Kody PIN i PUK to ostatnie zabezpieczenia twojego telefonu przed niechcianym logowaniem. Istnieje kilka sposobów na ich odzyskanie. Sprawdzamy, jak to zrobić i z kim się skontaktować, aby odblokować telefon.
Z kodami PIN i PUK zwykle nie ma problemu, prawdę powiedziawszy najczęściej się nawet o nich nie pamięta, a przypominamy sobie je… gdy są nam potrzebne. Wtedy pojawia się problem, bo owe kody trzeba sobie przypomnieć.
Spis treści:
- Co to jest kod PIN?
- Co to jest kod PUK?
- Jak odzyskać kod PUK w Orange?
- Jak odzyskać kod PUK w Play?
- Jak odzyskać kod PUK w T-Mobile?
- Jak odzyskać kod PUK w Plus?
- Jak odzyskać kod PUK w innych sieciach?
Co to jest kod PIN?
Kod PIN to nic innego, jak zabezpieczenie naszej karty SIM przed niepowołanymi osobami. Przy włożeniu jej do telefonu, ten zapyta Cię właśnie o kod PIN. Znaleźć możesz go na plastikowym opakowaniu, z którego wyjąłeś kartę, często pod zdrapką, co ważne, każdy telefon na przypisany indywidualny kod, nie powinno się więc zdarzyć, aby dwa urządzenia miały identyczną kombinacje cyfr. Zwykle ma od 4 do nawet 8 cyfr. Kiedy już go wpiszesz, możesz swobodnie zmienić go lub nawet wyłączyć w ustawieniach telefonu. Warto jednak tego nie robić, bo jest to jedno z zabezpieczeń i to o tyle trudne do złamania, że jeśli urządzenie na przykład zgubisz.
Uwaga: jeśli niewłaściwy kod PIN wpiszesz trzykrotnie, karta SIM zostanie zablokowana. Wtedy niezbędne będzie podanie kodu PUK.
Co to jest kod PUK?
Kod PUK to nic innego jak jeszcze jedno zabezpieczenie telefonu, ale też ostatni sposób na odblokowanie karty SIM. Co ważne, kod PUK również znajduje się na opakowaniu od karty SIM, tym bardziej warto ją zachować w bezpiecznym miejscu. Kod PUK zawsze składa się z 8 cyfr. Nie można go zmienić z poziomu telefonu komórkowego i jest przypisany na zawsze do karty.
Uwaga: jeśli 10 razy wpiszesz niewłaściwy kod PUK, to karta SIM zostanie zablokowana. Wtedy niezbędny będzie kontakt z operatorem i wymiana karty, najprawdopodobniej na koszt klienta. Na szczęście nie jest to przesadnie droga usługa.
Jak odzyskać kod PIN?
Kod PIN można stracić na kilka sposobów, najczęstszym scenariuszem jest trzykrotne wpisanie niewłaściwej kombinacji cyfr. Jeśli kod nie był zmieniany rozwiązanie jest bardzo proste, bo wystarczy odnaleźć plastikowe opakowanie po karcie i tam znajdzie się właściwe hasło. Jeśli jednak go zmieniałeś, to niezbędne będzie wpisanie kodu PUK. Jeśli to się uda, to sprawa jest rozwiązana, a telefon poprosi o wpisanie nowego PIN-u – tym razem warto go zapamiętać lub zapisać i trzymać w bezpiecznym miejscu!
Jak odzyskać kod PUK?
Tu sprawa jest bardziej złożona, bo kod PUK traktowany jest jako ostateczne zabezpieczenie przed zaginięciem PIN-u. Operatorzy utrudniają możliwość odzyskania go, bo łatwo wyobrazić sobie scenariusz, w którym ktoś traci telefon, a znalazca chce wykorzystać kartę SIM do własnych celów. Gdyby odzyskanie PIN-u i PUK-a było zbyt proste, to szybko stracilibyśmy kontrolę nad własną kartą SIM.
Jak odzyskać kod PUK w Orange?
Jeśli nie możesz odnaleźć karty (lub koperty) z kodem PUK należy skontaktować się z biurem obsługi klienta Orange. To dostępne jest pod numerem *600 lub 51060060. W ofercie biznesowej doradcy należy podać kod abonencki, inaczej doradca nie będzie mógł podać PUK-u – to dodatkowe zabezpieczenie przed wpadnięciem karty SIM w niepowołane ręce. Jeśli infolinia nie będzie mogła pomóc, niezbędne będzie wysłanie stosownego pisma. Innym sposobem może być skorzystanie ze strony internetowej „Mój Orange” i tam znalezienie opcji „Uzyskaj kod PUK”.
Jak odzyskać kod PUK w Play?
Odzyskanie kodu PUK w sieci Play można przeprowadzić na kilka sposobów. Po pierwsze, można to zrobić za pośrednictwem aplikacji Play24. Po zalogowaniu można sprawdzić wszelkie informacje dotyczące daje karty SIM – ofertę, liczbę pozostałych minut i tak dalej, a także właśnie zagubiony ciąg cyfr. Można również udać się do salonu lub zadzwonić na infolinię za pomocą numeru *500. W tym wypadku warto przygotować swoje dane, bo konsultant będzie musiał zweryfikować, czy jesteś właścicielem numeru.
Jak odzyskać kod PUK w T-Mobile?
Jednym ze sposobów na odzyskanie swojego kodu PUK jest wejście na stronę „Mój T- Mobile” i znalezienie zakładki „Karta SIM”, a tam powinien znajdować się interesujący Cię ciąg cyfr. Dodatkowo posiadacz karty może zadzwonić na infolinię. Numer dla użytkowników T-Mobile na abonament to 602 900 000, natomiast dla posiadaczy telefonów na kartę to *9602.
Jak odzyskać kod PUK w sieci Plus?
Aby odzyskać kod PUK w sieci Plus należy skontaktować się z Działem Obsługi Klienta. Można to zrobić, dzwoniąc pod numer 601 102 601. Można też udać się do jednego z punktów sprzedaży. Co jest jednak ważne, wspomniany ciąg cyfr mogą uzyskać jedynie osoby, które są właścicielami numeru telefonu lub te, które są pisemnie upoważnione do uzyskania informacji o danym numerze telefonu. Alternatywą jest pozyskanie tzw. Plus Kod 5, który znajduje się na pierwszej fakturze po podpisaniu umowy z operatorem. Jest to tymczasowe hasło do konta (co ważne, można je uzyskać również w Dziale Obsługi Klienta).
Jak odzyskać kod PUK w innych sieciach?
Warto pamiętać, że zarówno utrata kodu PIN, jaki i kodu PUK to nie powód do paniki. Ten pierwszy odzyskać łatwo, ten drugi trochę trudniej. Jeśli masz kartę SIM w sieci innej niż te wymienione wyżej, warto na pewno w pierwszej kolejności sprawdzić czy internetowe konto (czy to na stronie internetowej czy aplikacji) nie zawiera informacji o odzyskaniu kodu PUK. Dzisiaj, gdy niemal każda sieć posiada swoje cyfrowe usługi, powinno być to bardzo proste.
Innym sposobem może być skontaktowanie się z infolinią, numer zawsze powinien być dostępny na stronie internetowej danego operatora. Jeśli z jakichś powodów nie uda się dodzwonić lub konsultant nie będzie w stanie pomóc, należy udać się do punktu sprzedaży. Ważna jest jednak to, aby do takiej rozmowy (nie ma znaczenia czy telefonicznej czy punkcie) odpowiednio się przygotować. Najlepiej mieć ze sobą dowód osobisty, a także pierwszą stronę umowy lub jedną z faktur wysyłanych co miesiąc przez operatora, bo to zwykle tam znajdują się dane, które mogą przyspieszyć weryfikację.