Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Android czy iOS? Który system będzie dla Ciebie lepszy?

avatar
grafika przestawiająca smartfona Samsung Galaxy S23+

Na mobilnym rynku dostępne są już w zasadzie tylko dwa systemy. Mowa oczywiście o systemie Android i o systemie iOS. Oczywiście są jeszcze inne możliwości takie jak LineageOS czy HarmonyOS, ale są to zdecydowanie mniej popularne systemy operacyjne, a poza tym i tak bazują one na systemie Android. Dlatego w zasadzie liczą się tylko dwaj gracze: Android oraz iOS. Który z nich jest lepszy? Którego wybrać i dlaczego? Spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie który system jest lepszy i dla kogo?

Android czy iOS – co musisz wiedzieć?

Jak już wspominaliśmy, są to dwa najpopularniejsze systemy operacyjne. System Android występuje na różnego rodzaju sprzętach różnych producentów. Dodatkowo każdy z nich ma możliwość zaimplementowania specjalnej nakładki na system, która zazwyczaj daje więcej możliwości personalizacji i ustawień.

W przypadku systemu iOS należy mieć świadomość, że jest to system zamknięty i występuje tylko na urządzeniach od Apple’a. Oznacza to, że każdy telefon (iPhone) będzie miał takie same funkcjonalności. Różnice mogą jednak występować w poszczególnych rodzajach urządzeń.

Przykładowo tablet może posiadać nieco inne możliwości personalizacji. Niemniej jednak tutaj mocny nacisk jest postawiony na komplementarność i współpracę pomiędzy różnymi urządzeniami. Kiedyś była to jedna z głównych cech, dla których użytkownicy wybierali właśnie system iOS. Teraz w znacznej mierze to się zmieniło, gdyż także Android posiada odpowiednie narzędzia do integracji między różnymi typami urządzeń. Dodatkowo kwestię tą rozwijają także poszczególni producenci, typu Samsung, którzy starają się stworzyć własny ekosystem.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo użytkowników to jedno z głównych kryteriów, jakimi kierują się producenci smartfonów. I krąży taka opinia, że dużo bezpieczniejsze pod tym względem są smartfony z systemem iOS. Czy jest to prawda? I tak, i nie.

Generalnie taka sytuacja wynika z kilku czynników. System Android jest systemem obecnym na różnego rodzaju urządzeniach. Można powiedzieć, że jest popularniejszy, w tym sensie, że nie kupisz nowego smartfona z iOS za 1000 złotych. Natomiast system Android będzie funkcjonował zarówno na tym urządzeniu za 1000 złotych, jak i na tym za 6000 złotych.

Inną kwestią jest to, że Android jest systemem „otwartym”. Producenci i nie tylko mają dostęp do plików źródłowych i mogą go dowolnie modyfikować. Środowisko iOS jest z kolei systemem zamkniętym i dostęp do pliku źródłowego z zasady ma tylko Apple. Różnica jest widoczna również w kwestii dostępnych aplikacji.

Aplikacje działające pod systemem iOS są weryfikowane, dodatkowo ich twórcy odprowadzają określony procent z przychodu bezpośrednio do Apple’a. Z kolei w przypadku Androida praktycznie każdy może wrzucić swoją aplikację. Oczywiście Google również stara się tutaj weryfikować aplikacje, ale ze względu na ich ilość co i rusz pojawia się informacja o zainfekowanej aplikacji. Dodatkowo na Androida można także instalować aplikację spoza Google Play. Nie jest to zalecane, ale po nadaniu odpowiedniego przyzwolenia instalowanie aplikacji w ten sposób będzie możliwe.

Jednak z drugiej strony nie należy tak wszystkiego generalizować. Przy zachowaniu pewnych środków ostrożności telefon z systemem Android czy iOS będzie bezpieczny. Wystarczy nie podejmować ryzykownych zachowań typu logowanie się do publicznej sieci Wi-Fi. Dodatkowo najnowszy Android będzie miał tzw. „przestrzeń prywatną”, w której będziesz mógł ukryć najbardziej newralgiczne aplikacje, a dostępność aplikacji tych będzie możliwa jedynie poprzez wpisanie odpowiedniego hasła.

Optymalizacja

Swego czasu dylemat Android czy iOS można było sprowadzić do płynność działania systemu. Przez wiele lat było tak, że kilkuletni iPhone potrafił płynniej działać, aniżeli półroczny Android. Czasy te jednak się zmieniły. Wydajność współczesnych smartfonów z androidem oraz optymalizacja obu systemów osiągnęła bardzo wysoki pułap. Teraz kupując telefon za 1000 złotych możesz być spokojny o spokojne funkcjonowanie przez najbliższe dwa lata. Nie będzie on wprawdzie tak szybki jak flagowce, ale do codziennej normalnej pracy jak najbardziej się nada.

Zadając pytanie „Android vs iOS?” kiedyś kluczowym zagadnieniem były aktualizacje systemu. iOS pod tym względem przez wiele lat był kilka długości przed Androidem. Oferował on kilkuletnie wsparcie aktualizacyjne, podczas gdy Android po 2 latach od wypuszczenia urządzenia porzucał ów model. Oczywiście z pewnymi wyjątkami. I te czasy jednak minęły. Z racji znaczącej wydajności urządzeń to właśnie wsparcie i aktualizacje systemu są jednym z elementów którym producenci chcą przyciągnąć do siebie potencjalnych użytkowników. Niektóre firmy ze świata Androida deklarują nawet siedmioletnie wsparcie aktualizacjami. Na razie nie było co prawda jeszcze możliwości tego sprawdzić, ale i tak jest to zdecydowana poprawa względem wcześniejszych lat. Niemniej jednak możesz być pewien, że w obu systemach aktualizacje będą przynosiły ewentualne poprawki błędów oraz różnego rodzaju nowości w samym systemie.

Personalizacja

Kwestia Android vs iOS w dużej mierze opiera się o możliwość dostosowania lub nie pewnych ustawień do swoich preferencji. W przypadku personalizacji zdecydowanie wygrywa Android. System iOS po prostu musisz brać takim jakim jest, ograniczając się do niektórych tylko podstawowych nastawów. Dla przykładu dopiero nadchodząca generacja iOS-a umożliwi ułożenie ikonek na pulpicie wedle własnego widzimisię oraz pozwoli na zmianę ich kolorów. W przypadku Androida taka funkcjonalność była dostępna od zarania dziejów. Dodatkowo w zależności od producenta masz określoną nakładkę na system która umożliwia Ci jeszcze większą personalizację.

A co jeśli masz czystego Androida i za mało możliwości personalizacji? Ze sklepu Google Play możesz ściągnąć tzw. launchera, czyli swoistą nakładkę, która pozwoli rozszerzyć możliwości personalizacyjne systemu Android.

A co natomiast z iOS-em? Tutaj dostajesz wszystko nijako na tacy. Albo coś jest, albo czegoś nie ma. Dla iOS-u najważniejsza jest na prostota użytkowania, w formie takiej, jaką przewiduje producent. Dla jednych może to być zaleta, a dla innych wada. wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Wartość sprzętu

To czym dziś iOS góruje nad Androidem – a raczej sprzęt, czyli iPhone nad telefonami z Androidem – to znacznie mniejsza utrata wartości na przestrzeni lat. Dzieje się tak dlatego, że urządzenia od Apple wyposażone w system operacyjny iOS uznawane są za prestiżowe. Są po prostu obiektem pożądania, swoistej mody. Tak działa marketing i zarówno kilkuletniego iPhone’a jak i Mac-a jesteś w stanie odsprzedać za całkiem przyjemną sumkę.

Użytkownicy iPhone’ów często stają się ich użytkownikami po prostu dlatego, że panuje taka moda. Szczególnie widoczne jest to w USA, gdzie większość smartfonów to właśnie telefony z logo nadgryzionego jabłka. Zresztą również w naszym kraju posiadanie iPhone’a przez lata i w sumie do tej pory było oznaką swoistego prestiżu. Inna kwestia, że nowe urządzenia z logo nadgryzionego jabłka zawsze było drogie. I to też determinuje późniejszą cenę sprzedaży.

Ekosystem

Ekosystem był i w dalszym ciągu jest jednym z najczęściej poruszanych argumentów dotyczących wyboru sprzętów na których zainstalowany jest system operacyjny iOS. Tutaj od wielu lat iOS był lepszy od systemu Android.

Wspólny ekosystem charakteryzuje się tym, że wszystkie urządzenia z jednego producenta – w tym wypadku Apple – współpracują ze sobą bez żadnych problemów. Możesz tutaj synchronizować pracę i to co zaczniesz na telefonie iPhone możesz skończyć na Mac-u po powrocie do domu. I przez wiele lat było tak, że jak miałeś telefon iPhone to najczęściej po jakimś czasie sięgałeś po Mac-a, a następnie po Apple Watch-a. Po prostu one idealnie ze sobą współpracowały i się uzupełniały. I teraz też tak jest w przypadku systemu operacyjnego iOS.

Ale również Android poczynił znaczne postępy. Znacznie rozwinęły się funkcjonalności chociażby dokumentów Google czy zdjęć Google. Te ostatnie oferują nawet funkcjonalności AI. Zatem jeśli szukasz integracji różnych urządzeń także w przypadku telefonów z systemem Android znajdziesz rozwiązania. Tym bardziej, że poszczególni producenci, jak chociażby Samsung, starają się tworzyć własny ekosystem.

Usługi w chmurze

Faktem jest, że niezależnie od systemu operacyjnego coraz więcej usług jest prowadzona poprzez tzw. chmurę. W zasadzie prekursorem tego były urządzenia posiadające na pokładzie system Apple. W momencie gdy telefon posiada 64 GB przestrzeni dyskowej po prostu wymogiem stało się dodatkowe miejsce na dysku zewnętrznym – w tym wypadku w tzw. chmurze. Dawało to oczywiście dodatkowe możliwości. I oczywiście było i jest płatne. Ale to między innymi dzięki chmurze jest możliwość integracji ekosystemu.

W przypadku systemu operacyjnego Android współcześnie sprawy mają się podobnie. Tutaj również warto wykupić dysk Google w celu chociażby synchronizacji zdjęć. Podstawowy, darmowy wariant ma 15 GB, więc o ile na pliki tekstowe taka pojemność wystarczy, o tyle w przypadku kopii zdjęć jest mała na to szansa. Nie są to duże koszty, bo dodatkowe 100 GB to 8,99 zł miesięcznie, ale jednak jest to opłata.

Dostępność aplikacji

To jest też kluczowa kwestia dotycząca różnic pomiędzy iOS-em a Androidem. Można powiedzieć, że większa dostępność aplikacji jest na systemie Android. Jednak ma to swoje minusy. Mianowicie dla przykładu zasady jednej gry są powielane przez wiele innych podobnych gier. Oczywiście Google robi w tym aspekcie wiele, ale jednak problem nadal istnieje. To samo dotyczy się różnego rodzaju aplikacji.

W przypadku urządzeń z systemem iOS w zasadzie tego typu rzeczy nie uświadczysz. A co jeszcze ważniejsze, często aplikacje na ten system są lepiej dopracowane i mają więcej funkcjonalności. Często też, jako pierwsze otrzymują nowości względem Androida. Minusem jest jednak to, że niektóre darmowe aplikacje na Androida są płatne na iOS-a.

Płatności zbliżeniowe

Polacy bardzo polubili tą formę płatności. Zatem jak to jest w przypadku omawianych systemów?

Oba systemy umożliwiają płatności zbliżeniowe. Zarówno iOS poprzez Apple Pay, jak i Android za pomocą Google Pay. W obu przypadkach w łatwy i szybki sposób skonfigurujesz kartę płatniczą i będziesz mógł korzystać z tej formy płatności za pomocą telefonu. Warunek w przypadku telefonów z Androidem to posiadanie łączności NFC.

Warto na to zwrócić jednak uwagę, bo w przypadku tych tańszych urządzeń lub smartfonów przeznaczonych na rynek chiński nie jest to wcale taka oczywista sprawa. Niemniej jednak jeżeli ów wymóg jest spełniony, nie ma żadnych przeciwwskazań abyś przy najbliższej płatności posłużył się właśnie telefonem.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Android vs iOS - podsumowanie

Jak zatem widzisz, gdy kupujesz smartfon jest wiele czynników na które warto zwrócić uwagę. Trudno stwierdzić czy możliwości ma lepsze Android, czy iOS. To bardzo indywidualna sprawa. Niemniej jednak warto abyś przy wyborze swoich urządzeń zwrócił uwagę na to, jakich producentów produkty już masz, ewentualnie jakich producentów będziesz w dalszej kolejności kupował. Tutaj dochodzą bowiem kwestie ekosystemu. Po prostu jeżeli posiadasz urządzenia od jednego producenta możesz być przekonany o tym, że będą one lepiej współpracowały między sobą, co tyczy się zwłaszcza amerykańskiego Apple'a.

Oba systemy, zarówno Android, jak i iOS mają niezaprzeczalne zalety. Wiele również zależy od zasobności Twojego portfela, bo w przypadku nowych urządzeń od Apple to zaczynają się one od kilku tysięcy złotych. Chyba, że rozważasz zakup używanego sprzętu - wtedy to inna sprawa.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Wiele zależy dla kogo. Jeżeli ktoś ma w domu Maca i/lub iPada, to iPhone z iOS-em będzie raczej lepszym rozwiązaniem, ale jeżeli nie masz innych sprzętów Apple'a, nie jesteś wielkim fanem tej firmy - lub po prostu chciałbyś wydać mniej na smartfona - to wtedy lepszym rozwiązaniem będzie Android niż iPhone.

Jeżeli masz już w domu komputer typu Mac i/lub iPada, to warto zamienić smartfona z Androidem na iPhone'a z systemem iOS. Wspólny ekosystem tych różnych urządzeń jednego producenta ma mnóstwo zalet!

Tak naprawdę trudno znaleźć oczywiste wady iPhone'a nie licząc wysokiej ceny zakupu. Tak naprawdę dla jednych wady mogą dla innych klientów stanowić zaletę. System operacyjny iOS albo się kocha, albo nienawidzi.

star ocena
4.5/5 - (34 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia politolog. Przez wiele lat związany z branżą telekomunikacyjną. Pasjonat nowych technologii, fotografii i rowerów.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: