Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Jedna słuchawka gra ciszej? Jak naprawić i zapobiegać?

avatar
białe słuchawki

Słuchawki towarzyszą wielu osobom na co dzień. Pozwalają na słuchanie muzyki, podcastów czy nawet prowadzenie rozmów telefonicznych. Są nieocenioną pomocą w trakcie jazdy komunikacją miejską, umilając czas. Co zrobić w sytuacji, gdy jedna słuchawka zaczyna grać ciszej? Jak naprawić tę usterkę?

Dlaczego jedna słuchawka zaczyna grać ciszej?

Problem związany z cichszym odtwarzaniem dźwięków przez jedną ze słuchawek jest bardzo powszechny. Powodów takiej usterki może być wiele. Najczęstsze z nich wynikają z nieprawidłowego używania akcesoriów.

Brudna słuchawka

Jeśli jedna słuchawka gra ciszej, powodem może być jej zabrudzenie. Nawet w sytuacji, w której czyścisz swój sprzęt codziennie, może dojść do dostania się brudu w głębsze części akcesorium. Słuchawka zaczyna grać ciszej, gdy pot, kurz i woskowina osadzają się na siateczce lub grillu w tulejce.

Sposobem na uniknięcie tego problemu jest nie tylko regularne czyszczenie słuchawek, lecz także ich chowanie do etui. Wówczas można uniknąć osadzania się kurzu na woskowinie.

Problemy z działaniem mini-jacka

W przypadku słuchawek na kablu problem z działaniem jednego egzemplarza może wynikać z uszkodzonego wejścia mini-jack. Najczęściej usterka dotyczy styków, które nie dotykają odpowiednich elementów umieszczonych w gnieździe. Sposobem na sprawdzenie, czy problem wynika z takiej awarii, może być zmiana pozycji wtyczki. Zdarza się też, że przyciszony dźwięk wynika z zabrudzonego gniazda mini-jack.

Uszkodzenia podzespołów słuchawki

Czasem powodem usterki może być uszkodzenie podzespołów znajdujących się bezpośrednio w słuchawce. Problem ten niekiedy jest związany z wadą fabryczną urządzenia. Takie sytuacje często kwalifikują się do naprawy gwarancyjnej. Nie ma możliwości ich samodzielnego usunięcia bez rozkręcenia słuchawki czy wymiany uszkodzonych podzespołów.

Jak zapobiec sytuacji, w której jedna słuchawka gra ciszej?

Istnieje kilka praktyk, które pozwalają na zapobiegnięcie takiej usterce. Najważniejsze z nich to:

  • regularne wyjmowanie słuchawek z uszu – nawet co pół godziny. Takie rozwiązanie nie tylko zmniejsza ryzyko wystąpienia zapalenia lub zakażenia ucha, lecz także umożliwia przedłużenie żywotności samych słuchawek. Ma to związek z wilgocią, która osadza się na urządzeniu, gdy znajduje się ono w uchu. Zbyt długie korzystanie ze słuchawki bez przerwy może powodować rdzewienie jej ważnych podzespołów,
  • regularne czyszczenie – nie tylko słuchawek, lecz także uszu. W ten sposób można zapobiec gromadzeniu się woskowiny na akcesorium. Do lepkiej warstwy w późniejszym czasie przykleja się kurz, który może powodować uszkodzenie sprzętu,
  • korzystanie z etui – chowanie słuchawek do etui pomaga zapobiec osadzaniu się na nich kurzu. W przypadku modeli z kablem pudełko umożliwia uniknięcie jego plątania. Warto jednak pamiętać, że samo etui również powinno być regularnie czyszczone.

Sposobem na zmniejszenie ryzyka usterki jest więc regularne dbanie o sprzęt. W ten sposób można wyeliminować awarie, które wynikają np. z zabrudzeń.

Jak wyczyścić słuchawki?

Na początku należy usunąć gumowe końcówki, które umieszcza się w uszach. Większość producentów przewiduje możliwość ich zdjęcia i umycia w ciepłej wodzie z mydłem. Po wyczyszczeniu tych elementów należy pozostawić je do wyschnięcia. Lepiej unikać papierowych ręczników i papieru toaletowego – drobne włókna mogą osadzić się na słuchawce i doprowadzić do jej uszkodzenia. Końcówki najlepiej suszyć na ściereczce lub ręczniku.

Czyszcząc słuchawki, należy skupić się na grillu lub siateczce – w zależności od modelu. To właśnie tam gromadzą się zanieczyszczenia, które z czasem mogą utrudnić odtwarzanie dźwięku. Drobne dziurki mogą powodować problem ze skutecznym usunięciem brudu. Należy działać ostrożnie, by nie wepchnąć zanieczyszczeń głębiej.

Nie należy zapominać również o wyczyszczeniu obudowy i pudełka. Warto usunąć cały kurz, woskowinę i martwy naskórek. Najlepiej użyć w tym celu miękkiej ściereczki. W przypadku etui z funkcją ładowania warto wyczyścić również wewnętrzne komory. To właśnie tam gromadzi się najwięcej zabrudzeń.

Czyszczenie słuchawek z użyciem ciepła

Podczas czyszczenia słuchawek najlepiej wykorzystać metodę, która pozwoli na rozpuszczenie woskowiny. Najskuteczniejsze jest ciepło, pod wpływem którego zanieczyszczenia tego typu stają się płynne.

Dobrym pomysłem jest nagrzanie talerzyka. Można to zrobić w gorącej wodzie lub piekarniku. Na ciepłej powierzchni naczynia wystarczy umieścić słuchawkę – siateczką w dół. Pod wpływem ciepła woskowina delikatnie się rozpuści, co ułatwi jej usunięcie. W przypadku niektórych modeli słuchawek istnieje opcja zastosowania także wrzątku – niewielką ilość wody wystarczy wylać na talerzyk. Trzeba jednak pamiętać, że wiele przetworników zainstalowanych w takich urządzeniach nie jest odpornych na wilgoć. W wyniku jej działania może dojść do zardzewienia ważnych podzespołów.

Jedna słuchawka gra ciszej – czy taka usterka podlega gwarancji?

To, czy usterkę można naprawić z tytułu gwarancji, zależy przede wszystkim od przyczyny jej wystąpienia. Jeśli do uszkodzenia doszło z winy użytkownika, nie ma możliwości skorzystania z darmowej naprawy. Gwarancja działa jedynie w sytuacji, gdy urządzenie jest wadliwe. Najczęściej ewentualne problemy można zauważyć już na początku korzystania ze sprzętu.

O tym, czy w danym przypadku można skorzystać z gwarancji, zawsze decyduje producent. Należy zanieść uszkodzone urządzenie do najbliższego punktu danej firmy i poprosić o ocenę przyczyny problemu przez specjalistów.

Co jeśli czyszczenie słuchawek nie pomaga?

Jeśli pomimo czyszczenia jedna słuchawka gra ciszej, może to oznaczać, że zabrudzenia dostały się zbyt głęboko lub doszło do wystąpienia korozji. Rdza powoduje bowiem zniszczenie przetwornika, który odpowiada za możliwość generowania dźwięku przez urządzenie. W takiej sytuacji nie ma możliwości naprawy sprzętu. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup nowych słuchawek i ich regularne czyszczenie od samego początku użytkowania.

Niektóre osoby decydują się jednak na samodzielną naprawę słuchawki. Jest ona możliwa jedynie w sytuacji, gdy we wnętrzu urządzenia nie ma jeszcze rdzy. Taka naprawa polega przede wszystkim na wymianie filtra i usunięciu zanieczyszczeń, które znajdują się pod nim.

Wymiana filtra w uszkodzonej słuchawce

Wymiana filtra w słuchawce, która gra ciszej, jest dość ryzykowna. Należy decydować się na nią dopiero w sytuacji, gdy czyszczenie urządzenia nie pomogło, a producent odmówił wykonania naprawy w ramach gwarancji.

To właśnie za filtrem gromadzą się zabrudzenia, których nie da się usunąć od zewnątrz. Mogą one powodować znaczne przytłumienie dźwięku. Ich usunięcie jest możliwe jedynie po zdjęciu charakterystycznej siateczki. Wówczas zabrudzenia można wydobyć z użyciem wykałaczki lub igły. W trakcie zabiegu trzeba być jednak bardzo ostrożnym, by nie doprowadzić do uszkodzenia drobnych podzespołów wewnętrznych.

Po usunięciu zabrudzeń należy ponownie zamontować filtr. Zwykle jednak egzemplarz usunięty na pierwszym etapie nie nadaje się już do użytku. Na rynku znaleźć można jednak zapasowe filtry pasujące do najpopularniejszych modeli słuchawek. Pozwalają one na ponowne zamknięcie urządzenia, chroniąc znajdujący się w nim przetwornik.

Samodzielna wymiana filtra wiąże się z ryzykiem uszkodzenia wewnętrznych podzespołów. Nawet jeśli nie dotkniesz tych delikatnych elementów podczas czyszczenia, oderwanie się fragmentu woskowiny może sprawić, że wpadnie ona głębiej. Najczęściej skutkuje to zmianą dźwięku po ponownym uruchomieniu słuchawek. Staje się on piskliwy.

Jedna słuchawka gra ciszej – naprawa w serwisie

Jeśli słuchawki są drogie, czasami opłacalne może okazać się skorzystanie z profesjonalnych usług serwisowych. Specjaliści zajmą się rozkręceniem słuchawek i usunięciem z nich zabrudzenia z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi. Takie rozwiązanie ma sens jedynie w sytuacji, w której urządzenie jest nowe i drogie, a jego wymiana na nowy egzemplarz byłaby kosztowna. Trzeba jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy zabrudzenia spowodowały pojawienie się korozji, skuteczna naprawa zwykle nie jest możliwa.

Podsumowanie

  • Najczęściej zjawisko, w którym jedna słuchawka gra ciszej, wynika z zaniedbania higieny sprzętu i jest winą użytkownika. W celu zapobiegnięcia usterce warto więc utrzymywać urządzenia w czystości.
  • Zwykle usterka ta nie podlega gwarancji producenta. Darmowa naprawa jest dostępna jedynie w sytuacji, w której do uszkodzenia słuchawki doszło w wyniku wady fabrycznej.
  • Czasami słuchawkę da się naprawić, ale jeśli zabrudzenia dostały się zbyt głęboko, jedynym rozwiązaniem jest zakupienie nowego urządzenia.
  • Sposobem na ograniczenie ryzyka zatkania słuchawki może być regularne wyjmowanie sprzętu z uszu. Przerwy co kilkadziesiąt minut pozwalają na przewietrzenie sprzętu, zapobiegając gromadzeniu się w nim wilgoci.

FAQ

Sposobem na szybsze usunięcie woskowiny jest jej podgrzanie. Wówczas staje się ona płynna. Z użyciem wrzątku nie należy czyścić modelu z przetwornikiem armaturowym – może to doprowadzić do jego uszkodzenia. Metoda ta jest dostępna jedynie w przypadku słuchawek dynamicznych.
Jeśli jedna słuchawka gra ciszej jedynie po podłączeniu do konkretnego urządzenia, taka sytuacja może wskazywać na problemy z oprogramowaniem i sterownikami. Wówczas należy zgłosić się do salonu producenta słuchawek.
Jeśli korzystasz ze słuchawek na co dzień, sposobem na przedłużenie ich żywotności może być regularne czyszczenie uszu. Taki krok pozwala na ograniczenie ilości woskowiny gromadzącej się na kratce. Zaleca się korzystanie ze specjalnych sprayów do uszu – nie z patyczków, które jedynie upychają wydzielinę głębiej.
star ocena
Oceń tą stronę
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.