Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak założyć i zdjąć szkło hartowane na telefon? Poradnik

Jak założyć i zdjąć szkło hartowane na telefon? Poradnik

Boisz się o ekran smartfona i chcesz założyć na nie szkło hartowane? A może pękło wskutek uderzenia i chcesz zmienić je na nowe, bo denerwuje Cię pajęczynka? Czy wiesz jednak, jak założyć szkło hartowane i je zdjąć z telefonu komórkowego? Podpowiadamy!

Szkło hartowane – wstęp

Szkło hartowane jest jednym ze sposobów ochrony wyświetlacza dotykowego smartfona – i nie tylko jego – przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jeżeli boisz się, że zbijesz ekran telefonu komórkowego lub go porysujesz, to szkło hartowane będzie świetnym rozwiązaniem, choć zamiast niego możesz zdecydować się na inne rozwiązania.

O jakich mowa?

  • folie ochronne – cienkie, elastyczne folie, które łatwo nakleić na ekran telefonu; nie zapewniają najwyższej ochrony (sprawdzają się przed zarysowaniami), ale są ogólnodostępne i bardzo tanie
  • szkła hartowane – sztywne powłoki świetnie zabezpieczające ekran telefonu przed pęknięciem i zarysowaniem, w razie upadku z dużej wysokości potrafią zamortyzować uderzenie, ale często same pękają
  • szkła hybrydowe – łączy cechy folii i szkła hartowanego; jest elastyczny i dość miękki (zostają na nim ślady po paznokciach), ale świetnie chroni wyświetlacz przed uszkodzeniami, podobnie jak szkło hartowane nie jest tanie, a często też kiepsko dostępne dla wielu modeli smartfonów

Więcej na temat rodzajów ochrony ekranu telefonu znajdziesz w poniższym artykule:

Jakie szkło do telefonu wybrać

Folia ochronna odpada, hybryda może być niedostępna na Twój model, pozostaje więc założyć szkło hartowane. Od czego zacząć?

Jak założyć szkło hartowane na telefon? 5 kroków

Na pewno odrobina cierpliwości nie zaszkodzi. Poniżej przedstawiamy 5 kroków, jakie powinieneś wykonać, aby założyć nowe szkło na ekran telefonu.

1. Przygotuj miejsce pracy

Może wydać się to banalne, ale wiele osób pomija ten krok, a później… jest już za późno. Miejsce pracy musi być sterylne i dobrze oświetlone – niech to będzie biurko lub stół bez zbędnego obrusu. Pod ręką powinieneś mieć:

  • czystą i suchą ściereczkę z mikrofibry
  • nawilżoną i delikatną ściereczkę
  • alkohol spirytusowy – przyda się on też do dezynfekcji telefonu

Przydadzą się one w kolejnych krokach. Dobra rada dla miłośników zwierząt – jeżeli masz psa i/lub kota (zwłaszcza długowłosego) to zamknij go w osobnym pomieszczeniu. Upewnij się także, czy w powietrzu (to nie żart!) nie unosi się delikatna sierść, która może narobić bałaganu w najmniej oczekiwanym momencie.

2. Przymierz szkło hartowane do telefonu

Upewnij się, czy zakupione szkło hartowane pasuje do Twojego modelu telefonu. Zapewne tak, ale i tak warto przymierzyć „na sucho” szkło do wyświetlacza. Upewnij się przy tym, czy wycięcia na aparat, notcha i inne są w dobrym położeniu. Upewnisz się też, czy margines błędu jest mały, a może wręcz bardzo mały.

3. Wyłącz telefon

Szkła ochronne powinny być naklejane na wyłączonych urządzeniach. Wyłącz swojego smartfona.

4. Dokładnie wyczyść ekran telefonu

Teraz zaczynają się schody – na ekranie urządzenia nie może być ani jednego zabrudzenia! Zero kurzu, tłustych odcisków palców i innych nieczystości. Zanim jednak przystąpisz do pracy, przed naklejeniem szkła, wyciągnij telefon z etui (o ile go posiadasz), umyj dokładnie ręce i przystąp do działania.

W momencie zakupu szkła hartowanego na swój konkretny model telefonu mogłeś o tym nie pomyśleć, ale do umycia ekranu telefonu będą potrzebne delikatne ściereczki. Powinny one być dostarczone w zestawie ze szkłem. Wpierw zacznij od nasączonej alkoholem (lub sam ją nim nasącz) i dokładnie przemyj cały front urządzenia. Gdy wyświetlacz będzie wolny od wszelkich zanieczyszczeń, osusz jego powierzchnię suchą ściereczką. Pamiętaj, aby nie zachował się ani jedna cząsteczka kurzu!

5. Przyklej szkło hartowane na telefon

A teraz zdecydowanie najtrudniejszy krok! Załóż nowe szkło hartowane na ekran, ale miej na uwadze fakt, że masz tylko jedną szansę! Krzywo przyklejone szkło hartowane nie da się poprawić. Skup się!

Zdejmij folię ochronną ze szkła hartowanego i umieść go nad wyświetlaczem dotykowym, ale na tyle ostrożnie, aby nie dotknąć jego powierzchni. Optymalnie będzie, gdy przykleisz szkło ochronne zaczynając od jego środka – po prostu lekko wygnij szkło w dłoniach, ale nie za mocno, aby nie pękło! Gdy centralna część szkła hartowanego zetknie się już z ekranem (tylko dobrze wybierz punkt styku i skieruj wcześniej szkło idealnie prosto!), możesz puścić szkło ochronne, a jego górna i dolna część sama powinna przylgnąć i przykleić się do powierzchni ekranu.

W przypadku zauważalnych bąbelków pod szkłem, wyprowadź je na zewnątrz za pomocą zdecydowanych ruchów. Nie działaj jednak gołymi palcami, a wcześniej używaną ściereczką.

Jeżeli działasz ostrożnie i z uwagą, to wszystko powinno pójść gładko, a pęcherzyki powietrza powinny zniknąć! No dobrze, ale jak zdjąć stare szkło z ekranu smartfona?

Jak zdjąć szkło hartowane z telefonu? X sposobów

A co wtedy, gdy chcesz zmienić szkło hartowane na nowe, bo stare jest już brzydko odrapane lub popękane? Jak zdjąć szkło hartowane? Możesz wypróbować kilka sposobów.

1. Nóż do tapet

Nóż do tapet może być bardzo pomocny w usunięciu szkła hartowanego. W jaki sposób? Jeżeli nie jesteś w stanie tego dokonać paznokciem, to z pomocą noża podważ delikatnie krawędź szkła i delikatnie odklej go od powierzchni ekranu. Manewruj nożem bardzo delikatnie, aby nie zarysować panelu dotykowego.

Dlaczego nóż do tapet? Ma on bardzo wąskie i wysuwane ostrze, dzięki któremu będzie łatwiej podważyć stare szkło.

2. Plastikowa karta + wykałaczka

Mimo wszystko boisz się używać noża do tapet? Spokojnie, możesz wypróbować plastikowej karty (voucher, dokument osobisty, karta bankowa), aby ściągnąć szkło hartowane z telefonu. Wpierw zacznij jednak od zwykłej wykałaczki, która bezpiecznie podważy krawędź warstwy ochronnej, a dzięki karcie będzie możliwe łatwe i szybkie ściągniecie szkła hartowanego.

3. Taśma klejąca

zdjęcie smartfona i mocnej taśmy klejącej

A może masz w domu mocną taśmę klejącą? Jak usunąć szkło hartowane przy pomocy taśmy?

Są różne metody – jedni cenią sobie bardziej zdecydowane pociągnięcie, drudzy preferują powolne i subtelne ruchy. Żeby ta metoda była jednak skuteczna, taśma musi być wyjątkowo mocna (zwykłą biurową nawet nie próbuj), no i samo szkło nie może być najwyższej jakości, a więc nie może mieć najmocniejszego kleju.

Jak założyć i zdjąć szkło hartowane z telefonu? Podsumowanie

Szkło hartowane to chyba najlepsza metoda na ochronę wyświetlacza przed pęknięciem i porysowaniem. Jego minusem jest często dość wysoka cena, a także trudność z przyklejeniem. Trzeba być bardzo skrupulatnym i ostrożnym podczas jego przyklejania, aby wszystko było OK.

Także samo ściągnięcie szkła hartowanego może być niemałym koszmarem, o ile podejdzie się do niego od złej strony. Ale spokojnie – szkła hartowane przyklejamy w końcu raz na wiele miesięcy, a czasami nawet lat, warto więc czasami się pomęczyć!

Popularne szkła hartowane na ekran smartfona:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Szkło hartowane na ekran telefonu to wzmocniona szybka ochronna chroniąca wyświetlacz urządzenia przed rysami i pęknięciem. W przeciwieństwie do folii ochronnej, szkło hartowane jest sztywne i twarde.

Przede wszystkim musisz zadbać o czystą powierzchnię. Na ekranie nie może znaleźć się ani drobny pyłek kurzu, panel powinien też być odpowiednio odtłuszczony. Przyklejenie szkła hartowanego wymaga odpowiedniej precyzji, spokoju i odrobinę zimnej krwi.

Aby klej puścił, wystarczy ostrożnie podważyć krawędź ochronnej szybki. Możesz w tym celu użyć np. noża do tapet, wykałaczki, plastikowej karty lub mocnej taśmy klejącej.

star ocena
5/5 - (4 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.