Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Samsung Galaxy J6 vs Samsung Galaxy A5 (2017)

Galaxy J6 vs Galaxy A5 (2017)

Dwa dobre i niezawodne smartfony od Samsunga, na które nie trzeba przeznaczać wielkiego budżetu. Po jednej stronie mamy urządzenie nowe, które pojawiło się zaledwie kilka miesięcy temu, a po drugiej sprzęt ponad roczny, ale z nieco wyższej półki cenowej. Przyjrzymy się im i zastanowimy się, czy warto zainwestować w urządzenie świeże czy w sprawdzone.

Wygląd

Samsung Galaxy J6 to sprzęt plastikowy. Czuć to na każdym kroku. Obudowa pokryta jest tym sztucznym tworzywem, podobnie jak boki. Co cieszy, to fakt, iż urządzenie jest dobrze spasowane i nie trzeszczy. Górne i dolne ramki nie należą do najmniejszych, ale w tej półce cenowej nie wyglądają źle, przód telefonu wygląda estetycznie. Samsung Galaxy A5 z 2017 roku również na przodzie nie jest pokryty ekranem, nawet się nie stara się tego ukrywać. Ramki boczne są cienkie, ale górna i dolna krawędź są naprawdę toporne. Tył wykonany jest ze szkła, które prezentuje się bardzo dobrze.

Jeśli zestawi się ze sobą oba te urządzenia to jasno widać, że nie są to sprzęty z najwyższej półki, oba wykonane są przyzwoicie, chociaż Samsung Galaxy A5 wygląda zdecydowanie ładniej. Nie chodzi jednak o samą konstrukcję, a o użyte materiały.

Zwycięzca: Samsung Galaxy A5 (2017).

Przykładowa oferta z Samsungiem Galaxy J6:

Wyświetlacz

J6 2018

Samsung Galaxy A5 (2017) ma matrycę o przekątnej 5,2 cala, rozdzielczość to 1080 na 1920 pikseli. Zagęszczenie pikseli na cal wynosi tutaj 424. Jego konkurent ma ekran odrobinę większy, bo przekątna wynosi tutaj 5,6 cala, ale mniejsza jest rozdzielczość, bo tylko 720 na 1480, co daje 293 piksele na cal. I to niestety jest już zauważalna różnica.

Oba smartfony mają wyświetlacze wykonane w technologii Super AMOLED, co zaskakujące w półce cenowej, do której należy J6. Niestety jasno widać, że Galaxy A5 (2017) wygrywa tu pod każdym względem. Nie dość, że kolory są ładniejsze, bardziej nasycone, to jest przy okazji jaśniejszy. Tu werdykt może być tylko jeden.

Zwycięzca: Samsung Galaxy A5 (2017).

Podzespoły

Samsunga Galaxy A5 (2017) wyposażono w ośmiordzeniowy procesor Samsung Exynos 7880, sprzęt pracuje na 3 GB pamięci RAM i ma 32 GB pamięci wbudowanej. Sercem jego konkurenta jest Samsung Exynos 7870, na pokładzie znajdziemy 32 GB pamięci wbudowanej i 3 GB pamięci RAM.

Nie da się ukryć, że A5 jest szybszy od swojego konkurenta. Oczywiście 3 GB pamięci RAM wystarczają do swobodnej pracy, ale tu różnicę robi jednak mocniejszy procesor – zapewne oznacza to, że sprzęt odrobinę wolniej się zestarzeje. Nie da się ukryć, że oba sprzęty działają dobrze.

Zwycięzca: Samsung Galaxy A5 (2017).

Przykładowa oferta z Samsungiem Galaxy J6:

Aparat fotograficzny

Samsung Galaxy J6 wyposażono w 13 megapikselową matrycę, z przysłoną o wartości f/1.9. W przypadku Samsunga Galaxy A5 mamy do czynienia z 16 megapiskelową matrycą, a wartość przysłony wynosi tutaj f/1.9.

A jak wypadają zdjęcia? W obu przypadkach trudno mówić, żeby były idealne. Oczywiście im więcej światła, tym lepiej, a zatem zdjęcia nocne są raczej przeciętne, chociaż akurat w tym przypadku widać, że oba sprzęty są na podobnym poziomie. J6 robi zaskakująco jasne zdjęcia nocne, a A5 – o ile jest dobrze ustabilizowany, a to nie jest łatwe – również potrafi w tej kwestii zaskoczyć. Niestety, w przypadku J6 fotografie nie mają wystarczającego nasycenia kolorów. Natomiast A5 miewa problemy z łapaniem ostrości. Chociaż werdykt tu jest bardzo trudny do wydania, to jednak odrobinę lepsze jest tu starsze urządzenie.

Zwycięzca: Samsung Galaxy A5 (2017).

Akumulator

Samsung Galaxy J6 posiada akumulator o pojemności 3000 mAh, spokojnie wytrzymuje jeden cały dzień. Jego konkurent ma akumulator o takiej samej pojemności, ale nie da się ukryć, że można go naładować znacznie szybciej – A5 w przeciwieństwie do konkurenta obsługuje szybkie ładowanie! Wygrywa również optymalizacją, ponieważ jego bateria może wytrzymać spokojnie 1,5-2 dni.

Zwycięzca: Samsung Galaxy A5 (2017).

Łączność, system i inne elementy

Samsung oba urządzenia wyposażył w czytniki linii papilarnych, oba oferują łączność NFC. A5 w przeciwieństwie do konkurenta posiada USB-C. Oba sprzęty pracują na Androidzie 8.0 Oreo, posiadają również złącze mini-jack. J6 oferuje jednak obsługę 2 kart SIM, a jego konkurent nie. Z kolei przewagą Galaxy A5 (2017) jest jego wodoodporność – spełnia normę IP68.

Zwycięzca: Remis.

Cena

A5 można kupić już za około 1000 zł, natomiast jego konkurent kosztuje około 700 zł. Oczywiście w sprzęty zdążyły odrobinę już stanieć, zwłaszcza że Samsung Galaxy A5 jest już na rynku chwilę. Nie zmienia to jednak faktu, że sprzęt z 2017 roku ciągle jest zdecydowanie (bo niemal o połowę ceny swojego rywala) droższy.

Zwycięzca: Samsung Galaxy J6.

Przykładowa oferta z Samsungiem Galaxy J6:

Podsumowanie

W historii tych zestawień jeszcze chyba nie było takiego nokautu. Samsung Galaxy J6 wyrwał zaledwie dwa punkty i jeden dzięki remisowi. Co jednak znamienne, A5 przegrało w konkurencji strategicznej, bo tej, która bezpośrednio dotyczy naszego portfela. Wychodzi więc na to, że A5 jest definitywne lepsza. Jeśli natomiast 300 zł wolimy mieć w kieszeni wtedy warto wybrać tańszą wersję, która jest wyjątkowo kompromisowa, nie jest to jednak smartfon zły, a jedynie budżetowy. Oczywiście, jeśli tylko chcemy wydać więcej, to nie należy długo się zastanawiać – Samsung Galaxy A5 (2017) jest naprawdę niezłym wyborem.

Samsung Galaxy A5 (2017) vs Samsung Galaxy J6 – 6:2.

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

4.2/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.