Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak sprawdzić numer IMEI telefonu?

Sprawdzenie numeru IMEI telefonu

Ostatnia aktualizacja: 2023-07-21

Jak sprawdzić numer IMEI? Każdy smartfon posiada unikatowy numer o nazwie IMEI (ang. International Mobile Equipment Identity) pozwalający zidentyfikować urządzenie przez producenta np. dokonując niezbędnych aktualizacji. Innym ważnym aspektem jest funkcja zabezpieczająca w razie zagubienia lub kradzieży.

Poniżej prezentujemy dwa sposoby sprawdzenia tego numeru – fizyczny oraz programowy. Czym się od siebie różnią?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2023.


Jak sprawdzić numer IMEI fizycznie?

Jak sprawdzić IMEI? To całkiem proste. Trzeba tylko pamiętać, że IMEI to nie to samo, co numer seryjny! Majągo wszystkie urządzenia mobilne.

Jak już wspomniano na wstępie, za pomocą numeru IMEI można znaleźć i zablokować telefon, który padł ofiarą kradzieży. Dlatego też jest on taki ważny dla prawowitego właściciela urządzenia.

W zależności od posiadanego smartfona numer IMEI znajduje się w różnych miejscach obudowy. Gdzie szukać tego numeru? Jak można go łatwo i szybko zlokalizować?

Często producent umieszcza go na wymiennej baterii urządzenia. Poniższy obrazek prezentuje lokalizację w przypadku dawnych telefonów marki Nokia:

gdzie znaleźć numer IMEI

Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że obecne smartfony w 99% przypadków nie mają wyjmowanego akumulatora, nie znajdziesz tam więc numeru IMEI. Sposób ten dotyczy więc raczej starszych konstrukcji. Jeszcze inaczej jest w przypadku starszych iPhone’ów. Jak sprawdzić numer IMEI w telefonach amerykańskiego producenta?

Wiele zależy od modelu iPhone’a. Przykładowo, iPhone serii 5 posiada nadrukowany numer IMEI z tyłu obudowy:

gdzie znaleźć numer IMEI

Sprawdzenie IMEI w iPhone 3, 3G, 3GS, 4 i 4S jest bardziej skomplikowane – numer IMEI znajduje się na zewnętrznej części slotu na kartę SIM z boku/z góry smartfona:

iPhone

Uwaga – wiele innych telefonów ma Dual SIM. Zasada sprawdzania numeru IMEI jest jednak taka sama, ale nie oznacza to, że na tacce na kartę znajdziesz pożądany numer.

Ostatnim, a zarazem najprostszym sposobem na sprawdzenie IMEI jest sięgnięcie po oryginalne opakowanie ze smartfona. Pożądany ciąg cyfr znajduje się na tabliczce znamionowej, tuż pod kodem kreskowym.

Co jednak, gdy nie możesz nigdzie znaleźć IMEI „namacalnie”? Jak sprawdzić numer IMEI telefonu, jeżeli nie możesz go znaleźć?


Jak sprawdzić numer IMEI (programowe)?

Aby wyświetlić numer IMEI na każdym smartfonie należy otworzyć kontakty, wpisać poniższy kod i zatwierdzić słuchawką połączenia:

*#06#

Nowsze telefony komórkowe/smartfony w tym przypadku pokażą również:

  • IMEI1
  • IMEI2
  • SN
  • kod kreskowy urządzenia

Sprawdzenie IMEI – czy w każdym telefonie tak samo?

Niekoniecznie! Posiadacze telefonów komórkowych z zainstalowanym Androidem na pokładzie mogą poszperać w ustawieniach telefonu, tj. Ustawienia -> O telefonie -> Status.

Uwaga! Nazwa ścieżki dostępu może się nieco różnić w zależności od marki czy modelu smartfona. Na rynku jest wiele różnych wersji Androida, a każda z nich może mieć jeszcze dodatkowo nałożony interfejs producenta (np. MIUI w Xiaomi, One UI w Samsungu, EMUI w Huawei itd.).

Jak sprawdzić numer IMEI – podsumowanie

Numer IMEI telefonu (z angielskiego terminu International Mobile Equipment Identity) można sprawdzić bardzo łatwo i to na kilka sprawdzonych sposobów. Zostały one wyjaśnione w naszym artykule.

Gdzie można fizycznie znaleźć i sprawdzić IMEI telefonu?

  • na fabrycznym opakowaniu telefonu lub smartfona
  • na karcie gwarancyjnej telefonu lub smartfona
  • na baterii (w starszych telefonach z Androidem)
  • na slocie na kartę SIM (w najstarszych iPhone’ach)
  • na tylnej obudowie (w starszych iPhone’ach)

Możesz też sprawdzić numer IMEI telefonu w systemie operacyjnym swojego telefonu komórkowego. Każdy sposób jest dobry!

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

4.2/5 - (249 votes)
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Witam chciałam zapytać dlaczego w zakupionym telefonie iphon dr nie działa siec

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów