Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Nagrywanie rozmów – jak nagrać rozmowy na telefonie Xiaomi?

avatar
grafika firmy Xiaomi przedstawiająca smartfona Xiaomi 14 z frontu

Jak nagrywać rozmowy telefoniczne? W przypadku Xiaomi ten proces nie należy do skomplikowanych, choć wiele zależy od konkretnego modelu urządzenia. Możesz to zrobić na kilka sposobów, głównie przy pomocy zewnętrznych aplikacji. Najpierw jednak zawsze warto upewnić się, czy nagrywanie połączeń w takiej formie, jaka Cię interesuje, jest zgodne z polskim prawem.

Jak włączyć nagrywanie rozmów na telefonie Xiaomi?

Ze względu na europejskie regulacje prawne smartfony Xiaomi nie są fabrycznie wyposażone w autorską technologię nagrywania rozmów. Co ciekawe, modele sprzedawane np. w Azji mają takie rozwiązanie wbudowane.

Nie oznacza to jednak, że takie działanie jest niemożliwe. Możesz z niego skorzystać nawet za pomocą dwóch metod. Do Twojej dyspozycji jest:

  • automatyczne nagrywanie rozmów telefonicznych,
  • manualne nagrywanie trwającego połączenia.

W tym poradniku znajdziesz instrukcje dla obu tych rozwiązań. W przypadku automatycznego nagrywania połączeń wszystko opiera się na trzech nieskomplikowanych krokach, które musisz wykonać.

1. Włącz aplikację Telefon

Aplikacja Telefon jest zainstalowana fabrycznie w smartfonach z systemami Android 9 i nowszych. Jeśli takiej jednak nie masz, możesz pobrać ją ze Sklepu Play. Aby to zrobić:

  1. Otwórz sklep Google Play.
  2. Wyszukaj aplikację Telefon (najwygodniej użyć do tego paska wyszukiwarki).
  3. Naciśnij przycisk Zainstaluj.

Aby z niej korzystać i móc nagrywać rozmowy telefoniczne, musisz ustawić ją jako domyślną. Po jej uruchomieniu na ekranie Twojego smartfona powinno pojawić się powiadomienie, które na to pozwoli. Wystarczy, że naciśniesz w nim polecenie Ustaw jako domyślną.

2. Rozwiń Menu

Jeśli aplikacja Telefon jest już na Twoim smartfonie, to najtrudniejszą część procesu masz za sobą. Krok drugi to jej uruchomienie. Na ekranie powinien pojawić się wtedy główny widok z klawiaturą numeryczną. Po lewej stronie zobaczysz charakterystyczny przycisk z trzema paskami. Oznacza Menu. Naciśnij go.

3. Wybierz odpowiednią opcję

Na ekranie pojawią się dostępne dla Ciebie rozwiązania. Jak się zapewne już domyślasz, musisz wybrać z nich Nagrywanie połączeń. Następnie naciśnij Automatyczne nagrywanie. Dzięki temu wszystkie wykonywane połączenia będą zapisywane za pomocą wbudowanej funkcji nagrywania rozmów. Dotyczy to zarówno połączeń przychodzących, jak i wychodzących.

4. Znajdź pliki z nagranymi rozmowami

Aby znaleźć nagrane rozmowy, musisz otworzyć Pliki na swoim urządzeniu. Następnie znajdź wśród nich opcję Nagrania głosowe/Audio. W tej zakładce powinny być wszystkie nagrane połączenia w kolejności od najstarszego do najnowszego. Jeśli jednak ich tam nie będzie, przeszukaj aplikację Chmura Xiaomi.

Co, jeśli nie ma opcji nagrywania połączeń w aplikacji Telefon?

Może zdarzyć się, że w aplikacji Telefon na Twoim smartfonie nie będzie opcji nagrywania rozmów. Nie jest to błąd – niektóre urządzenia Xiaomi zwyczajnie nie obsługują tej funkcji. Niestety jako użytkownik nic nie możesz z tym zrobić.

W takim przypadku pozostaje Ci jedynie skorzystanie z zewnętrznych aplikacji do nagrywania rozmów. Alternatywnie możesz poczekać, aż wraz z kolejnymi aktualizacjami nakładki MIUI sytuacja się zmieni i opcja jednak zostanie wprowadzona. Warto zatem regularnie sprawdzać, czy tak się stało.

Szukasz nowego telefonu Xiaomi?
Zobacz ranking TOP 10 smartfonów Xiaomi

Manualne nagrywanie rozmów telefonicznych

Nie chcesz nagrywać całej rozmowy lub interesują Cię tylko wybrane połączenia? W takim przypadku powyższe automatyczne rozwiązanie raczej nie będzie dla Ciebie odpowiednie. Musiałbyś włączać je i wyłączać po każdej interesującej Cię konwersacji, o czym łatwo zapomnieć.

Zamiast tego rozważ manualne nagrywanie rozmów. Możesz z niego skorzystać również w aplikacji Telefon. Musisz tylko wykonać następujące czynności:

  1. Odbierz połączenie przychodzące lub zainicjuj połączenie wychodzące.
  2. Dotknij pole z poleceniem Nagrywaj, które jest widoczne na ekranie w trakcie trwania połączenia.

W tym przypadku musisz pamiętać tylko o tym, by włączyć nagrywanie na początku rozmowy. Rejestracja zakończy się wraz z naciśnięciem czerwonej słuchawki. Działa to identycznie w przypadku każdego kontaktu czy konwersacji z numerami spoza Twojej listy. Po zakończeniu połączenia plik zostanie automatycznie zapisany w sekcji Pliki i Nagrania głosowe/Audio na urządzeniu.

Nagrywanie rozmów przy pomocy zewnętrznych aplikacji

Zależy Ci na nagrywaniu rozmów, ale nie chcesz instalować na smartfonie aplikacji Telefon? W takim przypadku możesz skorzystać z aplikacji zewnętrznych, dostępnych na wszystkie urządzenia z Androidem. Ich atutem jest to, że są łatwe w użyciu i oferują wiele opcji dodatkowych. Część oprócz nagrywania ma także opcje usługi transkrypcji, a niektóre dopasowują numery telefonów do nazw kontaktów.

W sklepie Google Play znajdziesz ich bardzo wiele. Wśród najlepiej ocenianych i polecanych wymienić można np.:

  • Automatic Call Recorder – jedna z najłatwiejszych w obsłudze, a jednocześnie najpopularniejszych aplikacji do nagrywania rozmów. Jest minimalistyczna i umożliwia automatyczną rejestrację konwersacji. Pliki przechowuje na Dysku Google lub Dropbox,
  • Call Recorder – ACR – rozbudowane narzędzie pozwalające na znacznie więcej, niż tylko nagrywanie rozmów. Z jego pomocą możesz rejestrować konwersacje ręcznie lub automatycznie, a także przypisywać je do danych numerów telefonów. Zapisane pliki zabezpieczysz hasłami, a starsze z nich mogą być regularnie usuwane,
  • Cube Call Recorder – pozwala nie tylko na nagrywanie rozmów telefonicznych, ale też tych na WhatsApp, VoIP czy Skype. Zapewnia możliwość komfortowego odtwarzania i organizowania plików.

Każda z wymienionych aplikacji do nagrywania rozmów ma wersję darmową oraz płatną. Warto pobrać je wszystkie i sprawdzić ich możliwości oraz wygodę obsługi. W ten sposób szybko wybierzesz rozwiązanie, które będzie dla Ciebie najlepsze.

Dla porównania u konkurencji w postaci iPhone’a, jeżeli masz takiego smartfona z nowym systemem operacyjnym, to również będziesz w stanie nagrywać rozmowy. W jaki sposób?

Nagrywanie rozmów – iPhone

Apple w najnowszej wersji beta sytemu iOS 18.1 umożliwił nagrywanie rozmów. iPhone został wyposażony w takie rozwiązanie, a aby z niego skorzystać, musisz:

  1. Uruchomić Telefon.
  2. Nawiązać połączenie.
  3. Podczas rozmowy nacisnąć rejestrację dźwięków (ikona przypominająca ścieżkę dźwiękową).

Podczas nagrywania rozmów iPhone wystosowuje powiadomienie dźwiękowe informujące rozmówcę, że rozmowa jest rejestrowana. Proces możesz zakończyć, naciskając przycisk oznaczony symbolem czerwonego kwadratu w kółku lub po prostu się rozłączając.

Nagrywane rozmowy są automatycznie zapisywane w folderze Nagrania połączeń w aplikacji Notatki. Wystarczy tylko, że ją uruchomisz i naciśniesz przycisk Wyświetl zachowanie połączenia. Co więcej, znajdziesz tam również wygenerowany transkrypt konwersacji. Opcja ta działa offline i nie przesyła danych do chmury. Ma to zapewniać bezpieczeństwo przechowywanych w taki sposób informacji.

Czy nagrywanie rozmów jest w Polsce legalne?

Wiesz już, jak nagrywać rozmowy telefoniczne na urządzeniach Xiaomi i nie tylko. Usługi te są powszechnie dostępne, ale pamiętaj, że nie zawsze są legalne. W grę wchodzą tu bowiem bardzo rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony prywatności.

Sytuacje, w których uczestnicy rozmowy zgodzili się na nagrywanie, nie są w żaden sposób problematyczne. Jeśli uprzedzisz rozmówców o potrzebie rejestracji, a oni nie wyrażą sprzeciwu, możesz skorzystać z tej funkcji. To powszechna praktyka choćby wśród osób świadczących usługi transkrypcji, dziennikarzy czy tłumaczy.

Nagrywanie rozmów jest również legalne, jeśli jesteś czynnym uczestnikiem rozmowy. W takim przypadku masz prawo jej rejestracji bez informowania o tym osoby, z którą rozmawiasz. To zgodne z prawem, choć często postrzegane jako nieetyczne, a w wielu zawodach również nieprofesjonalne. Ponadto w przypadku prawa cywilnego może wiązać się z naruszeniem dóbr osobistych rozmówcy.

Problem pojawia się, gdy zamierzasz nagrywać rozmowę, w której nie bierzesz udziału. W takim przypadku obowiązuje art. 267. Kodeksu karnego, zgodnie z którym:

Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla innej osoby nie przeznaczonej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 2.

Takie sytuacje jednak, ze względu na swoją specyfikę, nie dotyczą najczęściej rozmów przez telefon.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

Nagrywanie rozmów w Xiaomi

Nagrywanie rozmów przy pomocy smartfona Xiaomi nie należy do skomplikowanych. Zależnie od modelu, zrobisz to za pomocą podstawowej aplikacji Telefon, jak i wielu innych. Część jest darmowa, a za dostęp do innych należy zapłacić. Niektóre oferują ponadto wiele bardziej rozbudowanych opcji, które przydają się w rozmaitych sytuacjach zawodowych czy prywatnych. Nagrane rozmowy znajdziesz w Plikach na swoim urządzeniu. Warto zaznaczyć, że opcja ta w znacznej mierze zależy od producenta urządzenia, modelu, kraju czy nawet regionu, w którym przebywasz.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami nagrywanie rozmów, w których uczestniczysz, nie wymaga zgody pozostałych osób. Możesz rejestrować konwersacje z dowolnymi kontaktami ze swojej książki telefonicznej lub spoza niej. W niektórych sytuacjach jednak bywa to uznawane za nieetyczne lub niemoralne.

Co warto wiedzieć?

  1. W niektórych urządzeniach marki Xiaomi da się włączyć nagrywanie rozmów.
  2. Nie wszystkie smartfony produkcji Xiaomi mają taką opcję - np. jego submarka POCO w europejskiej dystrybucji nie ma takiej możliwości.
  3. Nagrywanie rozmów możliwe jest nie tylko na Androidach (w tym Xiaomi), ale też na iPhonie z iOS.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Nie, fabryczna funkcja Dyktafon, którą możesz znaleźć w swoim telefonie, nie pozwala na nagrywanie rozmów telefonicznych. Zależnie od urządzenia, jest to możliwe przy pomocy innych aplikacji mobilnych.

Często nie ma możliwości, aby rozpoznać, czy dochodzi do nagrywania rozmów, w których bierzesz udział. Niektóre aplikacje ze względów etycznych jednak same wystosowują odpowiednie powiadomienia po ich uruchomieniu. Słyszą je zarówno ich użytkownicy, jak i inne strony połączenia.

Jeśli doszło do nagrywania rozmów na telefonie, pliki z zapisami powinny automatycznie trafić na dysk Twojego smartfona. Zwykle znaleźć je można w folderze lub aplikacji związanej z przechowywaniem oraz odtwarzaniem plików dźwiękowych. Po kliknięciu w nie powinny zostać odtworzone, jak każdy inny materiał tego typu.

star ocena
5/5 - (1 vote)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: