Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak dbać o baterię iPhone?

dbanie o baterię iPhone

Na dobrą kondycję i żywotność baterii w iPhone wpływa kilka czynników. Praktycznie wszystkie zależą od Ciebie – jako użytkownik i właściciel swojego iPhone’a masz wpływ na pracę urządzenia, ładowanie baterii i różnego rodzaju przeciążenia. Jak dbać o baterię iPhone niezależnie od generacji urządzenia?

Wydajność baterii w iPhone – wstęp

jak sprawdzić kondycję baterii iPhone

Smartfony amerykańskiego producenta nie są znane z pojemnych ogniw. Pojemność baterii rzadko przekracza 4000 mAh(!), a jak już, to jedynie w nowszych generacjach. Mimo to ich właściciele nie zawsze narzekają na słabe trzymanie energii w akumulatorze.

Wpływ na to ma z pewnością optymalizacja pracy baterii, system iOS, ale i dobre praktyki użytkowników. To właśnie umiejętne obchodzenie się ze sprzętem umożliwi wydłużenie żywotności baterii w iPhone.

Wg Apple ogniwa w iPhonie wytrzymują ok. 500-600 cykli ładowania baterii. Jej pojemność spada po tym czasie oczywiście nie do 0, ale do 80%. Czy 500-600 cykli to dużo czy mało? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz nieco niżej.

Kondycja baterii iPhone – na co nie masz wpływu?

pojemność baterii iPhone 15 Pro

Możesz dbać o baterię w różny sposób, ale jej rodzaj (typ) i fabryczna pojemność nie są zależne od Ciebie.

Rodzaj ogniwa

Znakomita większość iPhonów ma ogniwa typu Li-Ion (litowo-jonowe) zamiast Li-Po (litowo-polimerowe). Są one bardziej wytrzymałe, ale trzeba przyznać, że Apple nie dba przesadnie o ich pojemność, o czym nieco dalej.

Pojemność baterii

Niektóre najnowsze iPhony z 2023 roku mają już ogniwa Li-Ion o pojemności niemal 5000 mAh, jednak znakomita większość modeli ma akumulator o pojemności około 3000 mAh lub więcej. W przypadku Androida najczęściej spotykaną wartością wśród nowo wydawanych modeli to 5000 mAh. Widać wyraźną przepaść! Inni producenci stawiają jednak mocniej na ogniwa Li-Po, których charakterystyka jest nieco inna.

Amerykański producent zaleca wymianę baterii, gdy jej kondycja spadnie poniżej poziomu 80%, a więc po ok. 500-600 cyklach ładowania. Na szczęście możesz bardzo łatwo sprawdzić kondycję baterii iPhone.

Oto 10 modeli iPhone’a z największą pojemnością akumulatora Li-Ion w 2024 roku:

  • iPhone 14 – 3279 mAh
  • iPhone 15 Pro – 3650 mAh
  • iPhone 12 Pro Max – 3687 mAh
  • iPhone 15 – 3877 mAh
  • iPhone 11 Pro Max – 3969 mAh
  • iPhone 14 Pro Max – 4322 mAh
  • iPhone 14 Plus – 4325 mAh
  • iPhone 13 Pro Max – 4352 mAh
  • iPhone 15 Pro Max – 4852 mAh
  • iPhone 15 Plus – 4912 mAh

Kondycja baterii iPhone – jak sprawdzić

Kondycja baterii iPhone – na co masz wpływ?

kondycja baterii iPhone

Nie masz wpływu ani na rodzaj ogniwa, ani na jego pojemność. Kupując dany model iPhone’a jesteś skazany na taką, a nie inną baterię. Producent daje jednak możliwość wyboru – naturalnie – koloru obudowy, a także wersji pamięciowej. Większość iPhonów występuje z dyskami o różnych wielkościach.

Jest jednak kilka rzeczy, na które masz jak najbardziej wpływ.

Prawidłowe ładowanie baterii

Prawidłowe ładowanie akumulatora znacząco wpływa na żywotność baterii. Zwłaszcza w przypadku iPhone’a i jego Li-Ion. Dlaczego?

Baterie litowo-jonowe mają większą gęstość od ich odpowiedników Li-Po. Większa gęstość to większa wydajność baterii przy zachowaniu niższej masy. Jak zauważa Apple, pojedynczy cykl ładowania baterii swoich urządzeń można przeciągnąć na kilka dni! Jeżeli więc zakładasz, że będziesz ładował iPhone’a codziennie, to nie jest powiedziane, że akumulator Li-Ion będzie do wymiany po jakiś 500-600 dniach, a więc po ok. 1,5 roku! Jak dobrze się postarasz, to możesz zamknąć pojedynczy cykl ładowania baterii w przeciągu 3 czy 4 dni.

Zoptymalizowane ładowanie baterii w iPhone jest bardzo ważne dla jej kondycji!

Jak poprawnie ładować smartfona

Tryb oszczędzania energii

W jaki sposób możesz oszczędzać energię, a więc dbać o kondycję baterii swojego urządzenia?

W tym celu włącz tryb oszczędzania energii w swoim telefonie iPhone na noc. Za dnia również możesz zadbać o żywotność baterii Li-Ion. Wystarczy wyłączyć niepotrzebne funkcje, jak transmisję danych (jeżeli nie korzystasz z Internetu), lokalizację czy Bluetooth. Po co mieć włączony BT, skoro np. Twój Apple Watch nie jest sparowany, albo w ogóle go nie posiadasz?

Zawsze możesz też zmniejszyć jasność ekranu lub – co lepiej – ustawić automatyczny poziom regulacji poziomu jasności, który zależy od oświetlenia otoczenia. Nie tylko bateria iPhone’a będzie zadowolona, Twoje oczy również! Tryb ochrony wzroku jest tu jak najbardziej na miejscu.

Unikaj ekstremalnych temperatur

Optymalną pracę baterii można zaobserwować w „normalnej” temperaturze pokojowej. Nie ulega wątpliwości, że wysokie temperatury mogą przyczyniać się do przegrzewania urządzenia i mieć fatalny wpływ na kondycję baterii. Zresztą lepiej unikać nie tylko wysokich temperatur, ale też niskich i ich szybkich i nagłych wahań.

Twój iPhone szybko się nagrzewa? Może to zwiastować problemy z akumulatorem! Zobacz na jej kondycję w ustawieniach – możliwe, że czas już na nową baterię do Twojego telefonu.

Aplikacje drenujące baterię

Niektóre aplikacje zużywają najwięcej energii, a – jak na ironię – najrzadziej z nich korzystasz. Odinstaluj je lub chociaż wyłącz ich działanie w ustawieniach telefonu.

Jeżeli okaże się, że żadna aplikacja nie drenuje nadmiernie baterii, a wcale zbyt często nie korzystasz z telefonu, to konieczna może być wymiana baterii w Twoim iPhonie. Wysokość kosztów całej operacji możesz sprawdzić w poniższym artykule.

Wymiana baterii iPhone. Ile kosztuje

Żywotność baterii iPhone – podsumowanie

jak wymienić baterię w iPhone

Kondycja baterii każdego telefonu komórkowego – w tym iPhone’a – jest bardzo ważna. Im bardziej sprawne ogniwo, tym większa żywotność baterii i dłuższy czas pracy bez konieczności ładowania. A na tym Ci chyba bardzo zależy!

Dbaj więc o kondycję baterii, a Twój iPhone odwdzięczy się dłuższym działaniem. Wyłącz niepotrzebne aplikacje działające w tle i funkcje, unikaj skrajnych temperatur, pilnuj optymalnego ładowania, a gdy telefon sygnalizuje niski poziom naładowania baterii, włącz tryb oszczędzania energii. Nie dopuszczaj do całkowitego rozładowania baterii!

Najpopularniejsze telefony iPhone 2024:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (3 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: