Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Co to jest i jak działa technologia 5G?

avatar
7
5G

Ostatnia aktualizacja: 2022-12-07

Technologia 5G to rozwiązanie związane z przesyłem danych. Politycy i naukowcy widzą w nim szansę dla rozwój gospodarki, znowu inni obawiają się, iż ta może szkodzić zdrowiu. Jak działa i czym jest piąta generacja komunikacji mobilnej?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022.


Czym jest technologia 5G?

Tłumaczenie tego, czym jest technologia 5G trzeba zacząć od tego, że jej nazwa bierze się z… kolejności. „G” to po prostu najnowsza generacja przesyłu danych. Od swoich poprzedniczek różni się tym, że może osiągać niesamowite prędkości wynoszące nawet 20 gigabitów na sekundę.


Wszystko o 5G


Nie bez znaczenia jest również, że ta technologia może obsługiwać niemal milion urządzeń na jednym kilometrze kwadratowym. A gracze i wszyscy ci, którzy potrzebują naprawdę szybkiego Internetu, docenią również, że w sieci 5G opóźnienia wynoszą dosłownie tysięczne sekundy.

Po co spieszyć się z antenami 5G, czyli jakie są zalety nowej technologii?

Plus zasięg 5G

Co chwilę słyszymy, że w kolejnych miejscach budowane są nadajniki sieci 5G. Sceptycy (niesłusznie) zwracają uwagę na niebezpiecznie rosnącą liczbę stacji bazowych 5G. Kluczowe pytanie brzmi: do czego ta sieć jest nam w ogóle potrzebna?

Warto zacząć od rzeczy najbardziej prozaicznej, czyli wygody. Sieci 5G mają bardzo niski ping, więc gracze, którzy uwielbiają rozgrywki online, nie będą mieli problemu z opóźnieniami, między tym, co widzą na ekranie, a tym, co w rzeczywistości dzieje się na serwerze.

Szybki transfer danych z kolei oznacza, że wysłanie czy odebranie dużego pliku na urządzenie mobilne (ale też na przykład na laptopa, gdy pracujemy w drodze lub na przykład w knajpie) będzie trwało znacznie, znacznie krócej. Do tego warto dodać, że jeśli lubisz korzystać ze streamingu (czy to seriali, czy gier) to od teraz wysoka jakość obrazu będzie dostępna również poza domem, gdzie działa ci szybka sieć Wi-Fi.

Kwestie osobistego wykorzystania gęstego rozstawienia nadajników sieci 5G to jednak tylko część obrazu, bo 5G ma umożliwić również rzeczy, które bez szybkiego Internetu byłyby nie do pomyślenia. Takim przykładem niech będzie chociażby idea smart-miasta, która zakłada, że wiele elementów infrastruktury będzie zautomatyzowane, jak na przykład światła drogowe, miejskie oświetlenie.

Albo nawet szerzej – Internet Rzeczy (czyli po angielsku Internet of Things) to nic innego jak wsparcie dla inteligentnych domów, samochodów. Autonomiczne pojazdy? To już się dzieje! Jednym słowem: technologia 5G będzie w stanie rozwiązać wiele problemów, które wymagają automatyzacji, a które potrzebują dużych transferów danych w krótkim czasie. Będzie możliwa masowa łączność pomiędzy urządzeniami różnego typu, w dodatku technologia ta ma umożliwić szybsze połączenie między nimi.

Technologia 5G – które telefony obsługują sieci 5G?

Choć technologia 5G ma coraz większy zasięg w Polsce, to zwykły internauta nie odczuje na razie wielkiej różnicy, o ile nie ma telefonu, który tę technologię obsłuży, a także znajduje się w jej zasięgu. Oczywiście kupno smartfona 5G nie ma wpływu na korzystanie z poprzednich, bo są one kompatybilne wstecznie.

Telefony 5G

Najpopularniejsze telefony komórkowe 5G:

Telefonów, które obsługują najnowszą generację sieci nie jest jeszcze zbyt wiele, to producenci cały czas dodają te urządzenia do swojej oferty i niemal każdy większy gracz posiada już modele będące w stanie pracować w szybkiej sieci.

Wśród polecanych modeli często znajdują się konstrukcje chińskiej firmy Xiaomi, jak choćby model 11 Lite 5G czy Mi 10T Lite 5G. Swoje coraz liczniejsze konstrukcje ma również Samsung – na przykład model Samsung Galaxy A52s 5G, który należy do średniej półki cenowej.

W nowych urządzeniach flagowych staje się to już standardem – swoje flagowce z 5G mają od dłuższego czasu np. wspomniany Samsung, ale także choćby smartfony od Apple’a począwszy od 2020 roku.

Przykładowe oferty operatorów z telefonami 5G i z transmisją danych 5G:

5G a 4G – czy te technologie się wykluczają?

sieć 5G szybkość

Implementacja nowych sieci to wyzwanie, którym muszą sprostać operatorzy sieci komórkowych. Wprowadzenie sieci 5G to wyzwanie jednak zupełnie inne, niż miało to miejsce, gdy przechodziliśmy na przykład na sieć 3. generacji.

Tym razem LTE (a więc sieć 4G) będzie fundamentem budowania 5. generacji. Mówiąc w największym skrócie telefon będzie łączył się z oboma sieciami naraz, czyli zarówno z LTE, jak i technologia 5G.

Jest to o tyle duże ułatwienie, że nie tylko pozwala na szybszą implementację najnowszego standardu, ale również pozwala – przynajmniej na początku – radzić sobie z trudnościami wywołanymi z niewielką dostępnością nowinki. Jak już wspominaliśmy, stacji bazowych sieci najnowszej generacji przybywa ostatnio bardzo dużo.

Na przykład, gdy znajdziemy się blisko stacji bazowej, będziemy korzystać z sieci 5G zarówno w downlinku (czyli gdy dane transmitowane są do naszego urządzenia) i w uplinku (gdy to my wysyłamy jakieś dane). Gdy oddalisz się od nadajnika i wysyłany sygnał stanie się za słaby, będziemy mogli dalej korzystać z wysokiej wartości pobierania, a wysyłanie będzie obsługiwane przez sieć LTE.

Jak działa sieć 5G? Anteny, nadajniki i wieże

Największa różnica między siecią 5. generacji a jej poprzedniczką polega na tym, że ta pierwsza wykorzystuje system inteligentnych anten, które działają w technologii MIMO (Multiple Input, Multiple Output, czyli wiele wejść, wiele wyjść), która zakłada, że wiele niewielkich anten w stacji bazowej łączących się z urządzeniami końcowymi.

Wspomniane wieloelementowe stacje bazowe emitują fale radiowe tam, gdzie łączy się użytkownik – w przypadku sieci 4G było inaczej, ta emitowała fale radiowe cały czas. Pozwala to nie tylko na lepsze zarządzanie energią, ale również przepustowością samej sieci. To kierowanie sygnału w kierunku urządzenia odbiorczego nazywa się inaczej kształtowaniem wiązki, czyli po angielsku beamforming.

Dodatkową zaletą tej technologii jest to, że może zostać ona uzupełniona przez niewielkie anteny sieci 5G, które będą mogły podjeść wydajność i zwiększyć pokrycie tam, gdzie są one niewystarczające. Takie nadajniki mogą znajdować się w choćby w budynkach czy w innych obiektach architektury.

Na jakich częstotliwościach działa sieć 5G?

Poprzedniczka najnowszej technologii, czyli LTE, funkcjonowała w zakresie 700 do 2600 MHz. Z kolei nadajniki 5G będą funkcjonowały w trzech częstotliwościach, czyli w 700 MHz, a także w przedziałach 3,4 GHz i 26 GHz.

Najtańsze telefony 5G:

Każda z tych sieci ma inną specyfikację zasięgu i jeśli zastanawiasz się, dlaczego o nadajnikach 5G mówi się tak dużo, to właśnie dlatego, że każda z tych częstotliwości posiada inne zadania. Im mniejsza jest częstotliwość, tym większy jest zasięg.

700 MHz nadaje się do pokrycia dużego terenu, ale jednocześnie nie może on być bardzo zaludniony. W przypadku dwóch kolejnych częstotliwości wieże 5G będą stawiane w dużych miastach, gdzie będą musiały radzić sobie z gęstym zaludnieniem, ale będą obsługiwały relatywnie niewielką powierzchnię.

Oznacza to, że wyzwaniem w stawianiu nadajników i wieży 5G jest nie tylko sam proces, ale także odpowiednia logistyka.

Technologia 5G a zasięg – gdzie stoją nadajniki 5G?

Choć o antenach, nadajnikach i wieżach sieci 5G wysokiej niezawodności mówi się niemal we wszystkich mediach, to trudno powiedzieć, aby ta technologia zbliżała się do tego, aby móc powiedzieć, że jest w powszechnym użyciu. Największe sieci komórkowe w Polsce pracują intensywnie aby swoimi nadajnikami 5G pokryć Polskę, ale jeszcze wiele przed nimi, bo jak na razie nowa technologia dostępna jest głównie w większych miastach.

Operatorzy wpierw skupiają się na większych skupiskach ludzkich, zapewniając łączność 5G dla większej grupy odbiorców.

Zanim kupisz telefon z funkcją 5G, sprawdź, czy w Twojej okolicy dostępne są anteny 5G.

Kiedy sieć 5G będzie powszechnie dostępna?

Mówi się, że pokrycie nadajnikami i antenami 5G powinno nastąpić w okolicach 2025 roku. Polska współpracuje w tej sprawie z Unią Europejską, ale też z USA.

W 2019 roku została podpisana deklaracja premiera Mateusza Morawieckiego i Mike’a Pence’a „Wspólną Deklarację USA i Polski na temat 5G”.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

7
Dodaj komentarz

6 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
michail

testowy komment

sdf

Szkoda że tylko w Plusie jest prawdziwe (szybkie) 5G bo w innych sieciach to ściema a nie 5G

adameek

Otvarta też daje radę jeśli chodzi o 5G, a oni działają na nadajnikach Plusa.

lowen

też z wielką radością korzystam z możliwości jakie daje 5G. Sprzęt to jedno ale potrzeba jest też sieć, która temu podoła. Ja mam numer w Otvartej :)

granitka

Fajnie, ze Otvarta daje możliwość korzystania z usług w technologii 5G. Ich oferta wygrywa z innymi przede wszystkim tanimi abonamentami, dużym transferem a dodatkowo umową na czas nieokreślony.

anella

5G daje ogromne możliwości. sama korzystam z tej technologii w ramach abonamentu tel i internetu w sieci Otvarta :)

lerek

To fakt Otvarta sprawdza się super jeśli chodzi o usługi 5G, speedy naprawdę dobre, usługi stabilne no i w tak niskiej cenie, ze chyba taniej nie ma nigdzie.

porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów