Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

iPhone z dobrym aparatem – ranking TOP 5 na 2024 rok

avatar
zdjęcie przedstawiające potrójny moduł aparatów fotograficznych smartfona iPhone 15 Pro

Jesteś fanem marki Apple i chcesz kupić dla siebie iPhone’a? Każdy z nich ma znakomity system iOS i bardzo wydajny procesor CPU, ale czy każdy ma dobry aparat fotograficzny? Który iPhone ma najlepszy aparat na rynku? Który pozwala uzyskać śliczne i udane zdjęcia? Pomożemy Ci kupić atrakcyjny model iPhone z dobrym aparatem!

Telefony Apple iPhone z dobrym aparatem – jaki wybrać?

Początkowo smartfony marki Apple iPhone nie należały do ścisłego grona najlepszych modeli pod względem możliwości fotograficznych. Czasy te są jednak daleką przeszłością, a iPhone potrafi wykonać niesamowitą fotkę mając dość niepozorny aparat główny o matrycy 12 megapikseli. Apple udowadnia tym samym, że nie tylko wielkie matryce mają znaczenie!

Odpowiednia jest również m.in. optyka i zoptymalizowane oprogramowanie. A akurat pod względem softu trudno się tu do czegokolwiek doczepić, co muszą potwierdzić nawet najwięksi przeciwnicy amerykańskiego producenta.

Oto 5 iPhone’ów mających najlepszy aparat fotograficzny o bardzo wysokiej jakości wykonywanych zdjęć!

iPhone 15 Pro Max

zdjęcie przedstawiające telefon iPhone 15 Pro

iPhone 15 Pro Max to nie tylko najmocniejszy – i najdroższy – iPhone na rynku, ale i iPhone z najlepszym aparatem fotograficznym! W tym smartfonie nie ma miejsca na kompromisy. Jak prezentuje się ten model Pro Max z września 2023 roku?

SPRAWDŹ oferty z iPhone 15 Pro Max
PORÓWNAJ OFERTY

Napędza go autorski i najbardziej wydajny Apple A17 Bionic Pro zbudowany w technologii 3 nm. Procek ten współpracuje z 8 GB pamięci RAM, przestrzeń dyskowa to minimum 128 GB, a w topowej wersji aż 1 TB! Jest tu też najnowszy iOS i prześliczny ekran OLED o przekątnej 6,70″ z częstotliwością odświeżania obrazu na poziomie 120 Hz. Stosunkowo (jak na iPhone’a) mocna bateria wspiera naturalnie bezprzewodowe ładowanie, a więc indukcję. A jak prezentuje się jego potrójny aparat fotograficzny?

 • aparat główny 48 Mpix, f/1.8., 24 mm, OIS,
 • aparat peryskopowy tele 12 Mpix, f/2.8, 120 mm, OIS, 5x zoom optyczny,
 • aparat ultraszerokokątny 12 Mpix, 120˚, f/2.2, 75 mm,
 • aparat do selfie 12 Mpix, f/1.9, 23 mm.

Nie jest to pierwszy iPhone z aparatem o matrycy 48 megapikseli, ale wciąż jeden z nielicznych. Na uwagę zasługuje nie tylko obiektyw główny, ale i peryskopowy tele z pięciokrotnym zoomem optycznym mający optyczną stabilizację obrazu (OIS jest też w aparacie głównym), a także obiektyw szerokokątny 120 stopni. Co ciekawe, przedni aparat do selfie ma wyjątkowo jasną przysłonę.

Taki system aparatów gwarantuje uzyskanie zdjęć najwyższej jakości! Dla wielu będzie to najlepszy telefon na rynku i to nie tylko do robienia zdjęć! Tylko ta zaporowa cena…

iPhone 14 Pro

grafika przedstawiająca smartfona iPhone 14 Pro

A skoro o cenach mowa, to tym razem mamy dobrą informację. Praktycznie takie same aparaty – przynajmniej „na papierze” – mają 3 modele Pro: iPhone 15 Pro, iPhone 14 Pro Max oraz iPhone 14 Pro. Ten ostatni jest z nich najtańszy, jeżeli więc szukasz smartfona stricte do robienia zdjęć, to nie dopłacaj do tamtych modeli!

To w końcu kolejny iPhone z dobrym aparatem do robienia zdjęć. Ale zanim do niego przejdziemy, przypomnijmy co jeszcze ma do zaoferowania model iPhone 14 Pro z września 2022 roku. Pracuje on na autorskim procesorze A16 Bionic 3,46 GHz i 6 GB pamięci operacyjnej RAM. Ponownie i tym razem najbogatsza wersja pamięciowa liczy aż 1 TB! Śliczne fotki będziesz mógł przeglądać na cudownym ekranie typu OLED 6,10″ 120 Hz o bardzo wysokiej rozdzielczości obrazu. No dobrze, to jak prezentuje się jego aparat przedni i tylny?

 • aparat główny 48 Mpix, f/1.8., 24 mm, OIS,
 • aparat tele 12 Mpix, f/2.8, 77 mm, OIS, 3x zoom optyczny,
 • aparat ultraszerokokątny 12 Mpix, 120˚, f/2.2, 13 mm,
 • aparat do selfie 12 Mpix, f/1.9, 23 mm.

W przeciwieństwie do absolutnie topowego i jedynego w swoim rodzaju modelu iPhone 15 Pro Max, 14 Pro (a także wspomniane wcześniej iPhone 15 Pro i iPhone 14 Pro Max) mają zwykły teleobiektyw z matrycą 12 Mpix. Zapewnia on nie pięcio, a trzykrotny zoom optyczny. Automatyczna stabilizacja obrazu dostępna jest prawie we wszystkich obiektywach z tyłu – wyjątkiem jest aparat szerokokątny 120 stopni.

Niemniej uzyskane nim zdjęcia są pełne detali i mają odpowiednią głębię ostrości i kolory. Śliczne fotki uzyskasz nawet przy dość słabym oświetleniu! Nie powinno Cię również zawieść nagrywanie wideo tym iPhonem. Warto dodać, że jest to pierwszy iPhone – wraz z modelem Pro Max – mający główny aparat o matrycy rzędu 48 megapikseli!

iPhone 13 Pro

grafika przedstawiająca telefon Apple iPhone 13 Pro

Cofamy się kolejny rok wstecz – w połowie września 2021 roku zadebiutowała seria 13, a wraz z nią iPhone 13 Pro. To następny iPhone z dobrym aparatem, a do tego identycznym jak w droższym modelu 13 Pro Max. Jeżeli większy wyświetlacz dotykowy (a także wyższa kwota zakupu) nie wchodzą w grę, to warto na niego postawić. Według wielu głosów jest to najlepszy smartfon z 2021 r.

Tym bardziej, że to wciąż znakomity smartfon! Jak wszystkie telefony Apple posiada on zaawansowane oprogramowanie, śliczny ekran OLED 120 Hz o przekątnej 6,10″ (panel Super Retina XDR) i wciąż bardzo wydajne „bebechy”. Ten iPhone z dobrym aparatem pracuje w oparciu o autorskiego A15 Bionica (5 nm) z zegarem 3,23 GHz. Wbudowana pamięć operacyjna liczy 6 GB, a pamięć na dane – w tym bardzo ładne fotografie – 128 GB lub nawet 1 TB!

 • aparat główny 12 Mpix, f/1.5., 26 mm, OIS,
 • aparat tele 12 Mpix, f/2.8, 77 mm, OIS, 3x zoom optyczny,
 • aparat ultraszerokokątny 12 Mpix, 120˚, f/1.8, 13 mm,
 • aparat do selfie 12 Mpix, f/2.2, 23 mm.

Trochę tu „nudno”, bowiem wszystkie aparaty mają tę samą rozdzielczość na poziomie 12 megapikseli. A tak na serio, to nie ma się czego czepiać – mimo paru lat na karku iPhone 13 Pro wciąż może się pochwalić znakomitym aparatem! Mimo mniejszej matrycy aparatu głównego (obiektyw szerokokątny), to ma ona jeszcze jaśniejszą przysłonę. Zastosowany teleobiektyw 12 Mpix pozwala na uzyskanie trzykrotnego zoomu optycznego.

Jak to zwykle bywa w modelach iPhone, także i ten ma optyczną stabilizację obrazu (OIS) w głównym aparacie i teleobiektywie. Taką samą rozdzielczość matrycy ma także aparat przedni do selfie.

iPhone 14

iPhone 14

Ten eksflagowy iPhone z dobrym aparatem również wart jest rozważenia! Co prawda nie jest to aż tak wysoki poziom, jaki prezentuje jego bliski kuzyn iPhone 14 Pro, ale i tak nie ma się czego wstydzić. Co oferuje ten telefon Apple z września 2022 roku?

SPRAWDŹ oferty z iPhone 14
PORÓWNAJ OFERTY

Jest tu śliczny OLED 6,10″, choć ze standardowym odświeżaniem obrazu na poziomie 60 Hz. Smartfon napędzany jest przez autorski chipset A15 Bionic 3,23 GHz i 6 GB RAM-u. Preinstalowany system operacyjny to iOS 16, ale można go aktualizować do nowszych wersji. Urządzenie jest pyło i wodoszczelne na poziomie IP68, a jak wyglądają jego aparaty fotograficzne?

 • aparat główny 12 Mpix, f/1.5., 26 mm, OIS,
 • aparat ultraszerokokątny 12 Mpix, 120˚, f/2.4, 13 mm,
 • aparat do selfie 12 Mpix, f/1.9, 23 mm.

Tym razem do dyspozycji jest podwójny system aparatów z tyłu i pojedynczy obiektyw do selfie z przodu. Wszystkie 3 obiektywy mają matryce po 12 megapikseli. Ten iPhone z dobrym aparatem cierpi co prawda na brak teleobiektywu, ale z drugiej strony masz tu obiektyw szerokokątny (120 stopni) i bardzo jasny główny aparat z przysłoną f/1.5! Tylko w tym ostatnim znajduje się optyczna stabilizacja obrazu OIS. Ten Apple iPhone radzi sobie znakomicie nawet przy słabym oświetleniu.

iPhone 14 nie jest już najnowszym iPhonem na rynku, ale wciąż może pochwalić się bardzo dobrymi parametrami, również w kwestii fotografii mobilnej!

iPhone 13 Mini

grafika przedstawiająca telefon Apple iPhone 13

A może preferujesz iPhone’a w wersji mini? Może po prostu wolisz mniejsze telefony, które są przy okazji znacznie tańsze od każdego modelu Pro? Jeżeli tak, to obecnie naprawdę w niezłej cenie oferowany jest iPhone 13 Mini, który oferuje nie tylko bardzo kompaktowe rozmiary, ale i wysoką wydajność i naprawdę niezłe walory fotograficzne!

SPRAWDŹ oferty z iPhone 13 Mini
PORÓWNAJ OFERTY

iPhone 13 Mini charakteryzuje się przede wszystkim bardzo wygodnym i kompaktowym wyświetlaczem OLED o przekątnej tylko 5,40″! Jeżeli nie potrzebny Ci większy ekran, to będzie to dla Ciebie idealny telefon komórkowy. Tym bardziej, że posiada bardzo dobry aparat. Zanim jednak do niego przejdziemy, warto zaznaczyć, że na jego pokładzie melduje się procesor Apple A15 Bionic 3,23 GHz, 4 GB pamięci RAM i iOS 15. Dostępne wersje pamięciowe to 128, 256 i nawet 512 GB. Super!

 • aparat główny 12 Mpix, f/1.6., 26 mm, OIS,
 • aparat ultraszerokokątny 12 Mpix, 120˚, f/2.4, 13 mm,
 • aparat do selfie 12 Mpix, f/2.2, 23 mm.

Podobnie jak w nowszym iPhonie 14, także i tym razem optyczna stabilizacja obrazu (OIS) dostępna jest w przypadku aparatu głównego. Obiektyw szerokokątny (w zasadzie to obiektyw ultraszerokokątny) 120 stopni już jej nie posiada, podobnie jak przedni aparat do selfie o matrycy 12 megapikseli. No właśnie – nie jest niespodzianką, że ten telefon Apple iPhone ma aparaty o właśnie takiej rozdzielczości.

Tak naprawdę to ta wersja mini ma te same dobre aparaty, co standardowy iPhone 13. Jest od niego jednak nieco tańszy, więc jeżeli zależy Ci przede wszystkim na aparacie, to nie dopłacaj do droższego modelu.

Telefony Apple – jakie aparaty?

Jakie rodzaje obiektywów znajdują się na wyposażeniu smartfonów marki Apple iPhone?

Obiektyw szerokokątny

Każdy nowy iPhone (poza iPhonem SE 2022, który ma pojedynczy aparat fotograficzny) ma 2 takie obiektywy: główny i dodatkowy, który jest tak naprawdę aparatem ultraszerokokątnym z kątem zazwyczaj 120 stopni.

Optyczna stabilizacja obrazu OIS znajduje się w obiektywie głównym, nie ma go natomiast w przypadku „oczka” ultraszerokokątnego. Ten ma też zwykle ciemniejszą przysłonę. To od niej właśnie zależy, jakiej jakości zdjęcia uzyskasz w warunkach ze słabym oświetleniem otoczenia.

Zazwyczaj oba obiektywy mają matrycę po 12 Mpix. Jedynie niektóre modele Pro mają gł. obiektyw szerokokątny o rozdzielczości 48 megapikseli!

Teleobiektyw

Teleobiektyw znajduje się u niektórych modeli Pro i Pro Max. Nie ma go w przypadku iPhone’ów z dwoma obiektywami – jeżeli iPhone ma trzy obiektywy, to możesz mieć pewność, że jeden z nich to właśnie teleobiektyw.

Obiektyw tele umożliwia wykonywanie zdjęć z dużym przybliżeniem. W przypadku iPhone’ów może to być 3-krotny zoom optyczny (np. iPhone 13 Pro, iPhone 14 Pro) lub nawet 5-krotny (iPhone 15 Pro Max). Firma Apple wyposaża go w optyczną stabilizację obrazu, a więc OIS. Takimi aparatami wykonasz bardzo udane fotografie w każdych warunkach oświetleniowych.

Obiektyw makro

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego telefony Apple iPhone mają mało obiektywów? Zazwyczaj z tyłu są 2, maksymalnie 3, a konkurencja potrafi mieć ich nawet 4. I to w niższej półce cenowej!

Odpowiedź jest banalnie prosta – firma Apple stawia na jakość, nie na ilość megapikseli czy aparatów. Brak tu więc obiektywu makro o matrycy rzędu 2 Mpix, a udane zdjęcia makro wykonasz podstawowym aparatem fotograficznym.

Czujnik głębi

To samo dotyczy osobnego (czytaj – zajmującego cenne miejsce) czujnika głębi. Funkcja TOF jest dostępna w podstawowych aparatach, gdzie oprogramowanie i elementy optyczne są na wysokim poziomie. Nie istnieje iPhone z modułem aparatu o konfiguracji np. 12+5+2+2 Mpix, gdzie trzeba się martwić o każde zdjęcie. iPhonem cykasz fotkę i nie przejmujesz się niczym!

Przedni aparat do selfie

Aparat przedni – np. do zdjęć selfie – w iPhone’ach ma od wielu lat rozdzielczość rzędu 12 megapikseli. Dość często mają one jasną przysłonę poniżej f/2.0.

iPhone z dobrym aparatem – jaki powinien być?

W jakie aparaty powinien być wyposażony udany pod względem fotograficznym iPhone?

 • obiektyw główny przynajmniej 12 Mpix z OIS, przysłona rzędu f/1.5-1.8,
 • (opcjonalnie) teleobiektyw 12 Mpix z OIS, przysłona ok. f/2.0, zoom optyczny przynajmniej 3x,
 • obiektyw ultraszerokokątny 12 Mpix z kątem 120 stopni, przysłona ok. f/2.0,
 • przedni aparat do selfie 12 Mpix, przysłona ok. f/2.0.

Jak już zostało wspomniane, żaden iPhone nie ma bezużytecznych sensorów do makro czy głębi o matrycach rzędu 2 megapikseli.

Jaki iPhone wybrać? Ranking TOP modeli

Telefony Apple iPhone z dobrym aparatem – podsumowanie

Amerykański Apple oferuje wiele modeli z bardzo dobrym aparatem fotograficznym, a my postanowiliśmy pomóc Ci przedstawiając kilka iPhone’ów z najlepszym aparatem. W wielu przypadkach ten sam moduł fotograficzny występuje w kilku modelach iPhone różniących się od siebie ceną.

Z tego powodu w naszym rankingu iPhone’ów z dobrym aparatem umieściliśmy – jeżeli było to możliwe – tańsze odpowiedniki. Czasami są to telefony starsze o rok, a czasami w niższej wersji (nie Pro/Pro Max). Dysponują one doskonałym aparatem z obiektywem szerokokątnym, a czasami nawet z teleobiektywem.

Jeżeli cena nie gra roli, to absolutnie najlepszym wyborem będzie dla Ciebie najnowszy iPhone 15 Pro Max. W dalszej kolejności powinieneś zwrócić uwagę na modele iPhone 14 Pro, iPhone 15 Pro i iPhone 14 Pro Max – mają one te same aparaty, ale pierwszy z nich powinien kosztować zdecydowanie najmniej.

Podobnie jest w przypadku modeli iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max z obiektywem szerokokątnym i obiektywem tele 12 Mpix. Jeżeli w Twoim przypadku cena jest równie ważna, a zgodzisz się na brak teleobiektywu, to wybierz iPhone’a 14 lub nawet iPhone’a 13 w wersji mini. Ten ostatni prezentuje pod względem fotograficznym dokładnie to samo, co standardowa „trzynastka”. A skoro nie widać różnicy, to po co przepładać?

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Najlepsze aparaty mają modele Apple iPhone w wersjach Pro i Pro Max, ale nie znaczy to, że podstawowe warianty mają mniejsze możliwości fotograficzne! Często zdarza się, że niektóre standardowe iPhone'y mają te same obiektywy, co droższe modele Pro. Jeżeli zależy Ci przede wszystkim na aparatach, to warto kupić tańszy model z praktycznie takimi samymi (lub bardzo zbliżonymi) możliwościami fotograficznymi.
Jak dobrze wiemy, Apple wysoko wycenia swoje telefony marki iPhone. Niemniej już za około 3000 złotych znajdziesz telefony z wysokimi walorami fotograficznymi, ale topowe rozwiązania, softwarte i optykę mają iPhone'y za ponad 5000 i więcej tysięcy złotych.
Telefony iPhone mają zwykle obiektyw główny + ultraszerokokątny, a w modelach Pro i Pro Max - także teleobiektyw. Zwykle mają one matryce po 12 Mpix, ale topowe i najnowsze modele mają gł. aparat o rozdzielczości 48 Mpix. Często mają one jasne przysłony. Apple nie bawi się w osobne aparaty do makro czy głębi, które niepotrzebnie tylko zajmują miejsce.

star ocena
5/5 - (3 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: