Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Routery na kartę SIM

router na SIM

Routery to urządzenia umożliwiające bezprzewodowy dostęp do sieci na wielu urządzeniach, a jedną z ich odmian są routery na kartę SIM. Te ostatnie to grupa urządzeń stworzona specjalnie dla użytkowników, którzy korzystają z transmisji danych poprzez nadajniki GSM. Dla tej grupy użytkowników niezbędny jest router, który posiada wejście na kartę SIM i obsługuje ten rodzaj transmisji danych.

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2023.


Routery na kartę SIM a sieć 5G

Tego typu routery na kartę SIM mogą tym bardziej okazać się przydatne i popularne ze względu na coraz większy zasięg sieci 5G. Dzięki jej szybkości są w stanie konkurować z ofertą Internetu kablowego. W niektórych miejscach, gdzie nie ma możliwości położenia światłowodu, może być to racjonalna alternatywa. Aby zacząć korzystać, wystarczy włożyć kartę SIM do slotu. No i posiadać odpowiedni Internet mobilny.

Router TP-Link za 1 zł

Szukając jednak odpowiedniego modelu router SIM pamiętaj, że większość dostępnych urządzeń będzie obsługiwało standard 4G/LTE. To (jeszcze) obecny standard. Nie ma sensu patrzeć na archaiczne rozwiązania z 3G!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze routera na kartę SIM?

A na co zwrócić uwagę w przypadku wyboru routera na kartę SIM? Jest kilka takich elementów. W tym momencie jednym z kluczowych parametrów, na jaki powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze routera SIM jest to, czy obsługuje właśnie sieci 5G.

Ranking routerów LTE – najpopularniejsze routery 2024:

Różnica w szybkości obsługi pomiędzy siecią piątej generacji a LTE jest co najmniej znacząca. Dlatego jeżeli tylko masz możliwość wyboru wariantu z obsługą sieci 5G wybierz tę opcję.

Plush promocja GB

Możesz przykładowo zdecydować się na router Huawei CPE 5G Pro 2 (router LTE). Jest to takie urządzenie, które jest w stanie obsłużyć tego typu sieci. Co jakiś czas pojawia się on w ofercie w sieci Plush w wariancie na raty. Za sam router zapłacisz przysłowiową złotówkę, natomiast raty są rozdzielone na 24 miesiące po 66 zł. Miesięczny abonament w tym wydaniu wynosi 30 zł i w każdej chwili możesz z niego zrezygnować zachowując miesięczny okres wypowiedzenia.

Router Huawei CPE 5G Pro 2 dostaniesz też w cenie Internetu 5G w sieci Netia:

Szybkość ma znaczenie

Ogólnie kryterium prędkości przy wyborze routera jest jednym z najważniejszych elementów, na jakie powinieneś zwrócić uwagę. Nawet gdy decydujesz się na router SIM obsługujący sieci LTE, lepszym wyborem będzie ten, który może obsługiwać prędkości do 150 Mb/s niż ten do 100 Mb/s. Istnieją także routery, które obsłużą i 300 Mb/s. Takim przykładem jest chociażby Huawei 4G Router 3 PRO, który w tej samej ofercie sieci Plush bywa dostępny za 22,50 zł na 24 raty. Sprzęt warty polecenia (Internet bezprzewodowy na smartfona, laptopa itd.).

Plus promocja routerów 5G

Pamiętaj jednak, że maksymalna prędkość pobierania danych to wartość teoretyczna – w praktyce łącze internetowe może być znacznie wolniejsze; z jednej strony transmisja danych może być na podobnym poziomie, z drugiej zaś może być znacząco niższa.

Standard Wi-Fi

Standard Wi-Fi również ma spore znaczenie. Po pierwsze, im nowszy standard, tym szybsza sieć. Po drugie, zapewnia ona stabilniejsze i bezpieczniejsze połączenie, oczywiście jeżeli dane urządzenia są w stanie obsłużyć takie parametry. Obecnie najnowszym standardem jest Wi-Fi 6. Jak wybrać odpowiedni router Wi-Fi?

router 5G na kartę SIM

W teorii standard ten pozwoli osiągać prędkość transmisji danych nawet na poziomie 6 Gb/s. Mamy tutaj również dwie częstotliwości, czyli 2,4 GHz, która pozwala objąć większy obszar nadawania kosztem nieco prędkości oraz 5 GHz, który zapewnia szybszy transfer danych ale kosztem mniejszej powierzchni zasięgu. Najnowszy standard oferuje również większą stabilność przy obsłudze większej ilości urządzeń. Takie możliwości posiada między innymi wspomniany już wcześniej router Huawei CPE 5G Pro 2.

Router stacjonarny czy router mobilny na kartę SIM?

Router mobilny czy może stacjonarny? Na takie pytanie również musisz sobie sam odpowiedzieć. Powyższe przykłady odnosiły się raczej do przypadku korzystania stacjonarnego, ale być może Ty poszukujesz rozwiązania mobilnego? W tym wypadku potrzebujesz routera który zaoferuje Ci wbudowaną baterię i umożliwi kilkugodzinną pracę bez możliwości podpięcia do gniazdka. Na to również jest rozwiązanie.

DBG SpeedBox Router 5G CPE 3

Możesz zdecydować się na Huawei Wi-Fi LTE (+ karta SIM), który posiada baterię o pojemności 3000 mAh. Powinna ona starczyć na kilka godzin ciągłej pracy bez konieczności podpięcia pod ładowarkę. W ofercie sieci Plush dostaniesz ten model za 14,99 zł w ratach na 24 miesiące. A co jeżeli z jakiś przyczyn nie chcesz routera tej marki? Z pomocą przychodzi ZTE. Możesz wybrać model ZTE MF971R. Masz tutaj nieco mniejszą ale wystarczającą pojemność baterii wynoszącą 2000 mAh. Cena również jest niższa, gdyż miesięcznie w sieci Plush zapłacisz za niego 12 zł w 24 ratach. Sprzęt wysokiej jakości. Łatwa konfiguracja.

Routery 5GCałą paletę routerów 4G/LTE i 5G posiada w swoim sklepie online także sieć Play.

To Internet idealny do laptopa, na tablet czy na smartfona.

Co jeszcze u routera stacjonarnego?

Jeżeli jednak rozpatrujesz bardziej stacjonarny router na kartę SIM, warto wziąć pod uwagę jeszcze liczbę złączy, jakie oferuje takie urządzenie. W przypadku routerów mobilnych z wiadomych powodów ta kwestia jest mocno ograniczona, a u stacjonarnych czasem po prostu istnieje potrzeba podłączenia kabla sieciowego.

Play promocja routery -50%

Takie możliwości oferuje chociażby ZTE MF286R. W tym przypadku router SIM wyposażony jest w takie złącza jak: 1x Port WAN/LAN, 3x Port LAN, 2x Port RJ 11 oraz 1x USB 2.0. We wspomnianej tutaj wcześniej ofercie Plusha miesięczna rata za ten router wyniesie 19,50 zł w opcji 24 miesiące. Idealny do całego domu (laptop, telefon, tablet itp. itd.). Świetny sprzęt.

Warto również wspomnieć o liczbie anten w routerach stacjonarnych. Tutaj również można podejść do tego na zasadzie prostej kalkulacji: im więcej tym lepiej. Niestety nie każdy producent podaje z ilu anten rzeczywiście korzysta.

Play internet domowy

Przy wyborze routera na kartę SIM musisz przede wszystkim odpowiedzieć sobie na następujące pytanie: do czego tak naprawdę go potrzebujesz? Czy ma być to główne urządzenie do odbioru i przekazywania sygnału internetowego czy raczej dodatkowe w razie wyjazdu. Istotna jest również kwestia z jakiej generacji sieci będziesz korzystał. Na szczęście na rynku jest wiele rozwiązań, które wpisują się w daną specyfikę i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Zawsze możesz zdecydować się na tańsze rozwiązanie, a więc modem LTE na kartę SIM.

router Huawei LTE

Routery na kartę SIM – podsumowanie

Jaki mobilny router na kartę SIM kupić do użytku domowego? Oto wymagania, które dobry router LTE powinien spełniać w 2024 roku:

  • obsługa LTE (router LTE)
  • obsługa 5G (router 5G)
  • obsługa Wi-Fi (router Wi-Fi)

Ważna jest też łatwa i prosta konfiguracja. Mobilny router czy stacjonarny? Jaki wybrać router dostosowany do swoich potrzeb? To zależy od Twoich osobistych preferencji. Naturalnie dobrze, gdy router oferowany jest w dobrej cenie. Jak najniższa cena pożądana!

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu mobilnego
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
4.8/5 - (9 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.