Pomoc Dodaj telefon Karta SIM icon add sim family icon triangle down icon settings icon filters icon filters-2 icon edit pen icon smartphone icon net phone icon net home

Mapa zasięgu Play w 2024 roku

avatar
Play mapa zasięgu

Chciałbyś wiedzieć, jak wygląda mapa zasięgu Play? Fioletowa sieć komórkowa to jeden z najważniejszych graczy na polskim rynku telekomunikacyjnym. Jednym z kluczowych elementów, który wpływa na wybór operatora, jest zasięg sieci. Jak go sprawdzić?

Zasięg Play – wstęp

Zasięg sieci to jedno z kluczowych kryteriów wyboru operatora komórkowego. Bezwzględnie istotne jest, aby móc korzystać z usług mobilnych bez irytujących przerw, bez względu na to, czy znajdujemy  się w dużym mieście, na wsi czy aktualnie podróżujemy po Polsce. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze operatora warto sprawdzić, jak radzi on sobie na danym obszarze.

Operatorzy wirtualni i infrastrukturalni – jaka jest sieć Play?

Różnica między operatorami wirtualnymi a infrastrukturalnymi jest dość prosta i intuicyjna. Ci drudzy to firmy posiadające lub dzierżawiące infrastrukturę komunikacyjną. Ci pierwsi to z kolei firmy, które mają swoją ofertę, ale w sprawach komunikacyjnych korzystają z nadajników innych firm. Play jest operatorem infrastrukturalnym, oznacza to, że sam zajmuje się dostarczaniem sygnału do swoich klientów. W jego przypadku świadczenie usług telekomunikacyjnych opiera się na własnych nadajnikach.

To również od samego Play zależy, jak szybko będą rozwijały się nowe technologie w ramach jego oferty. Oznacza to również, że operator w większości sam będzie brał odpowiedzialność za ewentualne niedociągnięcia.

Przykładowe oferty Play z telefonem od 1 zł na start:

Mapa zasięgu sieci Play

Sieć Play swoim zasięgiem obejmuje niemalże całą Polskę. Bez dwóch zdań to jeden z tych operatorów, którzy bez problemu dostarczą Internet, ale również zapewnią niezakłócone połączenia telefoniczne i dostarczy SMS-y do odbiorcy. Nieliczne miejsca, w których może być problem z połączeniem, można sprawdzić na mapie sieci Play (instrukcja poniżej).

Mapa zasięgu sieci Play – co z 5G?

Sieć Play ma w swojej ofercie najnowszy standard dostępu do Internetu, czyli sieć 5G. Niestety jest to technologia dość „świeża” i nie jest ona jeszcze powszechna. Mimo dość szybkiego jej rozwoju (czyli stawianiu kolejnych masztów i przygotowywaniu reszty infrastruktury) u niemal wszystkich operatorów sytuacja wygląda bardzo podobnie – jej dostępność ograniczona jest głównie do większych ośrodków miejskich. Dotyczy to również bohatera tego tekstu, czyli sieci Play. Choć warto zauważyć, że przyglądając się zasięgowi sieci 5G, z roku na rok widać, że obejmuje ona coraz to więcej miejscowości.

mapa zasięgu 5G Play

Warto tu również dodać, że Play w swojej ofercie 5G Ready. Co prawda nie należy bezpośrednio wiązać go z siecią 5G (podobieństwo nazw to chwyt marketingowy). 5G Ready to nic innego jak sieć LTE-A, która została przygotowana pod wprowadzenie sieci 5G. Warto jednak zauważyć, że Play pokazuje, jak duży jest zasięg tego typu połączenia – on też obejmuje głównie ośrodki miejskie, choć w tym przypadku zasięg jest oczywiście większy niż w przypadku 5G.

Mapa zasięgu sieci Play – jak z niej skorzystać?

Mapa Zasięgu Play to narzędzie, które pomaga użytkownikom sprawdzić dostępność usług operatora w różnych miejscach Polski. Przed dokonaniem wyboru operatora warto zerknąć sobie na taką mapkę, aby mieć pewność, że usługi spełnią oczekiwania nie tylko w codziennym użytkowaniu w miejscu zamieszkania, ale także w podróżach i innych często odwiedzanych lokalizacjach. Warto tu również dodać, że mapa sieci Play jest często aktualizowana i jest w pełni interaktywna.

zasięg Play mapa

Wejdź na oficjalną stronę Play!  Aby uzyskać dostęp do Mapy Zasięgu, odwiedź oficjalną stronę operatora Play. Mapę znajdziesz pod tym adresem.

Po wejściu na Mapę Zasięgu możesz zobaczyć interaktywną mapę, na której obszar Polski jest podzielony na różne regiony. Możesz powiększać i pomniejszać mapę przy użyciu klawiszy strzałek oraz przemieszczać się po niej, aby dokładnie zobaczyć, jakie usługi są dostępne w danym miejscu. Jeśli zgodzisz się, aby przeglądarka udostępniała stronie Play Twoją aktualizację, to od razu mapka wskaże Ci, czy Internet dostępny jest w Twojej lokalizacji.

Play wyróżnia tutaj: sieć 4G LTE, 4G LTE ULTRA, 5G READY, NET BOX oraz ustawioną domyślnie opcję „rozmowy, SMS, MMS i Internet”. Ta ostatnia z opcji oznacza, że sieć w tych rejonach po prostu działa, choć trzeba zakładać, że może ona być w starszych standardach. Prawdopodobnie sieć zabezpiecza się w ten sposób, jeśli istnieje ryzyko, że w niektórych miejscach dostęp do tych szybszych standardów może być czasem niedostępna.

Co oznacza reszta legendy? Jak podaje sam operator:

  • 4G to sieć czwartej generacji w technologii HSPA+.
  • 4G LTE to sieć działająca w technologii LTE (Long Term Evolution).
  • 4G LTE ULTRA to miejsca, w których możliwa jest agregacja minimum 2 pasm częstotliwości.
  • 5G READY to wspomniana sieć LTE-A, która ma być gotowa na technologię 5G.
  • Net Box – tak oznaczone są obszary, w których można zawrzeć Umowę zawierającą router domowy Net Box.

Zasięg sieci Play – podsumowanie

Nie jesteś pewny, czy zasięg Play występuje w Twojej okolicy? Zanim zdecydujesz się na zawierania umów, sprawdź zasięg fioletowej sieci na play.pl! W parę chwil dane mapy zasięgu dadzą Ci odpowiedź, czy warto skorzystać z usług tego operatora komórkowego.

Najpopularniejsze telefony 2024:

Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
PORÓWNAJ OFERTY

star ocena
5/5 - (2 votes)
Czy ten artykuł był pomocny? Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Oceń artykuł poniżej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Właściciel serwisu komorkomat.pl nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od użytkowników, którzy korzystali z usługi lub towarów, na temat których zamieszczają komentarze. W serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze użytkowników.
Wybrano do porównania: