Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak wybrać abonament? 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Jak wybrać abonament komórkowy?

Nie wiesz jak wybrać abonament komórkowy? Na co zwrócić uwagę, czym się kierować, a także czego unikać podczas podpisywania umowy – tego wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika!

1. Dobry zasięg sieci

Dobry zasięg sieci to podstawa – cóż nam ze świetnej ceny i/lub korzystnych warunków umowy, skoro nie będziemy mogli się do nikogo dodzwonić lub korzystać z zasobów sieci www? Niestety wielu z nas o tym zapomina, a później narzeka wypisując w Internecie różnego rodzaju komentarze. A po co tracić nerwy, skoro można tego uniknąć?

W Polsce praktycznie wszyscy operatorzy działają na infrastrukturze 4 sieci: Orange, Plus, T-Mobile oraz Play. Ta ostatnia jeszcze nie tak dawno temu korzystała z łącz konkurencji, ale obecnie też jest już samowystarczalna. Decydując się więc na abonament możesz być pewien, że będzie miał on zasięg jednej z wyżej wymienionych sieci GSM, tylko która z nich ma najlepszy?

Nie da się na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć! Każdy operator chwali się, że pokrywa swoim zasięgiem 99% terytorium Polski. W teorii nie powinieneś więc odczuć różnicy, ale w praktyce dość często zdarza się, że któraś z sieci działa nieco gorzej od pozostałych. Wszystko zależy od miejsca zamieszkania. Nie słuchaj opinii na temat zasięgu w Internecie, bo u Ciebie może być zupełnie inaczej. Jeżeli nie jesteś pewny jak prezentują się u Ciebie inne sieci, popytaj znajomych mieszkających w Twojej okolicy o ich doświadczenia z operatorami komórkowymi. Możesz też kupić startery prepaid każdej sieci i przetestować zasięgi empirycznie.

2. Cena to podstawa

Istotną kwestią wyboru jakiegokolwiek produktu – nie tylko abonamentu komórkowego – jest cena. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Co zrobić, aby nie przepłacić? Kupować z głową, a więc świadomie, po wcześniejszym zapoznaniu się z rynkiem i porównaniem ofert GSM!

Naprawdę warto zastanowić się nad ofertami mniejszych operatorów, którzy zapewniają niższe ceny. Jak to możliwe? Bardzo często tacy operatorzy nie reklamują się w mediach tak często, jak największe telekomy, a więc ponoszą pod tym względem mniej kosztów, których nie muszą przerzucać na klientów.

Najtańszy abonament dla każdego, a więc z nielimitowanymi usługami głosowymi i tekstowymi oraz transferem danych, zaczyna się od kwoty około 20-30 zł. W tym przedziale cenowym otrzymasz taką ofertę. To niedużo, prawda? Zwłaszcza, że największe sieci GSM oferują podobne abonamenty w znacznie wyższych cenach.

3. Warunki umowy – tanio, ale i dobrze

Wybierając najtańszy abonament, warto jednak wziąć pod uwagę to, co sobą reprezentuje. Na upartego znajdziesz ofertę nawet za 10 zł, ale czy będzie ona spełniać Twoje wymagania? Najprawdopodobniej nie, bo nie będzie miała nielimitowanych minut i/lub SMS-ów, może też nie mieć transferu danych lub mieć naprawdę śmiesznie małą paczkę danych, którą wykorzystasz w parę dni. Co więc powinien mieć nie tylko tani, ale i dobry abonament komórkowy?

  • nielimitowane minuty do wszystkich sieci
  • nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci
  • spory transfer danych GB
  • darmowy roaming UE (roam like at home)
  • bezterminową umowę – jeśli wiesz, że Twoje potrzeby w najbliższym czasie mogą ulec zmianie

Ile wynosi „spory transfer danych GB”? Dla każdego będzie to indywidualna sprawa, ale spokojnie – nie musisz wydać 100 zł, aby cieszyć się Internetem przez cały miesiąc. Za ułamek tej ceny dostaniesz nawet kilkanaście i więcej gigabajtów! Ponad 10 GB za 20-30 zł? To nie żart, a dzisiejszy standard na rynku abonamentów!

Warto przemyśleć też abonament z umową bezterminową, tzn. na czas nieokreślony. Zamiast umowy na 2-3 lata ta będzie trwać tak długo, ile zechcesz! Oznacza to, że możesz zrezygnować z usług operatora w każdej chwili bez podania przyczyny. Obowiązuje Cię jedynie miesięczny okres wypowiedzenia. Jeśli cenisz elastyczność, warto zapoznać się z ofertą Plusha, w którym możesz wybrać taki pakiet.

Dla wielu przyda się też darmowy roaming UE. Dzięki niemu nie będziesz ponosił dodatkowych kosztów za korzystanie ze smartfona za granicą. A jeśli chcesz płacić jeszcze mniej, warto zwrócić uwagę na Duety Plusha, czyli ten sam abonament dla dwóch osób w obniżonej cenie.

4. Oferta z telefonem za 1 zł na start? To może mieć sens

Powszechnie uznaje się abonamenty z telefonem za bardzo drogie i nieatrakcyjne. To błąd! Na rynku są dostępne znacznie tańsze i w dodatku korzystne pakiety z urządzeniem. Jeden z najtańszych abonamentów, do którego można dobrać telefon, jest ten na 24 mies. oferowany przez Plusha:

Jak widać, abonament to tylko 25 zł /mies. do niego zostanie doliczona rata 0% za smartfona. Spłacisz go w 24 ratach, a „na start” zwykle zapłacisz za niego symboliczną złotówkę.

5. Możesz liczyć na dodatkowe atrakcje!

Czasami operatorzy dają coś więcej niż „tylko” nielimitowane usługi i sporo transferu w dobrej cenie. To już jest standardem na rynku, o czym pisaliśmy wcześniej. Klienta jednak trzeba nieraz zachęcić dodatkowym bonusem!

Dodatkowe GB

Im dłużej zostajesz, tym więcej zyskujesz. Plush zapewnia swoim klientom premię za staż, przykładowo w ofercie za 25 zł/mies. bez długoterminowej umowy – bazowy transfer 15 GB rośnie po 24 mies. do poziomu 20 GB. To ukłon w stronę stałych klientów! Warta uwagi jest również oferta Internetu, w której to za 30 zł/mies. mamy 40 GB jednak z czasem zyskujemy aż 80 GB w tej samej cenie!

Warto wspomnieć, że decydując się na ofertę teraz, dodatkowo zyskujesz 100 GB z okazji promocji!

Bezpłatny transfer na social media

Jeśli często obawiasz się, że zabraknie Ci Internetu dostępny we wszystkich abonamentach telefonicznych Plusha Pakiet Social Free powinien rozwiązać ten problem. To darmowy transfer na social media, a więc do aplikacji, z których większość z nas korzysta najczęściej. Wśród nich jest Facebook, Messenger, Instagram i WhatsApp. Plush ponadto oferuje swoim klientom bezpłatny miesięczny dostęp do HBO GO oraz Tidal.

Wybór abonamentu – podsumowanie

Wybór właściwego abonamentu jest niezwykle ważny. Mając rozeznanie na rynku, będziesz pewny dokonania właściwego wyboru. Zasięg, cena, warunki i rodzaj umowy, a czasami nawet dodatki mogą wpłynąć na zamówienie takiej, a nie innej oferty.

Jak wspomnieliśmy wszystkie, naszym zdaniem, istotne warunki spełnia np. Plush, w którym możesz liczyć na tani abonament (od 25 zł /mies. za nielimitowane rozmowy, SMS-y, MMS-y + 20 GB). Znajdziesz też pakiet bez długoterminowej umowy, a wszystko w doskonałym zasięgu sieci Plus. Szczególnie teraz warto zainteresować się tym operatorem, ponieważ oferuje dodatkowe 100 GB w prezencie (we wszystkich abonamentach).

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

Dodaj komentarz

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów