Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak sprawdzić model telefonu?

zdjęcie przedstawiające w zbliżeniu tylną obudowę telefonu Huawei z nazwą modelu

Nie wiesz jak sprawdzić model telefonu? Potrzebujesz tej informacji, bo np. chcesz kupić nową ładowarkę, a nie jesteś pewny mocy ładowania swojego akumulatora? Dokładny model telefonu sprawdzisz na kilka sprawdzonych sposobów.

Jak sprawdzić model smartfona – wstęp

Telefony mogą nazywać się bardzo podobnie, ale mogą mieć pewne różnice. Wiele modeli poszczególnych producentów nazwano niemal tak samo, a i tak w poszczególnych sklepach ich nazwy mogą być wymieszane. Czy ten egzemplarz wspiera 5G, czy nie? Nierzadko spotykamy się z pomieszaniem w stylu:

  • Telefon X 5G (oficjalna nazwa), czasami spotykany pod nazwą Telefon X
  • Telefon X 4G (oficjalna nazwa), czasami spotykany pod nazwą Telefon X

I właśnie dlatego nie wiadomo, czy brak „5G” w nazwie oznacza, że komuś nie chciało się jej dopisać, a dany smartfon wspiera sieci najnowszej generacji, czy może ma tylko 4G/4G LTE i stąd braku informacji o 5G. Problem ten widoczny jest np. u Samsunga Galaxy S20 FE 5G i Samsunga Galaxy S20 FE z łącznością LTE. Już na pierwszy rzut oka widać, że mogą występować podobne nazwy (niemal) tego samego modelu telefonu. Niemal, gdyż w telefonach tych występują istotne różnice.

Podobna sytuacja może mieć miejsce z baterią i ładowaniem – np. niektóre modele realme wyglądają tak samo i są tak samo nazwane, ale jedne mają mniej pojemne ogniwa, ale za to szybsze ładowanie i vice versa (np. realme GT Neo3).

Podobnie wygląda sytuacja z Dual SIM/Single SIM.

Aby uniknąć pomyłki, warto sprawdzić z jakim modelem dokładnie ma się do czynienia. Jak to zrobić? Jaki model posiadamy?

Jak sprawdzić model telefonu Samsung?

Jak można zidentyfikować dokładny model smartfona w przypadku Samsungów Galaxy? Można tego dokonać na kilka sposobów.

Taka informacja z całą pewnością będzie umieszczona na oryginalnym pudełku oraz w instrukcji obsługi. Na przykładzie powyższych modeli Galaxy S20 FE, model bez 4G nazywa się SM-G785F, a z modułem 5G – SM-G781B, SM-G781N, SM-G781U lub SM-G781V. Oprócz nazwy modelu (numer modelu) znajdziesz też numer serii.

Jeżeli nie dysponujesz pudełkiem i/lub instrukcją, wejdź w ustawienia telefonu:

Menu -> Ustawienia -> Informacje o telefonie -> Nazwa urządzenia

Gotowe! Wiesz już, z jakim dokładnie modelem masz na 100% do czynienia.

Jeszcze jest jeden sposób, aby poznać model swojego Samsunga, tym razem bardziej oldschoolowy. Jeżeli masz bardzo starego Samsunga, to możesz otworzyć tylną klapkę i wyjąć baterię – jego nazwa będzie umieszczona na naklejce pod akumulatorem.

Jak sprawdzić model telefonu Huawei?

Z telefonami marki Huawei jest jeszcze prościej. Dlaczego?

Smartfony tego chińskiego producenta mają (najczęściej) napisaną dokładną nazwę modelu na tylnej obudowie, zazwyczaj bardzo drobnym drukiem przy nazwie producenta „HUAWEI”. Na przykładzie eksflagowego Huaweia P30, jest to model ELE-L29.

Minusem tego rozwiązania jest… kwestia estetyczna. Nie każdemu mogą podobać się dodatkowe napisy „zdobiące” plecki smartfona. Dla innych nie ma to jednak znaczenia, bo np. posiadają odpowiednie etui (zobacz etui na telefon komórkowy).

Naturalnie ta sama nazwa modelu będzie też umieszczona na pudełku Huawei i w instrukcji obsługi telefonu. Jeżeli jednak nie masz dokumentów, a tylna obudowa jest np. poniszczona czy zarysowana, a nazwa modelu smartfona przez to nieczytelna, zawsze możesz sprawdzić model telefonu Huawei w ustawieniach smartfona.

Menu -> Ustawienia -> Informacje o urządzeniu -> Model

screen z telefonu Huawei P30 pokazujący menu w ustawieniach z nazwą telefonu

Gotowe!

Jak sprawdzić model telefonu Xiaomi?

Także u innego producenta z Kraju Środka, mianowicie Xiaomi, możesz szybko i łatwo sprawdzić model telefonu grzebiąc w ustawieniach urządzenia. Ścieżka dostępu powinna wyglądać tak lub bardzo podobnie (poszczególne nazwy kroków mogą nieco różnić się w zależności od modelu telefonu, wersji Androida lub nakładki MIUI):

Menu -> Ustawienia -> Informacje o telefonie -> Nazwa urządzenia

Sprawdzenie modelu telefonu – podsumowanie

Jak widać sprawdzenie dokładnego modelu urządzenia jest bardzo łatwe. Można go sprawdzić na kilka sposobów, choć np. przez nierozbieralne obudowy 99% dzisiejszych smartfonów, jeden ze sposobów jest dziś praktycznie bezużyteczny.

Zawsze jednak możesz sprawdzić dokładny model w ustawieniach telefonu lub w jego dokumentacji i na pudełku. Czasami (np. Huawei) producent podaje nazwę modelu „na tacy”, a dokładnie na tylnej obudowie.

Dokładny model urządzenia może potwierdzić (lub zanegować):

  • łączność 5G
  • slot Dual SIM
  • pojemność baterii i moc ładowania

Najpopularniejsze telefony komórkowe w 2024:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Dokładnie sprawdź dokumentację techniczną. Konkretny model (numer kodowy modelu) znajdziesz też w ustawieniach urządzenia, a czasami nawet na... obudowie.

Niekoniecznie! Często ten sam model może występować w wersji globalnej i w innej na dane kraje. Przykładowo: Samsung Galaxy S24 w wersji na Europę ma Exynosa 2400, a w wariancie na USA - procesor Snapdragon 8 Gen 3. To znaczące różnice!

Z tym też jest pewien problem. Niektórzy producenci podkreślają fakt, że niektóre modele mają łączność 5G poprzez dodanie "5G" do nazwy telefonu. Inne z kolei przyjmują to jako standard, a dla odróżnienia dołączają "4G" do tańszych smartfonów z łącznością LTE.

star ocena
5/5 - (5 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: