Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone

Tajemnicze telefony z Kuby – Orange ostrzega klientów

W ostatnich dniach głośno o połączeniach z Kuby do klientów sieci Orange. Mechanizm oszustów był bardzo prosty – wysłanie krótkiego sygnału na losowo wybrany numer miało nakłonić jego właściciela do oddzwonienia. Gdy ten się na to decydował, nabijał sobie nieświadomie dodatkowy rachunek, nie wiedząc, że dzwoni na numer premium. Orange ostrzega, jak nie dać się oszustom.

Porównaj najlepsze oferty GSM

Dzwonił ktoś z nr +53? Nie oddzwaniaj!

Liczba oszukanych w ten sposób klientów była całkiem spora. Apogeum tajemniczych sygnałów telefonicznych z Kuby (kierunkowy +53) miało miejsce przed Sylwestrem. Na szczęście sprawą zajęły się media, przez co użytkownicy „komórek” byli ostrożniejsi, a ilość oszukanych znacząco zmalała. Swoje ostrzeżenia przed oszustami wystosował również Orange, m.in. na swoim blogu i oficjalnym koncie na Facebooku. Niemal równe 2 lata temu informowaliśmy o podobnym incydencie – niepożądanych połączeniach z Afryki.

Przykładowa oferta Orange z telefonem:

Warto zaznaczyć, że Orange początkiem stycznia postanowił anulować opłaty za połączenia na kubańskie numery telefoniczne. Brawo! Przy okazji jednak edukuje swoich klientów na przyszłość. Oto jego porady w przypadku odebrania dziwnego sygnału od numeru, którego nie znamy:

  1. Pomyśl, zanim oddzwonisz! W przypadku numerów kubańskich zaczynających się od +53 łatwo je pomylić z polskimi kierunkowym (np. +52 – Bydgoszcz o okolice). Zachowajmy więc ostrożność, tym bardziej, że kierunkowe mogą być takie same, np. +67 ma Piła i… Tonga (Oceania).
  2. Dlatego sprawdźmy dokładnie długość numeru. Krajowe zawsze posiadają 9 cyfr (11 z prefiksem +48). Numery międzynarodowe są dłuższe.
  3. Jeżeli wciąż nie jesteśmy w 100% pewni, sprawdźmy listę numerów kierunkowych do wszystkich krajów świata.
  4. Orange zaleca również zablokowanie połączeń międzynarodowych w telefonie, zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy nikogo bliskiego za granicą. Blokadę można obecnie dokonać dzwoniąc na infolinię Orange, a w przyszłości również poprzez konto na nowym Mój Orange.
  5. Bądź na bieżąco – oszuści wymyślają coraz to nowsze i bardziej wyrafinowane metody wyłudzania pieniędzy.

Więcej szczegółów na temat niechcianych połączeń z Kuby znajdziesz na blogu Orange. Zobacz również nasz poradnik – jak rozpoznać SMS-a premium.

Tajemnicze telefony z Kuby – Orange ostrzega klientów
4.8 (96.67%) 6 głosów

Advertisement
avatar