Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Telefon z dobrym aparatem do 1500 złotych

grafika przedstawiająca smartfona POCO X5 Pro 5G w kolorze czarnym, niebieskim i żółtym

Czy telefon z dobrym aparatem do 1500 zł to oksymoron? Czy w tej cenie da się znaleźć smartfona o którym można powiedzieć, że ma dobre aparaty? Czy w tym ograniczonym budżecie istnieją takie modele? Siłą rzeczy telefony do 1500 zł muszą mieć pewne ograniczenia i kompromisy. Zobacz na nasz ranking telefonów, w którym znajdziesz modele z dużymi możliwościami fotograficznymi.

Telefon z dobrym aparatem do 1500 zł – jak wybrać fajnego smartfona?

Jeśli stawiasz na fotografię, warto żeby zwrócić przede wszystkim na główny aparat. To przede wszystkim nim będziesz robił zdjęcia. Warto, aby miał on optyczną stabilizację obrazu. Jest to pomocne praktycznie zawsze, a już w szczególności w momencie robienia zdjęć nocnych.

Warto również zwrócić uwagę na wielkość matrycy – im fizycznie większa, tym lepsza, choć w tym przedziale cenowym trudno znaleźć topowe, jednocalowe chipsety. Kolejną istotną kwestią jest aparat ultraszerokokątny. Ważne, aby jego rozdzielczość była dość duża. Niestety zazwyczaj jest to jednostka sporo słabsza od aparatu głównego. W tym przedziale cenowym zdarza się spotkać także teleobiektyw, który umożliwia co najmniej podwójne zbliżenie optyczne.

Jaki telefon wybrać? Poniżej przedstawiamy TOP 5 smartfonów, które stawiają na zdjęcia, ale nie tylko na nie.

POCO X5 Pro 5G

grafika przedstawiająca smartfona POCO X5 Pro

To arcyciekawy telefon do 1500 zł. Na czele potrójnego aparatu głównego stoi tutaj jednostka Samsung S5KHM2 o rozdzielczości 108 Mpix. Dość jasna przysłona w tej jednostce wynosi f/1.9, co ma szczególne znaczenie w przypadku zdjęć nocnych.

Oprócz tego do dyspozycji użytkownika jest aparat ultraszerokokątny o rozdzielczości 8 Mpix. Całość uzupełnia „oczko” dedykowane do zdjęć makro o matrycy 2 Mpix. Na froncie zagościł aparat do selfie o rozdzielczości 16 Mpix.

 • aparat główny 108 Mpix, f/1.9,
 • aparat ultraszerokokątny 8 Mpix 120˚, f/2.2,
 • aparat makro 2 Mpix, f/2.4,
 • aparat do selfie 16 Mpix, f/2.4 mm.

Nieźle wygląda tutaj pozostała specyfikacja. Na pokładzie zastosowano całkiem wydajny procesor Snapdragon 778G. Telefon posiada również 8 GB pamięci RAM oraz 256 GB pamięci wewnętrznej. Nie do pominięcia jest również ekran AMOLED, który posiada przekątną 6,67 cala i obsługuje odświeżanie na poziomie 120 Hz. Pojemność baterii to standardowe w dzisiejszych czasach 5000 mAh. Telefon obsługuje natomiast szybkie ładowanie o mocy 67 W.

POCO X5 Pro 5G to bardzo interesujący smartfon do 1500 zł i to nie tylko ze względu na udane aparaty fotograficzne!

Xiaomi Redmi Note 13 Pro 4G

zdjęcie przedstawiające telefon Xiaomi Redmi Note 13 Pro 4G

To kolejny telefon do 1500 zł z dobrym aparatem. Główny obiektyw wyposażono w matrycę o rozdzielczości aż 200 Mpix. Umożliwia to robienie zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Jego jasność wynosi f/1.65, co tylko dobrze o nim świadczy.

SPRAWDŹ oferty z Xiaomi Redmi Note Pro 4G
PORÓWNAJ OFERTY

Zastosowano tuta również optyczną stabilizację obrazu oraz sprawny mechanizm pomiaru ostrości. Do dyspozycji użytkownika jest także aparat ultraszerokokątny o rozdzielczości 8 Mpix. Całość uzupełnia „oczko” do zdjęć makro o matrycy 2 Mpix. Na froncie zaimplementowano aparat do zdjęć selfie o matrycy 16 Mpix.

 • aparat główny 200 Mpix, f/1.65 OIS,
 • aparat ultraszerokokątny 8 Mpix 120˚, f/2.2,
 • aparat makro 2 Mpix, 120˚f/2.4,
 • aparat do selfie 16 Mpix, f/2.4.

Jeżeli fotografia jest Twoim priorytetem, to ten model jest mocnym punktem programu. Niestety nie posiada on obsługi sieci 5G.

Sercem telefonu jest MediaTek Helio G99 Ultra. Smartfon wyposażono w 8 GB pamięci RAM i 256 GB przestrzeni dyskowej. To całkiem wystarczająca ilość ze sporym zapasem. Ten telefon do 1500 zł ma ekran AMOLED 6,67 cala obsługujący częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz. Zastosowano tutaj ogniwo o pojemności 5000 mAh (ładowanie z mocą 67 W). Przy tego typu technologii możesz być już spokojny o żywotność baterii. Powinna ona spokojnie starczyć na ponad dwa lata. Z ciekawostek, na które warto zwrócić uwagę – model ten posiada głośniki stereo, które obsługują technologię Dolby Atmos.

Xiaomi Redmi Note 13 Pro w wersji 4G kosztuje obecnie mniej niż 1500 zł.

Motorola Edge 40

grafika przedstawiająca telefon Motorola Edge 40 5G

Motorola Edge 40 to jedna z najciekawszych telefonów z dobrym aparatem do 1500 zł. Tym bardziej, że cena tego modelu zdążyła potężnie się obniżyć w stosunku do ceny wyjściowej. Gł. aparat posiada tutaj matrycę OmniVision OV50A o rozdzielczości 50 Mpix. Oczywiście znajduje się tutaj optyczna stabilizacja obrazu. Smartfon wyróżnia się również dobrą technologią Ultra Pixel. W przypadku przysłony jest co chwalić, gdyż mamy tutaj do czynienia z wartością f/1.4. To bardzo jasny obiektyw!

SPRAWDŹ oferty z Motorola Edge 40
PORÓWNAJ OFERTY

Oprócz tego jest tutaj aparat ultraszerokokątny o rozdzielczości 13 Mpix. I tyle. W sumie to dobrze, bo upychanie na siłę „oczek” generalnie mija się z celem. Na froncie skorzystać możesz z aparatu do selfie o matrycy 32 Mpix.

 • aparat główny 50 Mpix, f/1.4, OIS,
 • aparat ultraszerokokątny 13 Mpix 120˚, f/2.2,
 • aparat do selfie 32 Mpix, f/2.4,

To dobry telefon fotograficzny, który może aspirować do droższych modeli. W interesującej nas cenie, dostępny jest wariant z 8 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci wewnętrznej. Na pokładzie znalazł się procesor MediaTek Dimensity 8020.

Jest to również dość kompaktowy telefon, gdyż przekątna ekranu wynosi tutaj 6,55 cala. Jest to oczywiście technologia AMOLED z częstotliwością odświeżania 144 Hz. Bateria jest dość skromna, gdyż jej pojemność wynosi 4400 mAh. Na szczęście obsługuje szybkie ładowanie o mocy 68 W.

Jeżeli jesteś fanem Motki, to zamiast kupować budżetowy model Motorola Moto G84 warto nieco dopłacić do Edge 40!

Google Pixel 6a

grafika przedstawiająca smartfona Pixel 6a

Niektórzy uważają, że Google Pixel to najlepszy telefon do fotografii niezależnie od generacji. I coś w tym jest. Może nie zwala on z nóg w kwestii specyfikacji technicznej, ale specjalne algorytmy rzeczywiście czasami potrafią zdziałać cuda.

W naszym zestawieniu telefonów do 1500 zł łapie się właśnie model Pixel 6a. Główny aparat to jednostka Sony IMX363 o rozdzielczości 12,2 Mpix. Jest tutaj oczywiście optyczna stabilizacja obrazu, a jego przysłona wynosi f/1.7. Możesz także skorzystać z aparatu ultraszerokokątnego z matrycą Sony IMX386 o rozdzielczości 12 Mpix. Na froncie znalazło się miejsce na kamerkę do selfie z matrycą 8 megapikseli.

 • aparat główny 12,2 Mpix, f/1.7, OIS,
 • aparat ultraszerokokątny 12 Mpix 114˚, f/2.2,
 • aparat do selfie 8 Mpix, f/2.0.

Telefony Google oferują czystego Androida z długimi aktualizacjami i wsparciem. Sercem smartfona jest autorski Tensor w połączniu z 6 GB RAM-u i 128 GB przestrzeni dyskowej. Jest to kompaktowy telefon. Jego ekran posiada przekątną 6,10 cala i jest wykonany w technologii OLED. Bateria nie powala pojemnością, która wynosi 4410 mAh, ale taka jego uroda.

Google od niedawna oferuje oficjalne wsparcie w naszym kraju. Tego modelu w oficjalnym sklepie niestety już nie kupisz, ale to nie problem. Jest kilka markowych sklepów, które na własną rękę organizują jego sprzedaż.

Samsung Galaxy A35

grafika przedstawiająca telefon Samsung Galaxy A35 5G

Ranking najlepszych smartfonów z dobrym aparatem nie byłby pełny, gdyby nie znalazł się tutaj jakiś model od koreańskiego giganta. Padło na nowość, a konkretnie na następcę modelu Samsung Galaxy A34.

SPRAWDŹ oferty z Samsung Galaxy A35
PORÓWNAJ OFERTY

Główny aparat w tym modelu to jednostka o matrycy 50 Mpix z optyczną stabilizacją obrazu i dość jasnej przysłony o wartości f/1.8. Oprócz tego jest tutaj aparat ultraszerokokątny o rozdzielczości 8 Mpix. Całość zamyka aparat dedykowany zdjęciom makro o matrycy 5 Mpix. Jest to minimalna sensowna wartość dla tego typu zdjęć.

 • aparat główny 50 Mpix, f/1.8, OIS,
 • aparat ultraszerokokątny 8 Mpix 123˚, f/2.2,
 • aparat makro 5 Mpix, f/2.4,
 • aparat do selfie 13 Mpix, f/2.4.

A co oprócz tego? Wyświetlacz AMOLED o przekątnej 6,60 cala i wysokiej jakości obrazu obsługujący maksymalną częstotliwość 120 Hz. Na pokładzie znalazł się tutaj autorski procesor Samsung Exynos 1380 w połączeniu z 6 GB pamięci RAM i 128 GB przestrzeni dyskowej. Dobry aparat to nie wszystko, dobra jest tutaj bateria o pojemności 5000 mAH. Smartfon posiada również elegancki design nawiązujący do flagowców, mimo że jest z niższej półki cenowej.

Samsung Galaxy A35 może być czasami sprzedawany w wyższej cenie niż nasz ustalony budżet, ale jak dobrze poszukasz, to kupisz go poniżej kwoty 1500 zł!

Telefon z dobrym aparatem do 1500 zł – rodzaje aparatów

Smartfony do 1500 zł zazwyczaj oferują potrójny aparat plus pojedynczą kamerkę do selfie. Pewnym wyjątkiem jest Motorola Edge 40 oferująca jedynie dwa aparaty – natomiast tutaj i jakość głównego obiektywu i rozwiązania oprogramowania dają spore możliwości fotograficzne. Po prostu jakość cyfrowego podwójnego zoomu z aparatu głównego jest zbliżona do jakości niezłego teleobiektywu o tych parametrach.

Na jakie obiektywy stawiać, w przypadku telefonów z dobrym aparatem do 1500 zł? Jakie są cechy dobrego aparatu?

Obiektyw szerokokątny

W przypadku telefonów do 1500 zł masz do czynienia z pełnym przekrojem różnego rodzaju matryc. Najpopularniejszą z nich jest matryca o rozdzielczości 50 Mpix. Niemniej jednak znajdziemy tutaj zarówno czujnik 200 Mpix, jak w przypadku Xiaomi Redmi Note 13 Pro, a z drugiej strony matrycę 12,2 Mpix jak w przypadku Google Pixel 6a. Jednak i tak liczy się efekt końcowy, a tutaj bardzo dużo robią odpowiednie algorytmy. Polecany pod względem fotografii telefon do 1500 zł powinien mieć bardzo udany gł. aparat.

Obiektyw ultraszerokokątny w zasadzie w każdym tutaj modelu zawierają się w matrycach o rozdzielczości 8 lub 13 Mpix. W tym przypadku kąt widzenia zazwyczaj w przedziale 120 stopniach, przy czym zdarzają się także i te z kątem widzenia 123 stopni jak w przypadku telefonu Samsung Galaxy A35.

Teleobiektyw

Teleobiektyw w niektórych smartfonach pozwala nawet na zbliżenie ponad 120-krotne w przypadku topowych smartfonów. Inna kwestia, jaka jest wtedy jakość zdjęcia. Niemniej jednak za taki teleobiektyw trzeba wydać bardzo dużą sumę pieniędzy.

W przypadku naszych propozycji teleobiektywy jako takie nie występują. A to z prostej przyczyny, że w takim budżecie praktycznie żaden producent tego rodzaju obiektywu nie dodaje. To po prostu kwestia kosztów i stawiania na jakość obiektywu głównego. Ale nie w większości przypadków nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z dwu lub nawet trzykrotnego zoomu cyfrowego z matrycy głównej. Do zdjęć na portale społecznościowe w zupełności powinny takie fotografie wystarczyć. Ba – przy dzisiejszych możliwościach, mogą być także drukowane i powinny wyglądać co najmniej nieźle.

Obiektyw makro

Niestety w pogoni za liczbą „oczek” najczęściej zamiast teleobiektywu w telefonach do 1500 zł dostajesz obiektyw makro. W dodatku najczęściej jest to matryca o rozdzielczości 2 Mpix, co w praktyce oznacza, iż najczęściej jest ona nieużywalna.

Na tym tle wyróżnia się Samsung Galaxy A35, który oferuje czujnik o rozdzielczości 5 Mpix, co daje dużo lepsze rezultaty. Jeszcze inne podejście prezentuje Motorola i Google, które funkcję makrofotografii implementują w obiektywie ultraszerokokątnym, dzięki czemu rezultaty są znacznie lepsze, bez potrzeby wrzucania zbędnego „oczka”. Między innymi dlatego te modele znalazły się w naszym rankingu.

Czujnik głębi

Z bardzo podobną sytuacją masz do czynienia w przypadku obiektywów do pomiaru głębi ostrości. Zazwyczaj jest to dodatkowy obiektyw, który nic nowego nie wnosi do całości. Tym bardziej, że nierzadko lepsze rezultaty otrzymasz poprzez tryb portretowy i programową modyfikację zdjęcia.

To między innymi dlatego żaden z proponowanych tutaj telefonów nie posiada takiego „oczka”. To zazwyczaj jest zbyteczny dodatek.

Obiektyw do selfie

Najlepsze smartfony do fotografii do 1500 zł oferują kamerkę do selfie o maksymalnej rozdzielczości 32 Mpix. Dużo tutaj jednak robi także jasność obiektywu – czego przykładem jest w naszym zestawieniu Google Pixel 6a. Ma on jasny obiektyw przedni i pomimo matrycy o relatywnie niższej rozdzielczości, oferuje zdjęcia selfie o bardzo wysokiej jakości.

Generalnie każdy z aparatów w naszym rankingu daje możliwość zrobienia dobrego zdjęcia tego typu do mediów społecznościowych. Również wydruk takiej fotografii do domowego albumu nie będzie problemem.

Ranking najlepszych smartfonów foto do 1500 zł – podsumowanie

Przy zakupie telefony z dobrym aparatem warto zwrócić uwagę przede wszystkim na podstawową jednostkę. To przede wszystkim właśnie głównym obiektywem będziesz robił zdjęcia. Oczywiście zdarzają się wyjątki.

Najlepsze smartfony posiadają przede wszystkim większe fizycznie matryce. Nie zawsze ich rozdzielczość musi być najwyższa, choć jest to dość istotne. Nie powinno tutaj zabraknąć optycznej stabilizacji obrazu.

Telefon ze średniej półki cenowej powinien już charakteryzować się dobrą specyfikacją. Dlatego warto zwrócić uwagę na procesor. Niemniej jednak jeśli priorytetem są możliwości foto, to istnieje możliwość, że będziesz musiał pójść na określone kompromisy, aby nie nadwyrężyć domowego budżetu. Ale dzięki temu będziesz mógł robić świetne zdjęcia, a takie opcje oferują najlepsze telefony w tej klasie cenowej. Dlatego powinieneś zwrócić uwagę na parametry przesłony, aby móc robić zdjęcia w słabych warunkach oświetleniowych. W wielu przypadkach możesz też liczyć m.in. na Dual SIM, jacka 3,5 mm, a nawet 5G.

Jeżeli chcesz wydać na urządzenie maksymalnie 1500 zł, to wyżej wymienione telefony z dobrym aparatem z pewnością spełnią Twoje wymagania!

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Należą do nich m.in. POCO X5 Pro 5G, Xiaomi Redmi Note 13 Pro (4G), Motorola Edge 40, Google Pixel 6a czy Samsung Galaxy A35. To telefony do 1500 złotych, które wyróżniają się na tle bezpośredniej konkurencji cenowej m.in. pod względem fotografii.
Przede wszystkim liczy się dobry obiektyw główny z dużą matrycą, jasną przysłoną i odpowiednim oprogramowaniem. Telefony do 1500 złotych mają też najczęściej dodatkowy aparat ultraszerokokątny, a kolejnym obiektywem jest już zazwyczaj bezużyteczny aparat makro/głębi. Niestety w tej cenie musisz liczyć się na pewne kompromisy, a wśród nich jest brak osobnego teleobiektywu.
Telefony do 1500 złotych z dobrym aparatem mają też 8-rdzeniowe i wydajne procesory CPU, dużo pamięci (minimum 6 GB RAM i dysk 128 GB) czy ładne ekrany w Full HD+. Najczęściej są to już panele typu OLED/AMOLED. Możesz też liczyć na odpowiednio wydajną baterię i (choć nie zawsze) na łączność 5G.

star ocena
5/5 - (2 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: