Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Viber – co to jest i czy warto korzystać z tej aplikacji w 2025 roku?

avatar
grafika firmy Viber przedstawiająca zamyślonego młodego mężczyznę w okularach

Połączenia międzynarodowe nigdy nie były zbyt tanie, ale znamy sposób, abyś mógł zaoszczędzić nieco gotówki. Zainstaluj aplikację Viber i dzwoń do ponad 50 krajów w niskiej cenie! Tanie połączenia międzynarodowe w Viber to tylko jedna z jej licznych zalet i funkcji. Czym jest Viber i co dokładnie oferuje ta aplikacja?

Historia Viber w pigułce

Komunikator Viber został stworzony w 2010 roku, jest więc na rynku kilkanaście lat i jest starszy od np. aplikacji Telegram. W momencie debiutu Telegrama na rynku, Viber wprowadzał usługę Viber Out umożliwiającą połączenia głosowe na telefony stacjonarne i komórkowe. A o mają obie aplikacji wspólnego? Oba komunikatory nie zostały wymyślone w Dolinie Krzemowej, lecz zupełnie gdzie indziej.

To, że Telegram jest rosyjskim komunikatorem, wie chyba każdy. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że Viber stworzyli programiści z Białorusi i Izraela! Twórcami aplikacji są Talmon Marco, Igor Magazinnik, Sani Maroli i Ofer Smocha. Zadbali oni o stosowny image, dzięki któremu łatwo rozróżnić ich narzędzie od konkurencyjnych komunikatorów. Biała słuchawka telefoniczna na fioletowym tle – to musi być Viber, choć gdyby nie ten kolor, to można pomylić go z WhatsAppem.

  • grudzień 2010 – premiera Viber na iOS (iPhone),
  • maj 2011 – pierwsza wersja Viber na Androida,
  • maj 2012 – Viber na BlackBerry i Windows Phone,
  • sierpień 2013 – Viber na Linuxa w wersji Beta.

W zaledwie 2 lata od swojego debiutu, komunikator Viber zyskał ponad 90 mln użytkowników! Aplikację pobierzesz np. z tej strony.

Jakie dokładnie funkcje oferuje aplikacja Viber?

Rokuten Viber Messenger – funkcje, opcje i możliwości

W Sklepie Google Play Viber ma ocenę 4,1 na 5 maksymalnych gwiazdek. Średnia nota pochodzi z aż 16 mln opinii, a łącznych pobrań na różne platformy (wersje) Androida przekracza 1 miliard! Trzeba przyznać, że przynajmniej ta ostatnia liczba robi kolosalne wrażenie.

screen z aplikacji Viber

aplikacja Viber

Instalka waży niecałe 59 megabajtów i naturalnie ściąga się na smartfona w kilka sekund. Tyle samo trwa też instalacja aplikacji. Podczas pierwszego uruchomienia komunikatora przywita Cię duży napis Witamy w Viber i jego charakterystyczna ikonka, oczywiście na fioletowym tle. Deweloper chwali się już na samym początku oferowaniem bezpłatnych połączeń i wiadomości z pełnym szyfrowaniem przesyłu danych. Nie pozostaje nic innego, jak kliknąć w button Rozpocznij teraz.

screen z aplikacji Viber

aplikacja Viber

Podobnie jak np. w Telegramie, aby móc korzystać z Vibera, należy wprowadzić swój numer telefonu komórkowego. Aplikacja będzie chciała dostępu do Twojej listy zapisanych kontaktów, ale nie musisz się na to zgadzać.

screen z aplikacji Viber

aplikacja Viber

W następnym kroku możesz podać imię, nazwisko, datę urodzin, adres e-mailowy, a także ustawić swoje zdjęcie profilowe. Tak naprawdę możesz wpisać niemal cokolwiek w polu Imię i nazwisko i następnie potwierdzić, że ma się więcej niż 16 lat.

Gdy już to zrobisz, Twoim oczom ukaże się pulpit główny aplikacji Viber. Jest on podzielony na 4 główne sekcje: Czaty, Połączenia, Zobacz oraz Więcej. Służą one m.in. do przesyłania wiadomości oraz do rozmów telefonicznych.

Czaty

screen z aplikacji Viber

aplikacja Viber

Nie zdziw się, jak wiele kanałów i botów będzie podpisana cyrilicą. W tym miejscu znajdziesz swoje czaty ze znajomymi, także utworzone czaty grupowe. Na dole będą pokazywać się popularne kanały i boty, które mogą zmieniać się co jakiś czas. W każdej chwili możesz odrzucić sugestie narzucane przez aplikację.

screen z aplikacji Viber

aplikacja Viber

W prawym dolnym rogu znajdziesz ikonkę białej chmurki dialogowej wpisanej w fioletowe koło. Gdy w nią klikniesz, możesz założyć nową grupę lub społeczność (maksymalnie do 250 osób) lub… nieograniczony liczbowo nowy kanał! Trzeba przyznać, że to niezła alternatywa dla dawnego Twittera (dzisiejsza platforma X).

Viber pozwala przesłać dalej również multimedia, np. pliki audio.

Połączenia

screen z aplikacji Viber

aplikacja Viber

To właśnie stąd możesz wykonywać połączenia głosowe, ale wcześniej należy naturalnie zezwolić na dostęp do listy kontaktów. Możesz bowiem doładować swoje konto Viber i korzystać z Viber Out, a więc dzwonić bez limitu na numery komórkowe i stacjonarne do 57 krajów, w tym do Polski! Pierwszy tydzień jest bezpłatny, a standardowo usługa kosztuje 9,99 euro (ok. 42,89 złotych; jeszcze początkiem 2024 r. było to 31,99 zł) miesięcznie.

screen z aplikacji Viber

aplikacja Viber

Możesz też zamówić połączenia głosowe pod dowolny numer znajdujący się w dowolnym miejscu na świecie! Wszystko dzięki środkom na połączenia międzynarodowe. Do wyboru masz 3 opcje:

  • 4,99 euro (ok. 147 minut),
  • 9,99 euro (ok. 293 minut),
  • 24,99 euro (wcześniej 19,99 euro; ok. 734 minut).
screen z aplikacji Viber

aplikacja Viber

Ponadto Viber oferuje obecnie „jednorazową ofertę specjalną”, w której będziesz mógł wykonywać nielimitowane połączenia do 57 krajów za 5,99 euro. Przez pierwszy tydzień będziesz testował usługę zupełnie za darmo!

Zobacz

Ta zakładka z najważniejszymi informacjami i newsami wg Vibera. Viber Media działa trochę na zasadzie google’owskiego Discovera, ale wewnątrz apki Viber.

Więcej

screen z aplikacji Viber

aplikacja Viber

To nic innego, jak ustawienia aplikacji i swojego konta Viber. Możesz tu wejść do sklepu z naklejkami (co było cechą charakterystyczną Vibera na samym początku jego istnienia), przeglądać swoje notatki, zapraszać znajomych i dodawać kontakty. Możesz tu także włączyć usługę Viber Plus, w której dostaniesz:

  • odczytywane wiadomości głosowe,
  • ustawienia trybu niewidoczności,
  • brak reklam,
  • darmowy dostęp do płatnych naklejek,
  • czat na żywo ze wsparciem,
  • wyjątkowe ikony aplikacji,
  • specjalną odznakę.
screen z aplikacji Viber

aplikacja Viber

Koszt subskrypcji wynosi 10,99 złotych miesięcznie.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Czy Viber jest bezpieczny?

A czy Viber to bezpieczna aplikacja? Lata temu Viber był pod tym względem ostro krytykowany, ale dziś zapewnia o wiele wyższe standardy bezpieczeństwa (choćby całkowite szyfrowanie danych), przynajmniej "na papierze".

To najważniejsze informacje dotyczące komunikatora Viber. Jest to popularna apka na całym świecie służąca nie tylko do wysyłania wiadomości tekstowych, ale pozwalająca również na rozmowy telefoniczne. Ma też funkcjonalności przypominające serwis X. Viber może być ciekawą alternatywą dla osób, które często wykonują kosztowne rozmowy międzynarodowe. Te wykonywane z pośrednictwem Vibera mogą okazać się tańsze!

Czy mu zaufasz? Zainstaluj aplikację i sprawdź ją sam!

Co warto wiedzieć?

  1. Aplikacja Viber dostępna jest na wszystkich najpopularniejszych platformach - na Androidzie, iOS, Windowsie i Linuxie.
  2. Viber jest darmowy, choć jego usługa połączeń międzynarodowych Viber Out jest już usługą płatną.
  3. Podobnie jak Telegram, Viber ma wschodnie pochodzenie. Jego twórcami są programiści z Białorusi i Izraela.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Wiele zależy od kraju, w którym się znajdujesz. Przykładowo połączenia międzynarodowe z Polski za granicę wynoszą obecnie około 24 i 14 groszy odpowiednio na telefony komórkowe i stacjonarne. Viber daje możliwość wykupienia gotowych paczek minut na połączenia głosowe.

Jeżeli używasz Vibera np. na telefonie np. z systemem Android i tablecie i korzystasz z tego samego konta, to wiadomości, czaty i inne składowe aplikacji powinny być na nich synchronizowane.

Komunikator Viber sam w sobie jest darmowy (np. usługa Czaty), ale za połączenia głosowe/międzynarodowe pobierane są dodatkowe opłaty. Aby móc z nich korzystać, należy wykupić odpowiedni pakiet Viber Out.

star ocena
4.9/5 - (8 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia mgr inż. inżynierii środowiska. Miłośnik natury, historii, muzyki rockowej i gier komputerowych (w szczególności strategii i cRPG). W Komórkomacie od początku jego istnienia, odpowiedzialny głównie za dział Promocje oraz Poradniki.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: