Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Światłowód Orange czy INEA? Doradzamy w wyborze

avatar
4
Internet Orange czy INEA

Stoisz przed wyborem najlepszego dla siebie światłowodu. Zastanawiasz się z jakiej firmy skorzystać? Zrobiliśmy dla Ciebie porównanie dwóch wiodących firm dostarczających usługę światłowodu. Światłowód Orange czy światłowód INEA – którą ofertę wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022.

Orange czy INEA – kryteria:

  • zasięg
  • abonament
  • oferta symetryczna/asymetryczna
  • dodatkowe możliwości
  • czas trwania umowy
  • podsumowanie

Zasięg – Orange czy INEA?

Orange światłowód mapa zasięgu

Tutaj mówimy wprost – INEA w tej kategorii stoi na straconej pozycji. Po prostu zdecydowanie lepszy zasięg (czy raczej rozbudowaną infrastrukturę) ma Orange. „Odziedziczył” on strukturę sieci jeszcze po Telekomunikacji Polskiej i ją dodatkowo rozszerzył i unowocześnił. Orange jest obecny na terenie całego kraju we wszystkich większych miastach. Co istotne, ma on dostęp światłowodu również do wielu mniejszych miast. Dodatkowo często zdarza się, że tam gdzie inni operatorzy nie mają technicznych możliwości świadczenia usług, tam taką możliwość ma Orange.

Z INEA jest inaczej. Ze względu na specyfikę (o czym później) oferta tego operatora jest ograniczona na ten moment do konkretnych województw, a także konkretnego obszaru. Obecnie operator świadczy usługi w województwach dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, lubelskim, mazowieckim, opolskim i wielkopolskim. Dodatkowo jak w każdym wypadki warto sprawdzić konkretną lokalizację.

Dlatego w tej kategorii patrząc niezależnie zdecydowanie wygrywa oferta Orange.

Zwycięzca: Orange.


Abonament – Orange czy INEA?

Tutaj sprawa jest skomplikowana, ale postaramy się trochę rozjaśnić sytuację. Zacznijmy od Orange. W tym wypadku dostajesz do wyboru trzy podstawowe taryfy światłowodowe. Za podstawową ofertę będziesz musiał zapłacić 59,98 zł. W ramach tej oferty otrzymasz dostęp do światłowodu o prędkości do 300 Mb/s, przy czym jest to prędkość pobierania danych. Prędkość wysyłania danych jest niższa i wynosi w tym wypadku 50 Mb/s. Kolejna opcja, to już koszt w wysokości 69,98 miesięcznie. Tutaj prędkość pobierania wynosi maksymalnie 600 Mb/s (w tej samej cenie jest też łącze do 300 Mb/s z umową bezterminową!), a prędkość wysyłania 100 Mb/s. Ostatnim progiem abonamentowym jest Orange Światłowód 1 Gb/s. Za ten abonament przyjdzie Ci płacić miesięcznie 79,98 zł. Prędkość pobierania wynosi tutaj maksymalnie 1 Gb/s, zaś pobierania do 300 Mb/s. Stawki te obowiązują przy umowie na 24 miesiące. Możesz również podpisać umowę bezterminową, jednak wtedy każdy z abonamentów będzie droższy o 10 zł.

A jak jest w INEA? Tutaj najniższy abonament rozpoczyna się od kwoty 74,90 zł. W ramach tak skonstruowanego pakietu dostajesz dostęp do sieci z maksymalną prędkością na poziomie 300 Mb/s. Jest to jednak transfer zarówno dla plików wysyłanych, jak i pobieranych. Kolejnym progiem jest kwota 84,90 zł miesięcznie za prędkość 600 Mb/s w obu stronach, a za najwyższy pakiet będziesz płacił 94,90 zł – w zamian dostaniesz maksymalną prędkość 1 Gb/s w obie strony. Umowy zawierasz na 24 miesiące.

Jak rozstrzygnąć kto jest lepszy w tym wypadku? Jeżeli patrzymy tylko na cenę, to wygrywa Orange. Przy czym mowa tylko o umowach 24 miesięcznych.

Zwycięzca: Orange.


Oferta symetryczna/asymetryczna – Orange czy INEA?

Internet Orange promocja

W obu przypadkach mamy do czynienia z inną ofertą pod względem technicznym. W przypadku Orange Światłowód, jest to klasyczna konfiguracja jeżeli chodzi o parametry przepustowości. Oznacza to, że priorytet ma ściąganie danych, a nie ich wysyłanie. W takiej konfiguracji przykładowo 600 Mb/s oznacza, że teoretycznie taką maksymalną prędkością będziesz mógł ściągnąć dany plik. Prędkości wysyłania danych są w tym wypadku zdecydowanie niższe i przykładowo wynoszą do 100 Mb/s.

INEA internet

W przypadku sieci INEA mamy do czynienia z ofertą symetryczną. Oznacza to, że jeżeli zdecydujesz się na taką ofertę, to przykładowa wartość 600 Mb/s oznacza, że z takiej prędkości będziesz mógł korzystać zarówno w przypadku plików pobieranych, jak i wysyłanych. Najprościej rzecz ujmując, w tym wypadku wyślesz pliki zdecydowanie szybciej aniżeli w przypadku klasycznej oferty. Technicznie zatem jest to zdecydowanie korzystniejsze rozwiązanie. Tym bardziej, jeżeli grasz sieciowo w wymagające gry.

Zwycięzca: INEA.


Dodatkowe możliwości – Orange czy INEA?

Zarówno Orange, jak i INEA oferują nie tylko światłowód. Możesz też zdecydować się na inne usługi świadczone przez danego operatora. Orange jest znany z usług telefonii komórkowej, ale nie tylko. Możesz tutaj skorzystać także z oferty telewizji oraz Internetu mobilnego. Posiada również szereg dodatkowych usług i sprzętów ułatwiających codzienne korzystanie z oferowanych usług. W ofercie są między innymi multiroomy i wzmacniacze sygnału Wi-Fi.

Ale INEA to również nie tylko sam Internet Światłowodowy! Teraz większość operatorów ma już kompleksowe usługi. Zatem i tutaj skorzystasz nie tylko z Internetu, ale także z usług telefonii komórkowej czy oferty telewizji. Nie zabrakło także dodatkowych sprzętów, jak wspomniany wcześniej wzmacniasz sygnału. Dlatego w takim wypadku wszystko w zasadzie zależy od Twoich potrzeb. Stąd też:

Zwycięzca: remis.


Czas trwania umowy – Orange czy INEA?

Tutaj sprawa jest nieco skomplikowana. Z jednej strony Orange, jak i INEA oferują umowy lojalnościowe podpisywane na 24 miesiące. I jest to standardowy okres zobowiązania dla większości operatorów świadczących tego typu usługi.

Z drugiej strony Orange proponuje także umowę bezterminową z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Jednak w takim wypadku każdy z abonamentów jest droższy o 10 zł, co mocno cenowo zbliża ją do cen za łącze symetryczne w INEA. Dlatego mimo wszystko trzeba tutaj postawić znak równości.

Zobacz też:

Zwycięzca: remis.


Podsumowanie: Orange, czy Inea?

Wynik: 4:3 dla Orange.

Orange Internet 0 zł na 2 miesiące

Obie sieci mają sporo do zaoferowania. Niestety w tym konkretnym przypadku najwięcej zależy od tego, w jakim regionie kraju mieszkasz. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, oferta sieci INEA jest ograniczona terytorialnie. Między innymi stąd właśnie zwycięstwo Orange. Ale jeżeli mieszkasz w jednym z wymienionych wcześniej województw, ważna jest dla Ciebie szybkość nawet kosztem większej opłaty za abonament i przykładowo grasz w wymagające gry sieciowe, to wtedy oferta INEA będzie bardzo interesującą alternatywą!

SPRAWDŹ wszystkie oferty Internetu stacjonarnego
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
1/5 - (2 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Nie polecam chora firma z tendencją do opętań mrocznych, energia serca przeklęta – rzucona klątwa bardzo silna.

Warto dodać że orange dla domków jednorodzinnych dolicza 20zł do abonamentu za utrzymanie linii czego inea nie robi. Przynajmniej na Dolnym Śląsku

W Orange to teraz 15 zł a w INEA 20zł.

Witam.

Panie Bartoszu, całkiem fajny artukuł i pewnie bym nie pisał gdyby nie pweno ALE….
Zaznacza Pan już w 1 punkcie że INEA nie ma zasięgu w całym kraju. O.K. Zgadzam się w związku z powyższym wypadało by podzielić artukuł na 2 kategorie, tam gdzie jest INEA i tam gdzie jej nie ma.
Mieszkam w wielkopolsce i z tego co się orientuje sytuacja z orange wygląda tragicznie, oczywiscie zasieg jest sprzedają łącza do 10Mbit a nawet do 30Mbit gdzie realne prędkości wychodzą na poziomie 1-2Mbit. Natomiast INEA w tym rejonie udostępnia dostęp do światłowodu w prędkości do 1 Gbit. Więc wygląda tutaj w moiej opiniii 4:3 dla INEA.

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.