Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak wyczyścić głośnik iPhone? Uważaj na kilka rzeczy

jak wyczyścić głośnik w iPhonie

Twój iPhone cierpi na niską jakość dźwięku? Często jest to kwestia nie problemów technicznych, lecz braku czyszczenia głośnika iPhone’a. Od czego jednak zacząć? Jak wyczyścić głośnik iPhone – o tym w poniższym krótkim artykule.

Metody czyszczenia głośnika iPhone’a

Zanim będzie konieczna wymiana głośnika iPhone’a, warto sprawdzić domowymi metodami, czy nie jest on po prostu zabrudzony. Zalegające drobiny kurzu czy brudu na powierzchni głośnika mogą negatywnie wpływać na jakość dźwięku.

Od czego zacząć? Na co należy uważać podczas czyszczenia głośnika iPhone’a?

Wyłącz tryb cichy/Nie przeszkadzać

Możliwe, że niechcący uruchomiłeś tryb cichy swojego iPhone’a i dlatego z głośnika rozmów nie wydobywają się żadne dźwięki lub są one zniekształcone, a głos Twojego rozmówcy jest niewyraźny. Co zrobić, aby głos znów był donośny i wyraźny?

Jeżeli Twoje urządzenie posiada przełącznik dzwonka/wyciszenia, przesuń go w kierunku ekranu. Możliwe jednak, że Twój model iPhone’a ma przycisk czynności – przesuń go więc w dół od górnego prawego rogu w celu otwarcia centrum sterowania. Upewnij się w nim, że tryb cichy jest wyłączony.

A może Twój osobisty iPhone ma włączony tryb Nie przeszkadzać? Jeżeli tak, należy go wyłączyć. W tym celu wybierz Ustawienia -> Tryb skupienia -> Nie przeszkadzać.

Jeżeli jednak kiepska jakość dźwięku (czy jego absolutny brak) to nie wina ustawień sotfware’u, trzeba będzie skorzystać z innych, mniej subtelnych metod.

Jak wyczyścić głośnik w telefonie

Sprężone powietrze

Użycie sprężonego powietrza może skutecznie poprawić jakość dźwięku. Skompresowane powietrze jest przecież bardzo skuteczne do odkurzania klawiatur czy wnętrz obudowy komputerów stacjonarnych, gdzie bardzo łatwo dostaje się kurz, a nawet… pająki i ich pajęczyny. Dla elektroniki takie połączenie może być zabójcze.

Z kolei dla głośnika iPhone’a – czy innego telefonu komórkowego – może znacząco wpływać na jakość emitowanego dźwięku. Skutkiem tego może być problem z przeprowadzeniem funkcji głosowych, a przecież (niespodzianka!) to wciąż podstawowa i najważniejsza funkcja każdego smartfona. Nawet Twojego iPhone’a.

Spróbuj wyczyścić głośnik iPhone’a za pomocą sprężonego powietrza. W wielu przypadkach ta metoda może być najbardziej efektywna!

Uwaga – niestety nie w każdym przypadku Apple pozwala na stosowanie sprężonego powietrza do czyszczenia iPhone’a. Może ono uszkodzić urządzenie! Więcej na ten temat nieco dalej w tekście.

Szczoteczka do zębów

Możesz też spróbować użyć… szczoteczki do zębów lub pędzelka z miękkim włosiem. Umiejętnie szorowanie może skutecznie „wyciągnąć” zalegający brud. Masz też większą kontrolę niż przy sprężonym powietrzu, gdzie może istnieć obawa o tym, że zalegający brud wpadnie jeszcze głębiej w czeluści urządzenia.

Z drugiej strony ta absolutnie chałupnicza metoda może być nieodpowiednia, gdy użyjesz zbyt dużej siły i/lub włosie jest zbyt szorstkie i twarde, przez co możesz porysować ramkę wokół głośnika. A tego chyba byś nie chciał!

Taśma klejąca

Kolejna chałupnicza metoda, która może być skuteczna na różnego rodzaju stałe zanieczyszczenia, ale tylko w szczególnych przypadkach. Mowa o brudzie, który nie dostał się wystarczająco głęboko do wewnętrznych elementów. I tym razem ramka może ulec uszkodzeniu, jeżeli Twoja taśma jest zbyt mocna!

Należy zachować szczególną ostrożność. Jeżeli jednak wszystko pójdzie dobrze, krawędzie głośnika zostaną nieskazitelnie czyste!

Środki czyszczące

A może warto użyć środków czyszczących? Do mikrofonu czy głośnika iPhone’a idealnym może być alkohol izopropylowy (izopropynol). Jest on w końcu niezwykle skuteczny w czyszczeniu nie tylko telefonów komórkowych i smartfonów, ale także komputerów i laptopów.

Jak informuje oficjalnie sam producent można czyścić iPhone’a:

Używając chusteczki nasączonej 70-procentowym alkoholem izopropylowym, chusteczki nasączonej 75-procentowym alkoholem etylowym lub chusteczek dezynfekujących Clorox, możesz delikatnie wycierać powierzchnie zewnętrzne iPhone’a. Nie używaj produktów zawierających wybielacz lub nadtlenek wodoru. Nie pozwól, aby wilgoć dostała się do jakiegokolwiek otworu w obudowie, i nie zanurzaj iPhone’a w żadnych środkach czyszczących.

Czyszczenie iPhone’a – na co uważać?

Oficjalnie Apple zakazuje używania sprężonego powietrza w nowszych generacjach iPhone’a. iPhone’a 7 i nowsze modele nie można czyścić sprężonym powietrzem! Niezależnie od modelu, nie pozwól, aby wilgoć dostała się do jakiegokolwiek otworu, w tym do głośnika.

Do czyszczenia głośnika iPhone’a (czy jakiegokolwiek innego jego elementu) amerykański producent zaleca stosowanie miękkich ściereczek, np. do okularów. Może być ona lekko wilgotna. Apple zaleca unikać środków czyszczących, chyba, że dezynfekujesz swoje urządzenie.

Niezależnie od wybranej metody, Twój iPhone powinien być wyłączony. Postępowanie niezgodne z instrukcją może spowodować problemy z uznaniem ewentualnej gwarancji. Nie ma żartów! Więcej szczegółów i zaleceń producenta znajdziesz na stronie Apple. Zastosuj się do zaleceń zgodnych z Twoim modelem iPhone’a.

Jak wyczyścić głośnik iPhone’a?

Czyszczenie głośnika iPhone’a może być dość problematyczne z paru względów. Zalegający brud może być dość uciążliwy do usunięcia, z drugiej strony trzeba przestrzegać dość rygorystycznych zaleceń producenta. Chyba nie chcesz uszkodzić wartego nierzadko ładnych kilka tysięcy smartfona!

Ale głowa do góry – będzie lepiej dla Twojego urządzenia i portfela, gdy okaże się, że głośnik rozmów nie jest zepsuty, a jedynie zabrudzony.

Najpopularniejsze telefony iPhone 2024:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (1 vote)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.