Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak zeskanować kod QR? Poradnik

avatar
skanowanie kodu QR

Jak zeskanować kod QR swoim telefonem? Kody QR to bardzo praktyczne rozwiązanie służące do szybkiego generowania linku, który przekieruje użytkownika na odpowiednią stronę. Jak z niego skorzystać. Tłumaczymy, jak to zrobić za pomocą telefonu z systemem Android i systemem iOS.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym są kody QR?
  • Jak zeskanować kody QR?
  • Czego potrzebujesz do zeskanowania kodów QR?
  • Co znajduje się w kodzie QR?

Jak zeskanować kod QR? Wstęp

Kody QR są z nami już od połowy lat 90. XX wieku. Początkowo jednak użytkownicy nie mieli do nich zaufania. Cały pomysł, aby za pomocą aparatu fotograficznego i wykonanego nim zdjęcia łączyć się z konkretnymi stronami internetowymi wydawał się wówczas karkołomny.

A jednak rozpowszechnienie się tanich telefonów z obiektywami i fakt, że dzisiaj bez szybkiej obsługi Internetu nie może funkcjonować żadna mobilna usługa, sprawiły, iż kody QR wróciły do łask, a nawet stały się wyjątkowo popularne. Poza tym skanowanie kodów QR jest dziecinnie proste!

Kod QR – co to jest?

Kody QR (czyli po prostu to Quick Response) nic więcej jak kody kreskowe. Taki kod jest dwuwymiarowy. To właśnie w nim zaszyty jest adres strony internetowej, a telefon go dekoduje i przenosi użytkownika na konkretny adres witryny www lub do innej funkcji.

co to jest kod QR

Co istotne, kody QR posiadają również mechanizm, który pozwala im korygować błędy, czyli ewentualne zabrudzenia lub nawet uszkodzenia kodu, który przecież może znajdować się na przykład na naklejce w miejscu publicznym. Ta technologia radzi sobie świetnie nawet, jeśli zasłonięte jest 30% kodu QR!

Kod QR – do czego służy?

Kody QR służą przede wszystkim do przełączania się z telefonu na strony internetowe. Te funkcje znają wszyscy ci, którzy choć raz próbowali zalogować się do jednego z serwisów VoD, a nie chcieli wpisać długaśnego hasła. To jednak nie wszystko. Bo omawiane kody mają znacznie więcej różnorodnych funkcji. Mogą służyć na przykład jako karta pokładowa samolotu czy bilet do kina lub teatru – wtedy w łatwy sposób osoba sprawdzająca ów bilet może zweryfikować jego prawdziwość.

kod QR

Kody QR są powszechnie stosowane jako sposób zalogowania się do różnych aplikacji, w tym komunikatorów, takich jak WhatsApp czy Signal. Mogą również służyć do wykonania płatności za pomocą aplikacji bankowych lub na przykład PayPala.

Jak zeskanować kod QR telefonem z Androidem?

realme 9 pro plus Android 13

Jak skanować kod QR telefonem komórkowym? Choć kody QR stały się bardzo powszechne, nie są obsługiwane przez wszystkie telefony z Androidem. Problemy mogą pojawić się przy starszych wersjach systemu Android.

Telefony z Androidem 7 lub starszym będą wymagały zainstalowania dodatkowej aplikacji. Znajdziesz je w sklepie Google. Nowsze telefony, czyli te z Androidem 8 będziesz mógł skorzystać z wyszukiwania zawartości ekranu Google. Aby to zrobić włącz aparat w smartfonie, nakieruj go na kod QR, włącz menu i wybierz opcje „Co widać na moim ekranie”. Następnie wybierz powiadomienie, które się pojawi.

skaner QR sklep Google Play

W nowszych urządzeniach nie powinno być tego problemu, bo czytnik kodów QR wbudowany jest w aplikację aparat. Tak – kody QR zeskanujesz za pomocą aplikacji Aparat. Skieruj aparat fotograficzny na kod i gotowe! Może też przydać się apka obiektyw Google. W przypadku niektórych telefonów koniecznie może być aktywowanie funkcji Obiekty Google. Zrobisz to w ustawieniach samej aplikacji aparat. Gdy będzie ona już aktywna, po najechaniu na kod QR powinien pojawić się komunikat, gdzie dany link prowadzi lub jaką opcję aktywuje.

Warto tutaj pamiętać, że różni producenci mogą oferować odmienne rozwiązania dotyczące skanowania kodów QR. W razie problemów możesz zawsze pobrać aplikację do skanowania kodów QR. Znajdziesz je w Sklepie Play.

Warto także pamiętać, że kody QR można skanować również ze stron internetowych. Takie opcje posiadają przeglądarki Firefox, ale również Opera i Chrome.

Jak zeskanować kod QR telefonem z systemem iOS?

iOS logo

W przypadku telefonów z systemem operacyjnym iOS sprawa będzie stosunkowo prosta. Ze względu na wysoki poziom aktualizacji tego systemu operacyjnego najnowsze rozwiązania trafiają nawet do starszych urządzeń bardzo szybko. Tak jak właśnie możliwość skanowania kodów QR.

W przypadku systemu dostępnego na telefonach Apple wystarczy włączyć aparat fotograficzny, a następnie najechać na kod. W aplikacji pojawi się komunikat, który poinformuje, którą aplikację kod aktywuje. Wystarczy kliknąć w niego kliknąć i gotowe. Jeśli tego nie zrobisz powiadomienie zostanie przeniesione do centrum powiadomień.

Zeskanowanie kodu QR iPhonem jest banalnie proste!

Jak zeskanować kod QR? Podsumowanie

Jak widzisz, kod QR bardzo łatwo zeskanować niezależnie od posiadanego smartfona. Pewne problemy ze skanowaniem takiego kodu QR mogą pojawić się na telefonach z Androidem sprzed kilku lat (Android 7 Nougat i starsze wersje), ale zawsze możesz posiłkować się aplikacjami ze sklepu Google Play.

Warto korzystać z kodów QR – to bardzo praktyczne rozwiązanie! W praktyce wystarczy włączyć tylko aparat fotograficzny swojego smartfona.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (8 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.