Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Apple Vision Pro – efektowne, ale niezbyt efektywne gogle VR?

grafika firmy Apple przedstawiająca gogle Apple Vision Pro założone na twarz Amerykanki

Do sprzedaży w USA trafiły gogle Apple Vision Pro, które zostały ogłoszone jeszcze w zeszłym roku. To nie tyle „zabawkowe” gogle VR, a komputer w wirtualnej rzeczywistości. Według Amerykanów ma to być rewolucja, być może na miarę iPhone’a. Czy rzeczywiście? Co wiemy o Apple Vision Pro? Jakie są zalety oraz wady tego rozwiązania?

Apple VR – wprowadzenie

Amerykański Apple jeszcze w 2023 zaprezentował światu swoje gogle VR Apple Vision Pro, ale na ich premierę na rynku trzeba było czekać do początku bieżącego roku. Teraz są one dostępne – a jakże – w Stanach Zjednoczonych. Cena nie zachwyca: zostały bowiem wycenione na aż 3999 dolarów!

@highsnobiety fashion mfs already wearing the apple vision pro around soho 🚶 #apple #applevisionpro ♬ original sound – highsnobiety

Czym tak naprawdę jest Apple Vision Pro?

Apple Vision Pro – specyfikacja

grafika firmy Apple przedstawiająca gogle Apple Vision Pro z profilu

Apple Vision Pro jest innowacyjnym urządzeniem typu spatial computer (komputer przestrzenny) łączącym cyfrową zawartość z fizycznym i realnym światem. Google te zostały zaprojektowane, aby zapewnić użytkownikom niezwykle realistyczne doświadczenia zarówno w pracy, jak i w domu. Mogą służyć np. do wideokonferencji, gier wideo czy oglądania filmów. Do czegokolwiek chcesz!

Oto kilka kluczowych informacji na temat gogli Vision Pro:

Wysoka rozdzielczość i wydajność: gogle Apple wykorzystuje system wyświetlania o b. dużej rozdzielczości (3660 na 3200 pix) zawierający aż 23 miliony pikseli na dwóch wyświetlaczach typu OLED. Każdy z nich jest wielkości znaczka pocztowego, co zapewnia wyjątkową ostrość i klarowność obrazu.

Zaawansowany dźwięk przestrzenny: Vision Pro posiada zaawansowany system dźwięku przestrzennego. Dwa osobne głośniki audio umieszczone w każdym module audio dostarczają spersonalizowanego dźwięku przestrzennego, dostosowanego do geometrii głowy i ucha użytkownika.

Interaktywność i kontrola: urządzenie oferuje zaawansowany system śledzenia ruchu oczu, który wykorzystuje szybkie kamery i pierścień diod LED. Apple Vision Pro jest obsługiwane przez unikalne połączenie dwóch procesorów firmy Apple: M2 dla niezrównanej wydajności i nowego R1 do przetwarzania wejść z 12 kamer, 5 sensorów i 6 mikrofonów. Niesamowite!

Prywatność i bezpieczeństwo: sprzęt opiera się na silnych fundamentach prywatności i bezpieczeństwa. To nie dziwne, gdyż amerykański koncern znany jest z bardzo efektywnych systemów zabezpieczeń na różnych swoich urządzeniach. System Optic ID służy do bezpiecznej autentykacji użytkownika, a dane z kamer i innych sensorów są przetwarzane na poziomie systemu.

Cena i dostępność: jak już wcześniej wspomniano, gogle Vision Pro są dostępne w cenie 3499 dolarów USD. Urządzenie zostało wprowadzone na rynek w USA na początku bieżącego roku.

Do czego służy Apple Vision Pro?

W przeciwieństwie do większości gogli VR służących do zabawy/gier komputerowych, Vision Pro od Apple’a to cały przestrzenny komputer zakładany na twarzy użytkownika! To od Ciebie zależy, czy chcesz mieć trzymać przed sobą ikony aplikacji służbowych, po prawej katalogi z prywatną zawartością (zdjęcia, filmy, muzyka itp.), a po lewej jeszcze inne pliki. Twoje dane, Twoja wirtualna rzeczywistość!

grafika firmy Apple przedstawiająca wirtualne możliwości gogli Apple Vision Pro

Wygląda to trochę tak, jakbyś zanurzył się w dysku swojego komputera osobistego. Co ciekawe, gogle Vision Pro pozbawione są jakichkolwiek kontrolerów! Wystarczą ruchy i gesty dłoni oraz palców – w wirtualnym świecie „klikniesz” dokładnie tę ikonę czy button, na którego właśnie patrzysz. Trzeba przyznać, że technologia i cały sprzęt Apple jest niezwykle zaawansowany.

Jest to też pierwsza nowość amerykańskiego producenta od 2015 roku, kiedy to zadebiutował pierwszy zegarek Apple Watch. Czuć powiew świeżości, ale czy przyszłość rzeczywiście należy do Vision Pro? Czy urządzenie to zrewolucjonizuje komputery?

Z jednej strony, Apple udostępnia cały sklep z aplikacjami współpracującymi z Vision Pro, a co najważniejsze, gogle te obsługują apki z iPhone’a czy iPada. Jest jednak problem z programami największych zewnętrznych deweloperów. Brakuje choćby aplikacji i usług Google, a także największych social mediów – przykładowo Facebooka i Instagrama. Wszystko to sprawia, że przestrzenny komputer Apple’a wydaje się być wypatroszony z części narzędzi dostępnych na każdym innym tradycyjnym komputerze Mac czy PC.

grafika firmy Apple przedstawiająca gesty w goglach Apple Vision Pro

Scalając się z komputerem w postaci gogli Apple, wcale nie przyspieszymy swojej pracy na komputerze. Wirtualna klawiatura nie jest tak wygodna na dłuższą metę niż tradycyjna QWERTY z fizycznymi klawiszami. Sprzęt cierpi również na niezbyt wydajny akumulator, który wystarcza na tylko kilka godzin pracy bez konieczności ładowania.

Apple Vision Pro – kiedy w Polsce?

Od premiery gogli Vision Pro minęło jednak niewiele czasu, a więc pewnie biblioteka dostępnych aplikacji i programów będzie stopniowo rozszerzana. A czy za jakiś czas ich cena spadnie? Znając politykę amerykańskiego giganta, nie ma co liczyć na drastyczne obniżki czy spadek wartości.

W chwili premiery gogli VR od Apple’a ich cena została ustalona na 3499 dolarów amerykańskich. Patrząc na dzisiejszy kurs (stan na 09.02.2024) daje to nieco ponad 14000 złotych! Jeżeli jednak założymy, że Apple wprowadzili je do polskiej dystrybucji już jutro, to oficjalna cena będzie zapewne bliższa 20000 zł. Niestety jesteśmy krajem, gdzie wszelkiego rodzaju nowości zawsze są wyżej wycenione niż na Zachodzie.

Czy warto kupić gogle Apple Vision Pro? Jeżeli jesteś wielkim fanem firmy Apple – i przy okazji lubisz wszelkiego rodzaju nowinki technologiczne, no i masz bardzo dużo pieniążków – to dlaczego nie! Technologia ta jest jednak dość eksperymentalna. Czy Apple wyprzedził swoimi goglami swoje czasy? A może jesteśmy świadkami nadejścia nowej ery komputerów domowych? Nie da się ukryć, że gogle od Apple jeszcze parę lat temu mogły zaistnieć tylko w filmach sci-fi!

Zalety Apple Vision Pro:

  • innowacyjność
  • dokładna i intuicyjna kontrola
  • wysoka rozdzielczość obrazu
  • technologia przyszłości?
  • jakość wykonania
  • wysoka jakość dźwięku

Wady Apple Vision Pro:

  • przytłaczająca cena
  • brak wielu aplikacji i programów innych firm niż Apple
  • pracę szybciej wykonasz na zwykłym komputerze
  • czas pracy akumulatora

Najpopularniejsze (tradycyjne) komputery Apple Mac w 2024 roku:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Apple Vision Pro to nie tyle "zwykłe" gogle wirtualnej rzeczywistości VR, co cały wirtualny komputer przestrzenny. Jest on obsługiwany za pomocą gestów bez żadnych dodatkowych kontrolerów.

Apple Vision Pro może służyć nie tylko do gier i zabawy czy oglądania filmów, ale i do codziennej pracy jak każdy inny standardowy komputer.

Gogle Apple Vision Pro nie są jeszcze dostępne w oficjalnej polskiej dystrybucji. Należy jednak spodziewać się naprawdę znacznej ceny, gdyż w USA ich koszt w chwili premiery wynosił 3999 USD. Cena Apple Vision Pro w Polsce będzie więc wynosić kilkanaście tysięcy złotych.

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.