Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Tłumaczenie ze zdjęcia w iPhonie. Czy jest to wykonalne?

tłumaczenie tekstu iPhone

Ostatnia aktualizacja: 2023-11-24

Spośród wielu interesujących możliwości systemu Apple’a tłumaczenie ze zdjęcia w telefonach iPhone jest jednym z najciekawszych i zdecydowanie najbardziej praktycznych. W końcu niewiele rzeczy denerwuje tak bardzo, jak potrzeba przepisywania całego tekstu, skoro masz go podanego na tacy. Ale niestety czasem masz dostęp tylko do zdjęcia. Co wtedy? Na szczęście iPhone i inne urządzenia z logo nadgryzionego jabłka dają Ci możliwość tłumaczenia, a także kopiowania ze zdjęcia. A jak to zrobić? Jak włączyć tą funkcję i jak z niej korzystać? Już mówimy.

Funkcja Tekst na żywo

W oprogramowaniu iOS jest zaimplementowana ciekawa funkcja umożliwiająca tłumaczenie ze zdjęcia w telefonach. Umożliwia ona także kopiowanie tekstu. Ta funkcja to właśnie wspomniany w podtytule Tekst na żywo. Umożliwia ona tłumaczenie i kopiowanie tekstu ze zdjęć, a także filmów i to zarówno tych już zrobionych, jak i w podglądzie „na żywo”. Chcesz skopiować tekst z obrazka/zdjęcia/grafiki? Skopiowanie tekstu w iPhonie jest banalne!

Szkoda, że o tej funkcji mówi się tak mało, gdyż może być ona znacznym ułatwieniem pracy. Szczególnie teraz, gdy wiele różnych czynności, także służbowych, wykonuje się właśnie na smartfonach. Im więcej będzie takich funkcji, tym lepiej! Brawo Apple.

Jak włączyć funkcję Tekst na żywo?

A jak uruchomić tłumaczenie ze zdjęcia w iPhonie? Już mówimy. Funkcja ta jest dość głęboko schowana w czeluściach iPhone’a co nie znaczy, że jej uruchomienie jest skomplikowane. Dodatkowo może zdarzyć się tak, że będzie ona włączona już od razu po wyjęciu telefonu z pudełka. Jeśli jednak musisz ją uruchomić, na początku po prostu otwórz aplikację Ustawienia.

Następnie trzeba kliknąć opcję Ogólne, wybrać Język i region. Następnie włącz opcję Tekst na żywo. W tym momencie będzie już możliwość korzystania z tej funkcji. Pamiętaj tylko, że jest ona dostępna na urządzeniach z iOS-em 15 lub nowszym. Jest to więc – jak widać – stosunkowo nowa funkcja, która została wprowadzona na urządzeniach z logo nadgryzionego jabłka w 2021 r., a więc od generacji iPhone 13, która zadebiutowała we wrześniu.

zielony iPhone 13 przedsprzedaż

Co ważne, jest ona także obecna na niektórych tabletach iPad, a więc nie ogranicza się jedynie do telefonów iPhone.

Jak używać funkcji tłumaczenia ze zdjęcia na iPhonie?

Jak już wiesz, żeby tłumaczyć że zdjęcia na iPhonie musiałeś włączyć funkcję Tekst na żywo. Teraz gdy jest ona już włączona, wystarczy że otworzysz zdjęcie lub film (możesz oczywiście zrobić go sam, lub zaciągnąć z innego źródła). W przypadku filmu, gdy tekst znajdzie się w kadrze, musisz zatrzymać odtwarzanie.

Następnie naciśnij ikonkę kartki z tekstem, która znajduje się w prawym dolnym rogu. Następnie stuknij opcję zaznacz fragment tekstu, który akurat Cię interesuje i przytrzymaj go. Stuknij w strzałkę skierowaną w prawo, wybierz funkcję Tłumacz. Możliwe że smartfon poprosi o wybór języka tłumaczenia. Wtedy klikasz dalej i wybierasz odpowiedni dla siebie język tłumaczenia. Przetłumaczony tekst znajdzie się w osobnym oknie. W ten sposób masz możliwość tłumaczenia ze zdjęcia tekstów, które w normalnym przypadku musiałbyś po prostu przepisać i wrzucić do translatora.

To zdecydowanie ułatwia codzienną pracę nad tego typu sprawami. Masz zdjęcie ważnego dokumentu? Do tego obrazu otwórz aplikację Zdjęcia i przetłumacz cały tekst za jednym zamachem!

Kopiowanie tekstu ze zdjęć w iPhone

Ale jak widzisz, tłumaczenie tekstów to nie jedyna funkcja która tutaj może Ci się przydać. Skoro możesz przetłumaczyć tekst ze zdjęcia, to równie dobrze możesz go po prostu skopiować. Tutaj również potrzebna jest wcześniej już omówiona funkcja Tekstu na żywo. Po prostu po co masz przepisywać jakiś tekst ze zdjęcia, czy filmu skoro możesz po prostu go skopiować. Czasem pozwala to na znaczną oszczędność czasu, a poza tym jest po prostu wygodne. Po skopiowaniu tekstu możesz wkleić go w formie „cyfrowej” i zapisać w notatniku czy innym dokumencie tekstowym.

Funkcji kopiowania i tłumaczenia możesz używać nijako „na żywo”. Wystarczy, że skierujesz aparat smartfona na wybrany kadr, wcześniej uruchamiając oczywiście aparat fotograficzny w miejscu, gdzie jest tekst. Teraz musisz kliknąć ikonkę kartki z tekstem która tradycyjnie jest widoczna w prawym dolnym rogu i zaznaczyć wybrany tekst. Następnie stuknij opcję kopiuj. W ten sposób tekst ten trafi do pamięci schowka. Teraz w dowolnym miejscu możesz taki tekst wkleić i wykorzystać. Dodatkowo możesz go także wkleić do translatora i w ten sposób go także przetłumaczyć.

Bardzo sprytnie – w ten sposób otrzymujesz przetłumaczony tekst!

Tłumaczenie tekstu w aplikacjach w iPhone

Oczywiście iOS umożliwia także klasyczne podejście do tłumaczenia tekstu. Czyli w różnych aplikacjach takich jak Safari, Wiadomości, Poczta umożliwia przetłumaczenie wybranego tekstu. W tym celu wystarczy, że zaznaczysz wybrany tekst i klikniesz Tłumacz. Jeśli po zaznaczeniu wybranego obszaru nie pojawia się menu tłumaczenia, musisz kliknąć strzałkę w prawo aby wybrać jedną z dostępnych opcji tłumaczenia.

Na wielu smartfonach jest to jedna z podstawowych funkcji, a na pewno jedna z najbardziej praktycznych, szczególnie gdy wyjeżdżasz do obcego kraju i nie znasz tamtejszego języka. Takie tłumaczenie tekstu w wielu wypadkach może okazać się bardzo praktycznym rozwiązaniem. Nie zastąpi ono oczywiście płynnego posługiwania się językiem, ale może wybawić od różnego rodzaju problemów.

Tekst na żywo w iPhone – podsumowanie

Jak więc widzisz, tłumaczenie ze zdjęcia w iPhone jest bardzo praktycznym narzędziem. Na dodatkowy plus zasługuje również łatwość obsługi tej funkcjonalności. Oczywiście na początku może zdarzyć się, że będziesz musiał włączyć funkcję Tekst na żywo, ale robisz to raz i potem nie musisz się tym przejmować.

Ciekawą dodatkową funkcją jest również możliwość tłumaczenia z filmów oraz praktyczna funkcja kopiowania tekstu z grafiki. Zawsze możesz także skorzystać z innych aplikacji „tłumacz”, które są dostępne w sklepie App Store. Niemniej polecamy w pierwszej kolejności skorzystanie z wbudowanej usługi Tekst na żywo, o ile oczywiście posiadasz model iPhone 13 lub nowszego.

Z tego artykułu dowiedziałeś się:

  • Czy tłumaczenie tekstu ze zdjęcia jest możliwe?
  • Jak przetłumaczyć tekst ze zdjęcia na iPhonie?
  • Które iPhony mają funkcję Tekst na żywo?

Najpopularniejsze telefony iPhone 2023:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

5/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów