Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

eSIM – co to jest?

avatar
eSIM co to jest?

Co to jest eSIM? Coraz częściej możesz usłyszeć takie pytanie, a to ze względu na coraz większą popularność tego rozwiązania. Wiele wskazuje na to, że właśnie eSIM kiedyś zastąpi tradycyjną plastikową kartę chipową. Posiada wiele zalet i jest łatwa w implementacji. Co ma jeszcze do zaoferowania? Jak działa eSIM i jakie są zalety kart eSIM? O tym w poniższym tekście!

Kiedy wprowadzono eSIM?

eSIM w Orange

Karty eSIM (wirtualne karty SIM) pojawiły się w Polsce stosunkowo niedawno. Było to na przełomie roku 2018 i 2019. Pierwszą siecią komórkową, która zaoferowała tą usługę było Orange Polska. Następnie stopniowo została wprowadzona do sieci komórkowej T-Mobile Polska i Plusa.

Ostatnią z wielkich sieci komórkowych, które zdecydowały się wprowadzić eSIM był Play. Miało to miejsce w sierpniu 2022 roku.

Dodajmy, że również wirtualny operator OTVARTA oferuje w swoich usługach dostęp do wirtualnej karty SIM. Obsługą wirtualnej karty może także pochwalić się submarka Plusa, czyli Plush.

T-Mobile testuj przez 90 dni

Przykładowe oferty z eSIM sieci komórkowej T-Mobile i Plus:

Nie każdy model telefonu (a także smartwatcha) obsługuje technologię eSIM. Pierwszym dostępnym smartfonem z tą usługą był Apple iPhone z modelami z serii iPhone XS i iPhone XR – iPhone XS, iPhone XS Max oraz iPhone XR. Później usługa ta pojawiła się w świecie Androida. Możliwości instalacji karty eSIM pojawiły się na takich telefonach, jak telefon Samsung Galaxy S21 i jego więksi (i nowsi) bracia.

eSIM w T-Mobile za 0 zł

Teraz coraz więcej modeli smartfonów posiada już tą możliwość. Na ten moment zazwyczaj są to flagowe modele, ale – jak pokazuje historia – ten stan rzeczy zapewne szybko będzie się zmieniał i technologia dość szybko powinna „zajrzeć” do sprzętów klasy średniej by ostatecznie pojawić się również w budżetowych rozwiązaniach.

Z czasem nawet tani telefon będzie miał eSIM.

Co to jest eSIM?

eSIM w Play24

Karta eSIM (wirtualna karta SIM) przede wszystkim jest modułem w postaci cyfrowej i tym samym zastępuje fizyczną kartę SIM. Nie potrzeba zatem obawiać się uszkodzeń fizycznych, zużycia, czy zgubienia karty, jeśli często zmieniasz model telefonu lub przekładasz kartę z urządzenia do urządzenia. Wszystko odbywa się elektronicznie bez zmiany samego numeru telefonu.

Jest to niewątpliwa zaletą w stosunku do klasycznej plastikowej i fizycznej karty SIM. Przy okazji telefon będzie miał pod obudową więcej miejsca na np. pojemniejszą baterię, dzięki likwidacji slotu na kartę SIM/Dual SIM.

Generalnie mechanizm aktywacji karty eSIM wszędzie jest podobny. Należy ją elektronicznie pobrać i aktywować w telefonie. Najczęściej odbywa się to kodem QR. Oczywiście twoje urządzenie musi obsługiwać ten rodzaj kart i musisz o tym pamiętać.

Najlepsze telefony myPhone

Jednym zdaniem: standard eSIM to następca fizycznej karty SIM.

Zalety eSIM

eSIM co to jest?

Z zalet w przypadku eSIM należy dodać zwiększone bezpieczeństwo. Takiej karty nie wyjmiesz po prostu z telefonu, tak jak ma to miejsce przy tradycyjnym rozwiązaniu. Żeby to zrobić musisz wykonać odpowiednie czynności, a przede wszystkim znać kod PIN jaki został zastosowany przy implementacji karty.

Dodatkowo w razie zgubienia telefonu, dzięki karcie eSIM łatwiej zlokalizować owego smartfona.

Warto również dodać, że takie rozwiązanie pozwala na oszczędność miejsca w urządzeniu, a to jak wiadomo bardzo istotna sprawa dla wielu producentów. Dzięki karcie eSIM zwalniasz również jedno miejsce na inny numer telefonu. Możesz zatem je po prostu wykorzystać do drugiego numeru.

Z zalet karty eSIM (nie licząc tego, że zastępuje tradycyjną kartę SIM, która może ulec fizycznego uszkodzeniu) niektórzy wymieniają również ekologię. Dzięki temu, że jest to wirtualna karta, nie potrzeba produkować dodatkowych ilości plastiku, a to w dużej skali przekłada się na ochronę środowiska. A przecież każde standardowe i tradycyjne karty SIM składają się z kawałka plastiku.

Jak zainstalować eSIM?

A jak zainstalować kartę eSIM? U swojego operatora – który już świadczy tę usługę w swojej sieci komórkowej, a jak już wiemy m.in. Orange, T-Mobile, Plus i Play do nich należą – wystarczy, że udostępni on swoje usługi w formie elektronicznej. Najczęściej dzieje się to za pomocą specjalnego kodu QR. Będziesz korzystał z tego samego jednego numeru co wcześniej, ale – jak wcześniej wspomnieliśmy – możesz też rozbudować swój telefon o drugi numer (Dual SIM).

eSIM w Play

Niektóre sieci zabezpieczają się również na wypadek nieautoryzowanej próby przejęcia karty, czasem ochronnym, w którym można jeszcze zrezygnować z przejścia na elektroniczna kartę.

W niektórych przypadkach jeśli chcesz przejść na eSIM, będziesz musiał udać się do salonu operatora i okazać dokument tożsamości. Tak jest w Play, ale przykładowo u operatora Orange jesteś w stanie wygenerować kod QR potrzebny do instalacji z poziomu aplikacji Mój Orange.

Co ważne, karta eSIM jest generalnie dostępna zarówno dla użytkowników abonamentowych, jak i dla osób korzystających z usług mix oraz na kartę. Tak naprawdę wystarczy, że dany operator umożliwia stosowanie karty eSIM i niezależnie od rodzaju oferty jesteś w stanie (o ile masz naturalnie odpowiedni telefon) z niej skorzystać.

Warto również dodać, że smartfony to nie jedyne urządzenia, które mogą korzystać z karty eSIM. Do tego grona trzeba także zaliczyć wybrane modele smartwatchy, niektóre tablety oraz wybrane routery. I ilość sprzętu zapewne będzie się rozszerzać.

eSIM w OTVARTA

Jeśli zatem myślisz o przejściu z tradycyjnej karty SIM na eSIM (u tego samego operatora GSM lub korzystając z usług innego operatora), to jest już ku temu możliwość. Musisz oczywiście wcześniej zweryfikować, czy Twoja sieć obsługuje usługę eSIM. Jeśli jesteś użytkownikiem, któregoś z wielkich operatorów nie musisz się o to martwić.

Drugą kwestią na którą musisz zwrócić uwagę to urządzenie, z którego będziesz chciał korzystać. Musi ono mieć możliwość zaimplementowania wirtualnej karty. Jeśli jest to spełnione – droga wolna i możesz śmiało korzystać z technologii przyszłości!

Co to jest eSIM – podsumowanie

Plus na kartę eSIM

Standard eSIM to technologia przyszłości, który zapewne wkrótce całkowicie zastąpi tradycyjne karty SIM. Do tego momentu minie jednak jeszcze sporo czasu, gdyż nie każdy model telefonu i sieć komórkowa przystosowały się do tego standardu.

Dotychczasowe karty SIM będą tylko wspomnieniem! Coraz częściej można je instalować w danym urządzeniu mobilnym, nie tylko w telefonie komórkowym. Nowoczesne modele smartwatcha oferowane są z wirtualną kartą eSIM, dzięki czemu możliwe jest połączenie głosowe i tekstowe z… smart zegarkiem! Na naszych oczach tworzy się kolejna rewolucja w GSM.

Najpopularniejsze telefony komórkowe w 2024 roku:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
4.8/5 - (13 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Z wykształcenia politolog. Przez wiele lat związany z branżą telekomunikacyjną. Pasjonat nowych technologii, fotografii i rowerów.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: