Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak włączyć roaming? Orange, Play, Plus T-Mobile i inne sieci

grafika firmy Plus przedstawiająca model furgonetki z bagażami przygotowanej do zagranicznej podróży

Jak włączyć roaming w telefonie komórkowym? Wiele zależy od tego z usług jakiego operatora komórkowego korzystasz. Wiele z nich oferuje darmowy roaming UE, tj. bez dodatkowych opłat na terenie Unii Europejskiej. Czy jednak trzeba go aktywować, czy może usługa ta jest z automatu aktywna? Czy dotyczy to wszystkich sieci i wszystkich ofert danego operatora?

Roaming a połączenia międzynarodowe

Przede wszystkim należy rozróżnić roaming od rozmów międzynarodowych – to zupełnie inne rzeczy! Czym się od siebie różnią? W dużym uproszczeniu jest tak:

  • roaming – usługa działająca poza granicami kraju; np. gdy dzwonisz z Niemiec do Polski, z Niemiec do Niemiec (2 numery w tym samym kraju) czy z USA do Polski
  • rozmowy międzynarodowe – usługa działająca na terenie naszego kraju; np. gdy dzwonisz z Polski do Niemiec czy z Polski do USA

Nie myl więcej połączenia międzynarodowego z roamingiem! Zobacz więcej w poniższym poradniku:

Połączenia międzynarodowe – czy roaming je obejmuje? Jaka jest różnica

Jeżeli więc chcesz dzwonić z Polski do rodziny czy znajomego mieszkającego za granicą, to roaming nie obejmuje tego typu połączenia. Co innego w drugą stronę. Jeżeli zależy Ci na tym drugim, przyda się RLAH (roam like at home – warunki roamingu jak w domu). Bez niego doliczane są dodatkowe opłaty.

Innymi słowy, jeżeli Twój operator zapewnia np. nielimitowane minuty, SMS-y i MMS-y do wszystkich krajowych sieci, to w przypadku RLAH zapewnia je także w ramach roamingu UE. Jeżeli jednak masz w swojej taryfie np. 100 darmowych minut w Polsce, to tyle samo przysługuje Ci bezpłatnych minut w roamingu UE. Inaczej jest z pakietem internetowym – tu nie obowiązuje zasada 1:1 w kraju i za granicą (UE), ale i tak przysługuje Ci pewien limit darmowego transferu danych. Jest on jasno opisany w regulaminie danej oferty. Roaming działa w oparciu o użycie infrastruktury innego dostawcy (użycie transmisji danych innego operatora komórkowego).

Wielkość GB w roamingu UE w 2024 roku

Warto też na marginesie wspomnieć nie tylko o roamingu międzynarodowym, ale też roamingu wewnętrznym (roaming krajowy). O ile ten pierwszy polega na – jak już wcześniej wspomniano – korzystaniu z zagranicznej infrastruktury innych operatorów GSM, o tyle ten drugi opiera się na sieciach krajowych. Przykładowo – jeszcze kilka lat temu Play korzystał z zasięgu innej sieci. I to niejednej, bo promował tę usługę hasłem „Czterech Sieci” – swojej, Orange, Plusa i T-Mobile, a telefony jego klientów przełączały się automatycznie (roaming krajowy – można było go zmienić w ustawieniach telefonu komórkowego) do sieci operatora, który zapewniał w danej lokalizacji najlepszy zasięg.

Ciebie jednak zapewne ciekawi roaming zagraniczny, a więc międzynarodowy – jak go aktywować w danej sieci telefonicznej? Zobacz na listę z (prawie) wszystkimi dostępnymi operatorami komórkowymi z RLAH (roam like at home), aby dowiedzieć się, jak zapewnić sobie bezpłatny roaming UE.

Jak włączyć roaming w Orange?

Przykładowa oferta Orange Polska:

Operator Orange Polska umożliwia włączenie roamingu na kilka sposobów. Oto one.

Jak włączyć roaming w Orange – logowanie do konta

Proponuje zalogowanie się do swojego konta na www.orange.pl, a następnie wejść w sekcję Pakiety i usługi – według niego jest to najszybszy sposób na włączenie roamingu. Są też naturalnie inne.

Jak włączyć roaming w Orange za pomocą SMS?

Zamiast logować się do swojego konta na stronie pomarańczowego operatora komórkowego, możesz wysłać SMS o treści AKT ROAMING na numer 80179. Aby wyłączyć roaming w telefonie Orange za pomocą SMS-a, wystarczy go wysłać tym razem o treści REZ ROAMING na ten sam numer 80179.

Jak włączyć roaming w Orange na infolinii?

Możesz tego też dokonać za pośrednictwem infolinii. Jeżeli dla pewności wolisz porozmawiać z konsultantem Orange Polska na temat włączenia pakietu roamingu, zadzwoń pod numer 510100100 (dla klientów indywidualnych) lub 510600600 (klienci biznesowi). Gotowe!

Zobacz więcej na stronie operatora: roaming w Orange.

Jak włączyć roaming w Play?

Przykładowa oferta Play:

Play posiada domyślnie włączone usługi roamingowe (głosowe), ma jednak zablokowany roaming danych za granicą. Aby go odblokować, należy skontaktować się z Obsługą Klienta. Koszt połączenia będzie zgodny z posiadaną taryfą.

Co jednak, gdy przebywasz poza Unią Europejską?

Jak włączyć roaming w Play poza UE?

To proste! Wystarczy aktywować bezpłatną usługę Tani Roaming w Play w sytuacji, gdy przebywasz poza obszarem Unii Europejskiej! Włącz aplikację Tani Roaming – w zależności od posiadanego modelu smartfona w menu „Play” lub w menu „Aplikacje SIM/na karcie SIM”. W tym samym miejscu możesz także wyłączyć tę usługę. Roaming danych możesz też aktywować w ustawieniach karty SIM/sieci komórkowej w swoim telefonie.

Po aktywacji aplikacji, należy wpisać poprawnie numer, ale nie zapominając o „+” lub „00” i prefiksie międzynarodowym. To warunek korzystania z Taniego Roamingu Play! Następnie wystarczy zaakceptować połączenie (system oddzwoni do Ciebie). Gotowe!

Zobacz więcej: roaming w Play.

Jak włączyć roaming w Plusie?

Przykładowa oferta Plus GSM:

Jak włączyć roaming w Plusie – logowanie do konta

Usługę roamingu w Plusie możesz włączyć i wyłączyć np. w serwisie internetowym iPlus na www.iplus.pl (zakładka „Usługi”). Możesz tego także dokonać w aplikacji mobilnej iPlus na swoim telefonie czy smartfonie.

Logowanie do aplikacji jest możliwe za pomocą 4-cyfrowego hasła – to 4 ostatnie cyfry z Twojego kodu PUK.

Jak włączyć roaming w Plusie za pomocą kodu?

Nie musisz mieć jednak korzystać z aplikacji iPlus.

Wystarczy wpisać na klawiaturze i potwierdzić kod *101*11*01# – w ten sposób włączysz roaming w Plusie. Aby go wyłączyć, należy wybrać kod *101*00*01#.

Jak włączyć roaming w Plusie, gdy jesteś za granicą?

W tym przypadku możesz to zrobić kontaktując się z innego telefonu z Działem Obsługi Klienta (BOK; infolinia sieci Plus). Ważne – wybierając numer należy go poprzedzić kierunkowym, np. +48 lub 0048.

Uwaga – włączenie/wyłączenie roamingu będąc jeszcze w Polsce czy już za granicą jest darmowe. Status usługi roamingu można sprawdzić wpisując na klawiaturze kod *101# i naciskając przycisk połączenia.

Dla spokoju polecamy jednak aktywację usługi roamingu na terenie naszego kraju, przed wyjazdem.

Zobacz więcej: roaming w Plusie.

Jak włączyć roaming w T-Mobile?

Przykładowa oferta T-Mobile Polska:

T-Mobile zapewnia domyślnie aktywny i włączony roaming na terenie Unii Europejskiej. W aplikacji mobilnej Mój T-Mobile lub w serwisie internetowym można ustawić np. limity danych na terenie UE. Jak jednak włączyć roaming międzynarodowy?

Jak włączyć roaming międzynarodowy w T-Mobile?

Możesz tego dokonać na kilka sposobów. Pierwszym jest aktywacja usługi w momencie podpisania umowy (w salonie czy sklepie firmowym operatora). Kolejna możliwość to ponownie skorzystanie z aplikacji mobilnej T-Mobile. Można także zadzwonić na infolinię pod numer *9602 w celu aktywacji roamingu międzynarodowego w T-Mobile (opłata za połączenie wg cennika).

Aktywacja usługi roamingu międzynarodowego trwa maksymalnie 48 godziny. Należy jednak pamiętać o wyłączeniu i włączeniu telefonu po przekroczeniu granicy, aby usługa ta działała poprawnie!

Zobacz więcej: roaming w T-Mobile.

Sieć komórkowa Orange Polska, Play, Plus i T-Mobile Polska to (w kolejności alfabetycznej) największe w Polsce sieci komórkowe. Wiesz już, jak w ich przypadku można łatwo włączyć roaming w telefonie, a także – w razie potrzeby – wyłączyć roaming w telefonie. Jak jest jednak w przypadku innych operatorów GSM? Oto inne (mniejsze), ale także popularne siec komórkowe w Polsce.

Jak włączyć roaming w Premium Mobile?

Przykładowa oferta Premium Mobile:

Usługa roamingu w Premium Mobile (polski rodzimy operator GSM) od pewnego czasu jest domyślnie aktywna. Uwaga – jeżeli podpisywałeś umowę z tym wirtualnym operatorem komórkowym przed 05.05.2020 r., to roaming nie jest domyślnie aktywny.

Roaming w Premium Mobile możesz aktywować przez Konto Klienta, mailowo, Dział Obsługi Klienta 2999 (z telefonu Premium Mobile – 0,29 zł/min), +48 222 300 999 lub +48 722 792 999 (koszt połączenia zgodny z posiadaną taryfą), a nawet przez Facebook Messenger!

Ważne – po przekroczeniu granicy Twój telefon powinien automatycznie połączyć się z siecią komórkową. Wówczas otrzymasz wiadomość SMS z podstawowymi informacjami, w tym o kosztach roamingu w danej lokalizacji. Jeżeli z jakiegoś połączenie automatyczne się nie uda, to włącz i wyłącz tryb samolotowy lub ręcznie wybierz w ustawieniach telefonu/smartfona zagranicznego operatora dostępnego w danej lokalizacji.

Uwaga! Ta wirtualna sieć komórkowa nie zapewnia darmowego roamingu zagranicznego (RLAH)!

Zobacz więcej: roaming Premium Mobile.

Jak włączyć roaming w nju mobile?

Przykładowa oferta nju mobile:

Aktywacja usługi roamingu w nju mobile jest bezpłatna.

Zrobisz to np. w swoim koncie na njumobile.pl w zakładce „usługi”. Możesz też zlecić aktywację usługi przez formularz kontaktowy (zlecenie -> pozostałe zmiany na koncie) lub dzwoniąc do Automatycznego Biura Obsługi Klienta dostępnego pod numerem *620 (należy postępować zgodnie z komunikatami lektora).

Jeżeli jednak wolisz porozmawiać z żywym konsultantem, wybierz numer *610 (z telefonów komórkowych) lub 690 610 610 (z telefonów stacjonarnych). Aktywacja roamingu w nju mobile jest bezpłatna i powinna działać od razu po jej włączeniu.

Ważne – aby usługa roamingu działała poprawnie, po przekroczeniu granicy wyłącz i następnie włącz swój telefon komórkowy.

Zobacz więcej: roaming w nju mobile.

Jak włączyć roaming w Plushu?

Przykładowa oferta Plusha:

Plush to submarka sieci komórkowej Plus (podobnie jak np. nju mobile należy do Orange Polska). W przypadku abonamentu Plusha usługi roamingu powinny być już aktywne. Jak je jednak włączyć w przypadku prepaidu, a więc oferty na kartę?

To bardzo proste – aktywację roamingu wykonasz przy pomocy specjalnego kodu *101*11*01#. Aby wyłączyć roaming w swoim telefonie, użyj kodu *101*00*01#. Aby sprawdzić status posiadanej usługi, wybierz *101#. To bardzo proste!

Zobacz więcej: roaming w Plushu.

Jak włączyć roaming w lajt mobile?

Przykładowa oferta lajt mobile:

W wirtualnej sieci lajt mobile roaming głosowy jest aktywowany automatycznie na karcie SIM. Jeżeli z jakiegoś powodu nie działa, trzeba go aktywować dzwoniąc do BOK (lub pisząc do niego na adres [email protected]) lub w Panelu Klienta (zakładka Usługi).

Gotowe!

Zobacz więcej: Roaming w lajt mobile.

Jak włączyć roaming w telefonie? Podsumowanie

Jak włączyć roaming w telefonie komórkowym? Jak sam widzisz, roaming zagraniczny aktywuje się w różny sposób w zależności od operatora. W wielu przypadkach usługa roamingu jest domyślnie aktywna – dotyczy to zwłaszcza abonamentów komórkowych (większość kart SIM).

Niemniej jednak przed planowanym wyjazdem do innego kraju warto upewnić się, czy na swojej karcie SIM/taryfie posiadasz aktywną opcję roamingu. W razie ewentualnych problemów zawsze łatwiej i lepiej jest załatwić tę kwestię będąc jeszcze w Polsce. Nie zostawiaj włączenie roamingu GB i innych usług telekomunikacyjnych na ostatnią chwilę! Sprawdzenie ustawień telefonu i roamingu możesz zrobić na spokojnie jeszcze przed wyjazdem.

Miej też na uwadze fakt, że zapewniony bezpłatny roaming wcale nie oznacza, że nie musisz się liczyć z żadnymi dodatkowymi kosztami. Jeżeli będziesz „przesadzał”, przykładowo spędzał wiele miesięcy z rzędu za granicą, Twój operator komórkowy zacznie naliczać dopłaty do roamingu!

Najpopularniejsze smartfony w 2024 roku:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (10 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia mgr inż. inżynierii środowiska. Miłośnik natury, historii, muzyki rockowej i gier komputerowych (w szczególności strategii i cRPG). W Komórkomacie od początku jego istnienia, odpowiedzialny głównie za dział Promocje oraz Poradniki.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: