Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Fastboot Xiaomi. Czym jest i do czego służy?

grafika firmy Xiaomi przedstawiająca królika symbolizującego Fastboot naprawiającego smartfonowego Androida

Ostatnia aktualizacja: 2024-01-23

Co to jest Fastboot? Możliwe, że już zetknąłeś się z tym określeniem. I to tym bardziej, jeżeli jesteś posiadaczem smartfona lub tabletu marki Xiaomi. To właśnie dla tych urządzeń został stworzony tryb Fastboot. Czym on jednak jest i do jakich czynności został stworzony? Jak go włączyć i wyłączyć?

Fastboot – wstęp

Fastboot Mode Xiaomi to specjalny tryb pracy urządzeń mobilnych chińskiego producenta umożliwiającym komunikację między smartfonem/tabletem Xiaomi a komputerem (działa też na smartfonach Redmi i POCO, a więc submarek Xiaomi). Owa komunikacja przebiega nie poprzez czytelny interfejs zrozumiały również dla kompletnego laika, lecz za pomocą komend wiersza poleceń. Tryb Fastboot umożliwia dokonanie m.in. diagnostyki czy naprawy urządzenia.

Aby tego dokonać, należy oczywiście podłączyć telefon/tablet będący w trybie Fastboot do komputera za pomocą kabla USB. Właśnie teraz możesz „wejść” do Androida przez komputer.

Jak podłączyć telefon do komputera w 3 prostych krokach

O ile dla specjalistów jest to podstawowe narzędzie pracy do wszelkiego rodzaju czynności serwisowych, o tyle dla niedoświadczonych użytkowników może być czymś nie do przeskoczenia. Jakie są jednak jego zastosowania w praktyce?

Do czego służy Fastboot Mode?

W trybie Fastboot Xiaomi możesz wykonać kilka różnych operacji. Oto one.

Rootowanie telefonu

Root to nic innego jak odblokowanie niestandardowych uprawnień administratora. Są one zablokowane w standardowej konfiguracji telefonu komórkowego, ale właśnie poprzez jego zrootowanie dodatkowe opcje, uprawnienia czy zmiany w interfejsie zostają udostępnione.

Rootowanie umożliwia chociażby usunięcie tych aplikacji, których nie da się usunąć w inny sposób (np. aplikacje systemowe), aby zoptymalizować pracę telefonu. Tryb Fastboot umożliwia rootowanie Xiaomi, ale należy uważać – cała operacja wymaga skupienia i odpowiedzialnego działania! Czasami można uszkodzić urządzenie, osłabić bezpieczeństwo jego oprogramowania, a nawet stracić gwarancję producenta. Z rootem nie ma żartów!

Jak zrootować Androida – poradnik krok po kroku

Resetowanie telefonu

W trybie Fastboot możesz też zresetować telefon Xiaomi (hard reset), a więc przywracanie ustawień fabrycznych urządzenia. Kiedy warto z niego skorzystać?

Przede wszystkim podczas sprzedaży urządzenia aby mieć pewność, że dysk smartfona jest całkowicie pusty bez żadnych Twoich zdjęć, kontaktów czy innych osobistych danych i informacji. Hard reset to też doskonała recepta na awarię telefonu, ale… jeżeli nie masz żadnych kopii bezpieczeństwa, możesz pożegnać się z zawartością urządzenia!

Jak zresetować telefon Xiaomi

Odblokowanie bootloadera

Bootloader to – jak sama jego nazwa podpowiada – program odpowiadający za aktywację systemu. W przypadku jego fabrycznej blokady, na telefonie/tablecie nie można uruchomić innych niestandardowych wersji oprogramowania (ROM-ów). Bootloader odblokujesz właśnie w trybie Fastboot.

Niestandardowy ROM może być zabezpieczony Bootloaderem. Jego usunięcie da Ci sporo możliwości instalacji obrazów systemu operacyjnego.

Debugowanie

W trybie Fastboot możesz zdiagnozować problemy techniczne związane z telefonem/tabletem Xiaomi poprzez debugowanie. W ten sposób możesz np. odczytać logi.

Flashowanie

Flashowanie to instalacja obecnej lub innej wersji systemu operacyjnego. Po włączeniu trybu Fastboot, może flashować niestandardowe partycje dysku SSD urządzenia mobilnego, w tym recovery (partycja do odzyskiwania systemu) i boot (uruchamiania).

No dobrze, ale jak zatem włączyć Fastboot na telefonach chińskiego producenta Xiaomi?

Jak włączyć Fastboot?

Tryb Fastboot można aktywować za pomocą prostej kombinacji klawiszy zasilania i regulacji głośności.

Aby wejść w ten tryb na telefonach i tabletach Xiaomi z systemem Android + MIUI, wystarczy jednocześnie kliknąć i przytrzymać przycisk włączania (przycisk zasilania) i przycisk zmniejszania głośności. Fastboot powinien uruchomić się po około 10 sekundach. Gotowe! Na ekranie Twojego smartfona powinien pojawić się tajemniczy… królik (nie będę wspominał o nakryciu jego głowy) reperujący Androida.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy tryb Fastboot aktywuje się samoistnie bez ingerencji użytkownika. Zaliczamy do nich m.in. następujące przypadki:

  • awaria systemu Android
  • awaria nakładki systemowej Xiaomi (MIUI)
  • mechaniczne uszkodzenie przycisków – klawisze mogą zaciąć się w taki sposób, że telefon sam wejdzie do trybu Fastboot
  • wydanie komendy ADB (Android Debug Bridge)
  • problemy z akumulatorem – warto co jakiś czas sprawdzać kondycję baterii Xiaomi

No dobrze, ale jak wyjść z trybu Fastboot i uruchomić smartfona Xiaomi w trybie normalnym?

Jak wyłączyć Fastboot?

Chcesz wyjść z tego trybu? Oto krótki poradnik, jak wyłączyć Fastboot w telefonach i tabletach chińskiej marki Xiaomi.

  1. Naciśnij i przytrzymaj jednocześnie przycisk zmniejszania głośności i przycisk zasilania.
  2. Poczekaj około 10-30 s, aż nastąpi ponowne uruchomienie urządzenia.
  3. Jeżeli po tym czasie nic się nie dzieje, poczekaj jeszcze ok 1 minuty.
  4. Gdy po upływie minuty wciąż nic się nie dzieje, ponawiaj czynność aż do skutku.

Niestety – czasami telefon nie jest w stanie wyjść z trybu Fastboot i aktywować standardowy tryb. W takich sytuacjach może pomóc tylko serwis lub… samodzielna instalacja Androida na swoim telefonie. Robisz to jednak wtedy na własną odpowiedzialność!

Tryb Fastboot – podsumowanie

grafika firmy Xiaomi przedstawiająca królika symbolizującego Fastboot naprawiającego smartfonowego Androida

Fastboot Mode w Xiaomi (a także w telefonach submarek Redmi, POCO i starszych Xiaomi Mi sprzed paru lat) służy generalnie do zaawansowanych czynności serwisowych na systemach Android z nakładką systemową MIUI. Z trybu Fastboot można korzystać po podłączeniu telefonu/tabletu Xiaomi do komputera osobistego zwyczajnym kablem USB. Z racji konieczności wpisywania komend nie na ekranie telefonu czy tabletu, lecz na komputerze – w dodatku bez jakichkolwiek podpowiedzi – raczej nie powinni z niego korzystać kompletni laicy.

Wchodzimy tu bowiem na grunt programowania, gdzie trzeba znać nie tylko komendy, ale też całą logikę operacji. Nie jest to oczywiście taka czarna magia jak C++, ale efektywne (i bezpieczne!) korzystanie z Fastboota wymaga jednych pewnych umiejętności i fachowej wiedzy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest tryb Fastboot?
  • Gdzie dostępny jest tryb Fastboot?
  • Po co jest tryb Fastboot?
  • Co daje tryb Fastboot?
  • Jak włączyć Fastboot?
  • Jak wyłączyć Fastboot?
  • Ile trwa Fastboot mode?

Najpopularniejsze telefony Xiaomi/Redmi/POCO 2024:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (4 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.