Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Przezroczysty telefon – czy taki istnieje? Jak działa i jakie są jego cechy?

grafika przedstawiająca futurystycznego przezroczystego smartfona trzymanego w dłoni

Pierwszy oficjalny prototyp przezroczystego telefonu ukazał się na targach w Tajwanie już w 2013 roku. Nowoczesny smartfon przedstawiony przez firmę Polytron Technologies nie wzbudził wówczas większego zainteresowania uczestników ze względu na ekstra-dodatki, które wydawały się na tamten moment zbyt mało użyteczne.

Przezroczysty telefon – wstęp

Sytuacja uległa delikatnej zmianie, gdy w drugiej połowie 2018 roku marka Samsung uzyskała patent na przezroczysty telefon. W prototypowej wersji pozostawiał on jednak wiele do życzenia i cechował się stosunkowo niskim zainteresowaniem, ponieważ było widać w nim elektronikę (np. baterię, slot kart pamięci, układ drukowany czy kamerkę). Jego użyteczność do dziś stoi pod znakiem zapytania.

Tworząc prototyp, twórcy chcą pokazać innowacyjność takiego rozwiązania i przygotować wszystkich na nadchodzące, a zarazem nieuniknione zmiany.

#WARTO WIEDZIEĆ

W ciągu kilku lub kilkunastu lat, oprócz regularnego korzystania z przezroczystych telefonów od największych marek (np. Apple, Samsung, Sony), będziemy również świadkami ogromnego postępu rozszerzonej rzeczywistości, która kiedyś z powodzeniem zastąpi klasyczne komputery, konsole do gier, a może nawet telefony.

Brzmi bardzo ciekawie! Przejdźmy jednak do meritum i omówmy najważniejsze sprawy związane z najnowocześniejszymi technologiami – czy przezroczysty telefon istnieje? Jak działa? Jakie są jego cechy? Ile kosztuje i gdzie go kupić?

Jak działa przezroczysty telefon?

Przezroczysty telefon (a raczej prototyp przezroczystego telefonu) został wykonany ze szkła wizyjnego, co oznacza, że jego szybka przybiera białą i matową barwę, gdy przepływa przez nią elektryczność. Szkło staje się dodatkowo widzialne (przezroczyste) dzięki wyrównującym cząsteczkom, tworzącym drogę do przepuszczania światła.

#CIEKAWOSTKA

Szkło wykorzystywane do prototypu przezroczystego telefonu jest stosowane głównie w użytku domowym (np. jako okno bezpieczeństwa czy zasłona łazienkowa) i nie zostało stworzone specjalnie do smartfonów.

Projektanci Polytron Technologies stwierdzili, że przezroczyste smartfony staną się w przyszłości świetnym zamiennikiem dla tradycyjnych urządzeń, z których korzystamy każdego dnia. Od tamtej pory znane marki (np. Lenovo, Sony, LG) zaczęły wprowadzać na rynek eksperymentalne wersje przezroczystych telefonów, jednak żadne z tych rozwiązań nie zyskało spektakularnego rozgłosu.

Chińskie Lenovo skutecznie wprowadziło na rynek smartfony z serii Axon, gdzie przednie kamery do selfie są „przezroczyste”. Nie widać przedniego aparatu fotograficznego – ten nie znajduje się w notchu czy w górnej belce, lecz pod ekranem dotykowym.

Czym wyróżnia się przezroczysty telefon? – cechy

Przezroczysty telefon to przede wszystkim nowoczesne technologie – OLED oraz LCD. Jednak pomimo szeroko pojętej innowacyjności, nie stał się on hitem sprzedażowym i na razie na to się nie zapowiada.

Najpopularniejsze telefony w 2024 roku:

Konsumenci nadal bardziej ufają tradycyjnym rozwiązaniom ze względu na ich użyteczność i ponadprzeciętną funkcjonalność. Warto jednak na bieżąco śledzić rozwój wydarzeń, ponieważ niewykluczone, że za kilkanaście lat klasyczne smartfony będą przeznaczone głównie dla seniorów, a „młodzi” dostaną wielofunkcyjne urządzenia ze szkła wizyjnego. Zatem, czym wyróżniają się przezroczyste telefony?

1. Technologia OLED

Technologia OLED (Organic Light Emitting Diode), czyli dioda elektroluminescencyjna (LED), stworzona ze związków organicznych emitujących światło. Jak OLED wiąże się z przezroczystymi telefonami?

Omawiana technologia pozwala na otrzymanie świecącego panelu o praktycznie nieodczuwalnej masie i grubości 2,5-3 mm, a także przemieszczanie się impulsu elektrycznego z warstwy przewodzącej do warstwy emisyjnej odpowiadającego za prawidłowe działanie urządzenia.

2. Technologia LCD

Technologia LCD (Liquid Crystal Display) odpowiada za wyświetlanie obrazu działającego na zasadzie zmiany polaryzacji światła. W konsekwencji technologia ciekłokrystaliczna jest odpowiedzialna za podświetlanie ekranu (gdy zasilanie jest wyłączone – cząsteczki rozpraszają światło, a gdy zasilanie jest włączone – cząsteczki przepuszczają światło).

3. Innowacyjny wygląd

Przeźroczysty telefon wyróżnia się nowoczesnym i ponadczasowym wyglądem. Urządzenie robi ogromne wrażenie na każdej osobie, która je zobaczy. Dla wielu może służyć jako wspaniały i bardzo drogi gadżet wyznaczający najnowsze trendy technologiczne.

Ile kosztuje i gdzie kupić przezroczysty telefon?

Zakup przezroczystego telefonu w 2021 roku może być nieco utrudniony. Wynika to z prostego powodu – przedsiębiorstwa odpowiedzialne za tworzenie smartfonów ze szkła wizyjnego prześcigają się jedynie w ogłaszaniu faktów i prawdopodobnych terminów dotyczących powstania innowacyjnych prototypów.

Oprócz gorących spekulacji i angażujących pogłosek – aktualnie na rynku nie istnieją przezroczyste telefony (mające przezroczysty ekran) możliwe do zakupu w internetowych lub stacjonarnych sklepach.

Reasumując, w drugiej połowie 2021 roku nie możemy odpowiedzieć na pytanie „Ile kosztuje i gdzie kupić przezroczysty telefon?”, ponieważ jeszcze żadna firma nie wprowadziła tego urządzenia oficjalnie do obiegu.

Informacja dla miłośników nowoczesnych technologii – przezroczyste telewizory!

Na przezroczyste telefony przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. W konsekwencji możemy się zadowalać przezroczystymi telewizorami dostępnymi na rynku już od… 2019 roku! Są dosyć drogie i działają na tej samej zasadzie, co smartfony wykonane ze szkła wizyjnego, jednak mogą być one przedsmakiem, a także doskonałym pokazem możliwości przyszłościowych telefonów.

Przezroczysty telefon – podsumowanie

Przezroczyste telefony istnieją tylko i wyłącznie w wersjach prototypowych. Wykonują je w większości przypadków olbrzymie firmy (np. Samsung, Sony, LG, Lenovo), wykorzystując do tego szkło wizyjne zapewniające ponadczasowy wygląd urządzenia oraz technologię OLED i LCD, dodając do nich co jakiś czas nowe funkcjonalności.

Eksperci z serwisu Komórkomat twierdzą, że pierwszego przezroczystego telefonu wprowadzonego do oficjalnego obiegu możemy spodziewać się nie wcześniej niż za kilka lat. To kwestia czasu! Do tej pory musimy zadowolić się przezroczystymi telewizorami, których premiera miała miejsce w 2019 roku.

Z tego artykułu dowiedziałeś się:

  • Jak działa przezroczysty telefon?
  • Czym wyróżnia się tego typu urządzenie?
  • Ile kosztuje i gdzie kupić taki telefon?
  • Kiedy możemy spodziewać się premiery przezroczystych telefonów?

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (4 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.