Zawsze uważałeś, że korzystanie z rysika na smartfonie jest wygodne i po prostu cool? Zawsze możesz go kupić, bo za najbardziej zaawansowane rysiki zapłacisz nawet kilkaset złotych. Ale po co kupować, skoro można go… wykonać z ogólnie dostępnych materiałów. Tylko jak zrobić rysik do telefonu, aby miał on sens? Uwaga – artykuł tylko dla fanatycznych majsterkowiczów i miłośników DIY, a więc Do It Yourself!
- 1. Jak zrobić rysik do telefonu? Wstęp
- 2. Jak działa rysik do telefonu?
- 3. Jak zrobić rysik do telefonu krok po kroku?
- 3.1. Wybierz materiał na trzon
- 3.2. Zabezpiecz ostre krawędzie
- 3.3. Wykonaj końcówkę rysika
- 4. Jak zrobić rysik do telefonu? Podsumowanie
Jak zrobić rysik do telefonu? Wstęp
Rysiki do telefonów komórkowych nie są rzeczą nową, choć obecnie są one dostępne zazwyczaj we flagowych urządzeniach z elastycznym/składanym ekranem, jak np. w serii Samsung Galaxy Z Fold. Wcześniej były one jednak znakiem rozpoznawczym choćby poszczególnych generacji Galaxy Note czy LG Nexus, a dawno, dawno temu były nieodłącznym gadżetem wymarłych palmtopów. Często sięgał po nie również producent telefonów BlackBerry.
W erze ekranów pojemnościowych zalety rysików zostały nieco przytłumione. Nowoczesne panele są bardzo dokładne i czułe w dotyku, poza tym można nimi operować naraz dwoma palcami, co jeszcze przed erą iPhone’a było nie do pomyślenia (staroświeckie ekrany oporowe). Nie oznacza to, że musisz zrezygnować całkowicie z rysików – jeżeli z jakiegoś powodu chcesz korzystać z tego gadżetu, do czemu nie?
Najpopularniejsze rysiki do telefonu w 2024:
Rysiki do telefonów komórkowych zaczynają się od ceny kilkudziesięciu złotych, ale niejednokrotnie przekraczają wyższe wartości – np. oryginalny rysik S Pen od Samsunga zaczyna się od kwoty ok. 199 zł. Cena ta może być jeszcze wyższa! Jak wykonać domowy rysik do ekranu w dosłownie kilka chwil?
Jak działa rysik do telefonu?
Zanim weźmiesz się do pracy warto wiedzieć, jak działa rysik do telefonu komórkowego czy tabletu. Tak naprawdę to wyróżniamy kilka rodzajów rysików:
- rysik pojemnościowy
- rysik rezystancyjny
- rysik aktywny
My postaramy się wykonać pierwszego z nich, a więc najprostszy rodzaj rysika. Rysiki pojemnościowe mają zazwyczaj metalową lub gumową końcówkę, a więc wykonaną z materiału przewodzącego. Gdy końcówka dotyka ekranu dochodzi do jej interakcji z polem elektrycznym wyświetlacza – identycznie, jak w przypadku naszych palców. W ten sposób możliwe jest operowanie ekranem dotykowym.
Jak zrobić rysik do telefonu krok po kroku?
Co może Ci się przydać do wykonania własnego rysika?
- metalowa rurka/metalowa słomka – może idealnie posłużyć jako trzon ręcznie wykonanego rysika
- drewno – z kawałka np. bambusowego patyczka możesz wyszlifować ostre zakończenie rysika; może to być także ołówek
- kawałek gumy – możesz użyć go na odpowiednio wyprofilowanej końcówce rysika w celu zabezpieczenia ekranu telefonu przed przypadkowym zarysowaniem
- kawałek plastiku – podobnie jak z wcześniejszym kawałkiem drewna, z plastikowych elementów/odpadów możesz wykonać zakończenie rysika
- materiał przewodzący – bez niej się nie obejdzie!
Załóżmy, że masz w domu choć część wyżej wymienionych komponentów. Jak z nich wykonać domowy rysik?
Wybierz materiał na trzon
Jak wcześniej wspomniano, dla wygody znakomicie nada się metalowa rurka o odpowiedniej średnicy lub sama plastikowa obudowa po długopisie (bez wkładu długopisu). To rozwiązanie może być o tyle lepsze, że chyba w każdym domu znajdzie się niepotrzebny lub wypisany długopis. Teraz możesz nadać mu drugie życie.
Zabezpiecz ostre krawędzie
Bez względu na zastosowany materiał, zabezpiecz ostre krawędzie. Może się do tego nadać gęsta folia aluminiowa. Wyprofiluj cały trzon tak, aby był wygodny w codziennym użytkowaniu.
Wykonaj końcówkę rysika
A teraz sama końcówka rysika, a więc najważniejsze – od niej zależy, czy Twój rysik będzie działał, bo nią będziesz dotykać ekranu smartfona czy tabletu. Jeżeli nie chcesz owijać całości trzonu rysika, folią aluminiową owiń jedynie pusty otwór długopisu/rurki. Za pomocą taśmy klejącej przymocuj ją do całości.
Dlaczego folia aluminiowa? Może to być inny materiał, ważne, żeby sama końcówka była wykonana z przewodnika prądu. Może to być też sama końcówka patyczka kosmetycznego (uwaga – tutaj istotne jest, aby bawełna miała styczność z folią aluminiową). Jeżeli zdecydujesz się na to rozwiązanie, to delikatnie zamocz bawełnianą główkę. Ma być ona delikatnie wilgotna, nie całkowicie mokra! Zamiast bawełnianego wacika kosmetycznego może to być np. gąbka elektrostatyczna, którą przynajmniej nie trzeba wcześniej moczyć w wodzie. Wybór należy do Ciebie.
Jak zrobić rysik do telefonu? Podsumowanie
Gratulacje – masz już własny rysik obsługujący ekran dotykowy smartfonów i tabletów. Czy zabawa DIY była warta w tym przypadku zachodu, biorąc pod uwagę naprawę niewysokie ceny podstawowych rysików na rynku? Na to pytanie musisz sobie sam odpowiedzieć.
Oprócz długopisu do budowy trzonku rysika nada się inny komponent o podobnym kształcie. Ważne, żeby całość była solidnie wykonana – niech taśma klejąca zrobi swoje, nie żałuj jej. Najważniejsze jest jednak sama końcówka. Lekko wilgotny bawełniany wacik kosmetyczny lub inny przewodnik prądu może spełnić swoje zadanie.
Miej jednak na uwadze, że nie każdy materiał będzie działał na każdym ekranie dotykowym. W razie czego należy poeksperymentować z różnymi materiałami, jak np. taśmą klejącą i nie tylko.
Z tego krótkiego artykułu dowiedziałeś się:
- Jak zrobić rysik do telefonu?
- Jak działa rysik do telefonu?
- Jakie są rodzaje rysików?
Najpopularniejsze telefony komórkowe w 2024 mające ekran dotykowy: