Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Starlink – jakie ceny w Polsce. Czy opłaca się z niego skorzystać?

Starlink satelity

Ostatnia aktualizacja: 2023-06-15

Kojarzysz nazwę Starlink? Zapewne nieraz już słyszałeś w różnych mediach lub czytałeś w Internecie o wystrzeleniu kolejnych partii satelitów Starlink przez ekscentrycznego milionera Elona Muska. I w zasadzie często na tym informacja się kończyła. Ale Starlink to zdecydowanie więcej niż tylko kilka małych satelitów umieszczonych na nieboskłonie. To cała technologia mająca na celu pomoc w dostępie do Internetu w miejscach, gdzie do tej pory z różnych względów takiej możliwości nie było.

Czy Starlink jest dostępny w Polsce? Jeśli tak, to czy się opłaca? Jakie są wady i zalety Internetu satelitarnego Starlink? Na te pytania postaramy znaleźć się odpowiedź.

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2023.

Starlink to autorski projekt firmy SpaceX należącej do wspomnianego wcześniej Elona Muska. Jego koncepcja zakłada zapewnienie szerokopasmowego dostępu do Internetu satelitarnego z każdego miejsca na ziemi – dosłownie na całym świecie.

Mają w tym pomóc niewielkich rozmiarów satelity, które są regularnie wystrzeliwane w znacznych ilościach. Pomijając nieco kontrowersyjny aspekt „zaśmiecania nieba”, oznacza to, że przy pomocy narzędzi dostarczanych przez amerykańską firmę SpaceX będziesz mógł się połączyć z siecią w każdym miejscu – niezależnie, czy to będzie pustynia, bezludna wyspa czy dziki nieodkryty region, w którym właśnie się znalazłeś.

Dzieje się to dzięki wspomnianym wcześniej niewielkim satelitom, które tworzą siatkę, dzięki której każdy może być połączony z siecią. To właśnie te satelity budują Internet Starlink.

Poza tym, dzięki dostępowi do szerokopasmowego Internetu, masz możliwość przesyłania sporej ilości danych na znaczne odległości. W zasadzie w niektórych wypadkach na ten moment jest to jedyna taka technologia.

Jak już wspomnieliśmy, sieć Starlink od SpaceX opiera się na regularnie zwiększonej ilości niewielkich satelitów wystrzeliwanych w naszą przestrzeń kosmiczną i tworząca swoistego rodzaju sieć. Jednak oprócz wspomnianych satelitów do odbioru szerokopasmowego Internetu potrzebne są urządzenia naziemne.

Żeby uzyskać dostęp i móc skorzystać z tej usługi, musisz posiadać pakiet startowy, na który składają się specjalny router oraz antena odbioru. Oczywiście trzeba też opłacać comiesięczny abonament.

StarlinkNa szczęście nie ma problemu już z zamówieniem usługi w Polsce. Starlink działa globalnie i możesz wybrany zestaw zamówić poprzez stronę internetową Zamów Starlink również do Polski.

Do wyboru masz różne opcje, takie jak między innymi wariant stacjonarny lub mobilny. Nie zabrakło także opcji biznesowej. Niemniej jednak należy pamiętać, że ogólny koszt zakupu i funkcjonowania usługi jest póki co stosunkowo wysoki. Dodatkowym problemem jest to, że cena ta cały czas się zmienia i w zależności od tego, kiedy zamówisz usługę, możesz podnieść inną opłatę początkową i abonamentową.

Internet z USA w Polsce? To możliwe dzięki Starlink, którego opracowała amerykańska firma SpaceX!

W momencie aktualizacji tego artykułu (15.06.2023) pakiet startowy oscylował na poziomie 2720 zł. Miesięczne zobowiązania (czyli abonament) to kwota 335 zł. Musisz jednak pamiętać, że są to kwoty płynne i w różnych datach mogą wyglądać inaczej.

Starlink okres próbny

Ważne, że usługę możesz testować przez 30 dni. Jeśli jej jakość nie będzie Ci odpowiadała – wtedy możesz w ramach 30-dniowego okresu próbnego zrezygnować z usługi i otrzymać pełny zwrot pieniędzy.

Możesz również zdecydować się na sprzęt do mobilnego korzystania ze Starlinka. Tutaj jedyną zmienną jeśli chodzi o koszty jest miesięczny abonament. W tym momencie wynosi on 430 zł miesięcznie, natomiast koszty początkowe/startowe w dalszym ciągu są na poziomie 2720 zł. Dzięki tej usłudze, uzyskujesz możliwość korzystania z szerokopasmowego Internetu w każdym miejscu, gdzie tylko jest dostępna ta usługa. A z racji coraz większej liczby satelitów umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej (niedużej wysokości) obszar ten stale się poszerza.

Starlink w PolsceCeny Starlink w Polsce:

  • pakiet startowy Starlink 2720 zł, abonament 335 zł miesięcznie
  • pakiet + urządzenia mobilne Starlink 2720 zł, abonament 430 zł miesięcznie

Takie są ceny w Polsce oferowane przez amerykańską firmę SpaceX Elona Muska.

Do wyboru jest także specjalne rozwiązanie dedykowane przemieszczającym się pojazdom. Nie jest one jednak dostępne na wszystkich rynkach. Warto zatem przed wybraniem danej oferty przemyśleć dobrze swój wybór. Można również skonsultować się z przedstawicielem firmy w celu dobrania odpowiedniej oferty.

Starlink działa na niskiej orbicie okołoziemskiej (stosunkowo niewielkiej wysokości; low earth orbit), co doskonale przedstawia poniższa grafika.

Starlink niska orbita

Warto również podkreślić, że parametry usługi cały czas się zmieniają. O ile na początku otrzymywałeś nielimitowany dostęp do Internetu niezależnie od ilości pobieranych danych, tak teraz jest on ograniczony do 1 TB w przypadku pełnej prędkości transferu danych. To dużo, ale jednak będziesz musiał brać to pod uwagę. Tym bardziej, że niezaprzeczalną zaletą Internetu satelitarnego Starlinka jest jego szybkość.

Często w rzeczywistości transfer w Starlink jest dwa lub nawet trzy razy szybszy w stosunku do operatorów naziemnych! Mówimy tutaj o rzeczywistej zmierzonej prędkości pobierania i prędkości wysyłania plików, a nie deklarowanej przez danego operatora.

Drugą zdecydowaną zaletą tego rodzaju Internetu jest zasięg. Jeśli przebywasz lub mieszkasz w terenie do którego nie docierają żadne operatorzy internetowi, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że to właśnie satelita Starlink może okazać się rozwiązaniem Twoich problemów z dostępem do Internetu.

Starlink od SpaceX E. Muska jest przede wszystkim dla tych osób, dla których wszystkie inne metody dostępu do szybkiego Internetu zawiodły. Przede wszystkim dotyczy to terenów słabo zurbanizowanych, górskich itp. Słowem – na całej Ziemi. Tego typu Internet jest szczególnie przydatny dla ludzi, którzy potrzebują stabilnego i przede wszystkim szybkiego dostępu do Internetu bez konieczności rezygnacji z „życia poza światem”. Według niektórych jest to prawdziwy Internet przyszłości.

Sprawdź
oferty internetu i TV,

które przygotowaliśmy dla Ciebie z PanWybierak.pl

Porównaj oferty

Rozwiązanie to może być również doskonałą alternatywą dla wszelkiego rodzaju kablowego Internetu. Jeżeli z jakiś przyczyn nie chcesz kłaść kabla, a cena nie gra roli, to właśnie Internet Starlink od SpaceX może być rozwiązaniem dla Ciebie. Jego największym problemem i wadą jednocześnie jest aktualna cena. Dotyczy to zarówno wariantu stacjonarnego, jak i mobilnego. Wiele osób po prostu na taki jednorazowy, a potem miesięczny wydatek nie może sobie pozwolić.

Wystrzelenie satelity Starlink na orbitę okołoziemską:

Starlink SpaceX

Pamiętajmy jednak, że usługa ta stale się rozwija. W kosmos wystrzeliwane są kolejne niewielkie satelity nowej generacji, które posiadają jeszcze lepsze parametry. Wraz ze wzrostem ilości osób korzystających z tej usługi można również spodziewać się obniżki cen. Do jakiego poziomu? Trudno powiedzieć i stwierdzić z dzisiejszego punktu widzenia.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

4.8/5 - (9 votes)
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

A czy nie jest przypadkiem na mieszkańców USA?

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów