Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Tablet do oglądania filmów – ranking TOP 5 2025

avatar
zdjęcie przedstawiające tablet z włączonym filmem

Jaki tablet do oglądania filmów i seriali wybrać? Model, na który się zdecydujesz, musi szczycić się nie tylko kapitalnym ekranem. Liczy się też jego wielkość, głośniki, pojemna bateria oraz szereg innych kwestii. Sprawdź nasz ranking TOP 5 najciekawszych propozycji na rynku i wybierz najlepsze urządzenie dla siebie.

Jaki tablet do oglądania filmów? TOP 5 2025

Które urządzenie do oglądania filmów i seriali jest najlepsze? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo klienci mają rozmaite potrzeby, możliwości finansowe i priorytety. Mimo to postanowiliśmy stworzyć ranking tabletów, które zapewnią Ci fantastyczną rozrywkę w dowolnym miejscu.

Skupiliśmy się na modelach, które cechuje większy ekran doskonałej jakości z wysoką częstotliwością odświeżania. Pod uwagę wzięliśmy ponadto dobre głośniki, zapewniające komfortowe oglądanie filmów i szereg innych parametrów, istotnych z perspektywy użytkownika. Poszczególne propozycje są na tyle różnorodne, że na pewno znajdziesz wśród nich rozwiązanie dla siebie.

1. Apple iPad Air 13 (2024)

grafika przedstawiająca tablet Apple iPad 13

Apple iPad Air 13 z 2024 roku jest napędzany przez ośmiordzeniowy procesor Apple M2. Oferuje 8 GB RAM, które bez problemu poradzą sobie nie tylko z odtwarzaniem filmów, ale i bardziej wymagającymi zadaniami. To rozwiązanie nieco tańsze od wersji Pro, doskonałe do użytku codziennego czy rozrywki. Charakteryzuje go:

  • przekątna wyświetlacza: 13 cali,
  • rozdzielczość: 2732 x 2048 pix,
  • wyświetlacz: IPS,
  • pamięć wbudowana: 128/256/512 GB/1 TB,
  • głośniki: cztery stereo z Dolby Atmos.

Tablet od Apple ma wbudowany akumulator o pojemności 36,59 Wh. Zgodnie z deklaracją twórców, gwarantuje to nawet do 10 godzin oglądania filmów. W obudowie nie ma wejścia Jack, a wyłącznie USB-C z funkcją audio. Tę niedogodność rekompensują połączenia bezprzewodowe, szczególnie wygodne w obsłudze w przypadku słuchawek tej samej marki.

2. Samsung Galaxy Tab S10+

grafika przedstawiająca tablet Samsung Galaxy Tab S10 Ultra

Tablet Samsung Galaxy Tab S10+ miał swoją premierę w III kwartale 2024 roku. Napędza go ośmiordzeniowy procesor MediaTek Dimensity 9300+ i 12 GB pamięci RAM. Nad poprawnością jego działania czuwa oczywiście system operacyjny Android. Wśród jego głównych cech warto wymienić takie aspekty, jak:

  • przekątna wyświetlacza: 12,40 cali,
  • rozdzielczość: 1752 x 2800 pix,
  • wyświetlacz: Dynamic AMOLED 2X,
  • pamięć wbudowana: 256/512 GB,
  • głośniki: cztery stereo z Dolby Atmos.

Nad tym, by tablet Samsung Galaxy Tab S10+ nie rozładował się zbyt szybko podczas odtwarzania filmów, czuwa bateria Li-Po o pojemności 10090 mAh. Dodatkowo zapewnia ona szybkie ładowanie Fast Charging. Urządzenie nie ma wejścia Jack, ale do Twojej dyspozycji pozostaje USB-C oraz połączenia bezprzewodowe.

3. OnePlus Pad 2

grafika przedstawiająca tablet OnePlus Pad 2

Tablet OnePlus Pad 2 napędza ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 oraz 12 GB pamięci RAM. Jego premiera w III kwartale 2024 roku nie odbiła się szczególnie głośnym echem na polskim rynku. Mimo to jednak zdecydowanie jest to urządzenie warte zauważenia. Gwarantuje bardzo atrakcyjny stosunek ceny do jakości, a wyróżniają go poniższe parametry:

  • przekątna wyświetlacza: 12,10 cali,
  • rozdzielczość: 2120 x 3000 pix,
  • wyświetlacz: IPS,
  • pamięć wbudowana: 256 GB,
  • głośniki: cztery stereo (obsługa dźwięku przestrzennego przy użyciu autorskiego rozwiązania).

W OnePlus Pad 2 twórcy ulokowali baterię o pojemności 9510 mAh. Dodatkowo urządzenie wspiera szybkie ładowanie SuperVOOC, może więc być świetnym kompanem podróży dla miłośników kina. Wprawdzie nie ma wejścia Jack, ale zapewnia połączenia Bluetooth oraz USB-C.

4. Microsoft Surface Pro 9

grafika przedstawiająca tablet Microsoft Surface Pro 9

Microsoft Surface Pro 9 nie jest typowym tabletem, ale doskonale sprawdzi się w roli narzędzia do oglądania filmów. Jest poręczny i stosunkowo lekki (jak na laptopa). Jednocześnie oferuje duży ekran, system operacyjny Windows 11 i wygodną klawiaturę. Ma 8/16/32 GB pamięci RAM, a ponadto cechują go takie parametry, jak:

  • przekątna wyświetlacza: 13 cali,
  • rozdzielczość: 2880 x 1920 pix,
  • wyświetlacz: PixelSense Flow Display,
  • pamięć wbudowana: 128/256/512 GB,
  • głośniki: stereo z Dolby Atmos.

Twórcy deklarują nawet do ponad 15 godzin działania Surface Pro 9 bez ładowania. Nie ma złącza Jack, w zamiar proponuje natomiast łączność bezprzewodową oraz dwa wejścia USB-C.

5. Redmi Pad Pro (2024)

grafika przedstawiająca tablet Redmi Pad Pro 12,1"

Redmi Pad Pro pojawił się na rynku w II kwartale 2024 roku. Uwzględniliśmy go w naszym rankingu, bo jest godnym reprezentantem tabletów ze średniej półki cenowej. Napędza go ośmiordzeniowy procesorem Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 i 6/8 GB RAM, jest w stanie zagwarantować użytkownikowi doskonałą zabawę. Proponuje specyfikację wartą rozważenia, jeśli szukasz sprzętu do oglądania filmów:

  • przekątna wyświetlacza: 12,10 cali,
  • rozdzielczość: 1600 x 2560 pix,
  • wyświetlacz: IPS,
  • pamięć wbudowana: 128/256 GB,
  • głośniki: cztery stereo z technologią Dolby Atmos.

Tablet od Xiaomi dysponuje baterią o pojemności 10000 mAh i szybkim ładowaniem. Dodatkowo fabrycznie jego ekran chroni Corning Gorilla Glass, więc mimo rozmiarów możesz bezpiecznie korzystać z niego w każdym miejscu. Jako jedyny z tego zestawienia ma wejście Jack 3,5 mm. Nie rezygnuje natomiast przy tym z bezprzewodowego Bluetooth.

Wydajny tablet do oglądania filmów – jaka specyfikacja?

Nawet bardzo tani tablet do oglądania filmów musi mieć odpowiednią specyfikację, by nie zawieść użytkownika. Wydawać by się mogło, że wielu osobom nie jest potrzebny ośmiordzeniowy procesor wysokiej klasy oraz ogromna ilość GB RAM. Do przeglądania Internetu, puszczania filmów czy słuchania muzyki wystarczą nawet przeciętne parametry.

Z reguły jednak do oglądania filmów najlepiej sprawdzają się duże ekrany. Tani tablet zazwyczaj nie szczyci się wielką przekątną. Przydadzą Ci się ponadto przynajmniej cztery głośniki stereo, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się dobrym dźwiękiem. Gdy do tego dołożymy okazjonalne granie w gry mobilne czy używanie wielu aplikacji jednocześnie, to okaże się, że jednak warto rozważyć zakup porządnego sprzętu, cechującego się dobrą specyfikacją.

Wielkość ekranu

To podstawowa kwestia, którą musisz przemyśleć, gdy szukasz tabletu odpowiedniego do oglądania filmów. Na rynku jest tak wiele rozmaitych rozwiązań, że podjęcie decyzji bywa wyzwaniem. Ponadto na kwestię tę spojrzeć możesz z różnych perspektyw.

Zdaniem większości użytkowników tablet do oglądania filmów powinien być przede wszystkim duży. To oczywiście prawda, bo większa przekątna idealnie nadaje się do oglądania wideo. Największe urządzenia oferują ekrany tak duże, jak w laptopach, dzięki czemu korzystanie z nich jest bardzo komfortowe.

Z drugiej strony jednak taki sprzęt jest dość ciężki i nieporęczny. Trudno ponadto nazwać go mobilnym, a często jest też dość drogi. Musisz więc zastanowić się nad swoimi priorytetami i możliwościami finansowymi. Do tej grupy najczęściej zaliczane są tablety mierzące ok. 9-10 cali i więcej.

Czy najlepszy tablet do oglądania filmów powinien być zatem niewielki? Nietrudno znaleźć zwolenników tej teorii. Osoby takie podkreślają, że mniejsze sprzęty oferują komfort wyższy niż zwykłe smartfony, a jednocześnie pozostają mobilne i lekkie. Doskonale sprawdzają się więc np. w podróży.

Ich oczywistą wadą jest jednak niewielki ekran. Bywa on szczególnie uciążliwy w przypadku dłuższych, wielogodzinnych seansów. Często niewiele większy od smartfona, wymaga skupienia i wytężania wzroku. Do tej grupy zwykle zaliczane są urządzenia o wymiarach poniżej ok. 9 cali.

Technologia ekranu

Najlepszy tablet powinien oferować rewelacyjną jakość wyświetlacza w każdych warunkach oświetleniowych. Wskazane jest, by dobrze działał zarówno w słoneczny dzień, jak i wieczorem czy w nocy. Musi ponadto zapewniać kontrast gwarantujący czytelną zawartość ekranu nawet w przypadku niedoświetlonych scen.

Jak wybrać najlepszy tablet pod tym względem? Warto kierować się w pierwszej kolejności typem ekranu. Najczęściej na rynku spotykane są trzy ich rodzaje:

  • wyświetlacze TFT – podstawowa wersja LCD, która zazwyczaj nie jest polecana kinomanom. Ma dość wąski kąt widzenia, przez co osoby siedzące nieco z boku ekranu mogą odczuwać dyskomfort i nie widzieć wszystkiego. Zwykle takie wyświetlacze lokowane są w najtańszych urządzeniach. Nie uwzględniliśmy ich w naszym rankingu;
  • wyświetlacze IPS – wyróżniają się szerokim kątem widzenia oraz wysoce zadowalającym odwzorowaniem kolorów. Właśnie z uwagi na żywe barwy przez wielu są szczególnie polecane do oglądania filmów. Mają wiele wariantów, przez co spotkać je można w tabletach z różnych półek cenowych;
  • wyświetlacze OLED – cechuje je kapitalny kontrast oraz wysokie nasycenie kolorów. Cieszyć się z nim możesz głębszymi czerniami oraz wysoką jasnością. To sprawia, że dobrze ogląda się na nim filmy zarówno w nocy, jak i w rażącym słońcu. Zwykle trafiają do najkosztowniejszych tabletów z górnych półek.

Oczywiście każdy z tych rodzajów ma również szereg typów i wersji. Liquid Retina, spotykana w Apple iPad, jest podświetlonym ledami IPS. Super AMOLED czy Ultra Retina XDR to z kolei kuzyni klasycznego OLED. Warto więc przed wyborem konkretnego modelu sprawdzić, co rzeczywiście oferuje.

Dla dłuższego oglądania filmów i seriali – czy robienia notatek – warto mieć różne tryby ochrony oczu. Pamiętaj przy okazji, że dobry ekran to jasny ekran!

Rozdzielczość

Kolejna kwestia dotycząca ekranu tabletu to jego rozdzielczość. Na szczęście w tym przypadku wytyczne są łatwe – im wyższy wynik, tym lepiej. Czy rozdzielczość HD wystarczy? Oczywiście zależy to natomiast od rozmiaru urządzenia.

Mniejsze tablety (np. 7-calowe) pochwalić się najczęściej mogą rozdzielczością rzędu 1280 x 800 pix lub podobną (niejednokrotnie mają nawet niższy wynik pokroju 1024 x 600 pix). Urządzenia nieco większe, ale nieprzekraczające 10 cali proponują np. 1920 x 1200 pix. Największe sprzęty zapewniają 2560 x 1600 pix i więcej.

Najnowsze urządzenia z górnej półki mogą pochwalić się imponująco wysokimi rozdzielczościami. Czasem sięgają one nawet 2732 x 2048 pix (jak np. 12-calowy Apple iPad Pro). Im wyższa wartość, tym ostrzejszy i wyraźniejszy widok. Wyświetlany jest bardzo szczegółowy obraz, na którym widać wszystkie detale. To ważne zarówno pod względem oglądania filmów, jak i pracy z grafikami czy wykonywania zadań wymagających precyzji.

Jakość dźwięku, głośniki i wejście słuchawkowe

Podczas oglądania filmów ważny jest nie tylko obraz, ale też dźwięk. Każdy użytkownik ma inne potrzeby, co przekłada się również na wybór tabletu. Jak zapewne zauważyłeś, nie wszystkie modele oferują wejście słuchawkowe (a nawet jeśli, to może mieć ono różne formy). Nie bez znaczenia ponadto jest też liczba głośników, ich umiejscowienie czy jakość.

Zawsze delektujesz się seansami filmowymi ze słuchawkami na uszach? W takim przypadku głośniki Dolby Atmos zapewne nie robią na Tobie większego wrażenia. Istotny natomiast jest sposób połączenia urządzeń zewnętrznych. Niektóre tablety mają standardowe wejścia Jack, a inne posługują się USB-C. Nie brak nawet takich, których twórcy w ogóle zrezygnowali z dodatkowego otworu w obudowie i postawili na łączność bezprzewodową. W takim przypadku jednak pamiętaj, by upewnić się, że dany model zintegruje się ze słuchawkami, których używasz na co dzień.

Z drugiej strony „barykady” stoją użytkownicy uwielbiający delektować się pełnią dźwięku płynącego prosto z urządzenia. Jeśli należysz do tego grona, to bez wątpienia wspomniane już głośniki stereo z obsługą Dolby Atmos będą tym, co naprawdę trafi w Twoje gusta. Jest to technologia nagłośnieniowa, gwarantująca dźwięk przestrzenny. Jej zadaniem jest wytworzenie nad Tobą swoistej kopuły dźwiękowej. Ma ona gwarantować najlepsze wrażenia podczas słuchania. Zwróć ponadto uwagę na ilość i ułożenie nagłośnienia. Od tego w znacznej mierze zależy, czy będziesz mógł cieszyć się maksymalnym komfortem podczas seansów.

Pojemna bateria i szybkie ładowanie

Tego, jak ważna podczas oglądania filmów jest pojemna bateria, z pewnością nie trzeba tłumaczyć żadnemu kinomanowi. Im dłużej tablet jest w stanie działać bez konieczności podłączania go do prądu, tym lepiej dla Ciebie. Nie musisz martwić się noszeniem ze sobą kabla oraz szukaniem najbliższego kontaktu. Doskonale sprawdza się to podczas podróży, ale i w trakcie wygodnych seansów na kanapie czy w łóżku.

W kontekście baterii warto ponadto zwrócić uwagę na wejście na ładowarkę. Jego odpowiedni wybór może zapewnić Ci wygodę, jeśli np. kabel z innych urządzeń będzie pasował także do nowego tabletu. Dzięki temu nie będziesz musiał nosić ze sobą dodatkowych przewodów czy przejściówek. Ponadto pamiętaj o zwróceniu uwagi na opcję szybkiego ładowania. Dzięki niemu napełnisz baterię w krótką chwilę, bez potrzeby siedzenia przy kontakcie przez długie godziny.

Pamięć wewnętrzna

Tablety różnych firm bardzo często są dostępne w kilku wariantach. Mogą różnić się od siebie rozmaitymi parametrami, a jednym z istotniejszych jest ilość pamięci wbudowanej. Mowa tu o GB, na których możesz przechowywać np. materiały, które zamierzasz obejrzeć.

Niektórym osobom wydaje się, że pobieranie ulubionych filmów i seriali to relikt przeszłości. W końcu w ostatnich latach prym wiodą serwisy streamingowe, dostępne online. Nawet one jednak oferują funkcję pobierania materiałów na urządzenie. Dzięki temu zyskujesz możliwość odtwarzania ich w miejscach bez dostępu do Internetu. Świetnie sprawdza się to m.in. podczas podróży czy za granicą. Im natomiast większa pamięć wewnętrzna, tym więcej tytułów uda Ci się pobrać.

Jaki wariant wybrać, by cieszyć się pełną swobodą? Na to pytanie nie ma łatwiej odpowiedzi, bo wielkość pamięci wewnętrznej jest ściśle związana z ceną urządzenia. Musisz więc znaleźć balans między liczbą potrzebnych Ci GB a akceptowalnym kosztem zakupu.

Szczególną popularnością cieszą się opcje od 128 do 512 GB. Dla mniej wymagających dostępne bywa również czasem 64 GB (np. Apple iPad zwykle ma taką wersję). Zaawansowani kinomani, przechowujący wiele plików, zdecydować się mogą na drugi koniec tabeli, gdzie znajdą urządzenia dysponujące nawet kilkoma TB. Alternatywnie rozważyć możesz sprzęty ze slotami na zewnętrzne karty microSD.

System operacyjny

System operacyjny jest jednym z głównych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze każdego tabletu. Dotyczy to zarówno sprzętów, które mają służyć do oglądania wideo, jak i grania, pracy czy prowadzenia wideorozmów. Od niego zależy wygoda obsługi, ale też integracje, dostęp do potrzebnych Ci aplikacji oraz ich wybór.

Który system operacyjny będzie dla Ciebie najlepszy? Do wyboru masz cztery główne rozwiązania:

  • system operacyjny Android – najpopularniejsza opcja, spotykana w tabletach z każdej półki cenowej. Zgodny praktycznie ze wszystkimi serwisami streamingowymi. Łatwy w obsłudze, uniwersalny i współpracujący z urządzeniami zewnętrznymi innych firm;
  • iOS – w sekcji tabletów wykorzystuje go Apple iPad. Dostępny wyłącznie na urządzeniach tej firmy, cieszący się uznaniem i popularnością. Obsługuje wszystkie mobilne serwisy streamingowe i zapewnia bardzo wygodną, pełną integrację z innymi urządzeniami tej marki (np. słuchawkami);
  • Windows – rzadziej spotykany na typowych tabletach, bo związany z urządzeniami 2w1. Dobrze funkcjonuje w połączeniu z urządzeniami stacjonarnymi działającymi w tym samym środowisku. Zapewnia dostęp do najpopularniejszych aplikacji streamingowych za pośrednictwem Microsoft Store;
  • HMS – skrót od Huawei Mobile Services. Obecny na urządzeniach Huawei po tym, jak firma ta zakończyła współpracę z Google. Oferuje dostęp tylko do niektórych aplikacji streamingowych za pomocą Huawei AppGallery.

Procesor i GB RAM

Dobry procesor i odpowiednia ilość pamięci RAM zapewni Ci komfortowe korzystanie z urządzenia. Z ich pomocą będziesz mógł nie tylko bezproblemowo oglądać filmy, ale też korzystać z wielu aplikacji jednocześnie. Bez żadnych opóźnień zminimalizujesz odtwarzacz, uruchomisz inne narzędzie i wrócisz do pełnego ekranu, kiedy tylko będziesz potrzebować. Im mocniejsze te parametry urządzenia, tym sprawniejsze jego działanie i wyższy komfort obsługi.

Najlepsze tablety oferują ośmiordzeniowy procesor, pozwalający na naprawdę wiele. Jeśli jednak zależy Ci głównie na oglądaniu filmów, to sześć rdzeni również powinno sobie poradzić. Niższe wartości reprezentują już raczej sprzęty ze średniej półki lub budżetowe. Jeśli natomiast zależy Ci na oszczędności, to przy rozsądnym korzystaniu 4 rdzenie również powinny dać sobie radę.

Niezbędna ilość GB RAM w tabletach bezustannie się zmienia. Jeszcze kilka lat temu najmocniejsze sprzęty oferowały 6-8 GB RAM i świetnie sprawdzały się na co dzień. Aktualnie sprzęty z górnej półki mają 12 czy nawet 16 GB RAM. Przy samym oglądaniu filmów raczej nie odczujesz szczególnej różnicy między tymi wartościami. Jeśli jednak zamierzasz również grać czy pracować na tym sprzęcie, to celuj w jak najwyższą ilość.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Najlepszy tani tablet do oglądania filmów - podsumowanie

Na rynku nie brakuje tabletów, które świetnie sprawdzą się do oglądania filmów i seriali. Wybierając model dla siebie, skup się na dostosowaniu jego parametrów do własnych preferencji. Nie każdemu potrzebny jest ośmiordzeniowy procesor czy kilkanaście GB pamięci RAM. Często jednak idą one w parze z dużą przekątną ekranu, wysoką rozdzielczością oraz doskonałą jakością dźwięku. Dzięki temu mogą sprawić, że będziesz cieszyć się najwyższym poziomem rozrywki w dowolnym miejscu.

Tablet Samsung Galaxy Tab S10+ i Apple iPad Air 13 to propozycje z najwyższej półki. Mają duże i wyraźne ekrany, zapewniające kapitalny obraz. Nie kosztują mało, ale na pewno Cię nie zawiodą. OnePlus Pad 2 oraz Microsoft Surface Pro 9 to alternatywy dla fanów nieoczywistych rozwiązań. Po najnowszego Redmi Pad Pro warto z kolei sięgnąć, jeśli zależy Ci na dobrym sprzęcie, ale Twój budżet jest ograniczony.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Tak, oglądanie filmów i seriali to jedno z najpowszechniejszych zastosowań tabletów. Przemawia za tym jego budowa. Ekran większy od tego w smartfonie zapewnia większą wygodę. Wymiary mniejsze od laptopa czynią natomiast z niego urządzenie przenośne i mobilne, idealne do odtwarzania multimediów np. podczas podróży.

Kapitalnie w tej roli sprawdza się np. Apple iPad Air 13, tablet Samsung Galaxy Tab S10+ czy OnePlus Pad 2. Opcji natomiast jest zdecydowanie więcej, w różnych wariantach cenowych. Podejmując decyzję, zwróć przede wszystkim uwagę na ich ekrany oraz głośniki, a także pojemność baterii, wbudowaną pamięć, system operacyjny, procesor oraz ilość pamięci RAM.

Laptopy zazwyczaj mają większe ekrany, dzięki czemu mogą zaoferować Ci większy komfort podczas seansu. Z drugiej jednak strony są też stosunkowo ciężkie i nieporęczne. Przez to tablety lepiej sprawdzą się w podróży, ale również podczas korzystania z nich w łóżku czy na kanapie.

star ocena
5/5 - (2 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: