Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak wyczyścić głośnik w telefonie?

Jak wyczyścić głośnik w smartfonie

Nie wiesz jak wyczyścić głośnik w telefonie komórkowym, a ten jest całkowicie zapchany? Zabrudzony głośnik może wpływać negatywnie na jakość dźwięku i powodować problemy z komunikacją z drugą osobą – lepiej więc, aby zadbać o jego czystość. Jeżeli jednak dojdzie już do jego zabrudzenia i zapchania, to jak pozbyć się zanieczyszczeń? Jest na to kilka sprawdzonych metod.

Z tego krótkiego artykułu dowiesz się:

  • Jak wyczyścić głośnik w telefonie?
  • Jakie są metody czyszczenia głośnika telefonu?
  • Czy czyszczenie głośnika telefonu jest bezpieczne?

Jak wyczyścić głośnik w telefonie?

Dźwięk wydobywający się z Twojego smartfona jest nieczysty i słyszysz, jak trzeszczy? A może jest wyjątkowo cichy? Możliwe, że głośnik został uszkodzony lub – co bardziej możliwe – zabrudzony. Nie pozostaje nic innego, jak czyszczenie głośnika Twojego urządzenia mobilnego.

Ale jak i czym wyczyścić głośnik i/lub mikrofon w swoim telefonie komórkowym?

1. Jak wyczyścić głośnik w telefonie za pomocą odkurzacza?

W pierwszej kolejności warto spróbować odkurzacza, ale nie takiego zwykłego rzecz jasna. Mowa o niewielkim odkurzaczu do komputera, gdzie sprężone powietrze może wyczyścić głośnik telefonu komórkowego. Na rynku dostępne są różnego rodzaju modele ze sprężonym powietrzem.

Sprężone powietrze nadaje się świetnie do klawiatury komputera czy wnętrza jego obudowy (komputery stacjonarne), ale – kto wie – może się przydać także do wyczyszczenie głośnika smartfona.

2. Jak wyczyścić głośnik w telefonie za pomocą szczoteczki do zębów?

Jeżeli nie chcesz – lub nie masz jak – posłużyć się sprężonym powietrzem, możesz w zamian użyć szczoteczki do zębów lub pędzelka z miękkim włosiem, który idealnie nada się do czyszczenia głośnika. Użycie nowej szczoteczki może być strzałem w przysłowiową dziesiątkę! Skorzystanie z kolei ze starej szczoteczki do zębów może być ryzykowne, gdyż włoski mogą być już sztywne ze względu na jej wiek czy zalegające niewidoczne gołym okiem pozostałości po paście do zębów.

Zabrudzenia, które nie pokrywają otwory głośnika (nie są w ich wnętrzu) mogą być wyciągnięte w inny sposób – tu powinien wystarczyć zwykły patyczek higieniczny.

3. Jak wyczyścić głośnik w telefonie za pomocą taśmy klejącej?

Możesz też spróbować zupełnie innego sposobu. Wypróbowanie zwykłej taśmy klejącej może wyczyścić krawędzie głośnika. Za pomocą taśmy malarskiej powinieneś uzyskać ten sam efekt.

Drobinki brudu i kurzu zalegające na powierzchni głośnika powinny łatwo przykleić się do powierzchni taśmy malarskiej/klejącej. Sprawa jest więc bardzo prosta – przyłóż kawałek taśmy do głośnika telefonu i delikatnie oderwij ją od zalegającej powierzchni.

Sposób ten jest nie tylko łatwy w użyciu, ale uważaj na rodzaj taśmy! Te zbyt mocne mogą pozostawić trwały ślad na obudowie Twojego telefonu/smartfona! Bądź ostrożny, a najlepiej wypróbuj swoją taśmę na innym urządzeniu – jeżeli masz starszy telefon w domu, to zrób na nim eksperyment.

4. Jak wyczyścić głośnik w telefonie za pomocą alkoholu?

Możesz też wypróbować metody z alkoholem, ale nie zwykłym etylowym, a izopropylowym (izopropanol). To organiczny związek należący do licznej grupy rozpuszczalników. Izopropanol służy do czyszczenia urządzeń elektronicznych – nie tylko telefonów, ale też komputerów i laptopów.

Jak wyczyścić głośnik telefonu komórkowego? Nanieś na miękką ściereczkę lub patyczek higieniczny niewielką ilość izopropanolu i w sposób delikatny przecieraj nim mikrofon czy głośnik aż do rozpuszczenia zalegających zanieczyszczeń.

Jak wyczyścić głośnik w telefonie? Podsumowanie

Czyszczenie głośnika telefonu komórkowego nie musi być problematyczne! Możesz usunąć różnego rodzaju zabrudzenia, drobinki brudu, kurzu czy inne przedmioty zalepiające otwory głośnika domowymi sposobami.

Jeżeli wydobywający się dźwięk z Twojego telefonu komórkowego jest nieczysty, rwany lub dolega mu coś innego, warto spróbować go wyczyścić, a nie od razu udawać się do serwisu w celu naprawy. Głośnik może być całkowicie sprawny, lecz po prostu zabrudzony!

Do czyszczenia głośnika telefonu może przydać się:

  • sprężone powietrze
  • szczoteczka do zębów
  • higieniczny patyczek do uszu
  • taśma klejąca
  • taśma malarska
  • alkohol izopropylowy (izopropanol)

Najpopularniejsze telefony komórkowe w 2023:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (4 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów