Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Według sondy przeprowadzonej na 881 zawodowych fotografach przez firmę Suite48Analytics – 36% ankietowanych twierdzi, że nawet połowę profesjonalnych zdjęć wykonują przy pomocy smartfonów z systemem iOS (86%) i Android (14% ankietowanych). Zatem jeśli jakość aparatów w telefonach dotykowych spełnia oczekiwania niemal 40% wykwalifikowanych fotografów – solidne skanowanie dokumentów jest możliwe przy użyciu większości popularnych smartfonów średniej klasy. Jak skanować dokumenty telefonem?

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego prawidłowe oświetlenie przed rozpoczęciem skanowania jest ważne?
 • W co są wyposażone dedykowane aplikacje umożliwiające skanowanie?
 • Na co zwrócić uwagę podczas kadrowania dokumentów?
 • Jakie tryby oferują poszczególne programy?
 • Na co zwrócić uwagę po wykonaniu zdjęcia?
 • Co zrobić po zakończonym skanowaniu?
 • Jakie aplikacje do skanowania telefonem warto wypróbować?

Spis treści:


Na rynku istnieją dziesiątki aplikacji umożliwiających skanowanie m.in. dokumentów, paragonów, umów, rachunków oraz formularzy. W zależności od rodzaju, programy oferują wysyłanie dokumentów e-mailem, tworzenie kopii zapasowych w chmurze oraz konwertowanie plików do najpopularniejszych rozszerzeń (np. PDF, JPEG). Jednak przed rozpoczęciem działań należy wybrać odpowiednią aplikację i dowiedzieć się jak poprawnie skanować dokumenty telefonem.

Krok 1 – zadbaj o dobre oświetlenie

Dokumenty powinny leżeć na równej, niezabrudzonej i prawidłowo oświetlonej powierzchni. Warto postarać się o jasne otoczenie oświetlane naturalnym światłem lub lampą bezcieniową. Pomimo tego, że programy zazwyczaj automatycznie wykrywają obiekt – należy zadbać o odpowiednie warunki w pomieszczeniu.

Krok 2 – wykorzystaj dedykowane aplikacje

Do wykonania skanu zdjęcia powinno się wykorzystać dedykowane aplikacje umożliwiające wybranie różnych persetów kolorów, aby pliki były bardziej czytelne. Warto również zastanowić się nad programami zezwalającymi na drukowanie plików w chmurze (np. Dropbox, Google Drive, OneDrive), a co najważniejsze – eksportowanie ich do PDF lub JPEG. Większość renomowanych aplikacji wyposażona jest w m.in.:

 • czytnik kodów QR
 • eksport plików do PDF lub JPEG
 • obsługę OCR
 • edycję obrazów
 • możliwość bezpośredniego udostępnienia pliku z poziomu wybranego programu

Oczywiście, istnieją darmowe i płatne wersje poszczególnych programów, jednak można zawsze skorzystać z niewymagającego opłat skanera Microsoft, Google lub Adobe (spis dedykowanych aplikacji znajduje się na końcu artykułu).

Krok 3 – zadbaj o prawidłowe wykadrowanie dokumentów

Aby zdjęcie było prawidłowo wykadrowane, należy wykonać je od góry z pozycji stojącej, trzymając telefon równolegle do kartki. Warto również sprawdzić, czy cień ręki lub telefonu nie odbija się na dokumencie.

Krok 4 – wybierz tryb (np. dokument, tablica, wizytówka)

W większości aplikacji domyślny tryb to „zdjęcie”. Jednak w zależności od potrzeb, można wybrać „dokument” umożliwiający automatyczne wychwycenie pisma i zrobienie zdjęcia na czarnobiałym tle. Oprócz tego dostępna jest również opcja „wizytówka” importująca dane bezpośrednio ze skanowanego elementu do książki kontaktów w telefonie. Poszczególne programy oferują różne tryby, które warto przetestować i w razie potrzeby wykorzystać.

Krok 5 – zrób zdjęcie i dokonaj niezbędnych korekt

Telefony z najlepszym aparatem ->

Kliknięcie odpowiedniego przycisku umożliwi wykonanie pierwszego skanu. W tym momencie należy zwrócić uwagę na kontrast oraz odpowiednie ułożenie dokumentu. Jeśli występują nieprawidłowości – warto wykorzystać opcje modyfikacji kadru, obracania skanu, dopisywania niezbędnych informacji, rysowania po zdjęciu itd.

Krok 6 – wyślij lub wydrukuj skan

Po zeskanowaniu wybranych dokumentów, należy nadać nazwę i wskazać miejsca, gdzie program ma zapisać pliki (np. galeria). Następnie można użyć opcji druku lub wysyłki skanu do odpowiednich jednostek lub instytucji.

Spis dedykowanych aplikacji – konkretne przykłady

Odpowiednio dobrane aplikacje umożliwiają wykonywanie wysokiej jakości skanów bez konieczności posiadania urządzenia dysponującego najlepszymi parametrami. Programy od czołowych producentów (np. Microsoft, Google) wyróżniają się funkcjonalnością, eleganckim interfejsem, a nawet multiplatformowością (są dostępne m.in. na oprogramowaniu Windows, Android, iOS). Zatem, jakie aplikacje do skanowania warto wybrać? Konkretne przykłady

1. Microsoft Office Lens – aplikacja dla uczniów

Microsotf Office LensMicrosoft Office Lens wyróżnia się bezproblemowym skanowaniem dowolnego obszaru (np. biała lub czarna tablica, kartki samoprzylepne w różnych kolorach) oraz możliwością likwidacji zbędnych elementów (cienie, rozmycia).

Aplikacja od Microsoftu umożliwia również bezproblemowy transport zeskanowanych plików do każdego programu objętego pakietem Office. Wszystkie elementy można wysłać do OneNote lub OneDrive, a co więcej – zapisać je w formatach tj.:

 • PDF
 • Power Point
 • Word

Dodatkowym argumentem przemawiającym za skorzystaniem z aplikacji Microsoft Office Lens jest możliwość wyeksportowania wizytówki jako plik vcf (vCard). Jest to opcja szczególnie przydatna dla osób, które chcą importować i eksportować kontakty z książek adresowych.

2. CamScanner – intuicyjna aplikacja dostępna na Androidzie oraz iOS

Cam ScannerCamScanner jest znaną aplikacją oferującą skanowanie dokumentów w najwyższej jakości. Program umożliwia bezproblemowe wyostrzenie tekstu, przycięcie konturów, samodzielną regulację kontrastu oraz jasności.

Aplikacja w wersji darmowej wyróżnia się licznymi reklamami, uniemożliwia wysyłanie i pobieranie skanów bez znaków wodnych itd. Po zapłaceniu ok. 20 zł miesięcznie (przeliczając na złotówki) można kompleksowo obrabiać każdy dokument, a co najważniejsze – eksportować pliki do formatu PDF bez limitu.

3. Adobe Scan – popularny i wydajny program

Adobe Scan PDFAdobe Scan to w pełni darmowy program stworzony przez firmę, z którą wielu miało styczność podczas otwierania dokumentów PDF na komputerach i laptopach. Adobe Scan umożliwia korzystanie z większości niezbędnych funkcjonalności oferowanych przez CamScanner oraz Microsoft Office Lens.

Program jest wyposażony w opcję OCR (rozpoznawanie tekstu na zdjęciach), możliwość zmiany formularzy na interaktywne dokumenty (uzupełnianie pism bezpośrednio w aplikacji), a także w funkcjonalność identyfikującą poszczególne pliki (np. wizytówka, zdjęcie).

4. Google Camera (usługi Google Drive) – tylko podstawowe funkcjonalności

Google CameraGoogle Camera (usługi Google Drive) gwarantuje w pełni darmowe skanowanie dokumentów i przesyłanie ich za pomocą wiadomości e-mail.

Jest to dosyć ubogie oprogramowanie (mało funkcjonalności, niska rozdzielczość PDF) odbiegające pod kątem jakości od aplikacji Microsoftu oraz Adobe. Co więcej – nie wypada najlepiej nawet w porównaniu z bazowym programem występującym tylko na urządzeniach marki Apple (notatki iOS).

5. Clear Scanner, Fast Scanner, Doc Scanner – mniej popularne aplikacje warte uwagi

Clear Scanner, Fast Scanner i Doc Scanner to alternatywy dla Microsoft Office Lens, Adobe Scan oraz Google Camera. Występują w płatnych oraz darmowych wersjach i są wyposażone w większość funkcjonalności, które posiadają opisane w powyższym zestawieniu programy.

Jak skanować dokumenty telefonem? Praktyczne porady – podsumowanie

Aby poprawnie zeskanować dokumenty telefonem warto zadbać o ich dobre oświetlenie i wykadrowanie. Następnie należy zainstalować dedykowaną aplikację, zrobić zdjęcie, dokonać najpotrzebniejszych korekt i wysłać lub wydrukować skan.

Program do skanowania powinno się wybrać na podstawie własnych potrzeb. W ofercie polskich producentów dostępne są darmowe aplikacje nieodbiegające w żaden sposób od płatnych odpowiedników, jednak w celu podjęcia ostatecznej decyzji należy przeanalizować plusy i minusy rozwiązań omówionych w naszym artykule.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
 • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

Dodaj komentarz

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów