Refabrykowane smartfony nie są żadną nowością na rynku. Mimo to wydaje się, że w dalszym ciągu odnowione telefony skrywają wiele tajemnic. Czy warto w ogóle zawracać sobie nimi głowę? Na co zwrócić uwagę przy wyborze smartfona po refabrykacji? Czy taki telefon komórkowy w atrakcyjnej cenie warty jest ryzyka? Na te i na kilka innych pytań postaramy się tutaj odpowiedzieć.
- 1. Telefony refurbished – co to znaczy?
- 2. Refabrykowane smartfony – co z jakością?
- 3. Na czym polega przywrócenie do urządzenia do porządnego stanu?
- 4. Wady i zalety telefonów odnowionych
- 5. Gdzie kupić odnowione urządzenia?
- 6. Odnowione telefony - podsumowanie
- 7. Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Telefony refurbished – co to znaczy?
Na początku rzućmy okiem na samo pojęcie oznaczające odnowiony smartfon. Najprościej rzecz ujmując są to smartfony, które zostały w profesjonalny sposób odnowione i przywrócone do stanu „jak nowy”.
Czasami są to urządzenia po regulaminowym zwrocie. Nierzadko nawet sam smartfon nie był używany, a uszkodzeniu uległo jedynie opakowanie. Taki smartfon również może zostać poddany procesowi refurbished. Odnowiony smartfon powinien być w pełni sprawny i z kompletną dokumentacją. Dzięki temu jest również objęty gwarancją. Warto tutaj jednak w miarę możliwości zwrócić uwagę na to, jakie części zostały wymienione. Również same warunki gwarancji mogą się różnić w zależności od miejsca zakupu. Najczęściej jednak refabrykowane/odnowione/poddane regeneracji telefony to takie, które mają np. zmienioną baterię czy szybkę na nową, a więc po części są nowymi, a po części używanymi smartfonami.
A dlaczego telefony refurbished są w ogóle warte zainteresowania? Dlatego, że zazwyczaj są po prostu tańsze od nowych modeli. Niektórzy po prostu szukają czegoś z możliwie wysokiej półki ale jeśli mają możliwość jakiegoś zniwelowania ceny, to odnowione urządzenia mogą właśnie być tym czego szukają.
Refabrykowane smartfony – co z jakością?
Telefony odnowione mogą wśród niektórych osób budzić pewne obawy jeśli chodzi o ich jakość. Wiele osób myśli, że to nie jest już zupełnie nowy telefon. Na swój sposób mogą one mieć oczywiście rację.
Co ciekawe, czasem refabrykowane smartfony mogą być nawet lepsze od nowych modeli, gdyż są pozbawione wszelkich wad, które zostały zauważone podczas pierwszego użycia. Z drugiej jednak strony warto zwrócić uwagę na to, że mogą one mieć niewielkie ślady użytkowania, rysy czy uszkodzenia opakowania. To między innymi stąd bierze się ich atrakcyjna cena. Taki użyty lub lekko niekompletny smartfon – jeśli mówimy o uszkodzeniu opakowania – nie jest wyrzucany. Nikomu by się to nie opłacało. Nie jest również nigdzie magazynowany. Producentowi zależy na jak najszybszym wypuszczeniu go na rynek.
Na czym polega przywrócenie do urządzenia do porządnego stanu?
Refabrykowane smartfony są poddawane konkretnym procedurom podczas których są przywracane do stanu „jak nowy”. W ramach przechodzenia przez proces refabrykacji są one dokładnie sprawdzane i testowane. Przechodzą one także gruntowne czyszczenie zarówno pod względem wizualnym, jak i w kwestii przywrócenia do ustawień fabrycznych. Jeśli podczas testów okaże się ujawni się jakaś wada, to jest ona niezwłocznie usuwana.
Odnowiony telefon może być także po prostu przepakowaniu do innego opakowania, jeśli jedną jego wadą było właśnie firmowe pudełko.
Wady i zalety telefonów odnowionych
Do podstawowych zalet jakie posiadają telefony refabrykowane jest ich cena. Możesz spodziewać się urządzeń w tak atrakcyjnej cenie. Dodatkowo przetwarzając smartfona na urządzenie pełnowartościowe, każdy producent ma na uwadze ochronę środowiska poprzez ograniczenie odpadów.
Smartfony odnowione są objęte gwarancją. Wiele tutaj zależy od konkretnego sprzedawcy, natomiast jeżeli telefon ulegnie awarii możesz skorzystać z gwarancji.
Kolejną zaletą telefonów odnowionych jest to, że są one jeszcze lepiej przetestowane, a jeśli podczas tych testów „coś wyjdzie”, to wady są skutecznie eliminowane. Wbrew pozorom to właśnie takie telefony mogą być bardziej niezawodne w stosunku do nowych modeli, które niedawno miały premierę i mogą cierpieć na „dolegliwości wieku dziecięcego”. Często także producent wyposaża swoje urządzenie w nową folię ochronną i komplet dokumentów.
Musisz mieć jednak świadomość, że telefony odnowione posiadają także swoje wady. Tym właśnie różnią się od nowych urządzeń. Przede wszystkim mogą one posiadać na obudowie mniejsze lub większe rysy. Jeśli są to urządzenia z regulaminowego zwrotu, to były zazwyczaj przynajmniej raz użyte.
W zależności od pochodzenia odnowionego urządzenia, wydajność baterii może być nieco mniejsza niż oferowana przez zupełnie nowe urządzenia. Nie jest to regułą, ale jeśli jest to smartfon z wystawy, to jednak był przez pewien czas w użyciu. Warto to wziąć pod uwagę przy wyborze telefonu.
Warto także zwrócić uwagę na określone warunki gwarancji. W zależności od producenta, sprzedawcy i dystrybucji mogą się one różnić. Dodatkowo zwróć uwagę, że takie odnowione telefony mogą mieć wyłączenia dotyczące wodoszczelności.
Warto także zwrócić uwagę na to jak użytkujesz zazwyczaj telefony. Mianowicie, czy je potem odsprzedajesz, czy z wymianą czekasz do ostatniej chwili. Mianowicie jeśli chcesz odsprzedać swój telefon po roku czy dwóch, to może być z tym nieco większy problem i również jego cena może nie być tak atrakcyjna jak w przypadku zakupu nowego smartfona. Z drugiej strony dając drugie życie odnowionemu urządzeniu i użytkując go „do końca”, otrzymujesz tańszego smartfona. Takie zachowanie w skali globalnej pozostaje także nie bez wpływu dla ochrony środowiska.
Gdzie kupić odnowione urządzenia?
Rynek telefonów odnowionych jest coraz większy. Na całym świecie, z racji wzrostu cen elektroniki, coraz częściej potencjalni nabywcy poszukują tańszych alternatyw. Kiedyś zakup telefonu odnowionego nie był popularny. Można powiedzieć, że była to swoista nisza. Wiele jednak w tym aspekcie się zmieniło. Teraz wielu wiodącym producentom zależy na tym, aby osoby poszukujące nowego telefonu miały także wybór spośród tańszy alternatyw. W ten sposób drugie życie smartfon oszczędza także portfel użytkownika.
Takie urządzenia warto kupować od sprawdzonych sprzedawców. Teraz już większość sklepów z elektroniką ma odpowiednią zakładkę w której prezentują tego typu smartfony, które mają w danym momencie. Również wszystkie główne sieci komórkowe posiadają w swojej ofercie telefony refurbished/odnowione. Zazwyczaj pochodzą one z regulaminowych zwrotów. Natomiast bardzo trzeba uważać w przypadku tzw. „okazji”.
Odnowione smartfony różnych producentów są oferowane także przez operatorów komórkowych – Orange, Play czy T-Mobile! Dostaniesz je np. w ich abonamencie.
Odnowione telefony - podsumowanie
Dzięki refabrykacji wcale nie musisz kupować fabrycznie nowych urządzeń, aby w zasadzie mieć niemal nowe urządzenie w dobrej cenie. Szczególnie w przypadku flagowych produktów może stać się to bardzo rozsądnym rozwiązaniem.
Korzyści z kupna odnowionego smartfona dotyczą w zasadzie wszystkich. Ty masz nowego smartfona, producent/sprzedawca również na tym zyskał, a do lasu nie trafiają odpady elektroniczne (a przynajmniej nie w takiej ilości).
Oczywiście nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Sporym utrudnieniem mogą być występujące dość często zarysowania obudowy po regulaminowym zwrocie. Niemniej jednak dla wielu taki telefon może być bardzo ciekawym wyborem.
Najczęściej zadawane pytania - FAQ
Nie. W niektórych przypadkach może być nawet lepszy niż fabrycznie nowy smartfon. Jednak posiada także swoje wady, jak (czasami) niewielkie ryski czy ograniczenia w gwarancji.
Tak - wiele wiodących elektromarketów (a także operatorów komórkowych) ma takie telefony w swojej ofercie.
Odnowione urządzenia mają być "jak nowe". Oznacza to, że pod względem sprawności i kompletności muszą spełniać wszystkie wymogi. Oczywiście mogą w nich zdarzyć się różne zarysowania, a także nieco mniejsza wydajność baterii.