Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Spotify vs tidal – co wybrać? Porównanie cen i zalet

avatar
3
Spotify czy Tidal?

Według obszernego raportu GOV.PL obejmującego ponad 50 tysięcy osób, niemal 90% badanych odsłuchuje muzykę online przy pomocy laptopa lub komputera stacjonarnego, a połowa z ankietowanych regularnie korzysta z usług streamingowych na smartfonie (m.in. YouTube, Spotify, Tidal). Co więcej – ok. 60% respondentów mogłaby całkowicie zrezygnować z nieautoryzowanego pobierania i odsłuchiwania utworów, jeśli serwisy dostępne w Polsce oferowałby korzystną cenę abonamentu i duży wybór nagrań.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak bardzo różni się baza utworów muzycznych Tidala i Spotify?
 • Ile kosztuje Tidal i Spotify?
 • Na jakiej platformie jest oferowana wyższa jakość dźwięku?
 • Gdzie jest dostępny Tidal, a gdzie Spotify?
 • Która aplikacja mobilna jest lepsza – Spotify czy Tidal?
 • Jakie funkcje poboczne oferują wymienione platformy?

Spis treści:


W dzisiejszym artykule weźmiemy pod lupę dwa najpopularniejsze muzyczne serwisy streamingowe w Polsce. Przeanalizujemy wady i zalety obu platform, ich ceny oraz warunki umowy narzucone przez producenta, a następnie bazując na faktach, stwierdzimy co jest lepsze – Spotify czy Tidal?

Spotify vs Tidal – bazy utworów muzycznych

W zależności od wyboru dostawcy muzyki online, bazy utworów muzycznych na powyższych platformach mogą się nieznacznie różnić. Nieznacznie, ponieważ twórczość najpopularniejszych artystów jest dostępna zazwyczaj na obu serwisach, jednak problem pojawia się przy niszowych wykonawcach, którzy decydują się na współpracę z jednym serwisem (np. Spotify lub Tidal).

W konsekwencji porównując płytę ulubionego zespołu do biblioteki na Spotify – może się okazać, że brakuje piątego nagrania, natomiast na Tidalu dziesiątego i tak dalej. Są to oczywiście wyjątki, jednak przed podjęciem decyzji zakupowej warto dokładnie zweryfikować, czy na danej platformie są wszystkie interesujące nas utwory, aby później nie zmieniać serwisu, ponieważ wiąże się to z utratą czasu i pieniędzy.

Spotify – cena

Wyróżniamy trzy wersje serwisu Spotify – jednoosobowa, dwuosobowa i pięcioosobowa. Oprócz standardowych cen, można załapać się na atrakcyjne promocje (np. 3 miesiące za 1 grosz). Co więcej, stałą ofertą jest 50% zniżki dla studentów, gwarantującą 9,99 zł miesięcznie za jednoosobowe konto (status studenta weryfikuje się na podstawie legitymacji). Jak natomiast przedstawiają się ceny Spotify w standardowych pakietach?

 • Spotify Premium z możliwością użytkowania na jednym koncie kosztuje 19,99 zł na miesiąc 
 • Spotify Premium na dwa urządzenia kosztuje 24,99 na miesiąc 
 • Spotify Premium do pięciu osobnych kont kosztuje 29,99 zł na miesiąc 

Każdy użytkownik posiadający konto w serwisie Spotify może korzystać z bezpłatnej wersji zawierającej reklamy, która uniemożliwia przestawianie utworów (po wyborze playlisty piosenki włączają się losowo).

Tidal – cena

Tidal cenowo przedstawia się podobnie do Spotify, natomiast wersja HiFi jest nieco droższa ze względu na możliwość odsłuchu w identycznej jakości, w jakiej utwór został nagrany w studio. Przejdźmy jednak do konkretów:

 • cena Tidala w wersji podstawowej to 19,99 zł na miesiąc
 • cena Tidala HiFi w wersji podstawowej to 39,99 zł na miesiąc
 • cena Tidala w wersji rodzinnej to 29,99 zł na miesiąc
 • cena Tidala HiFi w wersji rodzinnej to 59,99 zł na miesiąc

Marketerzy powyższego serwisu nie zapomnieli o studentach, którzy na tej platformie mają 50% zniżki na Tidala w wersji podstawowej (9,99 zł miesięcznie) oraz HiFi (29,99 zł miesięcznie).

Warto zapoznać się z ofertami komórkowymi, ponieważ bardzo często oferują one darmowy dostęp do poszczególnych platform streamingowych w cenie abonamentu! Oto pakiety z Tidalem bez dodatkowych opłat:

Ponadto w wielu innych abonamentach dostaniesz czasową subskrypcję Tidala czy Spotify na okres 3 czy 6 miesięcy.

Spotify czy Tidal – porównanie jakości dźwięku

Jakość dźwięku w podstawowych wersjach Tidala i Spotify jest identyczna – strumieniowanie to maksymalnie 320 kB/s. W związku z dodatkową usługą Tidal HiFi, użytkownicy mogą cieszyć się bezstratnymi strumieniami w najwyższej rozdzielczości w formatach:

 • MQA
 • FLAC
 • ALAC

Reasumując – bezsprzecznym zwycięzcą tej konkurencji jest Tidal ze względu na innowacyjną usługę Tidal HiFi gwarantującą jakość dźwięku porównywalną do studyjnego nagrania.

Warto również wspomnieć, że obie platformy oferują ok. 60 mln utworów muzycznych, jednak Tidal zapewnia, że niemal 45 mln z nich występuje w bezstratnej kompresji, a ok. 30 tys. w studyjnej jakości – MQA (Master Quality Authenticated).

Jak donoszą zapowiedzi deweloperów Spotify, wersja porównywalna do HiFi Tidala będzie dostępna pod koniec 2021 roku. Po wprowadzonych usprawnieniach jakość dźwięku ma wynosić 1411 kB/s bitrate, czyli mniej więcej tyle, co na płytach CD.

Spotify vs Tidal – dostępność

Spotify i Tidal to usługi dostępne na smartfonach z oprogramowaniem iOS (iPhone, iPod, iPad) oraz Android. Obie platformy obsługują najpopularniejsze przeglądarki. Są to m.in.:

 • Microsoft Edge
 • Safari
 • Firefox
 • Google Chrome
 • Opera
 • Brave
 • Vivaldi

Ze Spotify można skorzystać na konsolach PlayStation oraz Xbox (m.in. PS3, Xbox 360). Usługa jest również kompatybilna z Google Chromecast, Apple Airplay, a także z większością smartwatchów i głośników bezprzewodowych.

Tidal działa bezbłędnie z systemami Apple Carplay, Airplay, Google Chromecast oraz z setkami głośników bezprzewodowych. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż pakiet HiFi Tidala nie jest wspierany przez Safari oraz Microsoft Edge.

Spotify vs Tidal – która aplikacja mobilna jest lepsza?

Aplikacje mobilne, którymi dysponują platformy Spotify i Tidal działają bardzo podobnie. Wyróżniają się atrakcyjnym designem, są łatwe w obsłudze, a co najważniejsze – przejrzyste i wyraźne. Różnice pomiędzy nimi występują w nieznacznych kwestiach technicznych, np.:

 • aby zmienić umiejscowienie utworu na playliście w aplikacji Spotify należy ją edytować i przeciągnąć wybrany utwór przy pomocy suwaka w odpowiednie miejsce
 • aby zmienić umiejscowienie utworu na playliście w aplikacji Tidal należy przytrzymać palec na danym utworze i przeciągnąć go w wybrane miejsce (szybsza opcja)

W aplikacji mobilnej Spotify i Tidal możliwe jest pobieranie utworów w domu przez Wi-Fi, a następnie wykorzystanie ich podczas podróży bez dostępu do Internetu w celu zaoszczędzenia transferu danych. Opcja ta działa identycznie na obu platformach.

Spotify i Tidal – jakie funkcje poboczne oferują wymienione platformy?

Serwisy Spotify oraz Tidal od lat są znane z oferowania swoim użytkownikom spersonalizowanych playlist z wyselekcjonowanymi utworami. Co więcej, producenci dbają o rozszerzanie horyzontów muzycznych swoich klientów poprzez tworzenie dedykowanych zbiorów twórczości, która według algorytmu może być interesująca.

Użytkownicy obu serwisów mogą również wymieniać się wzajemnie playlistami, które sami utworzyli, a co najlepsze – pod koniec roku (na Spotify) dostępne jest zestawienie najczęściej słuchanych piosenek w ciągu 365 dni oraz lista najwierniejszych fanów danego artysty (zależy to m.in. od ilości przesłuchanych piosenek).

Wartą uwagi funkcjonalnością jest Tidal X zapewniający fanom przedpremierowy dostęp do wybranych utworów oraz możliwość oglądania na żywo koncertów ulubionych wykonawców.

Spotify czy Tidal? Co jest lepsze? Jakie są ceny, warunki umowy, wady i zalety obu platform? – podsumowanie

Spotify vs Tidal – porównanie

SpotifyTidal
Cena dla 1 osoby19,99 zł19,99 lub 39,99 zł (Tidal HiFi)
Cena dla rodziny24,99 (2 osoby) lub 29,99 zł (do 5 osób)39,99 lub 59,99 zł (Tidal HiFi)
Jakość dźwiękudo 320 kB/s (od końca 2021 do 1411 kB/s)do 320 kB/s (MQA, FLAC i ALAC w Tidal HiFi)
W cenie abonamentuOrange (na 3 miesiące)Plus, Plush, Orange (na 3 miesiące), Play (na 1 miesiąc)

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: „Co jest lepsze – Spotify czy Tidal?”. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej warto jednak sprecyzować swoje oczekiwania co do jakości dźwięku (Tidal HiFi bezsprzecznie wygrywa ze swoim konkurentem), a także ulubionych utworów, których biblioteka może się nieznacznie różnić na obu platformach.

Pomimo tego, że podstawowe pakiety Spotify i Tidala pod względem cen przedstawiają się identycznie, warto również pamiętać o dodatkowej funkcji Spotify Wrapped, której podobieństwa nie zastosowali producenci Tidala, jednak postanowili wyróżnić swoją platformę możliwością odtwarzania teledysków w jakości HD.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY
star ocena
Oceń tą stronę
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Polecam spotify razem z vision głosowy asystent :)

Wielką Wadą aplikacji TIDAL jest brak możliwości bezpośredniego przesyłu np. na amplituner Denon DRA800H po sieci domowej. Możliwe jest tylko poprzez AIRPLAY co jednak powoduje obniżenie tak wysokiej jakości proponowanego dźwięku. SPOTYFI UMOŻLIWIA TO BEZ PROBLEMU I Z TEGO WZGLĘDU TO LEPSZA APLIKACJA I W TYM PRZYPADKU TAKŻE PORTAL MUZYCZNY. Wielka szkoda!

Informacja dla ludzi, którzy chcą używać spotify za granicą – aplikacja będzie wam wyświetlać propozycje z danego kraju i nie da się tego zmienić, chociaż od 2014 na stronie spotify ludzie o tym piszą. Najlepsze jest to, że nie ma tego problemu, dopóki nie kupi się wersji premium.

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: