Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jak namierzyć telefon z Androidem? 7 sposobów

avatar
9
zdjęcie przedstawiające smartfona leżącego w kałuży

Czy da się namierzyć telefon z Androidem przy użyciu konta Google? Jakie są inne sposoby na znalezienie zgubionego lub skradzionego sprzętu? Wbrew pozorom w tej stresującej sytuacji masz całkiem dużo rozwiązań do wyboru. Warto też już wcześniej zadbać o odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie urządzeń, by w razie kłopotów oszczędzić sobie stresu.

Jak namierzyć zgubiony telefon z Androidem? Wstęp

Skradziony lub zgubiony telefon to poważny problem. Każdy z nas na tym niewielkim urządzeniu przechowuje wiele bardzo cennych informacji. Nietrudno wobec tego zrozumieć zdenerwowanie prawowitego właściciela, który stracił swój sprzęt.

Na szczęście wcale nie jest aż tak trudno zlokalizować telefon, którego położenia nie znamy. Sama procedura uzależniona jest w głównej mierze od systemu operacyjnego oraz tego, czy urządzenie ma włączoną lokalizację i jest aktywne. Jeśli tak, masz do wyboru kilka opcji, które mogą wyjawić Ci jego położenie. Omówiliśmy je wszystkie, aby pomóc Ci nie tylko znaleźć zgubiony telefon, ale i pomóc w zachowaniu spokoju podczas sytuacji kryzysowej.

Czy warto włączać lokalizację telefonu?

Część osób niechętnie włącza lokalizację czy korzysta z konta Google na swoim smartfonie. Pojawiają się sugestie, że twórcy sprzętów i aplikacji mobilnych rzekomo mają dostęp do zbyt wielu informacji. W praktyce jednak korzystanie z tego typu rozwiązań może przynieść Ci wiele korzyści.

Przede wszystkim włączona lokalizacja pomaga zlokalizować telefon. Dzięki niej znajdziesz go, gdy przypadkiem wypadnie Ci z kieszeni w taksówce czy zostawisz go w restauracji. Wystarczy wykorzystać do tego odpowiednie oprogramowanie czy aplikacje.

Druga kwestia to sytuacje kryzysowe, zagrażające życiu i bezpieczeństwu. Gdy dojdzie do nieprzewidywalnego zdarzenia, służbom łatwiej będzie zlokalizować telefon, który masz przy sobie. W ten sposób szybciej odnajdą Cię w trudnym terenie, gdy np. stracisz orientację w górach lub dojdzie do wypadku.

Nie bez znaczenia jest również to, że zlokalizować telefon, a zarazem Ciebie, mogą bliscy. To zapewnia im spokój, bo nie muszą się o Ciebie martwić. W każdej chwili mogą sprawdzić (jeśli oczywiście wyrazisz na to zgodę), gdzie jesteś i czy wszystko w porządku. Świetnie sprawdza się to m.in. podczas wyjazdów, zapewniając martwiącym się osobom szansę na zmniejszenie stresu związanego z rozłąką.

Lokalizacja telefonu z Androidem – sprawdzone sposoby

Czas przejść do praktycznych porad i sposobów na to, jak skutecznie namierzyć zgubiony telefon z Androidem. Poniżej znajdziesz osiem rozwiązań, które mogą się sprawdzić w różnych sytuacjach. Część z nich jest darmowa, inne są płatne, mają różne pakiety cenowe lub działają pod pewnymi warunkami. Część wymaga ponadto wykonania pewnych czynności jeszcze przed zniknięciem sprzętu, co również bywa problematyczne. W kryzysowej sytuacji warto natomiast przetestować różne wyjścia, by jak najszybciej odnaleźć zgubę.

Lokalizacja telefonu Google (za pomocą konta Google)

grafika przedstawiająca aplikację do namierzenia telefonu z Androidem

Zgubiony lub skradziony telefon z Androidem możesz błyskawicznie namierzyć przez konto Google. Zrobisz to, wchodząc na na stronę https://www.google.com/android/find i logując się do konta uruchomionego na straconym urządzeniu. System automatycznie powinien wyświetlić smartfona i rozpocząć namierzanie jego lokalizacji. Jeśli się uda, to zobaczysz to na Mapie Google widocznej na ekranie.

Z tego poziomu możliwe jest ponadto:

  • włączenie dźwięku, który pozwoli Ci łatwiej namierzyć telefon,
  • zablokowanie telefonu i wylogowanie się z konta Google (przydatne, jeśli np. urządzenie zostało skradzione. Ochronisz w ten sposób swoje dane),
  • skasowanie wszystkich danych z urządzenia (by nie wpadły w niepowołane ręce).

Skorzystanie z tej metody wymaga niestety spełnienia pewnych warunków: musisz pamiętać dane logowania do konta Google, a zgubiony czy skradziony telefon musi:

  • być powiązany z kontem Google,
  • mieć dostęp do sieci,
  • mieć włączoną lokalizację.

Poszukiwania za pomocą „Google Znajdź moje urządzenie”

grafika przedstawiająca aplikację do namierzenia telefonu z Androidem

Google Znajdź moje urządzenie to aplikacja na sprzęty mobilne z systemem Android. Z powodzeniem wyszukasz z jej pomocą nie tylko zgubiony lub skradziony telefon, ale też smartwatch czy tablet. Jest darmowa i działa bardzo podobnie do rozwiązania opisanego wyżej. Prezentuje położenie poszukiwanego smartfona, stan baterii i pozwala na jego zdalne zablokowanie.

Aby znaleźć zgubiony telefon za pomocą tej aplikacji, najpierw musisz go do niej „dodać”. Niezbędne jest do tego zalogowanie i potwierdzenie za pomocą uwierzytelniania dwuskładnikowego. Z oczywistych względów najlepszą praktyką jest zrobienie tego od razu przy pierwszym uruchomieniu smartfona czy innego sprzętu. Dzięki temu ponadto zyskasz więcej przydatnych informacji na temat jego lokalizacji.

Aplikacja Prey na urządzenia z systemem Android

grafika przedstawiająca aplikację do namierzenia telefonu z Androidem

W sklepie Google Play znajdziesz kilka aplikacji pozwalających na śledzenie lokalizacji urządzeń. Jedną z najpopularniejszych i pobranych ponad milion razy jest Prey: Find My Phone & Security. Sprawdzi się zarówno w przypadku telefonów, jak i tabletów czy nawet laptopów. Działa z systemami:

  • Android,
  • iOS,
  • Chromebook,
  • Windows,
  • MacOS,
  • Ubuntu.

Ma wersję darmową oraz płatną, ale nawet w tej pierwszej pozwoli Ci na namierzanie kilku urządzeń. Za dopłatą możesz liczyć na zaawansowane zabezpieczenia, takie jak m.in.:

  • wyłącznik awaryjny,
  • zdalne zablokowanie urządzenia,
  • historia lokalizacji,
  • strefy kontroli (geofences),
  • przywracanie ustawień fabrycznych,
  • odzyskiwanie plików,
  • i wiele innych.

Lokalizowanie smartfona z aplikacją Family Locator

grafika przedstawiająca aplikację do namierzenia telefonu z Androidem

Kolejną, bardzo popularną i lubianą aplikacją pozwalającą na sprawdzenie lokalizacji telefonu, jest Find my Phone – Family Locator. Od Prey różni się tym, że jest to typowe rozwiązanie rodzinne, prezentujące lokalizacje urządzeń bliskich sobie osób. Do tej pory oprogramowanie to zostało pobrane już ponad 10 milionów razy. Dostępne jest zarówno w podstawowej wersji darmowej, jak i abonamentowej płatnej.

Do prawidłowego działania wykorzystuje natywny moduł GPS w telefonie. W zależności od wykupionej opcji może zapewnić Ci m.in.:

  • wyznaczanie punktów docelowych i powiadomienia, gdy bliscy do nich dotrą,
  • mapę rodziny wraz z zaznaczonymi pozycjami dodanych członków,
  • historię lokalizacji rodziny,
  • namierzanie urządzeń,
  • moduł do śledzenia lokalizacji na wypadek zgubienia lub kradzieży,
  • ustawienie bezpiecznych stref na mapie.

Namierzenie telefonu przy użyciu lokalizatora od operatorów komórkowych i Gdziejestdziecko.pl

grafika przedstawiająca aplikację do namierzenia telefonu z Androidem

Największe sieci komórkowe w Polsce kooperują z serwisem Gdziejestdziecko.pl. Możesz korzystać z tego rozwiązania do lokalizacji sprzętu zarówno w wersji serwisu internetowego, jak i aplikacji mobilnej. Jego dodatkowym atutem jest to, że nie wymaga instalowania oprogramowania na poszukiwanym sprzęcie. Dzięki współpracy z operatorami wystarczy do tego jedynie numer telefonu oraz potwierdzenie SMS wykonane wcześniej.

Lokalizator Gdziejestdziecko.pl działa w sieciach: Play, Orange, Plus i T-Mobile. Obsługuje nie tylko wysyłany przez urządzenie sygnał GPS, ale również GSM. Dzięki temu jest w stanie określić lokalizację smartfona nawet wtedy, gdy ma on wyłączone usługi lokalizacyjne. W tym wariancie generowane współrzędne nie są aż tak precyzyjne, nadal natomiast mogą być bardzo pomocne.

Poszukiwanie zagubionego telefonu przy użyciu programu antywirusowego

grafika przedstawiająca aplikację do namierzenia telefonu z Androidem

Część programów antywirusowych posiada dodatkowe opcje pozwalające zabezpieczyć urządzenie na wypadek kradzieży lub zgubienia. Zwykle nazywane jest to modułem antykradzieżowym lub podobnie, w zależności od konkretnego rozwiązania. Przykładem takiego oprogramowania może być Bitdefender Mobile Security, który – pobrany ponad 10 mln razy – jest jednym z popularniejszych na rynku.

Poszczególne programy różnią się zakresem działania. Decydując się na nie, warto natomiast zwrócić uwagę na to, by pozwalały np.:

  • wyświetlić lokalizację telefonu na mapie,
  • uruchomić sygnału dźwiękowego (ułatwiającego poszukiwania),
  • zdalnie zablokować urządzenie,
  • na usunięcie danych poufnych lub przywrócenie do ustawień fabrycznych.

IMEI do namierzania telefonu

Numer IMEI (ang. International Mobile Equipment Identity) to unikatowy, indywidualny numer identyfikacyjny telefonu komórkowego. Na każdym urządzeniu możesz wyświetlić go, wprowadzając sekwencję:

  • *#06#

Ten numer może zostać wykorzystany do namierzenia telefonu, jednak nie przez prywatnego użytkownika. Swoje sposoby w tym zakresie mają za to odpowiednie służby, takie jak policja. Jeśli więc Twój smartfon zostanie skradziony, przekaż IMEI funkcjonariuszom, a oni zrobią z niego użytek. Dodatkowo taką sytuację warto zgłosić również do operatora, którego karty SIM używasz.

Znajdowanie urządzeń offline – czy jest możliwe?

Niestety, gdy urządzenie jest wyłączone, rozładowane lub w trybie samolotowym, to jego namierzenie nie jest możliwe. Aby zlokalizować telefon, konieczny jest wysyłany przez niego jakikolwiek sygnał. W powyższych przypadkach żaden niestety nie jest nadawany, przez co wszystkie wyżej wymienione sposoby zawiodą.

Jedyną nadzieją w przypadku sprzętu offline jest wyszukanie jego położenia przed rozłączeniem. Zwykle wskazuje to lokalizację, z której został wysłany ostatni sygnał, zanim sprzęt zniknął. Połączenie telefonu z kontem Google czy iCloud wystarczy, by to miejsce ustalić. W takim przypadku programy najczęściej wyświetlają informację na temat tego, sprzed ilu minut dane prezentują.

Co zrobić w przypadku kradzieży lub zgubienia telefonu?

Gdy dojdzie do zgubienia lub kradzieży sprzętu, przede wszystkim najpierw je zabezpiecz. Zarówno konto Google, jak i iCloud, pozwalają na zdalne wylogowanie się ze wszystkich urządzeń. Warto zrobić to ponadto z mediami społecznościowymi. Dzięki temu Twoje dane nie trafią w niepowołane ręce.

Druga kwestia to podpięte karty płatnicze, aplikacje bankowe, finansowe i inwestycyjne. Jeśli masz podejrzenie, że Twój smartfon obsługuje ktoś inny, natychmiast zgłoś się do poszczególnych instytucji i poinformuj o ryzykownej sytuacji. W ten sposób zablokujesz ewentualne próby przejęcia Twojego majątku.

Kolejny krok to możliwość przywrócenia smartfona do ustawień fabrycznych. Jest to opcja dość radykalna, bo utrudnia późniejszą identyfikację urządzenia. Jeśli jednak obawiasz się, że osoby trzecie znajdą w pamięci dane, których nie powinny, może być to najlepsze rozwiązanie.

Ostatni ruch to blokada IMEI. Po jej uruchomieniu urządzenie staje się bezużyteczne, ale możesz ją zdjąć, gdy odzyskasz sprzęt. Niektórzy operatorzy umożliwiają założenie jej online. Warto natomiast najpierw udać się na policję. Po otrzymaniu potwierdzenia zgłoszenia przedstawisz je operatorowi sieci, który zablokuje smartfona.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Jak namierzyć zgubiony telefon? Podsumowanie

Namierzenie zgubionego lub skradzionego telefonu nie należy do najtrudniejszych. Często wystarczy, że ma on podpięte konto Google i używa Internetu, by dało się go szybko zlokalizować. Zdarza się jednak, że wymaga to podjęcia odpowiednich działań jeszcze przed niespodziewanym zdarzeniem. Mowa tu o wcześniejszej rejestracji czy pobraniu odpowiedniej aplikacji. Polecamy zatem działać zapobiegawczo, najlepiej zaraz po otrzymaniu nowego urządzenia.

Gdy już dojdzie do utraty sprzętu, przede wszystkim nie panikuj. Sprawdź najpierw wszystkie wymienione przez nas opcje, bo jest duża szansa na to, że któraś z nich przyniesie efekty. Do czasu odzyskania smartfona zastosuj ponadto zalecane środki ochrony danych. W ten sposób sprawisz, że wszelkie wrażliwe informacje nie trafią w niepowołane ręce.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Możesz znaleźć zgubiony telefon z Androidem za pomocą Konta Google, usługi Znajdź moje urządzenie (także od Google) lub za pomocą jednej z wielu tego typu aplikacji mobilnych dostępnych w Sklepie Google Play.

Jeżeli masz Androida, to możesz go znaleźć za pomocą Konta Google. Warunek - telefon musi mieć włączoną lokalizację i dostęp do sieci. Możesz też spróbować usługi Google o nazwie Znajdź moje urządzenie.

Większość wcześniej wymienionych sposobów, tj. Konto Google, Google Znajdź moje urządzenie i wiele aplikacji mobilnych jest darmowymi narzędziami.

star ocena
4.5/5 - (49 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Subscribe
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

nigdy tego nie rubcie”Następnie dzwonimy na policję i zgłaszamy kradzież.”

Ja osobiście korzystam z aplikacji do lokalizacji www.i-mobi.pl ale inne też są w miarę ok. A wy jakie polecacie oprócz Google ?

A co jeżeli prawdopodobnie bateria padła a aplikacja wyświetla nie można znaleźć urządzenia

zwykle oszustwo najpierw sie placi za dostep a potem trzeba instalowac inna aplikacje ktora namierzy telefon

A jak później zdjąć blokadę jak już się znalazło telefon?

witam mam pytanko zostałem okradziony z telefonu samsung s 10 plus no i został on cały wykasowany ponieważ przez program znajdź mój telefon on jest w onffline czy jest możliwość jeszcze ze go odzyskam czekam na odp

Ja polecam darmową i dobrą apkę ikol X.

Siema

Bez takiego oprogramowania jak spyphone ze spy shopu nawet nie ma co marzyć o tym, żeby kogoś namierzyć. Po prostu namierzanie kogokolwiek bez preinstalowania mu oprogramowania to rzecz niemożliwa, bo zajmuje się tym tylko jedna firma i to dostępna dla służb ratowniczych, porządkowych czy szych z rządu. Jeśli ktoś mówi inaczej, to kłamie – względnie naciąga fakty, żeby wyłudzić kasę

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: