Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Kiedy Play wprowadzi eSIM?

avatar
1
eSIM w Play

Choć technologia eSIM pojawiła się u nas stosunkowo niedawno, szybko zdobywa popularność. Jest to usługa, która pozwala na pozbycie się standardowej plastikowej karty SIM na rzecz jej wirtualnego odpowiednika. Niektórzy operatorzy już wprowadzili tą usługę do swojej oferty. Ba, nawet jeden z operatorów wirtualnych ma ją w swojej ofercie. A co z Play? Kiedy fioletowy operator wprowadzi eSIM?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest Play eSIM?
  • Kiedy będzie dostępny eSIM w Play?
  • Ile kosztuje usługa z eSIM w Play?

Na czym polega eSIM?

Na początku wyjaśnijmy, na czym w ogóle polega technologia eSIM (rzadziej pisownia e SIM). Jest to po prostu cyfrowy odpowiednik plastikowej karty SIM. Umożliwia korzystanie ze wszystkich usług, które daje tradycyjna karta, bez potrzeby jej posiadania. W praktyce dochodzą do tego jeszcze dodatkowe atuty.

eSIM – co to jest?

Przede wszystkim nie musisz martwić się, że zgubisz kartę SIM. Także nie zniszczysz jej przez częste wyjmowanie i wkładanie karty, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnego rozwiązania. Dodatkowym atutem jest ograniczenie produkcji zbędnych materiałów, a tym samym ochrona środowiska. Wirtualna karta eSIM nigdy nie stanie się zwykłym odpadkiem. Takie rozwiązanie daje także możliwość obsługi dual SIM, czyli dwóch numerów na jednym telefonie. Oczywiście o ile Twoje urządzenie posiada taką funkcję. Opłaca się mieć telefon z dwiema kartami SIM!

Pod tym względem fizyczna karta SIM wygląda bardzo staroświecko!

Kiedy eSIM w Play?

To kiedy Play wprowadzi eSIM? Otóż już wprowadził!!! Tak, tak. Pomimo początkowej niechęci i dość mocnego oporu od 22 sierpnia 2022 roku można korzystać z eSIM w Play. Możliwość skorzystania z tego typu usługi pojawiła się dość niespodziewanie.

Wcześniej fioletowy operator nie chciał podać określonego terminu jej wprowadzenia, a dodatkowo nawet nie chciał określić, czy w ogóle taka usługa będzie dostępna. Jednak stosowna informacja prasowa pojawiła się na stronach korporacyjnych Play, a następnie na zwykłej stronie konsumenckiej. O teraz możesz korzystać z eSIM w Play!

Fioletowy operator pozostał jednak w tyle, gdyż fizyczną kartę SIM można było wymienić na eSIM w T-Mobile, Orange, Plusie i nie tylko. Nawet niewielka sieć komórkowa OTVARTA wprowadziła wcześniej tę usługę!

Dla kogo eSIM w Play?

A co zrobić, żeby mieć kartę eSIM w Play? Musisz udać się do ulubionego salonu Play wraz z dokumentem tożsamości i złożyć odpowiedni wniosek. Sama procedura jest szybka i bezproblemowa. Następnie otrzymasz specjalny kod QR wraz z instrukcją obsługi. Jesteś gotowy na wymianę karty SIM.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest trzygodzinny czas ochronny, w czasie którego dostaniesz SMS-a z informacją o wymianie. Jeżeli to nie Ty złożyłeś ten wniosek lub się rozmyśliłeś, to jest właśnie ten moment, w którym możesz jeszcze zrezygnować z wymiany. Co ważne, cała procedura wymiany jest darmowa. Dotyczy także wszystkich klientów, zarówno tych na abonament (w tym najnowszy abonament Play z nielimitowanym Internetem), jak i ofert typu mix czy usługi typu pre paid (na kartę). Otrzymany kod QR należy wykorzystać i wybrać z jakiej oferty będziesz korzystać.

Przykładowa oferta z telefonem od 1 zł na start:

Jak jednak zaznacza fioletowy operator na swojej stronie internetowej, usługa eSIM w Play nie jest (przynajmniej jeszcze) dostępna dla submarek i mniejszych sieci komórkowych korzystających z infrastruktury Play. Mowa o Virgin Mobile, UPC, Red Bull Mobile, Fakt Mobile oraz Mobile Vikings.

Tym samym fioletowa sieć jako ostatnia dołączyła do pozostałych wielkich operatorów w Polsce świadczących usługi kart eSIM. Pamiętaj jednak, że oferta na razie nie dotyczy operatorów wirtualnych korzystających z infrastruktury sieci Play.

Pamiętaj również, że nie każdy smartfon obsługuje jeszcze karty eSIM w Play. O ile lista kompatybilnych urządzeń cały czas się poszerza (sprawdzisz ją tutaj na stronie operatora Play), o tyle starsze smartfony będą raczej korzystały z klasycznych kart SIM. Jednym z prekursorów tego rozwiązania jest Apple iPhone (iPhone XS i nowsze modele) i Apple Watch.

Jednak w przyszłości prawdopodobnie będziemy już korzystać tylko i wyłącznie z kart eSIM. Zapewne jeszcze chwilę to potrwa, ale proces zmiany na takie rozwiązanie wydaje się nieunikniony.

eSIM w Play – podsumowanie

Standard eSIM jest przyszłością i następcą fizycznej karty SIM. Rozwiązanie to ma same plus.  Największą zaletą eSIM jest tak, że nigdy jej nie zgubisz, nie zniszczysz, a kosztuje tyle samo! Nie musisz też martwić się o gabaryty/format karty SIM, jak to ma często obecnie miejsce. Korzystanie z eSIM nie ma wpływu na usługi i dotychczasowe zasady – wystarczy tylko dokonać niezbędnych formalności w salonie Play, aby zamienić fizyczną kartę SIM na jej wirtualnego odpowiednika.

No właśnie – nie każdy smartfon obsługuje standard eSIM, ale powoli się to zmienia! Zrozumiał to też Play, który w końcu wprowadził eSIM do swojej oferty. Fizyczna karta SIM odchodzi powoli do przeszłości.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
4.5/5 - (24 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia politolog. Przez wiele lat związany z branżą telekomunikacyjną. Pasjonat nowych technologii, fotografii i rowerów.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

przecież migrację na esim można wykonać w aplikacji. wprowadzasz w błąd

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: