Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Mbps – co to znaczy w rzeczywistości?

Internet przewodowy

Co oznacza skrót Mbps? Przy wyborze oferty Internetu warto zwrócić uwagę na konkretne nazewnictwo, ponieważ w niektórych przypadkach różnica pomiędzy wielką a małą literą jest kluczowa. Dzisiejszy artykuł przedstawia znaczenie Mbps w 2024 roku!

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest Mbps?
  • Jak wygląda prawidłowy zapis Mbps?
  • Jaka jest różnica pomiędzy Mbps, Mb/s i Mbit/s?
  • Czy Mbps pokazują rzeczywistą szybkość Internetu i jak ją sprawdzić?
  • Jak zmieniała się prędkość Internetu w Polsce na przestrzeni lat?
  • Ile pingu do bezproblemowego korzystania z Internetu?
  • Ile Mbps downloadu i uploadu w 2024 roku rekomendujemy?

W umowach opracowywanych przez operatorów z całej Polski występuje kilka istotnych oznaczeń. Są to m.in. Mbps, Mb/s, Mbit/s, MB oraz Mb. Jedne oznaczają dokładnie to samo, co drugie, kolejne mówią o rozmiarze pobranych plików, a jeszcze inne określają prędkość Internetu. Aby kompleksowo zrozumieć dzisiejszy temat, warto najpierw dowiedzieć się, co oznacza Mbps w rzeczywistości. Zaczynajmy!


Mbps – co to jest?

Mbps (z ang. Megabytes per second) to inaczej megabity na sekundę. Tym skrótem określa się szybkość przesyłania danych, szczególnie przy pobieraniu lub wysyłaniu plików ze stron internetowych.

Pliki komputerowe zajmują określoną ilość miejsca na dysku twardym. Jeśli chcemy je pobrać, muszą one zostać podzielone na poszczególne „bloki” i przesłane przez Internet w oddzielnych pakietach.

Ich odbiór przez odbiorcę może odbywać się z różną prędkością w zależności od wielu okoliczności (np. stan przeciążenia sieci, warunki pogodowe, jakość oferowana przez operatorów). Aby określić przebieg tego procesu, stworzono Mbps – dzięki temu pojęciu możemy zweryfikować, jak szybko odbierane są konkretne pakiety danych.

Jak wygląda prawidłowy zapis Mbps? Sprawdź!

Jeśli mówimy o bitach (najmniejszej jednostce w systemie binarnym), literę „b” powinniśmy zapisać małą literą. W przypadku, gdy zależy nam na określeniu bajtów – literę „B” należy zapisać wielką literą.

  • w megabitach (Mb) określamy prędkość internetu
  • w megabajtach (MB) określamy rozmiar poszczególnych danych

Warto również pamiętać, iż jeden megabit (Mb) oznacza milion bitów. Jeden megabajt (MB) natomiast określa 8 milionów bitów.

Mbps, Mb/s czy Mbit/s – jaka jest różnica?

Jak już wspomnieliśmy – rozwinięcie Mbps to „Megabytes per second”. Jeśli zapiszemy Mbps jako Mb/s lub Mbit/s, znaczenie się nie zmieni. Są to alternatywne formy zapisu megabitów na sekundę.

Mbps – ile to MB? Konkretne przykłady

Różnica pomiędzy Mbps a Mb/s oraz Mbit/s została kompleksowo wyjaśniona. Prawdopodobnie interesuje Cię również ilu MB odpowiada wybrana liczba Mb?

Aby się tego dowiedzieć, jedyne, co musisz zrobić, to podzielić konkretną liczbę megabitów przez 8. Poniżej przedstawiamy nasze obliczenia!

Ilu megabajtom (MB) odpowiada określona liczba megabitów (Mb)?

  • 1 Mb/s (megabit na sekundę) to 0,125 MB/s
  • 2 Mb/s (megabity na sekundę) to 0,25 MB/s
  • 5 Mb/s (megabitów na sekundę) to 0,625 MB/s
  • 8 Mb/s (megabitów na sekundę) to 1 MB/s
  • 10 Mb/s (megabitów na sekundę) to 1,25 MB/s
  • 100 Mb/s (megabitów na sekundę) to 12,5 MB/s 
  • 1000 Mb/s (megabitów na sekundę) to 125 MB/s

W celu sprostowania tematu Mbps posłużymy się klasycznym przykładem. Otóż załóżmy, że chcemy ściągnąć z YouTube 3-minutowy teledysk wysokiej jakości. Jeżeli prędkość naszego łącza internetowego wynosi 10 Mb/s, cały proces powinien trwać około 30 sekund. Z drugiej strony, jeśli łącze ma tylko 1 Mb/s, ściągnięcie filmu zajmie około 3 minut.

Ta różnica może mieć decydujące znaczenie przy pobieraniu dużych plików, tj. jak filmy, aktualizacje oprogramowania lub najnowsze gry wideo (np. Cyberpunk). Warto zatem zadbać o odpowiednią szybkość Internetu, inwestując w światłowód od znanych operatorów (np. Orange, Netia, UPC).

Czy Mbps pokazują rzeczywistą szybkość Internetu i jak ją sprawdzić?

Mbps (megabity na sekundę) są wiarygodnym wskaźnikiem naszego połączenia internetowego. Nie zawsze jednak odzwierciedlają rzeczywistą prędkość, którą możemy uzyskać. Powodem tego jest fakt, iż na upload i download wpływ ma wiele czynników, m.in.:

  • warunki pogodowe
  • aktualne przeciążenie sieci
  • jakość usług świadczonych przez operatora

Aby upewnić się, że otrzymujemy prędkość, za którą płacimy, należy regularnie testować swoje połączenie za pomocą ogólnodostępnych testów prędkości (np. Speedtest.pl).

Prędkość internetu w Polsce – jak zmieniała się na przestrzeni lat?

Prędkość Internetu w Polsce zmieniła się diametralnie na przestrzeni ostatnich 15 lat. Aż do 2013-2015 roku szybkość pobierania wynosiła od kilku do kilkudziesięciu Mb/s. Wraz z powstaniem światłowodów, wartości te zaczęły oscylować w granicach 300-600 Mbps. Obecnie transfer danych może wynosić nawet 1 Gb/s i kosztuje ok. 80 zł miesięcznie.

Jaka prędkość Internetu jest dobra?

Ile Mbps downloadu i uploadu w 2021 rekomendujemy – jaki PING pozwoli bezproblemowo korzystać z Internetu?

Prędkość Internetu wystarczająca do komfortowego przeglądania sieci i mierzenia się z przeciwnikami w grach multiplatformowych powinna wynosić od 100 Mb/s do 600 Mb/s downloadu. W przypadku, gdy większa ilość domowników korzysta z danej usługi, warto wybrać 1 Gb/s downloadu – wówczas będzie możliwe jednoczesne oglądanie YouTube, rozgrywanie potyczek online oraz surfowanie po Internecie bez jakichkolwiek opóźnień nawet na 4-5 innych urządzeniach.

Jeśli natomiast zależy nam na streamowaniu, musimy zadbać o wysoki upload na poziomie 30-300 Mb/s. Co do PING-u – według ekspertów serwisu Komórkomat, ta wartość może się nieco różnić w zależności od konkretnego dostawcy, jednak nie powinna być wyższa niż 50 ms.

Mbps – co to znaczy w rzeczywistości? Podsumowanie

W dzisiejszym artykule przedstawiliśmy znaczenie skrótu Mbps i dokładnie opisaliśmy proces mierzenia prędkości Internetu. Wspomnieliśmy dodatkowo o rekomendowanych wartościach PING-u, downloadu oraz uploadu w 2024 roku, a także poruszyliśmy temat prędkości Internetu w Polsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ

Jesteśmy w Google News - obserwuj nas i bądź na bieżąco!

Oceń tą stronę
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Żeby w artykule o poprawności rozwinięcia tych skrótów zrobić błąd w najważniejszym zdaniu i nie poprawić go po takim czasie to niesłychane!

„Mbps (z ang. Megabytes per second) to inaczej megabity na sekundę” :(

„Mbps to „Megabytes per second” ” naprawdę? na stronie netia.pl ten sam babol.

Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.