Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Routery to urządzenia umożliwiające bezprzewodowy dostęp do sieci na wielu urządzeniach, a jedną z ich odmian są routery na kartę SIM. Te ostatnie to grupa urządzeń stworzona specjalnie dla użytkowników, którzy korzystają z transmisji danych poprzez nadajniki GSM. Dla tej grupy użytkowników niezbędny jest router, który posiada wejście na kartę SIM i obsługuje ten rodzaj transmisji danych.

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu mobilnego

Spis treści:


Routery a sieć 5G

Tego typu routery mogą tym bardziej okazać się przydatne i popularne ze względu na coraz większy zasięg sieci 5G. Dzięki jej szybkości są w stanie konkurować z ofertą Internetu kablowego. W niektórych miejscach, gdzie nie ma możliwości położenia światłowodu, może być to racjonalna alternatywa.

Szukając jednak odpowiedniego routeru pamiętaj, że większość dostępnych urządzeń będzie obsługiwało standard 4G/LTE. To (jeszcze) obecny standard. Nie ma sensu patrzeć na archaiczne rozwiązania z 3G!

Stacjonarne routery na kartę SIM w Play ->

Na co zwrócić uwagę przy wyborze routera?

A na co zwrócić uwagę w przypadku wyboru routera na kartę SIM? Jest kilka takich elementów. W tym momencie jednym z kluczowych parametrów, na jaki powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze routera na kartę SIM jest to, czy obsługuje właśnie sieci 5G.

Różnica w szybkości obsługi pomiędzy siecią piątej generacji a LTE jest co najmniej znacząca. Dlatego jeżeli tylko masz możliwość wyboru wariantu z obsługą sieci 5G wybierz tę opcję. Możesz przykładowo zdecydować się na router Huawei CPE 5G Pro 2. Jest to takie urządzenie, które jest w stanie obsłużyć tego typu sieci. Dostaniesz go np. w sieci Plush w wariancie na raty. Za sam router zapłacisz przysłowiową złotówkę, natomiast raty są rozdzielone na 24 miesiące po 66 zł. Miesięczny abonament w tym wydaniu wynosi 30 zł i w każdej chwili możesz z niego zrezygnować zachowując miesięczny okres wypowiedzenia.

Router Huawei CPE 5G Pro 2 dostaniesz też w cenie Internetu 5G w sieci Netia:

Szybkość ma znaczenie

Ogólnie kryterium prędkości przy wyborze routera jest jednym z najważniejszych elementów, na jakie powinieneś zwrócić uwagę. Nawet gdy decydujesz się na router obsługujący sieci LTE, lepszym wyborem będzie ten, który może obsługiwać prędkości do 150 Mb/s niż ten do 100 Mb/s. Istnieją także routery, które obsłużą i 300 Mb/s. Takim przykładem jest chociażby Huawei 4GRouter 3 PRO, który w tej samej ofercie Plusha dostępny jest za 22,50 zł na 24 raty.

Standard Wi-Fi

Standard Wi-Fi również ma spore znaczenie. Po pierwsze, im nowszy standard, tym szybsza sieć. Po drugie, zapewnia ona stabilniejsze i bezpieczniejsze połączenie, oczywiście jeżeli dane urządzenia są w stanie obsłużyć takie parametry. Obecnie najnowszym standardem jest Wi-Fi 6.

W teorii standard ten pozwoli osiągać transfery nawet na poziomie 6 Gb/s. Mamy tutaj również dwie częstotliwości, czyli 2,4 GHz, która pozwala objąć większy obszar nadawania kosztem nieco prędkości oraz 5 GHz, który zapewnia szybszy transfer danych ale kosztem mniejszej powierzchni zasięgu. Najnowszy standard oferuje również większą stabilność przy obsłudze większej ilości urządzeń. Takie możliwości posiada między innymi wspomniany już wcześniej router Huawei CPE 5G Pro 2.

Router stacjonarny czy mobilny?

Na takie pytanie również musisz sobie sam odpowiedzieć. Powyższe przykłady odnosiły się raczej do przypadku korzystania stacjonarnego, ale być może Ty poszukujesz rozwiązania mobilnego? W tym wypadku potrzebujesz routera który zaoferuje Ci wbudowaną baterię i umożliwi kilkugodzinną pracę bez możliwości podpięcia do gniazdka. Na to również jest rozwiązanie.

Możesz zdecydować się na Huawei WiFi LTE, który posiada baterię o pojemności 3000 mAh. Powinna ona starczyć na kilka godzin ciągłej pracy bez konieczności podpięcia pod ładowarkę. W ofercie Plusha dostaniesz ten model za 14,99 zł w ratach na 24 miesiące. A co jeżeli z jakiś przyczyn nie chcesz routera tej marki? Z pomocą przychodzi ZTE. Możesz wybrać model ZTE MF971R. Masz tutaj nieco mniejszą ale wystarczającą pojemność baterii wynoszącą 2000 mAh. Cena również jest niższa, gdyż miesięcznie w Plushu zapłacisz za niego 12 zł w 24 ratach.

Całą paletę routerów 4G/LTE i 5G posiada w swoim sklepie online także Play.

Mobilne routery na kartę SIM w Play ->

Co jeszcze u routera stacjonarnego?

Jeżeli jednak rozpatrujesz bardziej stacjonarny router na kartę SIM, warto wziąć pod uwagę jeszcze liczbę złączy, jakie oferuje takie urządzenie. W przypadku routerów mobilnych z wiadomych powodów ta kwestia jest mocno ograniczona, a u stacjonarnych czasem po prostu istnieje potrzeba podłączenia kabla sieciowego.

Takie możliwości oferuje chociażby ZTE MF286R. W tym przypadku router wyposażony jest w takie złącza jak: 1x Port WAN/LAN, 3x Port LAN, 2x Port RJ 11 oraz 1x USB 2.0. We wspomnianej tutaj wcześniej ofercie Plusha miesięczna rata za ten router wyniesie 19,50 zł w opcji 24 miesiące.

Warto również wspomnieć o liczbie anten w routerach stacjonarnych. Tutaj również można podejść do tego na zasadzie prostej kalkulacji: im więcej tym lepiej. Niestety nie każdy producent podaje z ilu anten rzeczywiście korzysta.

Przy wyborze routera na kartę SIM musisz przede wszystkim odpowiedzieć sobie na następujące pytanie: do czego tak naprawdę go potrzebujesz? Czy ma być to główne urządzenie do odbioru i przekazywania sygnału internetowego czy raczej dodatkowe w razie wyjazdu. Istotna jest również kwestia z jakiej generacji sieci będziesz korzystał. Na szczęście na rynku jest wiele rozwiązań, które wpisują się w daną specyfikę i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu mobilnego

Bezpłatny serwis doradców komórkowych
Dobierzemy Ci najlepszą ofertę!
+48
  • {{ error }}
Już {{count}} {{count_form}} dzisiaj rozmowę
Proszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.
Wszystko gotowe!
Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.

Dodaj komentarz

avatar
porównaj oferty - komórkomat
Oszczędź nawet 50% na rachunkach za telefon
Porównaj oferty 21 operatorów