Piękny telefon ze średniej półki – tak najprościej można powiedzieć o realme 9. Czy jest to jednak urządzenie, które warto kupić, jeśli potrzebujesz niedrogiego ale niezawodnego smartfona? Sprawdzamy chińską konstrukcję za 1300 złotych.
- 1. Wygląd realme 9
- 2. Wyświetlacz realme 9
- 3. Podzespoły realme 9
- 4. Aparat realme 9
- 5. Bateria realme 9
- 6. Biometryka i inne
- 7. Audio
- 8. Podsumowanie – czy realme 9 się opłaca?
Wygląd realme 9
Pierwsze, co się widzi, biorąc realme 9 do ręki, to błyszczący tył. Robi wrażenie, gdy tylko się na niego spojrzy, zwłaszcza z większej odległości przyciąga wzrok. Wszystko to za sprawą brawurowego żółtego koloru na pleckach w testowanym przeze mnie egzemplarzu (w sprzedaży dostępne są jeszcze modele biały i czarny). Bardzo podoba mi się zamysł estetyczny i dość odważna decyzja, aby właśnie takie barwy wybrać, choć nie do końca podoba mi się, jak światło się na nim załamuje, tworząc jaśniejsze fale – to jednak oczywiście kwestia gustu.
Wyspa aparatów została bardzo dobrze wkomponowana w samo urządzenie. Składa się z przezroczystej płytki, w której umieszczono obiektywy aparatu i choć rzeczywiście bardzo odstaje, to nie traktowałbym tego jako wady, bo po pierwsze to już dość normalne, a po drugie w realme 9 wygląda to bardzo subtelnie.
Przód urządzenia jest dość typowy. Drobne ramki okalają wyświetlacz, a przedni aparat znalazł się po lewej stronie i ma kształt małego oczka. Trudno przyczepić się również do niewielkiego podbródka, czyli pogrubionej ramki w dolnej części ekranu, bo ta też wygląda dość subtelnie. Całości konstrukcji dopełnia srebrna ramka po bokach i trzy przyciski: włączania i głośności. Te ostatnie mają dobry skok i wyczuwalny (i słyszalny) „klik”.
Model realme 9 wygląda naprawdę dobrze. Jak na sprzęt w tej cenie, trudno się do czegoś przyczepić. Urządzenie sprawia wrażenie dobrze wykonanego i przede wszystkim przemyślanego, co nie zawsze udaje się w tańszych i budżetowych smartfonach.
Wyświetlacz realme 9
Wyświetlacz | Super AMOLED 6,40" 90 Hz 1080x2400 pix, 411 ppi |
Aparat tylny | 108+8+2 Mpix, f/1.75, f/2.2 i f/2.4 |
Aparat przedni | 16 Mpix, f/2.45 |
Wyświetlacz robi wrażenie – bez dwóch zdań. Użytkownik dostaje tutaj ekran o przekątnej 6,40 cala i rozdzielczości na poziomie 1080 na 2400 pikseli. Zagęszczenie pikseli na cal jest satysfakcjonujące, bo wynosi 411 ppi.
A jak to wygląda w praktyce? Naprawdę świetnie. realme 9 wyposażono bowiem w wyświetlacz Super AMOLED. Zapewnia on naprawdę świetne czernie i bardzo dobre odwzorowanie barw. Na pochwałę zasługuje również jasność wyświetlacza – ta w swoim najintensywniejszym trybie świetnie radzi sobie nawet przy bardzo intensywnym oświetleniu zewnętrznym.
Ekran telefonu ma odświeżanie na poziomie 90 Hz i animacje wyglądają po prostu ładnie. Oczywiście na rynku dostępne są urządzenia w podobnej cenie, które akurat tan parametr mają odrobinę lepszy (120 Hz), ale to nie powinno być czynnikiem decydującym przy wyborze telefonu.
Warto tu również zauważyć, ze telefon od realme ma trochę… zbyt żywe kolory. Gdy ustawi się wysoką jasność wyświetlacza, to barwa wyświetlanego obrazu jest tak intensywna, że aż gryzie w oczy na szczęście łatwo to zmienić, wchodząc w ustawienia wyświetlania.
Podzespoły realme 9
Procesor | Qualcomm Snapdragon 680, ośmiordzeniowy 2,40 GHz |
Pamięć RAM | 6 lub 8 GB |
Pamięć telefonu | 128 GB |
Slot na karty pamięci | tak, do 256 GB |
A co na pokładzie? Cóż, jest dobrze, choć mogłoby być jeszcze lepiej. Sercem realme 9 jest ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 680, taktowany zegarem 2,40 GHz. Uzupełnia go układ graficzny Adreno 610. Jeśli chodzi o pamięć to producenci zdecydowali się dostarczyć dwie wersje 6 i 8 GB pamięci RAM.
Testowałem tę drugą, mocniejszą wersję i trudno się do czegokolwiek przyczepić. realme 9 pracuje naprawdę sprawnie. Przez cały czas testów zadyszki można policzyć na palcach jednej dłoni, nawet gdy słuchawka musiała obsłużyć kilka aplikacji, radziła z tym sobie nad wyraz dobrze. Podobnie było z grami – nawet trochę bardziej wymagające tytuły nie robiły na nim większego wrażenia. Tego chińskiego średniaka wyposażono w 128 GB pamięci wewnętrznej, którą jeszcze można rozbudować za pomocą karty pamięci microSD (alternatywnie można włożyć do niego dwie karty SIM).
Co ciekawe, długo wyczekiwana gra „Diablo: Immortal” od razu zasugerowała mi, że moje urządzenie może być niewystarczające, aby grać i mogą być widoczne spadki płynności, a akumulator może szybko się wyczerpać. W czasie gry nie zauważyłem jednak, aby coś takiego miało miejsce, „Diablo: Immortal” działało bardzo sprawnie, choć rzeczywiście telefon rozładowywał się dość szybko – jestem jednak pewien, że powodem jest sama zasobożerna gra. Tu należy się jeszcze jedna pochwała dotycząca samej kultury pracy, gdyż realme 9 nie ma tendencji do nagrzewania się, nawet gdy bardzo intensywnie się z niego korzysta.
Bateria | Li-Ion 5000 mAh 33 W |
System operacyjny | Android 12 z realme UI 3.0 |
Wymiary | 160,2x73,3x8,0 mm |
Masa | 178 g |
Dual SIM | tak |
Czytnik linii papilarnych | tak, w ekranie |
Sloty i moduły | USB-C, Bluetooth 5.1, NFC, słuchawkowe |
Debiut na rynku | II kwartał 2022 |
Jedyne, co może budzić zastrzeżenia to fakt, że na rynku za podobną cenę można otrzymać smartfony, które posiadają po prostu lepszy procesor. Przykładem niech będzie realme GT Master Edition, którego ten sam producent wyposażył w mocniejszego Snapdragona 778G.
Warto również podkreślić, że na pokładzie pracuje Android 12 z autorską nakładką producenta, która jest fajna i działa bardzo płynnie.
Aparat realme 9
Smartfon realme 9 kusi i nęci swoimi aparatami, obiecując matrycę, która ma aż 108 megapikseli! Jak jest w praktyce? Bardzo dobrze. Dla porządku przypomnijmy, jakie aparaty są do dyspozycji:
- podstawowy o rozdzielczości 108 megapikseli i przysłonie o wartości f/1.75
- szerokokątny o rozdzielczości 8 megapikseli i przysłonie o wartości f/2.2 i kącie widzenia 120 stopni
- makro o rozdzielczości 2 megapiksele i przysłonie o wartości f/2.4
Patrząc na samą specyfikację jest świetnie, a na zdjęciach… dobrze. Aparat w gruncie rzeczy nie zawodzi i można powiedzieć, że to dość udana konstrukcja, choć nieidealna. Zdjęcia robione w dzień w pięknych okolicznościach przyrody są naprawdę śliczne. Urządzenie potrafi bardzo dobrze oddać kolory natury, a przy okazji niezbyt często przesadza z HDR-em. Na ten ostatni trzeba czasem uważać, bo lubi od czasu do czasu wyciągnąć nienaturalny kolor.
Piętą achillesową realme 9 jest jednak światło, a konkretnie jego brak. Gdy słońce zaczyna zachodzić, jest jeszcze w miarę okey, gdy wchodzimy do kiepsko oświetlonego pomieszczenia czy miejsca, gdzie jest sztuczne światło, robi się trochę gorzej i zaczynają pojawiać się problemy z łapaniem ostrości. Główny obiektyw jeszcze jakoś sobie z tym problemem radzi, ale już szerokokątnemu zdarza się zgubić. Jeśli traktujemy go jako obiektyw typowo wakacyjny, do strzelania zdjęć widoczków na otwartej przestrzeni, jest w stanie się wybronić. Widać jednak sporą różnicę między nim a obiektywem głównym.
Jeśli zaś chodzi o zdjęcia nocne, to w realme 9 służy do nich specjalny tryb „Ultra Night”. Działa bardzo szybko. Po kilku sekundach, gdy telefon trzeba trzymać nieruchomo, kolejne sekundy zajmuje mu dopasowanie fotografii i gotowe! Tryb nocny jest całkiem niezły. Fotografowane obiekty są jasne, a aparatowi udaje się nadać kształty czemuś, co jest zupełnie zasłonięte przez ciemności. Problemy zaczynają pojawiać się, gdy światło jest bardzo słabe. W tym trybie aparat często ma problem z właściwą ekspozycją, co sprawiło, że wiele wykonanych przeze mnie fotografii pozostawała ciemna, tak gdzie chciałem, aby była jasna. Warto tu dodać, że zdjęcia nocne należy robić tylko obiektywem głównym – niestety fotki cyknięte „szerokim kątem” są mają bardzo mało detali i pełne są szumów.
Bateria realme 9
Akumulator bardzo dobry, w dodatku jego optymalizacja świetna. W realme 9 zainstalowano ogniwo o pojemności 5000 mAh, co w połączeniu z niezbyt prądożernymi podzespołami i podobnie oszczędnym wyświetlaczem daje spektakularne wyniki.
Nie zdarzyło mi się wyczerpać akumulatora po całym nawet intensywnym dniu pracy. Zbliżyłem się do tego, gdy przez kilka godzin korzystałem z nawigacji, ale pod koniec dnia pozostało mi jeszcze kilkadziesiąt solidnych procent zapełnienia baterii. Gdy z telefonu korzystałem oszczędnie nie musiałem sięgać do ładowarki przez prawie dwa dni. Za pomocą dołączonej do zestawu ładowarki telefon uzupełniał energię w trochę ponad godzinę, co również jest świetnym wynikiem.
Biometryka i inne
realme 9 jest całkiem nieźle wyposażony jak na telefon ze średniej półki. Posiada czytnik linii papilarnych umieszczony na samym dole wyświetlacza. Działa on bardzo szybko i nie widać większej różnicy między nim, a czytnikami z droższych modeli. Miłym dodatkiem jest również możliwość płatności zbliżeniowych NFC, które – choć coraz popularniejsze – cały czas nie są standardem w tanich urządzeniach. Testowane przeze mnie urządzenie pracuje w standardzie 4G, ale na rynku są dostępne również nieco inne modele z serii 9, które obsługują najnowszą odsłonę sieci, czyli 5G.
Audio
Kupując realme 9 nie posłuchasz muzyki na głośniku. Oczywiście zawsze możesz to zrobić, ale będzie Ci musiał wystarczyć jeden i to nieprzesadnie dobry głośniczek. Umieszczony on jest na dolnej krawędzi urządzenia i na pierwszy rzut oka wszystko z nim w porządku.
Basy są nieprzesadnie słyszalne, podobnie jak wysokie tony. Ale w średnich rejestrach i przy nieprzesadnie dużej głośności jest nieźle, do rozmów wystarczy. Problem pojawia się, gdy pogłośnisz dźwięk. Niestety wysokie tony są świdrujące i nieprzyjemne, a basy cały czas są niewystarczające. Jedyne, co ratuje audio, to fakt, że producent nie zdecydował się na pozbycie się gniazda minijack, choć warto pamiętać, że w zestawie nie znajdziesz słuchawek.
Podsumowanie – czy realme 9 się opłaca?
realme 9 to urządzenie pełne kompromisów, ale zdecydowanie wyróżnia się designem. Z jednej strony to smartfon, który po prostu sprawnie działa. Tak, nie jest idealny i tak, na rynku są dostępne sprawniejsze modele w podobnej cenie. Jednocześnie realme 9 to słuchawka, które swoje zadania wykonuje po prostu dobrze: ma niezły jak na tę półkę cenową aparat, bardzo dobry i pojemny akumulator, sprawnie działający czytnik linii papilarnych, a także bardzo pozwala na płatności NFC. Przy okazji to słuchawka bardzo dobrze wykonana, nie sprawiająca wrażenia taniej, plastikowej konstrukcji.
Nie mam wątpliwości, że to jeden z tych telefonów, które można polubić za sam design, prostotę i po prostu za niezawodne działanie przez wiele godzin. To naprawdę solidny telefon w tej cenie.
Zalety:
- wersja z 8 GB RAM
- kultura pracy
- bardzo ładny ekran Super AMOLED 6,40″ 90 Hz
- śliczny i ciekawy design
- dobra jakość wykonania
- wydajna bateria 5000 mAh
- NFC
- Android 12 z nakładką producenta
- złącze 3,5 mm
- potrójny aparat fotograficzny z matrycą 108 Mpix…
Wady:
- …który nie radzi sobie najlepiej przy słabym świetle
- słaby głośniczek mono
- konkurencyjne modele mają mocniejsze podzespoły
Alternatywne modele w podobnej cenie: realme GT Master Edition, realme 9 5G, Redmi Note 11S, Samsung Galaxy A32 5G, OPPO A96, Huawei Nova 9 SE.