być gotowe! Wykonanie kopii zapasowej na Koncie Google jest szybkie, bezproblemowe, bezpieczne, no i darmowe! Przy okazji nie musisz niczego pobierać i instalować na swoim smartfonie, bo każdy użytkownik Androida ma przypisany do siebie Dysk Google.
Metoda 2 na zrobienie kopii zapasowej – użycie aplikacji na smartfonie
Możesz też zrobić kopię zapasową telefonu komórkowego na Androidzie za pomocą odpowiednich aplikacji i programów. Mogą to być zarówno fabrycznie preinstowane oprogramowanie producenta, jak i zewnętrzne apki do pobrania ze Sklepu Google Play.
Wykonanie kopii zapasowej przy pomocy aplikacji producenta
Prawie każdy producent smartfonów „dorzuca” do czystego Androida swoje dodatki i aplikacje. Niektóre niepotrzebnie zapychają system operacyjny, ale inne mogą być bardzo przydatne, jak np. te do tworzenia kopii zapasowej. Zobaczmy jak to wygląda na przykładzie bardzo popularnego Samsunga i jego aplikacji Samsung Smart Switch.
Jeżeli nie masz preinstalowanej aplikacji Samsung Smart Switch na smartfonie Galaxy, pobierz ją z Google Play Store i zainstaluj na dysku urządzenia.
- Otwórz aplikację Smart Switch i wybierz Kopiuj dane z tego urządzenia.
- Wybierz dane, które chcesz zarchiwizować (kontakty, SMS-y, zdjęcia, aplikacje itp. itd.).
- Wybierz miejsce docelowe backupu. Możesz zapisać kopię zapasową na komputerze, karcie pamięci SD lub w chmurze (Samsung Cloud).
To jeden ze sposobów na utworzenie kopii zapasowej danych z telefonu komórkowego. Jeżeli masz smartfona z Androidem innego producenta niż Samsung, to możesz skorzystać z jego narzędzia (o ile takowe istnieje) lub zaufać jednej z uniwersalnych aplikacji do tworzenia kopii zapasowej. Wybór należy do Ciebie!
Wykonanie kopii zapasowej przy pomocy zewnętrznej aplikacji
W Sklepie Google Play masz naprawdę spory wybór! Możesz skorzystać z takich narzędzi, jak np. Helium, Super Backup & Restore, My Backup Pro i tym podobnych apek.
Jak należy postępować w tym przypadku? Generalnie zasada postępowania jest uniwersalna dla każdej aplikacji tego typu.
- Otwórz Google Play Store i wyszukaj aplikację do robienia kopii zapasowej, np. Super Backup & Restore.
- Po zainstalowaniu aplikacji, otwórz ją i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie, aby wykonać kopię zapasową danych.
- Wybierz, jakie dane chcesz zarchiwizować (kontakty, SMS-y, zdjęcia, aplikacje itp. itd.).
- Wybierz, gdzie chcesz zapisać kopię zapasową (lokalnie na urządzeniu, na karcie SD lub w chmurze).
Tworzenie kopii zapasowej jest też możliwe za pomocą nieco zapomnianej dziś metody.
Metoda 3 na zrobienie kopii zapasowej – backup telefonu na komputer
Dawno, dawno temu, kiedy mało kto śnił o chmurach, Androidach i innych otwartych mobilnych systemach operacyjnych, tworzenie kopii zapasowej na komputer było praktycznie jedynym rozwiązaniem. Chciałeś zachować zdjęcia z wakacji? Wystarczyło przenieść je z telefonu komórkowego na komputer. W ten sposób możesz też zrobić kopię zapasową zawartości smartfona i dziś!
- Użyj kabla USB, aby podłączyć telefon do komputera.
- Na przykład, dla telefonów Samsung, możesz użyć np. aplikacji Samsung Smart Switch na komputerze.
- Możesz także ręcznie przenieść pliki, takie jak zdjęcia i dokumenty, na komputer.
Za pomocą kabla USB możesz przenieść zawartość swojego smartfona z Androidem na PC! Co więcej, jeżeli kopia zapasowa danych ma zawierać „tylko” zdjęcia i filmiki wideo nagrane aparatem fotograficznym, to możesz je manualnie skopiować bez ingerencji dodatkowego oprogramowania. Szybko i wygodnie! W zależności od modelu/producenta, może pojawić się okno na pulpicie z pytaniem, czy chcesz przenieść dane, zdjęcia czy chcesz ładować smartfona za pomocą kabla USB-C.
Android Backup, a więc kopia zapasowa - podsumowanie
Każda z powyższych metod powinna pomóc w bezpiecznym przechowywaniu danych z urządzenia z Androidem. Nie bój się robić systematycznej kopii zapasowej telefonu! Warto poświęcić na nią kilka chwil, aby - w razie ewentualnej utraty danych np. wskutek awarii czy zgubienia telefonu - nie stracić swoje ustawienia, dane aplikacji czy swoje pliki.
O czym warto pamiętać, aby nie utracić nigdy danych z telefonu komórkowego?
- Regularnie sprawdzaj, czy kopie zapasowe są aktualne.
- Zabezpiecz swoje Konto Google silnym hasłem i włącz weryfikację dwuetapową.
- Sprawdź miejsce dostępne na Dysku Google lub innym miejscu przechowywania kopii zapasowej, aby upewnić się, że jest wystarczająco dużo miejsca. Zamiast Dysku Google możesz korzystać z innych metod na tworzenie kopii zapasowej.
Kopia zapasowa danych z telefonu uchroni Cię przed najgorszym, a więc ich utraceniem. Wyobraź sobie, że Twój smartfon ulega awarii i trzeba go zrestartować do ustawień fabrycznych (tzw. "twardy" reset). Telefon zaczął poprawnie działać, ale... został całkowicie wyczyszczony. Mając kopię zapasową w innym miejscu, możesz ją odzyskać w parę chwil! W przeciwnym razie wszystkie dane i pliki przepadną na zawsze.